Zelený rytier

• Česko Zelený rytíř (viac)

Tento príbeh začína v časoch, keď česť bola všetkým a odvaha robila kráľa. Temnejším spôsobom rozpráva epický stredoveký fantasy príbeh z legiend o Artušovi. Chrabrý, ale svojhlavý rytier okrúhleho stola, synovec kráľa Artuša, Sir Gawain, sa vydáva na odvážnu cestu, na ktorej konci ho čaká osudový vyzývateľ - obrovský a tajomný Zelený Rytier. Sir Gawain na tejto púti, počas ktorej bližšie spoznáva aj sám seba, musí čeliť duchom, obrom i zlodejom, aby dokázal, že je hoden cti v očiach jeho rodiny a celého kráľovstva. (Forum Film SK)

BROKEN_

Od studia A24 divák musí automaticky očekávat artový snímek. Snímek, který bude mít svoji vizi a nepůjde divákovi na ruku. Zelený rytíř byl již od prvního traileru favoritem na jeden z nejlepších filmů roku. Troufnu si říct, že je Zelený rytíř po vizuální stránce tím nejlepším filmem, jaký jsem za poslední dobu viděl. Celá výprava, vizuál, kamera dělají z tohohle snímku nádherný artový snímek u kterého budete žasnout nad tím, co se děje na obrazovce. Film je pomalý, nikam nespěchá, má to dlouhý záběry, kdy jsem si párkrát říkal, že je to v některých pasáží trochu natahované, ale přiznám se, byl jsem do filmu pěkně zažraný. Příběh je opravdu parádní a k zamyšlení. Ostatně myšlenka filmu není vůbec řečená a divák nad tím musí přemýšlet. Hlavní hrdina se bojí smrti, snaží se být rytířem, ale nechová se jako rytíř. Ten film vám to jasně ukazuje a ve finále to do sebe celá ta myšlenka krásně zapadne. Například zelený opasek znamená hodně a pokud to divákovi nedojde, je to škoda. Po skončení filmu jsem nad tím musel přemýšlet a zarylo se mi to do paměti. A to je známka kvalitního artovýho filmu. Co se týká hereckých výkonů, ty jsou tady dokonalý. Dev Patel v hlavní roli podává famózní výkon. Alicia Vikander, Joel Edgerton, Sean Harris, všichni jsou úžasní. Máme ve filmu i pár případů, kdy se objeví CGI triky a i ty jsou mimořádně kvalitní. Samotná liška je zpracovaná nádherně. Film není pro každého a ten, kdo filmu dá špatné hodnocení, tak ho chápu. Ale diváci, kteří ten film pochopili, užili si ten příběh, tu myšlenku, ten nádherný vizuál, tak si myslím, že to pro ně bude skvělý zážitek. Za mě je to vedle Duny nejlepší film letošního roku a mě opravdu hodně mrzí, že jsem si film neužil v kině. Bylo by to mnohem lepší. 9/10 ()

st.jim

Honza málem králem. Hezká pohádka o jednom kurevníkovi, kterak musel dostat ,,pohlavek”, aby konečně dospěl. Kdyby to nebylo dlouhý jako fronta za komančů na melouny, tak dám klidně čtyřy placky. ()

biglion

Na tohle jsem se vyloženě těšil. Až na pár momentů to ale byla jedna velká nuda. To už byl zábavnější i princ Velen, když jel zachraňovat Večernici :-( ()

koxin

Líbilo se mi to. Znát tu legendu blíže, mohl bych se víc soustředit na krásné vizuály a poetiku, takže vnímám jako nutnost si legendu i všechen obsažený symbolismus trošku naštudovat a podívat se na film znovu. Obsazení je perfektní, lokace ve filmu nádherné. K plnému hodnocení bych ale osobně chtěl více využít potenciál pro soundtrackovou velkolepost a o 20 minut kratší stopáž. A jsem rád, že měl film srozumitelnou angličtinu, protože české titulky v kině byly podle mě strašné — konstantní středověký feel lze jazyku vložit i jinak než neustálým přehazováním podmětů a přísudků, podobalo se to tak spíš Mistru Yodovi, navíc i v pasážích kde angličtina byla normálně moderní. ()

