Indiana Jones a Chrám skazy

• Česko Indiana Jones a Chrám zkázy (viac)

Archeológ a dobrodruh Indiana Jones (Harrison Ford) našiel pre čínskeho zločinca Laoa (Roy Chiao) relikvie – pozostatky mandžuského cisára Nurhačiho. Lao Che však nedá Indianovi sľúbený diamant, ale pokúsi sa ho otráviť. Indiana utečie s Laovou milenkou Willie (Kate Capshawová) a pri úteku mu pomáha malý Číňan Shorty (Jonathan Ke Quan). Podarí sa im uniknúť z padajúceho lietadla a dôjdu do indickej dedinky, ktorú postihlo nešťastie – maharadža z Pankotu odniesol posvätný kameň, ktorý dedinu chránil. Indiana Jones s Willie a Shortym ide do paláca a zistí, že sa tu konajú kruté obrady sekty Thugov s ľudskými obeťami. V bani pod palácom fárajú deti, odvlečené z dediny, a hľadajú ďalšie Šankrove kamene, ktoré sú tam údajne ukryté. Indiana chce kamene získať, ale chytia ho a donútia vypiť krv bohyne Kálí a stane sa nevedomým otrokom kultu, ktorý sa chystá obetovať Willie... (TV JOJ)

MickeyStuma

Svět Indiana Jonese sice ve druhém příběhu opustil nacistické nebezpečí, ale obdobný fanatismus o ovládnutí světa nevynechal. A tak tu máme dalšího padoucha se snahou praktičností náboženství taktéž dosáhnout svého. Mora Ram, vůdce kultu Thuggee. A také hlavně muž činu, vize a intenzivní spirituality. Takže s svým způsobem při porovnání s předchozím snímkem je námětově podstata věci fakticky stejná. Jen jde tentokrát o magické kameny. Snímek paradoxně začíná jako bondovka. Šanghaj, Indiana ve smokingu, luxusní noční klub a čínští gangsteři. No, a úvodní výbušná akce může začít. A svým způsobem to v takové bondovské atmosféře i zůstane. Samozřejmě však v jiném slova smyslu v rámci dobrodružného žánru, v tomto případě v odvětví archeologie. Takže tu máme například jeskynní skrýše, místnost s pohybujícími se stěnami s hroty, důlní vozy, vodopády, letadla, řetězy, kůže, biče, atd. atd. Zkrátka vše podstatné pro skvělou, místy až skutečně strašidelnou, napínavou podívanou. Možná je to také nejtemnější zásah do fantasy žánru. Každopádně je to celé divoké, v jádru věci neúprosné a samozřejmě patřičně humorné. A samozřejmě hlavně dobrodružně akční. Harrison Ford jakoby se v roli našel. Pro tuto roli se narodil, jako Sylvester Stallone pro Ramba. Druhý filmový díl  má tímto nově takovou mentalitu, že pojem o dechberoucí podívané nabírá nového významu. ()

montongery

Souhlasím, že to je jiné a zřejmě i o trochu slabší než první a třetí díl. Ale přesto musím dát za plný počet. Sice zde není tolik různorodých lokací a děj se odehrává většinu času na jednom místě, postavy nejsou tak do hloubky vykreslené a není zde tempo, jak jsme u Indyho zvyklí. Nicméně akční scény tu jsou tak bravurně podané, že mě v jiných filmech nikdy nenaply a nebavily jako tady. Jako příklad můžu uvést nervy drásající scény jako je legendární honička důlní šachtou, smrtelná komora či nejlepší střetnutí na závěsným mostě, které jsem viděl a spousty dalších momentů. A i když to jsou vše fádní a skoro bych řekl až klišé situace, tak zde zafungovala vyjimečná režie, která i tyto situace dokáže nezapomenutelně a nesmírně zábavně podat. Zároveň je zde skvěle dávkované napětí s hutnou atmosférou, sympatické postavy v čele s Indianou a Short Roundem. To vše doprovázené už s klasicky výborným sondtrackem Johna Williamse. A to nemluvím o nejoriginálnější a nezapomenutelné večerní tabuli v Pankotském paláci. Pro mě ve své kategorii pořád jednička, i když tentokrát svůj stín čistě akčního filmu nepřekročí, tak jak se to Indymu podaří v prvním a třetím díle. ()

