Zelený rytier

• Česko Zelený rytíř (viac)

Tento príbeh začína v časoch, keď česť bola všetkým a odvaha robila kráľa. Temnejším spôsobom rozpráva epický stredoveký fantasy príbeh z legiend o Artušovi. Chrabrý, ale svojhlavý rytier okrúhleho stola, synovec kráľa Artuša, Sir Gawain, sa vydáva na odvážnu cestu, na ktorej konci ho čaká osudový vyzývateľ - obrovský a tajomný Zelený Rytier. Sir Gawain na tejto púti, počas ktorej bližšie spoznáva aj sám seba, musí čeliť duchom, obrom i zlodejom, aby dokázal, že je hoden cti v očiach jeho rodiny a celého kráľovstva. (Forum Film SK)

Lenka.Vilka

Jelikož jsem v kině kvůli nemoci prošvihla, jsem teď šťastná, že mohu dohnat, protože tenhle film za to stojí. Ať už jde o příběh, i o zpracování. Začnu vizuálem, protože ten je snáz k uchopení. Protože natočený to je bravurně, na všechno se dobře kouká. Všechny ty dlouhý tahlý pohledy na krajinu nebo celá ta pasáž v jezírku. Nádherný. V ději jsem se občas ztrácela, takže mi věci docházeli až zpětně, když jsem byla dávno v jiné situaci, ale to zážitek vůbec nezkazil. Právě naopak, hezky mi to šrotovalo, protože tohle není úplně jednoduchý film. Ale tu poslední část v kaply, kdy to hrdinovi všechno dojde, ta byla dokonalá, to jsem si užila. A celá jeho cesta (na začátku Gawain není žádný sympatický hrdina, je to vlastně takovej přizdisráč, kterej moc nepřemýšlí a proto se dostane to své situace, a do konce není úplně jasné, zda mu něco z toho vůbec došlo) za Zeleným rytířem, která se stává cestou za poznáním sebe sama a vlastně i mě jako diváka, protože tam nebylo moc míst, kdy jsem si řekla, že už to jako chápe, mě bavila. Ale už ani slovo. Ať se každý koukne sám  ;) ()

Martrix

Jakmile jsem Zeleného rytíře dokoukal, hnal jsem se k počítači, abych si vygooglil co o Gawainovi říká Wiki. Nijak zvlášť mě nepřekvapilo, že si David Lowery vzal z této básně to nejlepší a interpretoval si ji po svém...podle mě zajímavěji. Nádherný vizuál, skvělá kamera, parádní lokace i výběr herců...to vše dalo vytvořit atmosféru, která v mnoha fantasy tolik chybí. Je mi jasné, že ten rozvleklý způsob vyprávění a nechávání diváka, aby si některé scény interpretoval po svém, spousta lidí neocení. Přesto i oni nejspíš uznají, že jde o film nebývale kvalitně zpracovaný a v rámci žánru originální. Ta občasná nejednoznačnost a odbočky nikam, bohužel v některých scénách nefungují, takže zjednodušení a jistá umírněnost ohledně stopáže by neuškodila. Přesto klobouk dolů...od Američana bych takovou staroanglicky mystickou podívanou nečekal. PS: asi první fantasy, kde hlavní hrdina vůbec nebojuje a vlastně máchne mečem jen jednou. ()

campix

Green Knight sliboval svou trailerovou kampaní mnohé. Avšak finální produkt může pro někoho velkým zklamáním, protože tuhle středověkou povídku pojal hodně osobitě. Studio A24 nikdy nezklame a vždy dokáže člověka překvapit. U nich člověk nikdy neví, ale vždy se jedná o hodně originální kousky. Green Knight má především velmi opulentní a dechberoucí vizuální stránku, tady si Lowery hodně vyhrál a tím si mě získal na svou stranu. Tímto a také dějovým finále, které krásně uzavře často i dost nesmyslné příhody, které Deva Patela v hlavní roli na jeho cestě za ctí potkají. Vizuálně nezapomenutelné. ()