noriaki

Před čtyřmi lety natočil Guy Ritchie Artušovskou legendu ve stylu svých ikonických ukecaných londýnských gangsterek. David Lowery se vydal opačným směrem a pojal příběh sira Gawaina jako pomalé, mystické fantasy s existencialistickými prvky. Obě verze mají společného jen to, že mi ani jedna neudělala radost. Zelený rytíř jeden z těch filmů, v nichž postavy mluví jako členové sekty, v níž se získává osvícení pomocí konzumace velkého množství lehkých drog. Jediná výjimka je Alicia Vikander, jejíž přirozený projev a civilní herectví sice do filmu moc nepasuje, ale díky Bohu za ně. Za celé předlouhé a veskrze nudné dvě hodiny mě zaujalo jen několik izolovaných scén a něco z hudby. Kamera je fantastická víceméně celou dobu, jenže pohled na zamlžená vřesoviště na nichž se nic neděje, po určité chvíli omrzí. ()

neoBlast

A mnou nepochopeným filmem roku se stává Green Knight. Od talentovaného režiséra Davida Loweryho. Ano, má více než slušné obsazení, Dev Patel je skvělý (kdo by čekal Inda ve středověké fantasy?), ale šmankote, to je tak pomalý film, jako na závodě šneků. Vizuálně nádherný, ale fyzicky ubíjející. Chápu nadšení ostatních, ale rozhodně ho nesdílím. Je to fér hodnocení? Určitě ne objektivní, ale rozhodně jsou lidé jako já, které tyto umělecké snímky ubíjí. 25% ()

ywo666

Moc ma to nebavilo. Artovo-filozoficka legenda, ktora sa taha ako sopel. Kameraman sa tu vyblaznil, ale inak je to o nicom. Verim ze si to najde svoje obecenstvo. Ja medzi fanusikov patrit nebudem. ()

hroubek

Už od traileru bylo jasné, že Zelený rytíř nebude podívaná pro všechny. A režisér David Lowery, udělal všechno proto, aby tomu tak bylo. Lowery volí těžší cestu. Tento příběh by šel natočit dost epicky, jako třeba Král Artuš: Legenda o meči od Ritchieho, ale to by nebyl Loweryho styl. Zelený rytíř je "artová fantasy podívaná", jenž je vizuálně nádherná, originální, drsná a nepříjemná, a hlavně osobitá. Film má nádhernou vizuální stránku, krásně si hraje kamerou a přináší spoustu výborných záběrů a nebo momenty, na které se jen tak nezapomene (plynutí času v lese, jezírko, první setkání se Zeleným rytířem atd.) K tomu výborný soundtrack a pomalejší tempo vyprávění. Osobně si myslím, že tempo mohlo být trochu rychlejší, zvláště v druhé půlce filmu. Dost se mi líbilo, že film má v sobě spoustu metafor, motivů, a některé věci budou dávat větší smysl, až při druhé projekci. Velmi mi sedlo obsazení filmu, protože všichni herci hrají perfektně. Dev Patel hraje skvěle a v jeho podaní je Gawain nejednoznačným hrdinou, jenž sám neví, co pro něho jeho pouť znamená a v sám sobě musí objevit rytířské hodnoty. Alicia Vikander zvládla všechny herecké polohy a její výkon se mi hodně líbil. V menších rolí si dost kradou prostor pro sebe Sean Harris, Barry Keoghan nebo Joel Edgerton. Samotný film je hodně působivý, ale je potřeba mu jít dost na proti. Není to film, co dá divákovi všechno zadarmo, ale komu sedne, tak ten bude hodně nadšený a spokojený. ()

