Lesný duch

(festivalový názov)
  • Česko Lesní duch (viac)

Scenárista a režisér Sam Raimi uvádí svůj nelítostný, krví nasáklý debut, jenž se stal hororovým mezníkem. Nekonečný proud děsivé hrůzy a efektů, které vyvolávají noční můry, film právoplatně řadí mezi kultovní klasiku. Pět vysokoškoláků se vydává na osamělou chatu uprostřed lesů a nechtěně tu probouzí monstrózní zlou sílu odhodlanou zničit všechny do jednoho. S nově digitálně restaurovaným obrazem a náloží neuvěřitelných bonusů se Lesní duch stává zásadním zážitkem v kategorii krvavých hororů. (oficiálny text distribútora)

TomStall

Bohužel čim dál více zjišťuju že jsem vůči těmhle oldschoolovejm bubákům už imunní - a to například i díky záležitostem jako Braindead.. Takže jsem se vlastně místo hrůzy a strachu celkem obstojně zasmál.. Je mi líto že i takové klasiky jakou bezesporu Evil Dead je musejí morálně zastarávat a jen pár opravdu dobrým žánrovým klasikám jako The Thing se daří i po těch létech vyvolat pocit hrůzy. Evil Dead to bohužel nedokázal.. Nezbývá mi ale nic jiného než to hodnotit z pohledu dnešního diváka.. Sam Raimi je borec, což jistě prokáže i v Drag me to Hell - ale nedělám si iluze že až na to budou koukat třeba moje děti, nebudou si ťukat na čelo u čeho že si to jejich fotřík musel měnit trenky.. Každopádně Evil Dead budiž k dobru že jsem se celkem dobře bavil a hlavně že se film nebere zdaleka vážně.. 50-60% ()

Doudis19

Parta kolem Sama Raimiho, a jejich dnes už kultovní dílko oplývá nápady, atmosférou a na 400 000 i slušnými gore efekty. Sice mi přišla dvojka o chlup zábavnější, ale co první Evil dead ztrácí v humoru, bohatě nahrazuje upřímným děsem. Navíc Bruce Campbell byl talent už před 30 lety a i ve své prvotině ukazuje, jak ohromná škoda je, že se v budoucnu více neprosadil. + znásilnění stromem, není o čem diskutovat :-D ()

Estrellita

Velmi zajímavé! Necronomicon o kterém je tu řeč mám doma už dlouho, ale pravděpodobně není z lidské kůže a zatím z něj žádné příšerky nevylezly. Tenhle film by byl jedním z nejlepších hororů které jsem viděla, kdyby... KDYBY. Zas ten můj věčnej problém - masky a efekty. Chápu, že v jednaosmdesátým to bylo něco úžasného a děsivého, ale dnes je to už jenom úsmévné. Přesto je to podle mě lepší než Hellraiser se kterým mám stejný problém... A jak už jsem psala u Hellraisera, doufám v dobrý remake. 70% ()

LeoH

Je léto roku '87, jsem panic, sedím na kolejích Mladá garda v Bratislavě, kam jsem byl coby nastávající vysokoškolák povinně dobrovolně vyslán k budování Ústrednej čistiarne odpadných vôd II, jsem sám na pokoji s Marcelou, později mezi spolužáky proslulou jako Marcelka Utěšitelka, a tato Marcelka mi vypráví film, co nedávno viděla u někoho na videu. Dostává se k místu, kde samotná holka vyrazí z chaty do lesa, a to, co jí les udělá, popisuje M. tak barvitě… že se rozhodnu ještě pro dnešek panicem zůstat, a potrvá pak slabých šestadvacet let, než se budu cítit dostatečně otrlý, abych ten film viděl sám. A jak to tak bejvá, když vám vlastní fantazie nakreslí cosi na míru temného i děsivého, realita to pak má těžký. Nicméně: Báječná práce s pohybem kamery, vynalézavý zvuk – i po letech je cítit, že Raimi tenkrát přišel s něčím v žánru nevídaným. Mile švankmajerovská stop-motion animace. Horší je to s vedením herců a se svícením – z toho u mě plyne nedostatečná uvěřitelnost (nedokonalé masky a triky by v tomhle směru až tak nevadily), málo tajemna, malý „faktor vcucnutí“. A jelikož navíc vlastně ani nejsem žádný fanoušek hnusných filmů, zůstanu tentokrát s hodnocením při zemi. ()

