Zelený rytier

• Česko Zelený rytíř (viac)

Tento príbeh začína v časoch, keď česť bola všetkým a odvaha robila kráľa. Temnejším spôsobom rozpráva epický stredoveký fantasy príbeh z legiend o Artušovi. Chrabrý, ale svojhlavý rytier okrúhleho stola, synovec kráľa Artuša, Sir Gawain, sa vydáva na odvážnu cestu, na ktorej konci ho čaká osudový vyzývateľ - obrovský a tajomný Zelený Rytier. Sir Gawain na tejto púti, počas ktorej bližšie spoznáva aj sám seba, musí čeliť duchom, obrom i zlodejom, aby dokázal, že je hoden cti v očiach jeho rodiny a celého kráľovstva. (Forum Film SK)

drackula

Po projekcii som nad týmto filmom dlho uvažoval, ale nejako k nemu neviem zaujať jednoznačné stanovisko. Vizuál a hudba boli vynikajúce. Dá sa povedať, že až hypnotické. Po príbehovej stránke som sa ale občas absolútne nechytal. Bol to zaujímavý zážitok, ale neviem... 70% Disney plus ()

Vitoraz

Já to tedy moc často nedělám. Ale tady udělám vyjímku. Určitě nečekejte žádnou velkou akci. ale rozevlátý příběh na pozadí artušovské legendy. Křesťanský mysticismus , rytířské cnosti, hledáni sama sebe. Asi to není film pro každého. Ale mne si určitě získal. Kdo bude čekat epickou fantasy, tak rovnou říkám aby nic podobného nečekal. Hudba příjemně podkresluje příběh ale nepřevyšuje - jen příjemně zapadá. Vizuál, kamera - příroda. To je obrovské plus tohoto filmu. Vedlejší postavy super.  Pořád nevím jestli je to ten film na který je nutné  se podívat znovu nebo ten film který stačí vidět jednou a víc nechcete :-) ()

Mythago

Zelený rytíř mě ve výsledku hodně zklamal, přestože vůbec nejde o špatný film. Dle trailerů jsem očekával o něco méně naturalistického Eggerse. Nicméně tam, kde Eggers nastuduje veškerou dostupnou odbornou literaturu i dobové zdroje a na základě nich vytvoří hypnoticky poutavou, dobovou mystikou prodchnutou podívanou, Lowery působí jako by si pouze pustil některý ze starších artušovských kultovních filmů (Excalibur z r. 1981 nebo První rytíř z r. 1995) a na jejich základě vytvořil kvazi historický snímek, který je však vyprávěn až překvapivě moderním a nevhodným filmovým jazykem, byť se to na první pohled nemusí tak zdát. Četné poetické a skutečně krásné záběry a scenérie tak působí v kontextu celého snímku lehce samoúčelně a člověk si je nemůže naplno užít, jelikož za nimi není cítit nějaká hlubší myšlenka. I závěrečná katarze hlavní postavy působí ve výsledku prvoplánově a predvídatelně. Což by tolik nevadilo, kdyby měla na diváka nějaký zásadnější dopad a byla schopna v něm vzbudit emoce. I přes veškerou kritiku je ale Zelený rytíř filmem, který stojí za to vidět - když už kvůli ničemu jinému, tak alespoň pro jeho magickou estetiku. Lowery je bezesporu talentovaným režisérem a jeho budoucí filmy budu očekávat se zájmem, nicméně svého potenciálu zatím využívá jen částečně. ()

