Lesný duch

(festivalový názov)
  • Česko Lesní duch (viac)

Scenárista a režisér Sam Raimi uvádí svůj nelítostný, krví nasáklý debut, jenž se stal hororovým mezníkem. Nekonečný proud děsivé hrůzy a efektů, které vyvolávají noční můry, film právoplatně řadí mezi kultovní klasiku. Pět vysokoškoláků se vydává na osamělou chatu uprostřed lesů a nechtěně tu probouzí monstrózní zlou sílu odhodlanou zničit všechny do jednoho. S nově digitálně restaurovaným obrazem a náloží neuvěřitelných bonusů se Lesní duch stává zásadním zážitkem v kategorii krvavých hororů. (oficiálny text distribútora)

Pistolnik

Výborny film, výborny Sam Raimi a výborna atmosféra doplnená perfektnými zvukmi. Prvá polovica filmu skvele buduje atmosféru, človek čaká každú minútu čo sa poserie a je v totálnom napätí. A potom nastupuje druhá polovica kde začína krvavý splatter. Dnes už scény na pousmiatie ale na ten rok a na toľko peňazí to je zvládnute viac než dobre takže zaslúžene 4*. ()

Lasombra

Tak jsem poprvé zažila ty typické hororové příznaky "mrazení v zádech a tuhnutí krve v žilách". Napínavá atmosféra společně s dramatickou scenérií lesa vytváří skvělý korpus k filmu. Štavnatou náplní jsou nechutné zombie, démoni, maso, krev a šílený jekot. A největší třešničkou na dortu je onen "lesní duch" který prostupuje lesem a všechny sleduje se smrtelným dechem krvelačnosti. Nemůžu si vynachválit, že takový brilantní horor, který je již dneska velkou klasikou se povedl udělat před 30 lety a ono to pořád funguje! A kolika dnešním hororům dal tento kousek insiraci! ()

Sign

Rozhodně dokonalý přiklad skvělého hororu svého žánru, naprosto originální myšlenk, skvělý scénář, tempo filmu, herecké výkony, prostě vše, tento horor starý dnes již 31 let jsem viděl dnes poprvé a jako že hororů jsem videl opravdu moc (také jsem byl jednu dlouhou dobu jejich fanouškem) tak jsem se po několika letech leknul a dokonce byl napjatý jak struna ()

Jazz06

Vzhledem k tomu, že je ten film starší než já, tak jsem ho viděl až hodně opožděně a hold nebylo na tom nic, co by mě zaujalo. Už jsem zblblej moderníma efektama a hororama. Sorry, ale tenhle kultovní film je podle mě blbost. ()

10Domik10

Vzhľadom tomu, že som tento film videl až v tomto roku (2012) nemôžem dať vyššie hodnotenie navzdory tomu, že jeho popularitu napr. aj na CSFD plne chápem. Dokážem si predstaviť ako musel baviť hororových fanúšikov v 80 a 90tych rokoch a myslím, že na svoj nízky rozpočet je po vizuálnej stránke zvládnutý veľmi dobre, avšak mňa nechal v tejto zmodernizovanej dobe dosť chladným. Tým však nechcem povedať, že ma horor natočený v minulom storočí nemôže ohromiť ale Lesný duch ma proste akosi minul, aj keď nepopieram, že isté sympatie získal aj u mňa. ()

vincchuppo

Nechutné, hrozivé, roztékající se. Nápadité záběry, které pak můžete vidět snad ve všech Raimiho filmech. Kultovní hororová klasika, která je inspirací pro nespočet filmů všech dalších generací. Ash je v prvním díle celkem brutální weak-ass, ale to je dobře, alespoň má možnost solidně zmagořit do trojky. I loved the rape scene. ;) ()

danny_21

Rozumím tomu, že tahle ztřeštěnost je pro někoho kult, ale u mě Evil Dead moc nezabodovalo. Místy mě to pobavilo - třeba Brucík nebo houpající kamera, ale většinu času hodně nudilo. Ta amtérština z toho tryská všemi póry, a tenhle styl krvavé nadsázky se samoúčelnými nechuťárnami ( podobně jako Braindead ) mi nevoní. Pokračování je o krapet lepší, ale každý nějak musel začít, že ? - 30 % ()

dustur

Režisér Sam Raimi natočil,dnes už kultovú snímku ,spolu z Bruceom Campbellom aby nám prestreli film ktorá má veľmi vtipné momenty, ale zároveň sa v ňom stále deje..., áno svojim spôsobom je to horor ,ale zároveň by som to nazval aj komédiou..., ktorá vždy pobaví... Ja by som povedal že dvojka Evil Dead ,sa mi lepšie páčila ...,ale zároveň tretí Evil Dead už nemalo to čo prvé dva diele ale,aj tak celá séria je príjemnou zábavou ktorá absolútne neurazí.... Moje hodnotenie filmu,je teraz.: 4 / 5 ----- komentár upravený 07.07.2016 ()

