Zelený rytier

• Česko Zelený rytíř (viac)

Tento príbeh začína v časoch, keď česť bola všetkým a odvaha robila kráľa. Temnejším spôsobom rozpráva epický stredoveký fantasy príbeh z legiend o Artušovi. Chrabrý, ale svojhlavý rytier okrúhleho stola, synovec kráľa Artuša, Sir Gawain, sa vydáva na odvážnu cestu, na ktorej konci ho čaká osudový vyzývateľ - obrovský a tajomný Zelený Rytier. Sir Gawain na tejto púti, počas ktorej bližšie spoznáva aj sám seba, musí čeliť duchom, obrom i zlodejom, aby dokázal, že je hoden cti v očiach jeho rodiny a celého kráľovstva. (Forum Film SK)

3DD!3

Vizuální pastva pro oči s podnětným poselstvím, na které je třeba si počkat. Lowery ve svém převyprávění básně o siru Gawainovi nikam nespěchá a dává prostor vyniknout nádherné přírodě. Často mate diváka a vrhá na něj těžko uchopitelné momenty, které mohou a nemusí být halucinací, kouzlem nebo výplodem hrdinovy fantazie. Dev Patel hraje velice dobře, ať už v poloze zbabělého frajírka tak zádumčivého hrdiny hledajícího své místo. Alicia Vikander uhrane v roli svůdné hostitelky a pokušitelky, Edgerton je nečekaně tajemný a až pobavený. Odklony od původního materiálu působí velice osvěžujícím dojmem a podporují širokou paletu témat. Určitě to není pro každého. Není tu žádná akční scéna a některé linky jsou prostě jen vedlejší s malým dopadem na příběh, zato jsou podnětné k přemýšlení. Snímek, který rezonuje. Je to jen hra. ()

Spiker01

Za Zeleným rytířem se táhly vynikající recenze a vše nasvědčovalo tomu, že čím dál populárnější a unikátnější studio A24 opět vyprodukovalo peckový film. Za mě je tempo místy až příliš táhlé a mnohdy jsem netušil, co se to vlastně přede mnou odehrává, na druhou stranu se jedná přesně o ten typ filmu, o kterém se dá sáhodlouze přemýšlet a třeba závěr si vyložit dvěma různými výklady. Ridley Scott by to natočil rozhodně poutavěji pro masy (u Last Duel uvidíme jestli i v pokročilém věku), ale zde o to tak nějak vůbec nešlo a nebyl na tom rozpočet. Takže odpůrci indíček ruce pryč. PS : Hodně mě baví nářky, že jistí jedinci nevěděli, že synovec Artuše byl Ind Dev Patel. :D PPS : Alicia Vikander je tady zase jednou naprosto k sežrání. ()

*CARNIFEX*

Artová, bolestivo nudná, historická nezábava, ktorá chce byť pochmúrne atmosférická, avšak nato by musela mať ďaleko väčšiu odvahu, ako len dookola, nezmyselne tliachať - o ničom .. ()

D.Moore

Tak silný zážitek, že to snad byl přímo prožitek. Nádherně vypadající a chytrý film plný nejrůznějších myšlenek, náznaků, symbolů a kdovíčeho dalšího, co jsem napoprvé rozhodně nezachytil ani nepochopil, ale o to víc se chci na Zeleného rytíře podívat znovu. Kam se hrabe Excalibur. A ta hudba! ()

Xmilden

Nudil jsem se o trošku méně než u Příraku, ale stále to znamená že jsem se nudil. David Lowery netočí filmy pro mě. Tři zajímavé scény na ploše více než 2 hodin mě  nestačí. 35% ()

DJ_bart

"I see things everywhere that bare no logic." — přesně touhle replikou by se dala popsat tato filmová adaptace jedné z artušovských legend od nezávislého artového studia A24, 'Green Knight'. Adaptace je to sice relativně věrohodná – ačkoliv pro účely režiséra a scenáristy Davida Loweryho do jisté míry mytologicky upravená – a vizuálně pohlcující, a kvalitních fantasy filmů není nikdy dost, jenže tahle surrealná dekonstrukce mýtu o Zeleném rytíři a siru Gawainovi z Camelotu - hrdinovi, jenž se stal zbabělcem - se až tak přehnaně utápí v mysteriózních imaginacích a enigmatických abstrakcích, že i na mě je to až moc velkej haluz. Vyloženě špatný snímek to bezpochyby není – přeci jen jde o hranou verzi ikonického příběhu keltského folklóru – ale že by mi svou interpretací sedl do noty, to říct nemůžu.... PS: chudák pan Lištička :((( ()