PavelVanekArt

Až Dark Soulsově nekonkrétní temná fantasy bez oklik a naivity hrdinství, ale s nádhernou scenerií. Mně to sedlo akorát, ale naprosto chápu, když to většině nesedne. 4* a.k.a 75% ()

Juto

,,Zelený rytier" sleduje všeobecný dej básne a popri tom ju zdobí. Film vyniká v vynikajúcich detailoch scenérie, kostýmov, vizuálneho spracovania a herectva. Toto nie je akčnák. Tento film je lyrická prezentácia hľadania cti a vlastného stredu života. Dev Patel v úlohe Gawaina zaujme pokornú postavu a stelesňuje význam toho, čo je rytier, ale nemá dostatok sebadôvery, aby konal v súlade s týmto rytierskym kódexom, keď ho napádajú jeho vlastné nutkania a emócie. Táto alegória neodpovedá na väčšinu otázok, ale na konci možno uznať dôležitosť toho, ako sa odpovedá. 7/10 ()

Doldus

Kde šel Ritchie směrem modernizování a zábavy, jde Lowery směrem atmosféry a hloubání. Jeho Gawain je ale i tak aktualizovaný, co se psychologické stránky protagonisty týče, což je dle mého navýsost důležité, protože přesně rozpor zbabělosti a ctnosti, ideálů a reality byl jádrem původní lyricko-epické skladby. Je tedy až neuvěřitelně paradoxní, jak principiálně věrný je film předloze, když už ne formou a někdy i obsahem. Kdo čeká jakoukoliv akci či rytířské skutky, bude zklamán. Zelený rytíř je fakt pomalá atmosférická pikareskní chuťovka, ačkoliv přiznávám, že několik pasáží je i se skvělým vizuálem opravdu jen glorifikovanou nudou. Ovšem ten konec se mi neuvěřitelně líbil, a nakonec mě i přesvědčil o těsných čtyřech hvězdách. ()

CinemaRanger

Uhrančivá pouť jednoho zbabělce a hledání smyslu života. Silně artová temná fantasy s dechberoucím vizuálem, atmosférickým soundtrackem a výbornými herci. Studio A24 opět nezklamalo. ()

alchac

Kdyby se byl chudák Ártý dozvěděl, že si jednou jeho synovec v důsledku ne zcela uvážlivé dekapitace Stromovouse vyrazí s Antikristem po boku po Kohlhaasovsku zahoubařit křížem krážem Walesem, nad kterým autoři snímku neopomněli korektálně rozevřít ozónovou díru (kvůlivá čemuž jsem byl neustále na pochybách, zda hrdina vlastně jen nenese lacino nabytou sekeru (evidentně vyrobenou z kanálového deklu) do nejbližší sběrny kovů), nejspíše by promptně uzavřel mír se Sasy a soustředil se na pečlivé vycenzurování své osoby ze všech historických a literárních análů, aby si s ním o nějakých čtrnáct století později své vlastní obdobným způsobem nevytírali rozliční (resp. rozličně zčazení) artisté. Jako náhrada prášků na spaní je ovšem tato vizuální onanie lepší než přenosy z MLB. ()

nineweh

Pán prstenů meets Ospalá díra meets Třetí princ. Podmanivý vizuál, Dev Patel mě taky neštval jako obvykle, artušovská legenda je tu podaná výborně, střídmě, bez debilních modernizujících připrcávek (looking at you, Legendo o meči!), a přesto ne nudně. Za mě super! ()

sir-dave

Artová výpravná fantasy podívaná, která bude běžného filmového konzumenta nudit. Pokud si někdo nelibuje v tomhle žánru, ani historické kulisy, ani Alicia Vikander ho nespasí. ()

dr.fish

Báječný vizuál, ovšem velice pomalé tempo. Říkal jsem si do čeho jsem to zase strčil noc. Pak jsem ale začal vnímat tu symboliku a začalo to bavit. Film je udělaný moderně, ale s respektem k věci. Je tu snaha o zpřístupnění látky, ale nečekám, že ji mnoho dnešních diváků vstřebá. Celkově ale líbílo. 70% ()