xLIGHTx

Trailery navnadili, očakávania boli, nejaké. Len... Nedá sa asi písať o úplnom sklamaní, skôr o akomsi vytriezvení (čo by sa inak hodilo sem tam i hlavnej postave ;)  ). Vizuálne opojné, malebné, nápadov je dosť, výtvarná kreativita funguje. Len táto temná fantasy rozprávka pre dospelých pravdepodobne nenadchne až takú hromadu bežných divákov. Niekedy Zelený rytier vizuálne pôsobí akoby bol ovplyvnený i "hubičkami" (ktoré si tam hlavná postava i šľahne ;)  ), ale to je práveže zaujímavé a prínosné pre snímku. Film obrazovo oslnivý, s peknými efektmi, dobrou atmosférou a slušnou prvou tretinou, ale to asi nestačí. Potom, je to už viac filozofujúce, uvažujúce, pojednávajúce (možný SPOILER) i o schopnosti dospieť a vedieť prevziať zodpovednosť za svoje činy, ale imho to prerozprávanie je ťažkopádnejšie, menej záživné, občas i kvapku nudnejšie a to je škoda. (Inak, miestami mi poňatie filmu pripomínalo Midsommar vo viacerých smeroch, asi i The Witch.) (Film je klasicky, na dnešnú dobu v podstate multi kulti korektný, ale čo sa dá robiť.) Tak či tak, som rád, že som The Green Knight-a mal možnosť vidieť. ()

Soweek

Trošku artověji zpracovaná verze bajky ( / legendy či co to vlastně je ) o Gawainovi a Zeleném rytíři. Občas z toho jdou vibrace klasických českých pohádek ala Zlatovláska, ale pojetí je samozřejmě daleko temnější a symboličtější. Škoda, že je film natáhlý na zbytečně dlouhou stopáž. Mrtvé momenty mají tendenci uspávat. ()

Maynard.

Ale joo, dám 5 hvězdiček, dyť sou moje a můžu si s nima dělat co chci :o). Je to strašně zvláštní pohádko fantasy, nic podobnýho sem snad ještě neviděl. Za 1.tě dostane, že roli klasickýho chrabrýho rytíře hraje cikorka z Milionáře z chatrče a není vůbec chrabrej, nybrž je to absolutní posera a stupído. Až na konci filmu se z něj stane kousek víc. No a za 2. je to fakt originální příběh, kterej mě minimálně dvakrát hodně překvapil a ještě vícekrát udivil. Byl sem napjatej i v pohádkovým rozpoložení. Ale ke štědrovečernímu večeru tohle asi nepatří... ()

psychoJoa

Film se mi líbil, ale nebylo to úplně to, co jsem čekala... Byly tam opravdu nádherné záběry, zajímavé příběhové linie... ale pak plno opravdu divných a prazvláštních částí, které mi tak trochu kazily dojem z dříve vyjmenovaných. Příběhově si nejsem jistá, jestli jsem teda hlavní pointu pochytila, ale ve výsledku mi to pak přišlo možná zbytečné (ale úsměvné! v pozitivním smyslu) takto filmově zpracovávat. Každopádně zážitek byl intenzivní a možná tomu dám někdy ještě jednu šanci. ()

sedm.1

Zelený rytíř je přesně důvod, proč se vždy raději budu označovat za komerčního diváka, který vnímá film především jako zábavu, než za erudovaného filmového všeználka, opěvující takovéto podivnosti, nepřinášející nic jiného, než pomatený sled scének a postav, které ve výsledku jen prudí a zabíjejí čas diváka, který v naprosté většině stejně ve výsledku vůbec nepobere, jaký s tím měli tvůrci vlastně úmysl a co tím chtěli říct, a kteří si jen prostřednictvím takovýchto zmatených pokusů bezohledně honí své umělecké ego, aniž by uvědomovali, že jednak komerčně totálně propadnou a jednak, že jim to zbaští jen pár umaštěných individuí, jenž budou na všechny strany hlásat, jaké že to ojedinělé představení viděli, přestože ve skutečnosti na to čuměli ale jen jedním okem na svém tabletu a hráli si přitom na mobilu nějakou určitě též velmi intelektuální hru. Každopádně to je ale věc každého jednotlivce, faktem je, že Zelený rytíř je prostě totálně nekomerční záležitostí, jakési silně nestandartní fantasy o putování jednoho silně nesympatického podivína, zažívající na své cestě za … sakra, já vlastně nevím ani za čím, prostě zažívající na své cestě všelijaká upachtěná dobrodružství s několika společnými prvky, a to že jsou nudné, příběhově nesouvisející a potkává se při nich s otravnými individui, aby na konci oné cesty došlo k opět nevím čemu, hele prostě pomatenost první třídy, kde se všechny postavy navíc chovají jako z nějakého extravagantního show, vyluzující ze svých úst jen další pomatenosti, které na již tak zamotaném klubíčku udělají jen další uzly. Já tuto výstřední podívanou zkrátka považuji za zcela nesnesitelný blábol, který nezachrání ani vizuálně podmanivé zpracování, pro mě tudíž jen další art hnůj, co si hraje na něco víc, než na co ve skutečnosti má. ()

