Zelený rytier

• Česko Zelený rytíř (viac)

Tento príbeh začína v časoch, keď česť bola všetkým a odvaha robila kráľa. Temnejším spôsobom rozpráva epický stredoveký fantasy príbeh z legiend o Artušovi. Chrabrý, ale svojhlavý rytier okrúhleho stola, synovec kráľa Artuša, Sir Gawain, sa vydáva na odvážnu cestu, na ktorej konci ho čaká osudový vyzývateľ - obrovský a tajomný Zelený Rytier. Sir Gawain na tejto púti, počas ktorej bližšie spoznáva aj sám seba, musí čeliť duchom, obrom i zlodejom, aby dokázal, že je hoden cti v očiach jeho rodiny a celého kráľovstva. (Forum Film SK)

silentname

Na úvod komentu asi poviem, že nečakajte od tohto filmu žiadne akčné fantasy, kde budeme mať poriadny súboj, kde sa dočkáme nejakej tej krvi. "The Green Knight" je skôr cesta jedného človeka, ktorý musí splniť skúšku svojej vlastnej odvahy. A mňa to bavilo skoro počas celého času. V úvode som bol trochu zmätený a tak trošku som mal pocit, že film sa celkom vlečie, no myslím si, že s príchodom "Zeleného rytiera" sa veci veľmi rýchlo začnú posúvať správnym smerom. Najväčšie plus, ktoré na tomto filme musím vyzdvihnúť je jeho vizuálna stránka. Absolútne nádherne vyzerajúci film, kde niektoré scénky skutočne berú dych. Okrem toho aj mnohé triky vyzerajú bravúrne. Ako napríklad časť, kde musí vytiahnuť z jazera "niečo dôležité" pre jednu ženu. A nie nepoviem, o čo pôjde. Záver je absolútne skvelý a keď som si trošku naštudoval aj kontext postavy Gawaina, tak dáva ešte oveľa väčší zmysel. Čo musím rovnako vyzdvihnúť je hudba vo filme. Excelentná a soundtrack by som mohol pokojne počúvať kedykoľvek. Dev Patel je tradične vynikajúci, no aj ostatní herci podávajú svoje role skvele. Alicia Vikander, Joel Edgerton, Sarita Choudhury, Sean Harris, Kate Dickie... a aj ostatní. Postavy sú zaujímavé, film neustále skvele mení svoju atmosféru a je super, že ani často neviem čo sa deje občas v skutočnosti a čo sa odohráva v hlave nášho protagonistu. Scénky, kde sa ocitne na zámku s Lordom (Edgerton) a Lady (Vikander) sú miestami celkom slušne creepy a dotvárajú skvelý obraz pre tento film. Proste absolútna filmová lahôdka, ktorú si na konci roka určite pripomeniem vo svojom výbere najlepších filmov. Hodnotenie: A ()

Happens

Inu bylo, nebylo, rady by nebylo. Jeden srab se zatoulal do království a podle se zachoval k rytíři, který mu podlé setnutí hlavy zrcadlově vrací do roka. Zbytečně dlouhá cesta s příliš patetickou zbabělostí. Na konci ještě trochu rejža/sénarista vybrakoval The Last Temptation of Christ. Co dodat. The more you fuck around, the more you find out. ()

Arsenal83

Chcelo to byť temné, ale žiaľ akcie bolo pramálo. Raný stredovek ponúka mnoho možností na legendy a fantáziu, tu mi to však prišlo nevyužité. Mysterióznosť krížená s chabosťou príbehu. Túto povesť nepoznám, ale ak je to to natočené presne podľa predlohy, potom nechápem prečo si ľudia takýto príbeh vôbec ústne odovzdávali, veď je totálne nudný. Namiesto dvoch hodín to mohlo mať kľudne len jednu hodinu a stále by bol priestor na vystrihnutie scén. Je tu mnoho dialógov a kostolných chorálov, ktoré nudia namiesto toho, aby navnadili na to, čo sa bude diať ďalej. Oproti legende o Artušovi je toto tak 15 krát vylúhovaný čaj. ()

