Merlin

• Veľká Británia Merlin
Veľká Británia, (2008–2012), 49 h 37 min (Minutáž: 44–50 min)

John Hurt, Colin Morgan, Bradley James, Richard Wilson, Angel Coulby, Katie McGrath, Anthony Head, Rupert Young, Eoin Macken, Tom Hopper, Tomiwa Edun (viac)

Merlin je mladý kúzelník s mimoriadnym nadaním, ktorý príde do kráľovstva Kamelotu a ostane pôsobiť u dvorného lekára Gaiusa. Zistí, že kráľ Kamelotu, Uther Pendragon, pred dvadsiatimi rokmi zakázal akékoľvek kúzla i mágiu a posledného draka uväznil do jaskyne pod kráľovstvom. Merlina zláka neznámy hlas za ktorým sa vydá do jaskyne pod Kamelotom. Stretne tam draka, ktorý mu povie, že má dôležitú úlohu:  chrániť Utherovho syna Artuša, ktorý raz zjednotí krajinu Albionu. Keď sa Merlin stretne s Artušom, nepadnú si na prvý pohľad veľmi do oka, ale po tom, ako Merlin zachráni Artušov život, stane sa jeho sluhom. Keďže sú čary v kráľovstve zakázané, Merlin bude mať čo robiť, aby Artuša ochránil a pritom na jeho zázračné schopnosti nikto neprišiel. Obaja sa začnú vzájomne rešpektovať a napokon sa stanú blízkymi priateľmi. Príbeh je modernou podobou legiend o kráľovi Artušovi. (RTVS)

Marooned17

Tenhle seriál mi ze začátku přišel prostě jako úplná faktografická blbost, nedávala tam spousta věcí vůbec smysl, ale nakonec to bylo úplně jedno. Je prostě totálně pohodový a hlavně neuvěřitelně zábavný a kvalitou šel stále nahoru. N2kolik hlavních postav jsem si opraavdu zamiloval. Další povedený seriál BBC. No a další dimenzi to dostalo, když jsem se v závěrečných titulcích nimoděk kouknul na jména a dozvěděl, že     dodatečnou hudbu ke 4. sérii složil Michal Pavlíček!!! Update po 5. sérii - tak to jsem nečekal, že to bude nakonec tak skvělé. Musím pochválit scénář, který se vyvaroval trapných momentů. Až na poslední díl, kde to teda ukončili podle mě hodně zbrkle a podivně. Dobrý komentář: Novoten. ()

irigi

Po shlednuti prvniho dilu, kdy sluha nazve prince idiotem a jeste tehoz dne neskonci na opratce mi zacinalo byt neco podezrele. Nevadi mi, ze scenaristi zasadne prekopali celou Artusovskou legendu, ale ze vsechno tak jaksi simulacne skuhra. Zadna hranice mezi slechtou a sluzebnictvem skoro neni (jen priklad - kdyz v jednom dile odumre uroda, vsechno jidlo rozdaji obyvatelum a Artus pak dokonce ji krysu, misto aby se jako spravny slechtic prejidal ze zasob), zeny jsou moc emancipovane a vubec spousta veci, ktere nejen ze by clovek ve stredoveku necekal, ale kdyz je v serialu vidi, ma tendenci zacit mlatit hlavou o desku stolu. Magickych utoku je navic tolik, ze si rikam, jak se vubec Utherovi podarilo magy potlacit, popr. jakto, ze ostatni kralovstvi jeste existuji, kdyz nemaji na hrade Merlina ;-) Ale abych serialu jen nekrivdil. Postavy jsou sympaticke na prvni pohled a jako odpocinkova oddechovka je to celkem fajn podivana. Zvazoval jsem tri hvezdicky, ale to bych mel vazne spatne svedomi :-) ()