Kienast

Nedivácká, ale zato vizuálně úchvatná středověká fantasy, která  je pastvou pro oči, uši a duši. Podobný film jste opravdu dlouho neviděli a i když se to dost liší od původní básně, závěr mě dokonale dostal.  8/10    .... Dost by mě zajímal výraz lidí, co na tohle šli do kina a čekali epickou fantasy jízdu  :) ()

Elerrina

Není to fantasy film, není to historická legenda, je to jen dobře maskované divadelní představení, s debilními divadelními dialogy a rušivě působícími divadelními kostýmy, do kterého někdo přimíchal pár krásných přírodních záběrů a hnusnou digitální lišku. Zábavná je pouze krátká prostřední část, kdy sir Gawain, poté co nechá blbě přepadnout a oloupit, bloudí pěšky po jakémsi národním parku a živí se zřejmě houbičkama, protože má kvalitní halušky (děvče bez hlavy, obři, kamarádění s liškou). Celá zápletka o tom, že lidé spolu rádi hrají kruté hry, chtějí v nich vítězit a proto podvádějí, je sice nadčasová, snažit se ji ale zprostředkovat pomocí meditativně symbolické formy vyprávění je vyloženě nešťastné rozhodnutí. Celé je to totiž strašně uondané, natahované a dramaturgicky neuvěřitelně roztěkané. Dev Patel je zajímavá castingová volba, ale bohužel hraje nevýrazného zbytečného týpka, který je vlastně celou dobu jen oběť okolností, cizích intrik a vlastních slabostí. Finální pointa tak působí nakonec úlevně jak pro něj, tak pro diváka. ()

Silwer

Tezky na pochopeni..alespon je videt kolik lidi ma problem pochopit komplikovanejsi pointu.. Kazdej pod 4* je defakto odsouzen max na koukani na marvel blbiny💃 ()

Torimmer

Příběh je ve své podstatě silnou sondou do všech přetvářek, systémů cti, princů, králů, a dalších absurdit lidských. Ale v mých očích je to tak hrozně komplikované, že si to v každém stylistickém postupu, každé scéně, a každé příběhové pasáži ke mně hledalo cestu přes holy doly, až mě to ztratilo. Někdy to prostě v umění vidím, někdy ani prd. Film šel pro mě na věc moc složitě a přes haldy abstraktna. ()

aquiver

Nejzajímavější režie za dlouhou dobu. Asi nejsugestivnější dílo Davida Loweryho. Originální a nepředvídatelný fantasy film s nádhernou a místy dechberoucí mizanscénou. 80 % ()

Eraserhead

Tušil jsem do čeho jdu a nečekal jsem tradiční hrdinskou fantasy. Přesto jsem se neuvěřitelně nudil. Naprosto neopodstatněných 130 minut. Jediné co tam za něco stojí, je velmi pěkný vizuál, což je asi jediná věc, díky které jsem vydržel do konce. ()

Litvicek

chyběla po mém boku nějaká chytrá slečna, která by mi vysvětlila, co se to kurva vlastně stalo. Dabing by byl super. Začátek vypadal velmi slibně ale pak se to zvrhlo do snové scénérie, která projela mým mozkem a zanechala silnou dezorientační stopu, která se rozplynula až při závěrečných titulcích. Tohle byla trošku náročnější pohádka a quest, ze kterého jsem se jak se patří nevzpamatoval. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

31.12.2021

Filmový festival SXSW bude online

Filmový festival SXSW bude online

03.04.2020

Jedna z mnoha událostí, které doplatily na současnou pandemii, byl i filmový festival v americkém Austinu South by Southwest. Na akci se tradičně setkávají filmaři z celého světa, promítají se… (viac)