filmfanouch

Kvalitních fantasy není nikdy dost. To dokazuje i fakt, že od roku 2003, kdy do kin dorazil závěr trilogie Pán prstenů všichni očekávají film, který by se této legendární trilogii dokázal alespoň vyrovnat. Pochopitelně se za těch 17 let povedlo pár opravdu velmi povedených fantasy, časem se ovšem ukázalo, že jich přeci jen jako šafránu. Novinka režiséra Davida Loweryho dopředu slibovala velké věci a i přes skromný rozpočet (15 milionů dolarů) slibovala dle ukázek skvěle vizuálně vypadající a celkově velmi lákavou fantasy. Je ovšem Zelený rytíř ovšem opravdu takovou peckou?   Je, člověk by ovšem neměl očekávat epickou fantasy, která bude kráčet právě ve stopách Pána prstenů či Hobita. Zelený rytíř je především příběhem o fyzické i duševní pouti, která je vizuálem naprosto strhující. Kamera Andrewa Droze Palerma je přesně tak nádherná, jak slibovali trailery a jde o jeden z nejlépe vypadajících filmů za hodně dlouhou dobu. Za zmínku též stojí naprosto fenomenální výprava, která i přes onen komorní rozpočet působí velkolepě. Vizuální pojetí naprosto sedí k celé atmosféře filmu a pak už jen zbývá samotný příběh. Lowery to celé diriguje očividně naprosto schopnou rukou a servíruje temné fantasy, kde je vše na správném místě.   Zelený rytíř je ten typ filmu, který je schopen diváka naprosto pohltit. A to ne proto, že by šlo o skutečně velkolepou a epickou fantasy, kde by hlavní hrdina bojoval s desítkami tisíc nepřátel. Spíše než o epiku Lowerymu skrze scénář a režii jde o duševní cestu hlavního hrdiny. Jde o pomalu budovaný film, což pro nejspíš pro spousty diváků bude kámen úrazu. Je to škoda i právě kvůli tomu, že Zelený rytíř je jedním z nejlepších fantasy filmů posledních let. Ovšem ne tím, že by měl dvakrát blízko právě k takovému Pánovi prstenů.   Jde o fascinující zážitek, který kromě dechberoucího vizuálu servíruje i právě silný příběh o hrdinství a vlastní víře. Lowery neservíruje vděčnou podívanou, přesto je Zelený rytíř nádherný a zároveň tak trochu emocionálně nepříjemný zážitek. A to i díky fenomenálnímu výkonu skvělého Deva Patela.   Patel v Zeleném rytíři předvádí dost možná nejlepší výkon ve své kariéře. Proměna jeho Gawaina naprosto funguje, Patel dokáže v rámci jednoho filmu přijít se dvěma polohami jedné role. Z lehkovážného rytíře se stane rytíř přemýšlející o svém údělu a vyrovnávání se dost možná s nevyhnutelným osudem. Patel, který se na první dobrou dost možná do role rytíře nehodí se objevil jako jasná castingová trefa a dokázal, že by v Hollywoodu mohl dokázat i v následujících letech zajímavé věci.   V rámci žánru fantasy jde vlastně o strašně příjemnou a skvěle fungující změnu. Síla Zeleného rytíře totiž skutečně netkví ve velkolepých sekvencích, ale v pomalém, hypnoticky fungujícím vyprávění. Gawain se vydává na výpravu, která ovšem i přes pomalejší tempo dokáže být napínavá a skutečně děsivá. I přes menší rozpočet je CGI na velmi kvalitní úrovni (liška!) a kromě Deva Patela ve svých rolích skvěle fungují i Alicia Vikander, Joel Edgerton, Sean Harris nebo Barry Keoghan.   Lowery si sám film stříhal a přiznal, že odklad způsobenými pandemií COVID-19 využil k přestříhání filmů a těžko si představit, že film mohl ve výsledné podobě sestříhat líp. V Zeleném rytíři funguje naprosto vše a skvělé je též to, že film skvěle pořád funguje jako příběh z reálného světa s fantasy prvky. Soundtrack Daniela Harta je navíc též naprosto fenomenální, což jen podtrhuje fakt, že je Zelený rytíř skvěle fungující záležitostí prakticky ve všech bodech.   Děj navíc pomalu plyne k fenomenálnímu finále, kdy veškerý uplynulý děj vede k té nejlepší možné tečce. Téma existenční krize je dovedeno k závěru, kdy pořád zdánlivě jednoduchý příběh odhalí ty největší možné vrstvy. A vyvrcholení vztahu Gawaina a Zeleného rytíře má potenciál na to, aby divákům dlouho zůstalo v hlavě. Od samotného počátku Zelený rytíř působí slibně, teprve v závěru ovšem definitivně dokáže utvrdit svou dokonalost.   Lowery jednoduše natočil naprosto skvělou fantasy, která ovšem velmi pravděpodobně nebude pro každého. Naprosto perfektní záležitost, která má kromě skvělého vizuálního vzhledu též spousty výtečných myšlenek a především famózní casting, kdy se nesmí opomenout ani Ralph Ineson jako samotný Zelený rytíř. Zelený rytíř nekráčí ve vyložených stopách trilogie Pán prstenů, přesto společně s ní patří mezi ty nejlepší fantasy, které prozatím 21. století nabídlo. Dechberoucí, silná a v součtu přeci jen epická fantasy, která bude dost pravděpodobně patřit mezi nejlepší filmy roku...... () (menej) (viac)