slunicko2

In a land of myth, and a time of magic, the destiny of a great kingdom rests on the shoulders of a young boy. His name is Merlin. 1) Historická věrnost. Artušovské příběhy jsou legendami a autoři se ani v nejmenším nepokouší je historicky ukotvit. Naopak. Seriál nemá nic společného nejen s dějinami, ale ani s legendami - kromě jmen postav a několika (velmi) lehce načrtnutých vztahů. Asi by se tato čiročirá fantasy hůře prodávala bez zvučných jmen Merlina a Artuše._____ 2) Jakému diváku je dílo určeno?_____ Vidíme, komu není - seriózním badatelům, znalcům či alespoň fanouškům historie i v její legendární podobě. Není to dílo pro zájemce o magii (o ní tvůrci očividně nic netuší) ani pro kryptozoology (drak má roztomilou tlamu, ale více se o něm nedozvíme). Seriál není pro milovníky velké filmové podívané - zřetelně omezený rozpočet a očividná televiznost díla moc filmových zážitků nedodají. Není ani pro milovníky sofistikované fabulace - zápletky jsou jednoduché až primitivní a uvažování většiny postav je na úrovni chovanců Jedličkova ústavu. Nelze mluvit ani o předvídatelnosti děje - není co předvídat, vše je jasné už po prvních 10 minutách. Překvapení se nekonají, (pseudo)zápletky se neustále opakují a recyklují, nepoučitelné postavy se chovají pořád stejně hloupě a inteligenčně deficitnímu Artušovi stále nedochází, o co jde._____ Soudě podle dialogů, zájmů a chování hrdinů cílovou skupinou jsou nejspíš teenageři a to ne všichni, spíš jen ti s nižšími požadavky na kvalitu._____ 3) Jaké poznání o životě na přelomu 5. a 6. století získají mladí diváci? Královnou se stane mulatka, jejíž předky nejspíš zanechali po svém odchodu na místě Římané. Schopná kovářova dcera se vypracovala až na Artušovu ženu. Barva pleti nepřekvapí. Vždyť i najatý vrah, proslulý svou nenápadností (!), je černoch. Hrad se pyšní novogotickou architekturou. Druidi i se svými mocnými kouzly jsou bezmocní vůči ostrým mečům rytířů. Nad krajinou létá drak, údajně poslední svého rodu, který se asi živí pránou, protože o něm kromě Merlina nikdo nic neví. Ta nejkrásnější ženská (Morgana) je největší potvora. Úkolem krále je bojovat, bojovat a zase bojovat. Pokud momentálně není k mání nepřítel, tak alespoň na turnajích. Občas někoho odsoudí k smrti. Panování je tak snadné... Infantilnost všech a všeho je nejtypičtějším rysem celého díla._____ 4) Nicméně přes všechny výhrady jsem seriál poctivě sledoval. Smál jsem se tuposti scénáře i dialogů, ale díval jsem se. Jsem vadný nebo očarovaný? Seriál se tak zařadil po bok Hvězdné bráně (4*), Britannii (3*) či Beverly Hills 90210 (3*)._____ Dočkal jsem se i (zcela nevyhovujícího) konce. Po páté (poslední) řadě si připadám jako závislák, kterému najednou sebrali drogu dříve, než nastal její kladný účinek. To jsem strávil 50 hodin před obrazovkou, abych se dočkal TAKOVÉHO rozuzlení? Cítím se podveden a zrazen._____ 5) Malý historický exkurs. Artuš žil (pokud vůbec existoval) v Británii na přelomu 5. a 6. století v tzv. "době temna". Římané už byli pryč a území soužily nájezdy pirátů a Germánů (Sasové, Anglové, Jutové). Možná byl válečník, možná panovník. Doloženo je 12 bitev (největší u Badon Hill, 518). Pak někde sám padl a zbylí Keltové se stáhli do dnešní Bretaně (Brittany po původní vlasti), na Cornwall a do Walesu._____ 6) Malý zeměpisný exkurs. Není známa poloha bájného hradu Kamelotu. V seriálu jeho úlohu převzal Pierrefonds, asi 90 km severovýchodně od Paříže. Ruiny hradu, založeného roku 1396, nechal přestavět Napoleon III a od té doby slouží objekt jako historická památka a dnes i vděčný objekt filmařů (např. Návštěvníci, Highlander, Muž se železnou maskou s DiCapriem a teď tedy Merlin)._____ Znalcům připomínám pana du Vallon de Pierrefonds (Tři mušketýři po deseti letech) sídlícího pod zmíněnými ruinami hradu na zámečku a statku._____ 7) Herci. 25letý Bradley James (princ Arthur) působí svěže. Těžko říci, jaký je herec, moc se neprojevil._____22letý hubený Colin Morgan (Merlin) je jiné kafe. I do stupidních dialogů dokázal vložit výrazný herecký šarm. Určitě ho čeká dobrá budoucnost._____22letý (v roce 2010) Alexander Vlahos (dospělý Mordred) je velmi přitažlivý stejně jako 30letý světoběžník Santiago Cabrera (rytíř Lancelot)._____Dále mě zaujali 25letý Eoin Macken (rytíř Gwaine) a 30letý Rupert Young (vousatý a kudrnatý rytíř Leon)._____ Pak je tu svérázný 72letý Richard Wilson (lékař Gaius), 28letá Angel Coulbyová (Guinevere čili Gwen) a 25letá půvabná Katie McGrathová (Morgana)._____ Věk uvádím jako obvykle k datu uvedení první řady._____ 8) Divácké pozornosti doporučuji dvojdíl 5+6 z druhé řady o trollí lady toužící po pokladech Kamelotu. 41letá Sarah Parishová si střihla skvělou hereckou etudu nemluvě o parádní masce. () (menej) (viac)