Honzua

Je jasný, že to sklidí asi dost hejtu a není to úplně dokonalý, ale jsem strašně rád, že někdo tuhle látku vzal a zpracoval způsobem, který v mnoha ohledech je veskrze současný a zároveň zůstává zcela věrný archaickému způsobu vyprávění rytířského románu plného různých podobenství. Po Ritchieho gangstersky-hunhamovském Králi Artuši Lowery ještě víc dokazuje, že rytíři kulatého stolu nejsou mrtví ani v 21. století. Navíc tady Joel Edgerton navazuje na svého uhrančivého Falstaffa v Michôdově Jindřichu V., který je v mnoha ohledech stejně působivý jako Zelený rytíř. J.R.R. by byl snad spokojen. ()

bizz_mjc

Artové fantasy s mysticky mysteriózním přesahem. Vizuálně i herecky pěkné, ale rovněž zaměřením na jednu osobu a hledání jejího osudu a získání cti trochu nudné. ()

ZeroCZ1233

Doby, kdy před 20 lety na plátnech řádil Pán prstenů, díky kterému žánr fantasy dobyl kina, vévodil žebříčkům, a rval filmové ceny z rukou sociálním dramatům, je dávno pryč, dneska fantasy trůní v drtivé většině v televizi. HBO po veleúspěšné Hře o Trůny plánuje rozvoj univerza se spin-offy, na Netflixu má úspěšně našlápnuto Zaklínač a Amazon rve rekordní rozpočet do vlastního seriálu ze světa Středozemě. Kina mezitím zejí s fantasy prázdnotou, kterou jemně vyvedl z míry freneticky živelný Král Artuš od Guye Ritchieho. Zelený rytíř je po čtyřech let další kus, který také těží z mýtů o rytířích kulatého stolu, jenomže na rozdíl od Ritchieho dravé akční bomby na to jde z naprosto odlišného konce, kde tématická prvoplánovost nemá místo. Film sice staví na základu typického žánrového motivu cesty za splněním úkolu, ale jeho hlavní cíl je ostatní žánrové stereotypy vědomě dekonstruovat. Snímek se spíše soustředí na komplexní významnou neurčitost, fantaskní prvky usouvstažňuje na bohatost fikčního světa, který prezentuje v hávu bizarních imaginací, záměrně zmatečných obrazových motivů a zdravě nelogickému plynutí narativu, který divákovi pokládá spoustu otázek, ale minimum odpovědí. K tomuto úkolu si režisér taktně přizpůsobuje styl, aby své tendence ještě více umocnil, tudíž se dost k přiklání k vizuálním kvalitám a dává prostor nádherné kameře, která pluje prostorem a snímá jak krásné přírodní scenérie, tak klaustrofobní prostory, kde je nalepená přímo na tváři hlavního hrdiny. K tomuto mystikou protkanému mixu ještě přidává vodu do mlýna fenomenální soundtrack, jehož schopnost perfektně odhadnout a posílit atmosféru svým využitím středověkého stylu s moderními podvratně ambientími ruchy, nádherným harmonickým vokálem a disharmonickým, ale přesto poměrně melodickým instrumentálem. Na Zeleného rytíře se můžete dívat dvojím pohledem. Buď se budete snažit interpretovat každý náznak možného přesahu, nebo najedete na tenetovský styl "Nemusíš to chápat, musíš to cítit." Já se vydal druhou zmíněnou cestou a byl jsem celé ty dvě hodiny v kině naprosto konsternován. Jeden z nejlepších filmů roku. ()

VasaX

Původně jsem měl asi čtyři odstavce, ale udělal jsem tu chybu že jsem v průběhu kliknul na hodnocení, takže mi tu zůstala první věta. Proč se tohle děje zrovna mě, a ne lidem, co tu náhodné faktoidy o sobě prezentují jako "NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT", nevím. Ale co vím je, že jsem si motiv z dob raného středověku zasazený do středověku pozdního o kus pozdějšího užil. Je to působivé, vizuálně obsahově, těžké, napínavé, hororové, na tripu, mystické, mýtické a bůhví co ještě. Snaha o "the cinema" se cení, poselství jsou to zajímavá, dvě hodinky a něco obsahově plné. Alternativa, co netlačí zbytečně na pilu bizáru a má atmosféru hustou jak kvalitní smetanu, té si cením. Že si pracně budovanou atmosféru nerozšlapali a nepochcali přeskočením do bizáru, jako třeba u Dědictví, toho si cením o to více. Jestli tohle stálo fakt patnáct mega i s tou CGI liškou, tak přemýšlím kam jdou ty produkce za desetinásobky. Rád bych řekl, že do desetinásobků pracovních příležitostí ale bojím se, že bych si vázal kouzelný pasek kolem pasu touhle naivitou. Škoda že jsem tohle minul v kině. ()

