Zelený rytier

• Česko Zelený rytíř (viac)

Tento príbeh začína v časoch, keď česť bola všetkým a odvaha robila kráľa. Temnejším spôsobom rozpráva epický stredoveký fantasy príbeh z legiend o Artušovi. Chrabrý, ale svojhlavý rytier okrúhleho stola, synovec kráľa Artuša, Sir Gawain, sa vydáva na odvážnu cestu, na ktorej konci ho čaká osudový vyzývateľ - obrovský a tajomný Zelený Rytier. Sir Gawain na tejto púti, počas ktorej bližšie spoznáva aj sám seba, musí čeliť duchom, obrom i zlodejom, aby dokázal, že je hoden cti v očiach jeho rodiny a celého kráľovstva. (Forum Film SK)

Gwaihir

Zřejmě pravdou jest, že k vyprávění legend časů pradávných umělecký háv převelice hodí se, leč ono ztvárnění nemělo by předčít nikdy příběh sám, byť mince každá má vždy strany dvě a roucho zvolené obrazy malebnými a hudbou podmanivou umně svět vnější s vnitřním prolíná a pojí, kdy vše pouze hrou současně je i není. 85 % ()

vurhor

Velkolepý příběh rytíře Gawaina, který se zde nebude muset bát, že mu ukousne hlavu caerbannogský králík z Monty Pythonů. Tentokrát mu totiž půjde o hlavu ze strany někoho jiného. Zelený rytíř v jistém směru připomíná takový mix Villeneuveova Blade Runnera a Excalibru (částečně i Revenanta). Člověk by neměl očekávat žádné veselé a svižné dobrodružství, ke kterému by mohla usednout celá rodinka. Je to velice pomalá, pochmurná a v určitých místech bizarní podívaná, která rozhodně nebude pro každého diváka. Je to vlastně vcelku velká artovka, která spoléhá především na úchvatné vizuály, plus na zvláštní, ale velice působivou atmosféru, kterou skvěle doplňuje i pěkná hudba. Rejža David Lowery si s tím hezky hraje. A dává Gawainově cestě fajn pocit existenciálního dumání o významech statečnosti a zbabělosti. I přes pomalé tempo je ale Zelený rytíř téměř po celou dobu poměrně napínavou a emočně nabitou podívanou, od které jsem nemohl spustit oči. Možná jen některé motivy mohl film podat lépe (Morgana), plus s některými pasážemi mohl krapet přidat na tempu, ale celkově to byl moc hezký zážitek. Lepší 4* ()

Hem.m odpad!

Nechápu, jak někdo dokáže tak moc posrat předlohu. Člověk má doslova blueprint. Dobré dílo, snadno dělá dobrý film. Tady se ale zdá, že tvůrci si přečetli obsah na wikipedii, zahrnuli to přidaným, a daleko horším, vlastním příběhem a ten originální ještě k tomu změnili. Film otevírá scénou z bordelu, kde Gawain strávil noc a hned vzápětí máme text jak se jedná o jeho rytířský příběh. Jestli si takhle tvůrce představuje chrabrost, ctnost a to co dělá rytířství rytířstvím, tak by možná neměl točit filmy vůbec. Nemluva o celkové změně jeho charakteru na naprostého připosránka. Chce se mi zvracet. Dvouhodinový odpad. Raději si přečtěte originál, bude to dokonce kratší než tahle břečka. ()

PauloZ

Ani trošku jsem nečekal takové pojetí. Osobitá "artovka", která neni rozhodně cílená pro divácké masy. Vizuálně a atmosféricky výborné. Jenže je to hrozně pomalé s naprosto neuspokojivým závěrem, kde se za celou stopáž vlastně nic velkého nestane. Prostě jsem chtěl poctivou středověkou fantasy jízdu, kterých moc nemáme. Ale dostal jsem jen komorní cestu za hledáním sebe sama :/. Nedocením to. ()

maddy

Krásne nasnímané s priam dychberúcimi zábermi a fantastickou dobovou hudbou, ale v tomto prípade u Davida Loweryho jednoznačne vyhrala forma nad (akýmkoľvek) obsahom. Deštrukcia mýtu o stredovekom hrdinovi je síce dobrý základ, ale tam kde základná myšlienka v predošlom filme režiséra - A Ghost Story - slúžila k rozvíjaniu ďalších myšlienok, úvah a emócií, The Green Knight sa počas celej stopáže nikam neposunie a nedopracuje. Celé putovanie titulného hrdinu je tak skôr iba sled síce dychberúcich, ale vo výsledku len obyčajných fantasy scénok neprepojených žiadnou spoločnou ideou. A aj samotné emočné zaangažovanie s hrdinom sa dostaví až v posledných 15 minútach filmu, i keď aj tu sa obávam, že to bolo skôr vhodne zvolenou piesňou, než čímkoľvek iným. Vo výsledku, tak po natešení z trailerov jednoznačné sklamanie. Formou je síce The Green Knight za plný počet, obsahovo (myšliekami, metaforami) dosť prázdnota. A komu nesadli predošlé filmy od Davida Loweryho (The Old Man and the Gun, A Ghost Story, Ain't Them Body Saints, The Yellow Birds), tak s The Green Knightom to bude skúšať zbytočne, tu sa toho dejovo deje ešte menej, než v predošlých filmoch od tohto režiséra. CELKOVO: 6/10 ()