Jhershaw

Že film nebude epická fantasy, ale zádumčivý art, jsem věděl. Netušil jsem však, že se pokusí o dekonstrukci rytířského mýtu tím, že hlavní postava -svým chováním- žádný rytíř není. (Ale je možné, že tohle je podstatou příběhu i v originále). Vizuálně zajímavé jen místy, místy dlouhé. Hlavně byla chyba tenhle pomalý film ve Varech zařadit mezi půlnoční.. ()

JohnnyD

Neskutočne atmosferická epická jazda do stredovekého Anglicka s množstvom nezabudnuteľných (niekedy až hororových) scén, výbornou hudbou a fantastickým vizuálom od kamery, cez masky, kulisy, lokácie, kostýmy až po digitálne efekty. Žánrový klenot. A líška je parádny sidekick! ()

Beckett51

Dechberoucí (de)konstrukce rytířských ctností s naprosto neuvěřitelně skvěle zvládnutou symbolickou rovinou (kterou, jsem přesvědčen, bych si při větším vhledu do Artušovských legend a soudobých mýtů užil ještě stokrát víc). Brilantní zpracování (zvuk, atmosféra, hudba, herci, výprava, režie ad.), cewri a liška. Náročnej slowburn, rozhodně ne pro každýho, ale o to víc odměňující, přistoupí-li člověk na jeho hru... a koneckonců, je to jenom hra, ne? ()

Disk

Středověká legenda Sir Gawain a Zelený rytíř patří mezi základní pilíře anglické literatury a roku 1925 ji v moderním anglickém převedení vydal John Ronald Reuel Tolkien. Těžko odhadnout, co by autor Pána prstenů řekl na postmoderní adaptaci na filmové plátno, mě si však snímek Davida Loweryho získal prakticky okamžitě. Ačkoli Sir Gawain a Zelený rytíř hovoří současnou filmovou řečí, rozhodně nejde o snímek pro každého diváka, ba naopak. Lowery sice nabízí fantastické audiovizuální pojetí (výtvarná stránka je famózně dechberoucí), zároveň ale dělá vše pro to, aby netrpělivé publikum Sir Gawain rychle odradil. Projevuje se to nejen ve velmi pomalém tempu, ale také v záměrně vyprázdněném scénáři, ve kterém se zdánlivě nic neděje. Trpělivý divák však bude odměněn unikátním snímkem o velmi tenké hranici mezi odvahou a zbabělostí. Audiovizuálu pomáhá silně atmosférická hudba a přesně vybraní herci. Zvláště Dev Patel v roli hlavního hrdiny Gawaina předvádí po mnoha letech vynikající herecký výkon a veškeré momenty mu lze bez výhrad uvěřit. Sir Gawain a Zelený rytíř bude patřit mezi rozporuplně přijímaný snímky, nicméně i takové jsou potřeba. A abych nezapomněl, hodně oceňuji vy-víte-který polibek, který do této adaptace přesně sedne. Stejně tak i pohled na tělo Deva Patela. ()

Ruut

No budiž no. Občas taková dospělácká variace na mýty a legendy nevadí. Samozřejmě Ospalé díře ani po ty kotníčky, ale vizuál by opravdu šel a je vidět, že i za pár šupů může být hodně muziky. Hlavní problém filmu vidím už v popisku traileru, který láká na nejnovější film UZNÁVANÉHO režiséra... tak to ani omylem.. A vo tom to je ... ()