JohnSmith odpad!

Neměl jsem sílu to dokoukat. Hodně mi to připomínalo nebo mě to snad nudilo jako Seveřan. Budu si muset spravit chuť u Ritchieho Krále Artuše. ()

vyfuk

[KVIFF 2021] Tady se hrozně někdo přepočítal. Původně film, který má historický kontext se ukáže jako příběh od kulatého stolu, což působí o to zajímavěji, ale myšlenky s nasazováním laťky od Krále Artuše ani nepřipadají v úvahu. Zde je jasné, že chceme být vážnější. O to více však nějaká gesta působí prázdně až nesmyslně. Poté, když už nás kamera tahá přes všechny borové háje a snaží se občas jen něco naznačit, tak už je to na pováženou. Tady někdo hlavně silně nezvládl princip toho jak se píše scénář, jelikož zde vidíme nějaké kapitolové rozčlenění, které by normálně fungovalo, jako v každém jiném filmu, ale tady nás to táhne z lesa do lesa a příběh se táhne jak covidová nudle z nosu. Pak už tam jsou jenom takové časové smyčky a vyhrávky, že z toho ke konci bolí. Nebyl dobrý nápad toto vidět ve dvě hodiny ráno, ale stalo se. S plynutím děje je na tom toho tolik špatně, že už člověka ani nenasere, že postavu mýtického rytíře ze středověké báje v Anglii hraje někdo s indickými kořeny, což je trochu  zmírněno, že Patel je dobrý herec. S tím, že jsem si dal i tu práci, abych našel jak Gawain vůbec vypadal a nikdo se moc o nebělosti nezmiňuje, jen abych nebyl chytaný za slovo. Král zasadí nějaké to sémě do kouzelných opasků, na kterém nechá kousek Salka a jede se dál. O kvalitě tohoto zpracování příběhu mluví asi samo o sobě jenom to, že na wikipedii se o tomto příběhu dozvíte více a co víc, že to i dává smysl. Přijde mi, že v tomto filmu někdo zapomněl na pointu. A tu najdete i v tom wiki článku. Tak, pardon. ()

Mr.Dogman

Necessary re-telling of medieval stories that basically proves that masculinity is a performance. One with beautiful sceneries, pretty terrifying folklore monsters and really good sound design at that. Came here for the horror, stayed for the folklore and character study. ()

J.Lajner

Plíživá fantasy freska Zelený rytíř představuje v současném filmovém mainstreamu úkaz. Neláká na stokrát přežvýkané triky, ani se nesnaží prvoplánově zalíbit svou formální stránkou, byť ta ve výsledku tvoří jednu z jeho hlavních předností. Film ocení především přemýšlivý divák s otevřenou hlavou a trpělivým duchem. Ačkoliv vnímám jeho rozvleklost, chladnou odtažitost a přehršel různých motivů jako zápor, musím přiznat, že jsem po skončení o Zeleném rytíři a jeho poselství ještě notnou dobu přemýšlel. Zvláštní film, k jehož vnitřnímu kouzlu vede trnitá, značně klikatá cesta. Více. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

31.12.2021

Filmový festival SXSW bude online

Filmový festival SXSW bude online

03.04.2020

Jedna z mnoha událostí, které doplatily na současnou pandemii, byl i filmový festival v americkém Austinu South by Southwest. Na akci se tradičně setkávají filmaři z celého světa, promítají se… (viac)