filmmovier

Asi nejbrutálnější horor co existuje, ujetá úchylárna, plná brutální akce a neskutečně černýho humoru a fantastickýho Bruce Campbella. Parádní atmosféra je neskutečně funkční, nechutnosti jsou skvěle zvládnuté (promiň, Superpero), má to hodně cool hudbu, ďábelsky rychlý tempo, kulervoucí vtipný scény a kulervoucí napínavý scény. Krve je tady hromada a jak já nesnáším krváky (ne kvůli krvi, ale kvůli krvi a nulovýmu, tupýmu příběhu) tady mi to neskutečně sedlo a celkově káplo obrovsky do noty, protože ten film má naprosto všechno a to všechno funguje naprosto tak, jak to fungovat má - je to tady prostě všechno naprosto. Navrch skvělý, povedený, originální, děsivý masky a vymazlený zvukový efekty. Takhle má vypadat horor s parádní atmosférou! Takhle má vypadat komedie se skvělým humorem! (nejsem divnej a když už, tak jenom opravdu, ale opravdu trochu). Nápady stříkaj do všech stran a režisér Spider-Mana mi dokázal, že si zaslouží jméno kvůli něčemu úplně jinému, protože za málo peněz dokáže tolik skvělý muziky udělat opravdu málokdo. Těším se na dvojku. 100%. ()

chelseaman22

Osobně by mě velice zajímalo, v jaké době mohlo něco podobného působit strašidelně. Film i přes značné stáří působí jako nepodařená parodie, která těší jen z toho, že atmosféra mimo chatu by se dala krájet. 60 % Celosvětový příjem k 7. 5. 2019: $2,400,000, což je 6,86 násobek rozpočtu ()

Motinski

Evil Dead je horor ktorý pôsobí lacno a nechcene smiešne. Zostarol, dajme tomu, svojsky ale má atmosféru. V roku vydania nebolo veľa filmov čo dokázali budovať napätie tak ako tu, no bohužiaľ iba v prvej polovici. Neskôr už sa pár veci prepískne. Raimi je svojím spôsobom úchyl, našťastie v rámci medzí a originalitu mu nemožno uprieť. Pohyby kamery, hudba, nasvietenie, to všetko zvládol výborne (a za málo peňazí) a keby v druhej polovici nevsadil až tak na krv, asi by som dal 4*. Ten pocit ztiesnenosti zo začiatku tým upadol a ja som len sledoval čo sa deje, no bez výraznejších pocitov. Chápem tých čo film berú ako legendárny úlet, aj ja som sa bavil, no asi iba na jedno pozretie. ()

Sfinkter

Technicky je z dnešního pohledu spousta scén na zasmání, i tak působí myšlenkově Evil Dead trochu depresivně, protože nedává přítomným ani šanci na obranu, natož na přežití. K tomu parádní old school krvavé scény a máte před sebou horor, který si budete pamatovat. A tehdejší hororové klišé, kdy polonahá vřískající blondýna běží lesem a u každého pařezu zakopne, samozřejmě také nechybí. ()

Qitek

První film, který jsem jako malé, snad sedmileté dítě viděl na VHS, koupené na burze, na videu snad za 20 tisíc (v té době asi jak dnes 150.000,-. Nechápal jsem to. Nevěděl jsem nic. A koukal jsem na to každý den a mí rodiče mě nechali (!!!) se na to dívat. A já si pořád říkal, kolik asi spotřebovali marmelády... ()

flawi.f

Když to řeknu jednoduše, tak Evil Dead je šílenost a Raimi se vyloženě vyřádil. Film má skvělou strašidelnou atmosféru, prostě motiv chaty v lesích funguje, a je v něm spousta skvělých režijních a neotřelých nápadů - na svou dobu a vzhledem k rozpočtu. Do filmu jsem šla s nulovým očekáváním, protože od hororového žánru nikdy radši nic nečekám a ve finále jsem se opravdu bavila. Když pominu závěr a trochu prkenné herce, tak Evil Dead je skvělou hororovou jednohubkou. ()

karlik4801

Musím Evil Dead označit jako zdařilý horor, protože v 1981 udělat celkem uvěřitelné masky musela být fuška. I teď, v roce 2013 to nevypadá hloupě a to se cení. Vadí mi ale ten živý les. Protože když už v druhé polovině jsou strašidelné kamarádky, přestává to vypadat dobře. Ale je to nářez, určitě nejlepší scéna s lopatou a useknutou hlavou. A taky skvělá hudba, která zapadá do scén a dokáže diváka vyděsit. ()