classic

Zelený rytier” si nastavil latku hodne vysoko, teda čo sa tej celej štylizovanosti, bizarnosti a čudesnosti týka, a to ani nehovoriac o svojej prílišnej pomalosti, preto sa priam vyžaduje čo → najtrpezlivejší divák, keď film ako celok, by sa tým pádom mohol vskutku pekne odvďačiť všetkým potenciálnym nasledovateľom, keďže zároveň ponúka i mimoriadne prepracovanú vizuálnu stránku, s obzvlášť precíznymi uhlami pôsobivej Palermovej kamery, snáď od výmyslov sveta, ktorá si dokáže udržať nadštandardnú úroveň po celý čas, k čomu sa taktiež pridáva aj pozoruhodná výprava a kostýmy, a tak máte hneď také zvláštne cítenie, akoby sa režisér, scenárista, producent a strihač → David Lowery, vrátil pomocou "stroju času" do dávneho, temného stredoveku, kde skrytou kamerou, nakrúca jednotlivé udalosti, ktoré sa mi jednotlivo mihotajú pred očami, že väčšinou mávam ten (a)typický, skľúčený pocit, čo ešte výraznejšie umocňuje i filmové obsadenie → na čele s indicko-britským hercom Devom Patelom, ktorý v podstate od zlomového Milionára z chatrče, urazil neuveriteľný kus cesty, vôbec → herecký ansámbel spĺňa všetky potrebné kritéria k celkovej spokojnosti, no súčasne si treba naň i zvyknúť, napríklad švédska krásavicaAlicia Vikanderová, si dokonca zahrala ("až") dve postavy, a čo má hovoriť taký Peter Sellers z legendárnej Kubrickovej satiry: "Dr. Zvláštnaláska alebo: Ako som sa naučil prestať si robiť starosti a milovať bombu" , ktorý to zvládol s absolútnou bravúrou, však ? Nebudem zbytočne zmieňovať ostatných hercov, či aj herečky, keď každý z nich, dostane svoj malý, či väčší, herecký priestor. Na film som sa dosť intenzívne tešil, ale nakoniec iba zisťujem, že mám také zmiešané dojmy, keď určitá nadšenosť sa čoraz viac potýka s akousi rozporuplnosťou... PS: Zaujímavý Hartov soundtrack, stojí za pozornosť aj v takom význame → si ho vypočuť samostatne, čo vás bude možno baviť ("oveľa") viac, než dvoj-hodinový, náročnejší, filmový počin, ktorý i napriek tomu → stojí za minimálne jedno ucelené pozretie ? ()

Crocuta

Těch 130 minut uteklo dřív než jsem se nadál - audiovizuální pochoutka, která mne do sebe dokázala vtáhnout nejen působivým formálním zpracování, jemuž dominuje vynalézavá kamera a nadmíru zdařilá hudba, ale i osobitým převyprávěním známé pověsti z artušovského cyklu, byť divák této látky neznalý bude nejspíš příběhem a zejména jeho poslední třetinou poněkud zmaten. Zvláštní zmínku si zaslouží solidní herecké výkony, především ten v hlavní roli. Obsazení úlohy sira Gawaina ve mne budilo jisté rozpaky, jakkoliv mám jeho představitele rád, ale jak se ukázalo, veškeré obavy byly zbytečné a Dev Patel se svého úkolu zhostil se ctí, přinejmenším takovou, jaká jeho postavě právem náleží. ()

Chrustyn

Vizuálně podmanivé ale občas těžce stravitelný bizár. Po přečtení synopse, může film působit jako dobrodružná podívaná po vzoru Richieho Artuše, ale nenechte se zmýlit. Green Knight je neakční art někde mezi bizarním fantasy a Terencem Mallickem. Určitě stojí za vidění v rámci originálního tématu a zpracování, ale určitě to není pro každého a je to přesně ten typ filmu, kde pochopím hodnocení odpad! i 5*. ()

Marze

Podivna atmosfera, jako se ci nocni mura. Cesta s nozem mezi pranimi a lamentacemi, mezi predurcenosti a pochybnostmi. Divakovi je to zauzlovano a vypada to na otevrena vratka k dalsimu dobrodruznemu pokracovani. ()

marhoul

Jiné. Líbilo se mi to. Teda prvních deset minut jsem kroutila hlavou nad střihem, kamerou a zmatkem, pojetí vskutku prapodivné, pak se ale u Artuše v tomto směru uklidnili a začal film. Vánoční pohádka pro dospělé. A bylo na co koukat. Trochu podle hesla Cesta je cíl, finále v duchu celého filmu, Dave Patel byl skvělý v obou rovinách, kvalitní herec, role mu padla, Alicia v roli Pokušení rovněž výborná, hudba krásná, vizuálně promakané, ale nebude to kultovka pro kde koho. Mě to ale oslovilo. Zeleného rytíře jsem neviděla naposledy, však rozumím rozporuplným reakcím publika. Fantasy úlet v dobrém slova smyslu, pomalý, bez větší akce, spíše záležitost filosofická. ()