Radiq

Nemám rád filmy, po kterých musím říkat: Tak a teď mi to někdo vysvětlete. Vůbec mi to nedávalo smysl a taky mi to přišlo strašně nelogické. Hned ze začátku jsem si říkal: a kdo koho nutí, že má setnout Zeleného rytíře? A co z toho, když za rok mi to oplatí? Co měla znamenat ta stará bába s ovázanejma očima v tom panství a proč ji všichni ignorovali? A proč tam byla opět Alicia Vikander, akorát bohatá a nadržená? No takových otázek mi přišlo na mysl hned několik. Tvůrci to můžou svést na to, že to je fantasy, ale bylo to divné fantasy. Byla to moc pohádka, akorát já pohádky nemusím. Ale byl tam sex a ten do pohádek nesmí, že. Navíc tam mluvili tak divně, že mi to celé připadalo takové jakési shakespearovské. Přitom udělané to bylo opravdu pěkně - krásnej vizuál a na herce si taky nemůžu stěžovat. Nejen, že krásu zastupovaly hned dvě moje oblíbené herečky Alicia Vikander a Erin Kellyman, ale i ten dobře démonickej Barry Keoghan, král Sean Harris a musím uznat, že i Dev Patel nebyla vůbec špatná volba. Tak proč mě to nebavilo? No, asi ten divnej děj, prosim pěkně... Děkuji, nechci (už jenom proto, že každej si všechno může vysvětlit různými způsoby a pak o tom sáhodlouze debatovat). ()

UhLee

(6/10). 11. Z nejočekávanějších filmů roku 2021. Zelenému rytíři se nedá upřít naprosto dechberoucí vizuální stránka, která dominuje celému filmu. Tenhle typ filmů oceňuji, i kdyby jsem se u něj tak moc nebavil. Pokud stylizace vypadá takto, polovina úspěchu je u mě zajištěna, protože takových filmů nevzniká mnoho. Zpočátku jsem tápal v ději a nevěděl jsem čeho se vůbec chytit. Poté se z tohoto artového kousku vyklubala pouť jednoho mladíka za odvahou. Neznám původní předlohu ani jsem si o tom nic nezjišťoval. Možná, kdybych věděl víc, byl by ten celkový zážitek a dojem lepší. Takto byl bohužel spíš rozpačitý. Vyskytuje se tady spousta přenádherných scén, které vám vezmou slova z úst, ale také mnoho míst hluchých. Naštěstí je tady skvěle podchycená hudba, která tento nedostatek z části kompenzuje. Takže další film z dílny A24 nebude patřit mezi mé nejoblíbenější, ale také mě vyloženě nezklamal. ()

Tosi

Film je výkladní skříní kameramana a pro diváka, kterej má jako já vkus, to byla vizuální lahůdka. Co na tom, že hlavní hrdina není žádnej rytíř a napínavou scénu zde nenajdete, pěkná filmová meditace není nikdy na škodu a fanouškům fantasy at' zbudou oči pro pláč. Holt nemůžete všichni patřit mezi inteligentní diváky :-) ()

Lachtaan

Tak si jednou zase zahraju na správného věčně nespokojeného filmového kritika a zhaním film, o kterém nebylo až do uvedení moc slyšet a je mi už jasné z jakého důvodu. Já snímek naopak v merku už nějaký ten měsíc měl jako velký fanoušek Deva Patela, který mi i vzhledem k jeho původu vůbec nevadil jako hlavní hrdina záležitosti zasazené do evropského středověku. Green Knight se bohužel enormně vymyká zajetým dobrodružným fantasy podívaným, začíná poněkud nepochopitelnou zápletkou a v jejím stínu pokračuje až do absolutně nesmyslného konce. Chápu, artový kabát může někoho potěšit, takovou snahu bych ale směřoval do jiných žánrů. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

31.12.2021

Filmový festival SXSW bude online

Filmový festival SXSW bude online

03.04.2020

Jedna z mnoha událostí, které doplatily na současnou pandemii, byl i filmový festival v americkém Austinu South by Southwest. Na akci se tradičně setkávají filmaři z celého světa, promítají se… (viac)