Mr.Bulanek

Tak potom co jsem viděl AHS S05 jsem si řekl, že se podívám na toto, že to nemůže být horší. A nebylo, jen díky tomu, že efekty jsou už staré, což ale neubralo na atmosféře. Konečně jsem viděl Ashe, velkého démono bijce v akci! ()

BROKEN_

Naprosto úžasný horor. Raimiova učebnice šílenství, strachu, úchylnosti a litrech krve. Bruce Campbell je v roli Ashe parádní, i když je pravda, že až v dalším dílu se z něho stane ten slavný Ash s motorovou pilou, tak či tak, je super. Tohle je kult, který bezmezně miluju. Výborná krvárna, která za málo peněz udělala něco, na co v dnešní době někteří filmaři nemají. Evil Dead je za mě legendární značka, ke které se s radostí vracím, PECKA! ()

Ryuuhei

To vážně? Tohle má být nějaká hororová klasika? Leda prvotřídní hovadina! Možná hezký nápad proměny aktérů na démony namísto klasického slasheru, ale jinak? Debilnější postavu, než je Ash, jsem už dlouho neviděl. Jestliže jsem se měl bát, asi by byla třeba atmosféra a ne jenom hromada rádoby gore skládajícího se z gumových masek, z nichž tryskají proudy krve, majonézy, nebo míchaných vajíček. Vše bylo neskutečně protahované, prokládané Ashovými blbými výrazy. No... musím říct, že tohle jsem od 80% filmu opravdu nečekal. Viděl jsem předtím Armádu temnot a ta byla aspoň zábavná, tohle je osmdesátková fraška, u které jsem akorát čekal, až to utrpení skončí a já si to budu moct odšrktnout jako „viděno, děkuji, už nechci“. Tak snad „druhý díl“ tolik nezklame. ()

TO

Jeden z titulů, které u nás koncem 80.let šly z ruky do ruky na nekvalitních „černých“ videokazetách a každý ho prostě musel vidět. Já ho měl pod názvy Duch lesa, Chata, Kořeny, Les, Zlí mrtví a Ošklivá smrt. Geniální hluboko položená kamera. Kánon moderního filmového hororu, který si právem získal kultovní statut. ()

gjjm

Klasyka a povinnost. Parta mladých lidí jede na chatu, kde omylem pustí kazeťák s dávnými zaklínadly, kterými vyvolají hněv dávných lidožravých duchů, kteří na tom místě sídlí. Ano, zní to napůl jako teen vyvražďovačka a napůl jako nechtěná parodie. Ale v průběhu sledování filmu byste něco takového v životě neřekli - experimentální, psychopatická, vynikající kamera, přiměřené množství morbidit a mimo jiné většinou hodně dobrá hudba (s výjimkou endingu, který je geniální v trochu jiném směru) je schopná prakticky z ničeho vytvořit tak brutální a depresivní atmosféru, že průměrně odolného člověka drží strach a hnus od prvního nádherného záběru na bažinu. Jeden z nejvlivnějších a nejnapodobovanějších horrorů vůbec, přestože samozřejmě má své mouchy - třeba trapné masky ďáblů a dějově zmatenou druhou polovinu. P. S. 2. srpna 2009 Po vidění Deliverance o hvězdičku snižuji, protože velká část režisérských nápadů, které mi tehdy přišly originální, pochází odsud. ()

Další Smrtelné zlo je na cestě

Další Smrtelné zlo je na cestě

27.04.2024

Legendární hororová série Evil Dead se po letech rozjíždí do vysokých otáček. Poté, co loňský počin Smrtelné zlo: Probuzení od Leeho Cronina zaznamenal v kinech velký divácký zájem a na světových… (viac)

Hororové spin-off filmy na obzoru

Hororové spin-off filmy na obzoru

06.02.2024

Nové Evil Dead našlo režiséra

Nové Evil Dead našlo režiséra

09.06.2020

K režii dalšího filmu z kultovní hororové série Evil Dead / Lesní duch byl najat irský filmař Lee Cronin. Ten naposledy natočil oceňovaný snímek The Hole in the Ground a taky jednu z epizod nového… (viac)