Stanislaus

Při sledování Zeleného rytíře mi na mysli nejednou vytanula Eggersova Čarodějnice, která se rovněž snažila ozvláštnit typická žánrová očekávání a měla atmosféricky blízko k Loweryho snímku. Zelený rytíř je artová záležitost se všemi plusy i mínusy - jedná se o audiovizuálně podmanivý snímek, plný metafor a symboliky, který je však divácky velice náročný, ať už jde o vypravěčské postupy či pozvolnou gradaci děje. Kdo už někdy přečetl nějaký hrdinský epos, uzná, že je Loweryho film obdobně vystavěný: Mladý (skoro) rytíř se vydává na hrdinský quest, aby získal čest (a za cenu vlastního života i pomyslnou nesmrtelnost), a přitom potkává různé postavy, které ho na jeho cestě jistým způsobem "formují a zkouší". S hodnocením jsem na vážkách mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami. Na film se moc hezky dívalo, ale byla to zároveň výzva. Inu - lepší tři hvězdičky! ()

Jinny

Fantasy o rytiřích. Bez draků. Pokud něco víte o středověkém vidění světa, tak si určite všimnete, jak tomu podmanivý vizuál i jednotlivá Gawainova setkání odpovídají. Tohle určitě není mainstream, ale zaplať pánbůh, že alespoň někdo má dneska možnost představit svoji kreativní vizi, ne vizi producentů, co produkují nudný průměr jak na běžícím pásu. Proto se nakonec přikloním ke čtyřem hvězdám. Dev Patel byl dobrá volba a roli často malého a občas heroického Gawaina, který chce svůj výjimečný příběh, zvládá s přehledem. SPOILER Zajímalo by mě, kolik diváků má dneska ještě schopnost odhadnout poselství filmu, ačkoliv to ve skutečnosti není žádná operace mozku. Jak říkával Harvey Dent - buď zemřete jako hrdinové, nebo žijete dost dlouho na to, aby se z vás stal padouch. ()

honajz

Zlatý Sword of the Valiant: The Legend of Sir Gawain and the Green Knight se Seanem Connerym. To mělo nějaké poselství a myšlenku, ačkoliv natočené to zdařile nebylo. Tohle je dovedně a velmi zručně natočené, ale jediným poselstvím je, že než být špatný král, je lépe v mládí přijít o hlavu. Škoda, že Zeleného rytíře v mládí nepotkal takový třeba Hitler, že? Nejenom, že je to zbytečně dlouhé s mnoha zbytečnými záběry, ale ono to chvílemi připomíná Monty Python a svatý grál, tak parodicky to chvílemi již působí. Když k tomu připočtu nesmysly ve stylu Aladára Mižigára coby středověkého anglického rytíře, jeho matku a sestru krále Artuše, která je nejspíše Maorka, jeho milenku s vlasy nakrátko, jak tehdy mívaly prostitutky a poběhlice, aby šly lépe poznat, neuvěřitelně hnusně animovanou lišku, homosexuální polibek, náznaky transgederu v té podivné bytosti z válečného pole (fakt šel / šla na Zeleného rytíře?), nesmysly typu vracení v čase v tom lese (jež nakonec nehrálo roli), nebo na závěr ta holčička s královskou korunou - ha ha - či zcizovací prvky právě jak z Monty Pythonů v podobě titulků a mezihry, tak se vážně tenhle film nedá hodnotit nijak příliš vysoko. Iniciaci a duchovní přesah v tom fakt nehledejte, leda ve stylu Chatrče nebo jiného libovolného new age filmu. ()

Kailo

Nečekal jsem, že se bude jednat o snímek tak existencionální a zaměřující se na vlastní hodnotu a smrtelnost. Po jeho skončení mi chvíli trvalo, než jsem se přizpůsobil zpět skutečnému světu a jeho entropii. Ohromující a nádherný film. **spoilers ahead** Jedna věc, která ve mně po konci nejvíce rezonovala byla dichotomie mezi “dobrotou” a “velikostí”, na kterou upozornila postava Esel hned v okamžiku, kdy se mladý Gawain chystá na svojí výpravu. Gawain zápasí s tím, že není Veliký rytíř, a jakmile ho Artuš požádá aby mu vyprávěl nějaký příběh, nebo se ho jeho okolí ptá, zda už je konečně rytířem, umocňuje se v něm ten pocit nejistoty, studu a rozpaků. Všechny tyto aspekty ho ženou a proto tak horlivě přijme výzvu Zeleného rytíře. Když pak dojde na jeho výpravu, vidíme jak s ní zápasí; okraden bandity, vyhladovění, téměř ztratil ctnost vůči manželce muže, který neudělal nic jiného, než že mu prokázal laskavost, ne zrovna legendární úspěchy hodné Velkého rytíře. Když pak Gawain nahlédne do záblesků své budoucnosti, vidíme, co se stane když uteče. Další selhání. Stane se tím Velikým, ale už není dobrý člověk a to nakonec povede k pádu království. Rozhodne se tedy umřít jako laskavý člověk, místo toho aby lhal a stal se věhlasným, což mu nakonec umožňuje být obojí. Myslím, že Lady Bartilek v předposledním aktu přímo naznačuje, že mnoho rytířů zápasí na jejich výpravách, ale ona, nebo ostatní vypravěči, mění či pozlacují jejich špinavé části, protože to nakonec vytváří “lepší” příběhy. ()