TostTom

Druhý díl a další skvělá klasika, která rozhodně nezklame. V moment co se Indiana Jones dostane do paláce tak už je to perfektní akce až do konce. Pro mě osobně o něco lepší než jednička. ()

GMVajgl

Z tohohle filmu je hodně cítit ta snaha pobavit diváka, která je patrná už z úvodní písně / scény, která se mění z kabaretového čísla do velkolepého broadwayského muzikálu a zpět. Obecně si Spielberg nedělá moc hlavu s fakty a věrohodností - jak třeba prokázali MythBusters (pořad) (2003) s pádem z letadla v nafukovacím člunu. Celá sekvence palácové večeře je také jedno velké škádlení diváka - což musí být jasné každému, kdo někdy byl v indické restauraci. Důležitější však je, že tu je skutečný hrdina - schopný (i když jazyková schopnost dr Jonese se mi zdá taky přehnaná - jen v tomto filmu ovládá hindštinu a čínštinu, v ostatních filmech zas španělštinu, řečtinu a latinu) a rozhodný, a to je ještě zřetelnější v kontrastu s jeho nemotorným čínským sidekickem a krásnou, ale rozmazlenou divou. Je smutné, že tohle dnešní filmaři většinou neumí nebo nedokáží pochopit. A proto jsou tyhle klenoty už stokrát okoukané i když zdaleka nejsou dokonalé. Když např. Shortround svým kopancem zdolá 3 dospělé nepřátelské ozbrojence, tak mě zalévá stud (tzv "Second Hand Embarrassment"). Holt cílovka jsou malí chlapci. Jinak má ale příběh pořádný spád. Scény jsou jedinečné a kouzelné - viz různé malované kulisy a praktické triky. Hudba je také půvabná. Doporučuji se podívat na speciál, který o filmu udělali redlettermedia - zmiňují mnoho zajímavého kontextu a taky mluví o tzv. "spielbergian timestretch", což je efekt, který mě vždy ve filmech vytáčel. ()

Besyn

Důstojné a akčnější pokračování.A také drsnější.Některé scény (zvlášť ta s vyjmutím srdce z těla) může na něktré diváky působit až šokantně. ()

Nšoči

Pro mě nejlepší díl trilogie. Indiana má tentokrát partnera v podobě malého čínského chlapce, který v Indianovi vidí svůj velký vzor a líbí se mi i výběr křehké krásky, kterou hraje Kate Capshaw. Najdeme zde více humoru (hlavně hašteření mezi Indianou a Willie), vizuální efekty jsou na tu dobu velmi dobré a scenérie nádherná (visutý most, vesnice). ()

Jeand´Boa

Není to jednička a rozhodně to není trojka ... ale je to stále IJ!!! Udrželo si to všechny znaky, které nás ohromily již v jedničce ... je to stále klasika!... ()

Dárius

No tenhle díl se mi líbil ze všech nejmíň-přiznám se že mě tam rozčiloval ten mladý fracek,i když uznavám že nějaký jeho hlášky stály za zasmání.Ale celkově-viděl jsem tam tu svou historii,tajemno i docela pěknou potrhlou ženskou. ()

Barak

Jen "jedna" lokace, pro Indyho? Sám nechápu, jak se scénáristům povedlo roztáhnout takhle jednoduchou zápletku do dvou hodin. Sice se s tím poprali hodně dobře, ale divákovi, který viděl jedničku, to rozhodně stačit nebude. Chtělo by to větší "dobrodružství" a přidat na hláškách.. závěrečná akce (především vozíky) to však aspoň částečně vynahradí.... :) (9/10) ()

salamandrr

Sice sem původně chtěl strhnout hvězdu za nudné úvodní titulky a pár maličkostí, ale tpo co se později stane kýčem je zde obdivuhodné a sedí to sem jak hrnec na prdel. Mnohem větší důraz,než v prvním dílu, je zde kladen na humor ()

Redix odpad!