Gurtha

Vždycky jsem si říkala, jak velkého čaroděje Merlina mohla nějaká běhna lapit do stromu. Teď už to vím - on byl velké ucho (doslova) vždycky! Pro kvalitu triků a některé zvláště "důmyslné" zápletky by svádělo říct, že se jedná o britské "Čarodějky", tahle serie má ale víc - a to totální dětskou hravost, jež se rychle přenese na diváky, kteří pak odpustí kdecos. A že se ti dva jmenují zrovna Artuš a Merlin považuji za docela příjemný bonus - slepě důvěřivý divák totiž čas od času podlehne vlivu svých prazážitků a může být jen příjemně překvapen, kam ho dovedou. ()

filmmovier

Naprosto fantastický seriál, BBC mě zase dostala do kolen, protože společně s obnoveným Doctorem je to asi jejich nejlepší seriál za posledních několik let. Klasickou legendu to sice víceméně (spíš více) ignoruje, ale vem to čert, vždyť by to jinak nebyla taková pekelná sranda. A že tenhle Merlin funguje dokonale, to vám teda povím. Především jsou hlavními tahouny seriálu herci a postavy - chemie mezi Merlinem a Artušem je naprosto perfektní, ti dva se skvěle doplňují, sednou si a je radost je sledovat, Colin Morgan i Bradley James jsou pro tyto role vynikající volby, obzvlášť se mi líbí Artušova postupna proměna z nafoukance na chlapíka tak, jak ho známe. Skvělým zpestřením je také můj čím dál oblíbenější Anthony Head jako Pendragon (díky bohu zrovna za něj, Giles nikdy nezklame) a i postava Gaiuse je výborná. Vedlejší postavy jako Mordred, Lancelot nebo ten fantastický Drak také nezklamaly. Vše výborně funguje, vůbec nevadí že Guinevere je tmavá (a pěkná) a seriál je (jak už to tak u britských seriálů bývá) díl od dílu lepší a po dvou sériích, které mám zatím za sebou, je opravdu strašně vidět ten kvalitativní posun strašně moc nahoru (hlavně dvojdíl Kráska a zvíře stojí za pozornost). Jsem nadšen zápletkami, hudbou (ta je opravdu návyková) a mix fantasy, dobrodružství, akce a komedie funguje tak dobře, jako snad nikde jinde. Čím víc dílů mám za sebou, tím je to lepší, ale to mi nebrání dát po dvou úchvatných sériích plný počet, neboť pochybuju, že to začne klesat, spíš naopak, klube se mi nová a velice silná závislost a jestli to takhle půjde dál, asi si zase přerovnám topku. Za 100%. Nejlepší "zpracování Artušovské legendy" byť je tato věta velmi zavádějící. ()

Galéria (1 163)

• Katie McGrath byla zpočátku blízko k tomu, aby roli seriálové Morgany nedostala. Mohl za to její výrazný irský přízvuk, kterým v běžném životě mluví i hlavní seriálová postava Merlin (Colin Morgan). Producentský tým trval na tom, aby přízvuk obou herců byl vzhledem k odehrávajícím se událostem ryze anglický. (Conspi)
  • První série byla výhradním distributorem FremantleMedia Enterprises prodána 52 televizním stanicím do více jak 180 zemí světa. [Zdroj: fremantlemedia.com] (Conspi)

Merlin se vrátí, Camelot ne

Merlin se vrátí, Camelot ne

19.07.2011

Dnes na televizní notu: kvalitně obsazená série Camelot stanice Starz chtěla být vážnější, dospělejší a hlavně drsnější protiváhou k teenagersky pojatému britskému Merlinovi. Nepovedlo se. První… (viac)