Zelený rytier

• Česko Zelený rytíř (viac)

Tento príbeh začína v časoch, keď česť bola všetkým a odvaha robila kráľa. Temnejším spôsobom rozpráva epický stredoveký fantasy príbeh z legiend o Artušovi. Chrabrý, ale svojhlavý rytier okrúhleho stola, synovec kráľa Artuša, Sir Gawain, sa vydáva na odvážnu cestu, na ktorej konci ho čaká osudový vyzývateľ - obrovský a tajomný Zelený Rytier. Sir Gawain na tejto púti, počas ktorej bližšie spoznáva aj sám seba, musí čeliť duchom, obrom i zlodejom, aby dokázal, že je hoden cti v očiach jeho rodiny a celého kráľovstva. (Forum Film SK)

Corpsegrinder

Rozhodně ne film pro každýho, ale i tak kvalitní filmařina. Už dlouho jsem neviděl tak hezkou výpravu, v podstatě co záběr to umělecký dílo, a atmosféra téměř hororová. Má to velmi zajímavej soundtrack, pro tenhle žánr řekl bych až netradiční. Nad symbolikou scén mi hlava šrotovala v podstatě nonstop a tak jsem ani neměl čas se nudit, nutno říct že tempo je opravdu pomalejší. Každopádně film co člověku uvízne v hlavě dlouho. ()

Ripley

Halucinogenní audiovizuální podívaná,která ovšem postupně likviduje mozkové buňky víc a víc a víc....."už to skončilo?" ()

Hanys_

Mňamka. Vizuálně úchvatné Patelovo putování středověkou Anglií za tajemným Zeleným rytířem, aby s ním dohrál rok starou hru. Je to šílená artovina s bizarníma postavičkama, které promlouvají v "básnické" angličtině, ale sedlo mi to moc. 8/10 ()

mclenin

Mám rád produkciu štúdia A24 a ich artovejšie ladené snímky a v tomto smere som vedel do čoho idem. The Green Knight je potom stredoveký snímok v polohe v akej som daný žáner ešte asi nevidel. Formálne, a predovšetkým vizuálne a akusticky ide o dielo, ktorému nie je veľmi čo vytknúť. Obsahovo vychádza z predlohy v podobe artušovskej legendy, avšak bez jej znalosti som mal miestami problém porozumieť zmyslu príbehu ako takého - zhliadnutie tohto videa ma však napokon presvedčilo zdvihnúť celkové hodnotenie ešte o hviezdičku. Vo výsledku ide teda o artový, komorný stredovek s výborným obsadením, vizuálom a hudbou, ktorý nesadne každému, no ide o neštandardnú záležitosť a zaslúži si prinajmenšom silné 3 *. ()

Asmodin

Příběh z Artušovy doby byl zajímavý jak obsahem, tak i zpracováním. Podobný, který by zpracoval tento příběh byste nenašli. Doporučuji. Knižní předlohu jsem nečetla, takže nemohu porovnat, ale i tak se mi film líbil. ()

Shimargh odpad!

Už dlouho jsem se v kině tolik nenudil pane režisére, umělecké záběry totiž sami o sobě ještě nedělají umělecký film, no a v první řadě by to chtělo vysadit opiáty, alespoň na nějaký čas. PS: je to mluvené klasickou angličtinou, proč tedy hercům český překladatel vkládá do úst tu Shakespearovskou je už jen třešničkou na pomyslném, plesnivém dortu. ()

Klajnik

Dekonstrukce hrdinské básně artušovského cyklu ze 14. století. Jsem si jistý, že jedinec si film užije o něco více, když se seznámí s původním materiálem. Vizuálně je to víceméně pěkné (některé záběry jsou úchvatné), ale přesto jsem si sledování příliš neužíval. Námět sice zajímavý je, ale jeho průběh mě už příliš nezajímal. Na vině bude pravděpodobně nedostatečnost scénáře, jemuž chybí šťáva nebo drive či jistá pestrost. Interakce mezi postavami nejsou tak poutavé, jak by mohly být. Kvůli tomu i tolik nevyzní jinak zajímavej námět. ()

gumolit

Nekompromisný, pôsobivo vyzerajúci film, pohybujúci sa presne na hranici nudného artu. Verzia s anglickými hercami z roku 1984 síce nebola tiež extra ale aspon bola trochu naivná a zábavná. Tu som nechápal o čo ide tvorcom či unudiť ma k smrti alebo pôsobiť to malo ako umenie? Kvôli finálnej scenáristickej slučke som nedal menšie hodnotenie , ale určite sa k tomuto snímku vracať nebudem nikdy.on vlastne aj zapadne prachom dejín kinematografie ako jeho predchodca. ()

bobstock

Zvláštním způsobem se často dostávám k projektům studia A24 a baví mě. Baví mě jejich nezávislost a neotřelost zfilmovaného materiálu u příběhu, který vymýšlí Merlin nebo sám život. V tomhle případě mě nad půvabnou scénografikou a velkoryse zahranými postavami by fisrt class english actors, zaráří nesnaha zajít hloub a více do krve. Příběhem nenabízí více nežli Třetí princ či Princ a Večernice. O to víc je škoda opravdu pěkně rozehrané pohádky, která měla zhnusit a šokovat a na konci okouzlit..++za hudební a zvukový doprovod, Hart s týmem excelentní práce! 70% ()