Nikdy se mi nelíbil Indiana Jones (kromě seriálu) a navíc problém filmu je ten že tam nehorázně moc harantů. Přirovnal bych to k Mad Max 3 kde to totálně zkurvilo konec série. Jediný co si z filmu pamatuju je hudba Williamse ale to je tak vše. ()

mi-ib

Pane Lucas, ty Vaše bulíky. Už je mám zase na nose. Když to porovnám s prvním dílem Dobyvatelé ztracené archy, tak tohle bylo na můj vkus až moc fantasy. Spoustu odporujících si a nereálných událostí, samozřejmě nepočítám nadpřirozenosti typu VooDoo apod., mě donutili k nízkému hodnocení. Poslédní půl hodina mi už přišla jako nastavovaná kaše, tvořená hlavně pro efekt a aby se film svou stopáží stal celovečerákem. ()

Stíba

Trošku nechápu, jak tu někteří o dvojce píšou jako o jasně nejslabším ze tří dílů Indyho a přesto mu dávají pět hvězd. Jestliže někdo viděl oba dva díly, označí je za kvalitativně nesrovnatelné a nedá tomu druhému alespoň o hvězdu míň, tak podle mě nemohl být při psaní tohoto komentáře plně při smyslech. To že jsem si naservíroval jedničku jeden a dvojku druhý den, způsobilo, že rozdíl v kvalitě byl vidět o hodně víc než by tomu bylo s větším časovým odstupem tak jak jsem viděl tyto díly dříve. Nevím, dvojka mi nějak nesedla, já si zkrátka Indyho představuju trošku jinak a v Chrámu zkázy se mi zdál poněkud zmatený. ()

Biopler

Som sklamaný z čistého kalkulu vytĺcť len akciu, akciu, akciu. Myslel som si, že z dobrodružného ma už nič neprekvapí, no opak bol pravdou. Tak pitomo vymyslené úniky a súboje, skrátka oproti Raiders of Lost Ark je to odvar, ktorý ešte umocňuje uvrieskaná Kate Capshaw. ()

Jajar

Indiana Jones a Chrám zkázy vyčnívá z celé série asi nejvíc. Děj se odehrává ještě před Dobyvateli, hlavní hrdina dost změnil svoje dosavadní charakterové rysy a koncepcí se jedná o úplně jiný film, než první, nebo třetí díl. Připravte se na skokové vyprávění, místy až závratnou rychlost, brutální stylistiku, exotické prvky, velké "chyby" v logice a poněkud ztřeštěný humor. Chrám zkázy se totiž (narozdíl od předešlého snímku) silně inspiruje dobrodružným brakem, asijským mysticismem, indickou kulturou, ale třeba i americkou screwball comedy. Pokud si tedy chcete film užít, doporučuji zapomenout, že někdy nějaký Indiana Jones existoval. Spielbergova režie je znovu velmi dobře promyšlená, má jasně danou strukturou, za vším se skrývá smysl (jen ten prcek mi tam přijde tak nějak navíc). Čeká vás dobrodružství, které velmi dobře utíká a solidně baví. Nelze však zastírat, že divácky jde o hůře stravitelný snímek, hlavně z důvodu udávaného tempa (dlouhou pomalou pasáž střídá dlouhá rychlá). Nejdrsnější, nejbláznivější a vlastně i nejanarchističtější Indiana Jones. ()

NightPorter

Nejslabší Indy. Minimálně v původní trilogii. Spielberg nám tu notně zinfantovatěl, ale ještě to není tak tragický, jako když zesenilnatěl ve vojínu Ryanovi nebo Terminálu. Pořád to sice ještě stačí na 3 hvězdy, protože je to prostě Indy, ale je tu megaotravný děcko, který - spoiler - do konce celýho filmu neumře, blondýna, jejíž souboj mezi přitažlivostí a otravností vyznívá bohužel pro to druhé, nic moc scénář, oškliví domorodci a spousta dětí. Děsivá kombinace. S jedničkou a trojkou nesrovnatelné, přesto je to Indy, tak alespoň 3 hvězdy. ()

Kingjiri

Ve spoustu ohledech znatelně slabší než jednička. Za největší slabinu v rámci celý série bych označil značně nevyrovnaný tempo a nezajímavej příběh. Slušný akční scény často střídaj přehnaně komediální pasáže (nebo spíš pokusy o ně). Kromě Indyho postavy nedokázala zaujmout žádná jiná (Indyho dětskej doprovod mě převážně štval), výprava nebyla sympatická a Oscarový vizuální efekty byly občas slabší (výbuch letadla, "jízda" na záchranym člunu po sněhu). Pro mě rozpačitej průměr. ()

Seznamte se: paní Jonesová!

Seznamte se: paní Jonesová!

18.03.2007

Pro obdivovatele sofistikované krásy a výjimečného hereckého talentu Cate Blanchett je tu senzační zpráva: držitelka Oscara za Letce právě podepsala smlouvu na účinkování ve čtvrtém Indiana Jonesovi!… (viac)