UncleG

Zelený rytíř aneb Když přes všechen symbolismus nevidět vyprávění. V podstatě mi nevadí artové filmy, ve kterých se vlastně nic neděje. Postavy se bincají od minuty k minutě a všechny události se dějí v příkrovu tušení jakéhosi blíže nedefinovaného "hlubokého významu". Potud ještě dobrý. Jenže když postava dvě hodiny klopýtá přes symbolické nástrahy bez známky posunu nebo vývoje, jeví se film skoro jako divácky neúnosný. Přiznávám, že někde ve třech čtvrtinách stopáže už mi bylo jedno, jestli sir Gawain do té kaple nakonec dojde nebo jestli ho po cestě rozmáčkne lavina gumovejch medvídků. Jinak ovšem klobouk dolů: Řemeslně a herecky na skvělé úrovni. ()

Alementina

Jako co tohle kurva bylo. Dokoukala jsem to na třetí pokus a je to ještě větší šílenost než jak to na první pohled vypadá. Z mé strany totální nepochopení tohohle kousku. ()

slord

Vizuálne podmanivý film, ktorý je však pre mňa až príliš pomalý a bohužiaľ som si ho moc neužil a chvíľami som sa dosť nudil. Artovka, ktorá má svoje kvality, ale mrzí ma, že mi nesadla. 6/10 ()

Makky

Lowery je talent! Málokto by dokázal v takomto úžasnom technickom prevedení, podporenom skvelou hudbou, hercami a atmosférou, natočiť tak obrovsky nudný blábol. Najväčším rytierom je samotný divák, ktorý sa musí prebojovať cez všetku tu zdĺhavú nudu. Vizuál je skutočne krásny a film má niekoľko pozoruhodných scén (kamera čaruje), táto art fantasy rozprávka je však asi pre náročnejšieho diváka, nie pre mňa. Uspokojivý záver vyčaroval tretiu hviezdu. ()

Kristusazapad

Ako to nazval Badiou? Tibetská pornografia? A zároveň vskutku skazka z éry After the virtue... "Dekonštrukcia" ideálov stredovekého sveta a skrz to bezpochyby aj vyrovnávanie sa so súčasnosťou by mohli byť bezpochyby zaujímavé, keby tu bola možnosť ponúknuť aj iný hodnotový systém a iný telos. Tľachy o dobrote, láskavosti a akejsi osobnej odvahe nielen zo strany postáv, ale aj tvorcov filmu, sú však také lacné, zakotvené len samé v sebe. Ale inak to bolo formálne zaujímavé, metatextuálne hravé a interpretačne otvorené. Škoda, že sa mi do toho nechce. ()

Philcze

Neskonale epická pouť nejistého rytíře, který sám netuší, jestli zaujmout roli hrdiny, nebo zbabělce. Výpravně dechberoucí artová fantasy o bezcílnosti a doslovné bezhlavosti hledání smyslu života. Z hlediska atmosféry a budování temného světa zřejmě nejblíž, co se kdy dostaneme zfilmování Dark Souls (a blíž bychom ani neměli). ()

Colby Sawyer

The Green Knight je vizuálně naprosto strhující a nebál bych se ho přirovnat k největšíme skvostu posledních let - Blade Runner 2049, bohužel narozdíl od lovce androidů, který byl velmi vyspělým a hlubokým filmem, jenž byl přes to všechno velmi divácký, je putování za Zeleným rytířem těžkotonážní art, až to místy bolí. Nemám nic proti uměleckým filmům a i když je vyloženě nevyhledávám, tak nimi zpravidla nepohrdnu. Tady, obzvláště po skvělých trailerech, jsem čekal ten “divácky přístupný art” a ono k němu má film velice často nakročeno, bohužel (alespoň pro mě) se jako celek přikloní k nedivácky artové rovině, ale i přes trošku rozporuplné plné pocity musím přiznat, že jsem se nenudil ani minutu, ba jsem byl chvílemi vyloženě nadšený, protože technická a řemeslná část je vskutku excelentní. Lowery má bezpochyby ohromný talent a já budu doufat, že se nachomýtne k něčemu přístupnějšímu, protože má potenciál vytvořit mistrovské dílo. Tohle bohužel trochu utopil v artové sebezahleděnosti, ale za pozornost tento snímek určitě stojí, jen si člověk musí optimálně nastavit očekávání. ()

kajas

Od tohohle fantasy rozhodně nesmíte očekávat epickou podívanou typu Pána prstenů. Jedná se o velmi pozvolna budovaný snímek zaměřený na hlavního hrdinu a jeho prožívání velkého putování, na jehož konci možná čeká smrt. Co na mě zapůsobilo zdaleka nejvíce, je rozhodně výprava a kostýmy. Podle dostupných zdrojů stálo natáčení pouhých 15 milionů dolarů a vizuál je prostě nádherný. Se samotným dějem už je to horší, některé momenty jsou opravdu zdlouhavé a pomalé. Pokud máte chuť na trochu náročnější filmový zážitek s nádhernou výpravou, směle do toho. ()