Renfield

Gawainova cesta za sebepoznáním, dospělostí a osudem, který se dá nazvat nezvratným a jenž si vlastně svojí počáteční povahou způsobil (skoro) sám. Zdá se, že jiná možnost naplnění svých cílů a snů však nebyla. Cesta to ovšem není náročná pouze pro něj, její tíhu svým způsobem občas pocítí i divák, proto velmi kvituji jednotlivé "rytířské zkoušky", kterým ještě přidávají výborně hrající herci, především pak Joel Edgerton a Barry Keoghan. Taktéž fantastickou kameru, která naplno využívá okolní přirozeně nasvícenou krajinu a samozřejmě ke scéně vždy padnoucí hudbu. Atmosféra je temná, trefně špinavá, tak nějak středověce nehostinná, Dev Patel do ní sedne od prvního okamžiku. Vše působí v rámci fantasy žánru reálně, proto škoda velmi nepovedené digitální lišky, která byla tím nejrušivějším elementem. Kam se hrabe výborná část s obry. ()

Muel

| A24 | Jedno je isté. The Green Knight je jeden z najkrajších filmov roka 2021. Loweryho réžia je tu presná a na takúto látku sa neuveriteľne dobre hodila. Prvá konfrontácia so samotným Green Knightom je highlightom filmu, zvukové spracovanie je dychberúce a celá scéna je jednoducho audiovizuálne nádherná a podmanivá. Trocha mám ale problém s fázovánim filmu, kedy približne v strede stopáže zažívame určité dobrodružstvá s hlavným hrdinom a neviem povedať na istotu, či som si každé jedno užil tak, ako zbytok filmu. Veľmi poetický, režíjne šikovne a s citom spracovaný záver filmu dosť pomohol. The Green Knight je fantasy, aké si zaslúžime. Nie je to masterpiece, ale je to určite film, ktorý svojou audiovizuálnou stránkou zaujme tak, ako žiadny iný film tento rok. | Hodnotenie: 8/10 | ()

TheSpearCZ

Já teda absolutně nechápu, jak se tohle někomu může líbit. Dobře, uznávám, že artově natočené fantasy road-movie je pro mě dost nejspíše tím nejhorším mixem žánrů, co vůbec může být, ale takový film jednoduše nemůže mít přes 2 hodiny, protože když odstraním všechnu tu extrémně nezáživnou nudu, která se snad ani nedá nazývat příběhem, tak mi z toho zbyde dobrých 8 minut "akce" a to ještě přeháním. Jediné, co tady můžu pochválit je dobrá kamera a vizuál středověku. Toť ale vše a rozhodně to považuji za ztracené 2 hodiny a 5 minut mého drahocenného života. 1* ()

radekgfx

Loweryho hra se slovy aneb v postprodukci artušovský mýtus nedekonstruuješ. Má-li být Zelený rytíř niterným příběhem o hledání identity jednoho nejistého rytíře, pak celá kontemplativní pouť končí někde na výspě různorodých symbolů a motivů, jež se tvůrci snaží přemostit s pomocí umělého, saturovaného vizuálu a hromady kompromisů. Patnáctimilionová mlha ale není tak hustá, aby se dala krájet, a i ten celkový emoční dopad je ve výsledku spíše takovým emočním plácnutím. (…) Zpovzdálí to pak vše sleduje jednooký Mads Mikkelsen (Valhalla Rising, 2009). ()

Flopik

Sir Gawain a jeho putovanie za česťou. Vizuálne je to strašne nádherné, niekedy som sa pristihol ako mám chuť si to pauzovať a robiť si tapety, za to obrovská pochavala. Herecky takisto, každý jeden skvelá práca. Bohužiaľ po príbehovej stránke som to nejako úplne nepobral a to čo som pobral ma nenaplnilo. Ku koncu som sa už aj dosť nudil a celkový koniec ostal bohužiaľ presne taký istý ako celý film. Mne to na nadšenie nestačilo ale verím, že fanúšikov si film rozhodne nájde. Hudba sa presne hodila do tohto typu. U mňa za 3*. ()

Brejlil

Vizuálně působivá destrukce jednoho z mýtů artušovského okruhu. Gawain by tak chtěl být rytířem, ale nakonec na to asi nemá. I když kdo ví. Mnohé různé jednotlivosti nejsou napoprvé moc pochopitelné a film občas ztrácí tempo, ale vždycky to něco zachrání. To platí hlavně o celé epizodě se sv. Winifred. A tu a tam potěší drobnosti, třeba maňáskové divadlo. Patel je dobrý, překvapila ale Alicia ve dvou diametrálně různých postavách. ()

kamil.i

Vizuálne úchvatné, no obsah, respektíve hlavná idea sú pomerne nejasné. Bolo to o zmierení sa so smrteľnosťou? Ťažko povedať. Ani úžasné zábery a vyspelá remeselná stránka filmu nezachránia jeho otáznu obsahovú náplň a divák sa začne od polovice stopáže nevyhnutne nudiť. V úvode Zeleného rytiera som ešte laškoval s 5* hodnotením, potom som svoje nadšenie krotil na nadpriemerné 4*, no s ťahajúcou sa minutážou mi začínalo byť jasné, že príbeh nevedie k prínosnej, ani jasnej myšlienke a teda končím na 3*. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

31.12.2021

Filmový festival SXSW bude online

Filmový festival SXSW bude online

03.04.2020

Jedna z mnoha událostí, které doplatily na současnou pandemii, byl i filmový festival v americkém Austinu South by Southwest. Na akci se tradičně setkávají filmaři z celého světa, promítají se… (viac)