HAL

Extatická estetická nádhera, a vskutku Artušovské vyprávění v nejčistší podobě - bez blockbusterového pozlátka a plné alegorických obrazů, ponor do nitra hlavního hrdiny místo klouzání po povrchu magického světa. Což samozřejmě neocení každý. Po Kurzelově Macbethovi a Refnově Valhala Rising další výrazný artový historicky-mytický film. 8/10 ()

Vavča

Uhrančivý, hypnotický film, který dovede vyprávět obrazy, beze slov, nebo s minimem dialogů. Adaptace středověké artušovské romance jako fantasy, horror, kde není místo pro nabubřelé a prázdné pojetí jako to činil Guy Ritchie...Naprosto fascinující snímek, který je auterskou vizí svého režiséra, krásné alegorie, středověký duch bez příkras z toho dýchá. Ohromně silný film s pohlcující atmosférou, který vás nutí přemýšlet a vykládat, co se děje, sledujte titulky do konce. Nádherný OST, perfektní kamera, práce s barvami, rozpočet za "babku" a výsledek překonává kdejaký blockbuster. Naprosto mě uhranul v hlavní roli nejen Dev Patel, ale i Alicia Vikander (asi nejzajímavější výkon, co jsem kdy od ní viděl), potěší role i dalších starých známých jako Sean Harris. Film, který si zaslouží další reprízy a lituji, že jsem ho neviděl v kině. ()

Anderton

David Lowery sa zrejme rozhodol, že vo svojej kariére sa bude venovať raz viac a potom zase menej konvenčným snímkam, takže po, podľa mňa, prístupnom Gentlemanovi s pištoľou pripravil opäť niečo pre náročnejšie publikum nemajúce problém s pomalým tempom, viď Prízrak. Ide o prekvapivo subtílne fantasy, ktoré je vlastne "iba" nahliadnutím do duše jedného chlapíka a divák je nútený premýšľať v podstate iba nad jeho vnútornými dilemami. Prečo nie, vyzerá to dobre, dáva to zmysel a herci sú skvelí. A ono to bolo možno nakoniec aj všetko inak, viď záber na kostru v lese, ale v konečnom dôsledku na tom príliš nezáleží. Najdôležitejší je Gawain a jeho povaha. Či sa stane z filmu vianočná klasika, ukáže čas, ale na ČT Art si na Zeleného rytiera možno každý rok pod stromčekom spomenú. ()

Socrates

Malby a básně! Jednoduše poezie. Chvílemi trochu ospalá, ale díky svýmu vizuálnímu pojetí naprosto úchvatná. Konec trochu zmršenej. Loweryho filmy ale podle všeho budou stát za detailnější průzkum. ()

AppleCore

Mam tam SPOILER: Gawain je výrůstek. Užívá si, chlastá, dělá blbosti, neni schopnej převzít zodpovědnost za svůj dospělej život, budoucnost ho děsí a tu čest - kterou tak hledá - ne a ne najít. Nuže rozhodne se za svoji zbabělost zaplatit životem. Divák je u jeho finální poutě celou dobu s ním a jenom kroutí hlavou nad tím, čehože je vlastně svědkem. The Green Knight je silně artová nedivácká podívaná, která z upoutávky kdekomu slíbila epickou drsnou fantasy. Místo toho sledujeme chytrej a vyspělej příběh o hlouposti a nevyspělosti. Výtvarně nejlepší film posledních let, s mistrovskou kamerou, atmosférickým soundtrackem a skvělým výkonem Deva Patela. ()

leila22

Zelený rytier je svojským meditatívnym dobrodružstvom, v ktorom cez fungujúca symboliku a otvorené interpretácie necháva režisér fantázii diváka dostatok priestoru pre plný rozkvet. Nejde o štandardné fantasy a ani ten Gawain srdcom pravým rytierom úplne nie je. Je to však hra, ktorej sa rád zúčastní každý artový divák už len kvôli výborne zvolenému hereckému obsadeniu a hypnotickému audiovizuálu. David Lowery + štúdio A24 sa už v minulosti potvrdili ako veľmi príjemná spoločnosť. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

31.12.2021

Filmový festival SXSW bude online

Filmový festival SXSW bude online

03.04.2020

Jedna z mnoha událostí, které doplatily na současnou pandemii, byl i filmový festival v americkém Austinu South by Southwest. Na akci se tradičně setkávají filmaři z celého světa, promítají se… (viac)