M.i.k.e

dobrých fantasy není mnoho,nicméně Green Knight je úplně jiný level,protože pomalých artových a divácky ne zrovna vstřícných fantasy je ještě méně.Vlastně si na žádnou podobnou nepamatuji a to sem se dost snažil.Přesto ale Green Knight boduje hned od začátku protože disponuje naprosto božskou atmosférou,skvělým vizuálem,výbornou hudbou a nejednou vyvolá vzpomínku na takové klasiky jako třeba Excalibur.Trochu škoda,že to všechno nakonec přebije příběh,jehož ústřední myšlenku sem úplně nepochopil (bylo to o  hledání odvahy?O hledání sebe sama?O dospění?),ale ani to mi nezabránilo se dobře bavit celé ty víc jak dvě hodiny.Možná k tomu přispěl i fakt,že jsem neviděl trailer a ani jsem si dopředu nic nezjišťoval (krom těch pár vesměs pozitivních reakcí) a tudíž jsem neměl úplně přehnaná očekávání...80% ()

Lischai

Asi nejzásadnější je říct, že trailer i tagy filmu zavádí a není to cool artušovský horor. Je to intelektuálně náročné podobenství, které čeká, že znáte Campbellův monomýtus a máte rádi takové ty jungiánské úvahy nad tím, co je symbol pro nevyrovnaný vztah s matkou, a co pro nedokončenou tranzici v muže. Film je výtvarně krásný a má super atmosféru, ale myslím, že bez důsledné snahy o analýzu scén, budete jen kroutit hlavou a říkat: "Wtf? Jak, liška? Proč liška? ... Vždyť... ale šlechtic řekl, že přece... To by... Co je s obrazem? Whaaaaat!" ()

Vyhy

Ze začátku jsem byl nadšený a příběh, místy až artový, ze světa Artuše, natočen pro náročného diváka, nikoliv pro masu, jsem hltal. Na to, jak to má malý rozpočet, tak vizuál jedna báseň. Velice detailní, skvělé kulisy a CGI. Příběhově, jak jsem zmínil, to je pro náročnější diváky. Jakmile máte rádi pouze velkolepá fantasy s monstry a bitvami, tak Zelený rytíř vás zklame a bude vás i nudit. Já se rozhodně nenudil a dvě hodiny utekly kupodivu rychle, navzdory tomu, jak to je pomalý film. Přesto konec nedosáhl takového zadostiučinění směrem k divákovi, jak bych si představoval. ()

C0r0ner

Tohle rozhodně nesedne každému, ale pokud člověk přistoupí na pravidla filmu, který má podobné vlastnosti jako třeba Alenka z říše divů... Každopádně se při tvorbě nad každou scénou hodně přemýšlelo a z technického hlediska je to paráda. Nicméně i přes to všechno zcela chápu to obecně vlažné přijetí. 80% ()

dubinak

Na Zeleného rytíře jsem beze srandy čekala asi přes rok, možná dva. Od té doby, co jsem zahlédla jen jeho název jsem ho měla v budíku s tušením, že mě bude hodně zajímat. O to větší radost nastala, když jsem ho spatřila ve varském programu. Byl teda celkem blbej nápad dávat tenhle film pouze na půlnoční sekci, avšak chtíč ho vidět byl silnější, než potřeba spánku. Zelený rytíř se nehodí na půlnoční sekci, poněvadž nesrší žádnými akčními scénami a jen tak ladně postupuje vpřed a děj je pojatý jako taková Gawainova odysea, na které se potkává s roztodivnými, různorodými postavami. Filmařsky a řemeslně je to ale naprostá lahůdka pro oko i ucho a hlavně na vizuál jsem se strašně těšila. Nastajlované je to totiž opravdu s precizností, má to atmosféru jako kráva a láká to svou dobovostí i kostýmy. Sice to inklinuje spíš k artovým vodám, ale o to víc mě to vlastně potěšilo. Opravdová chuťovka pro pravé fandy. Studio A24 má vždycky eso v rukávu. KVIFF 2021 ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

31.12.2021

Filmový festival SXSW bude online

Filmový festival SXSW bude online

03.04.2020

Jedna z mnoha událostí, které doplatily na současnou pandemii, byl i filmový festival v americkém Austinu South by Southwest. Na akci se tradičně setkávají filmaři z celého světa, promítají se… (viac)