Othello

Kompilace pagan videoklipů a ilustrativních animací ve strategických videohrách u které jsem moc rád, že se natočila a zvládla si udržet tu scénickou podobu aniž by si pomáhala obvyklým zlehčováním. Kolektivní zážitek v kině prvotřídní, protože otrávený odfrkávání borců s mobilama, co šli na něco jako Witchera, ke konci nabíralo intenzity astmatického záchvatu. Má to svý problémy - Dev Patel nemá potřebné charisma, projevy digitálních lišek by neměly přesahovat délku fráze 'Chaos reigns.' a bohužel pro film musíme pracovat i s tím, že vznikl ve stejném světě jako Kurzelův Macbeth. Přesto by bylo škoda se v něm zbytečně nimrat a povyšovat už jen proto, že podobný typ zážitku je v současném kině skutečně vzácný. A navíc 15 fakin mega?! Věřte, že to vypadá na pětinásobek. ()

luka4615

Audiovizuální skvost se silným artovým podhoubím, který zaujme zejména neobvyklou dekonstrukcí rytířského mýtu a epickými exteriéry, u nichž máte chuť si snímek The Green Knight pozastavit a jen se kochat úžasnými výhledy. Tak asi nějak takto lze v pár slovech popsat nejnovější počin známého studia A24, jež se vyjma těchto atributů chlubí i precizní kamerou, hutným soundtrackem a skvělými hereckými výkony. Se všemi těmito ingrediencemi jsem si podivnou cestu sira Gawaina za poznáním sebe sama a nalezením významu slova čest užíval s opravdu velkým zájmem. Pokud tedy hledáte extrémně neobvyklý snímek se silnou artovou příchutí, vězte, že jste ho právě našli. Skvělá práce! „Well done, my brave knight. Now, off with your head!” ()

Morholt

Vizuálně nádherně natočená a výtečně zahraná neskutečná nuda. Ne že bych čekal středověkou řežbu. O tom ostatně původní legenda ani není. Ale myslel jsem si, že se bude jednat o něco divácky vděčnějšího. Bohužel  jde o artovou procházku úchvatnými exteriéry, během níž Patel jako rytíř totálně selhává, čumí jak puk a kamarádí se s liškou. A na to dvě hodiny fakt koukat nemusím. Za zmínku ještě stojí Sean Harris jako Artuš a Alicia Vikander, kterou prostě žeru. Ale to je, vzhledem k očekáváním, sakra málo. 40% ()

Rohy212

Kvůli Zelenému rytíři bych ponocovala kdykoli. Naprostý vizuální klenot, psychedelicky působivý a gradující až do poslední věty. Dev Patel, Alicia Vikander v dvojroli, Barry Keoghan i Joel Edgerton v naprosto padnoucích rolích. Veliká radost. (KVIFF) ()

ScarPoul

Pre mňa jeden z najlepších filmov roku 2021. David Lowery patrí k najosobitejším režisérom. Jeho obľuba v civilných príbehoch s dôrazom na atmosféru ma strašne baví. Jeho Ghost Story považujem za jeden z najlepších artových filmov a The Green Knight je v tesnom závese. Netradičné fantasy sa môže hrdiť pomalou atmosférou, krásnou kamerou, komplexným soundtrackom a artovou nejednoznačnosťou, vďaka ktorej film plynule prechádza z nepríjemných scén s až hororovým nádychom k tým rozprávkovejším a čarovnejším. Dev Patel výborný. Rovnako aj Alicia. Soundtrack je povinnosťou. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

31.12.2021

Filmový festival SXSW bude online

Filmový festival SXSW bude online

03.04.2020

Jedna z mnoha událostí, které doplatily na současnou pandemii, byl i filmový festival v americkém Austinu South by Southwest. Na akci se tradičně setkávají filmaři z celého světa, promítají se… (viac)