Mouchal

Partička bystrých (skoro) puberťáků má geniální nápad. Co takhle si vyrazit do strašidelné chaloupky uprostřed ničeho a užít si tam trochu té mládežnické zábavy? To by bylo ještě v pohodě, kdyby si dva týpci sebou nepřibalili hned tři slečny, které se takříkajíc synchronizovaly a dostaly všechny tři dost brutálně nechutný krámy (nebo je posedli démoni, ono je to to samý). Ale to nás, chlapi, přece nemůže rozhodit, že? A proto se naši hlavní hrdinové zachovali tak, jak by se zachoval každý správný chlap v jejich situaci. Popadli sekyru a rozmasakrovali své přítelkyně do hromádek rozsekaných údů a vnitřností. Pak samozřejmě co se dalo zakopali na dvorku jak se sluší a patří. Zub času je na filmu patrný, a tak více než děsit, bude už spíše hrát na nostalgickou strunu a rozchechtávat diváky při pohledu na posedlé osoby. Nicméně atmosféricky je to stále výborné dílko a hlavní hrdina je (i přes svou počáteční ňoumovost) dost velký sympaťák. Sem tam se tam objeví nějaké nelogické chování postav nebo nějaká vyložená ptákovina a příběh taky nějakou cenu za originalitu vyhrát nemůže (to už spíš scéna s nadrženým stromem), ale Sam Raimi s opravdu malým rozpočtem dokázal něco, o čem se spoustě režisérů jenom zdá. 75% ()

Likan7

Já nevim...Naprosto chápu, že se to považuje za kult. Je to neskutečně brutální a gore, a věřím, že do té doby tady nic takového nebylo. Legendární scéna se stromem je jedním slovem hustá, na tu jsem se připravoval a i tak jsem koukal s otevřenou pusou, jak to Raimi natočil. Dokonce i chápu, že fanoušci nadávají na remake z roku 2013, protože ten má jen krev a brutalitu, bez špetky invence nebo něčeho nového. Ale na druhou stranu, když si to vemu alespoň trochu objektivně, po skvělý úvodní půl hodině, která je co do atmosféry a vyváženosti opravdu skvělá, se Lesní duch začne motat kolem a sám neví, čím chce být. Komedie? Horor? Gore? Vyvražďovačka? Je to fakt nechutný, ty pověsti o tom jsou celkem oprávněný, ale stejně mě nejvíc děsila holka která očividně už nebyla člověk, a jen seděla uprostřed místnosti a nelidsky se usmívala. Nic víc. Jen sedí a sleduje, jak se postavy snaží dostat z průseru a nějak zastavit zlo, který si z nich dělá jen pr*el a kdyby chtělo, tak je po 5 minutách po filmu. Bohužel po téhle scéně je zbytek už sešup dolů, který neohromí, neznervózní ani nevyděsí. A už vůbec nepobaví. ()

Inozuka

Ukázalo se, že Sam Raimi je věštec ... po letech se jeden muž po objímání stromů na Vysočině také změnil ve vřednaté monstrum, které ale všem pokusům o eliminaci dosud odolává. ... Každopádně, Chaloupka, Duch lesa a Smrtelné zlo je béčková osmdesátková klasika, která dává pamětníkovi vzpomenout na tehdejší atmosféru, zašuměné kazety dabované jedním hlasem a pocit mrazivého děsu. Nyní je to spíš komedie se zabijáckými hláškami, roztomile primitivními efekty a brutálními kamerovými nájezdy. Stále velice zábavné ... ()

junxi91

Vydat se takhle s partou kamarádů a kamarádek někam na odlehlou chatu, kde bychom strávili víkend popíjením, pokuřováním a dalšími neřestmi byl vždy můj sen, ale já bohužel nemám kamarády. Postavy v tomto filmu však kamarády mají a vydají se autem někam kousek za hranice Tennessee, hluboko do lesů, kde nepotkají ani živáčka. Dokonce i most přes řeku je zde neúnosný a hrozí jeho zřícení. Ubytování mají na jedné staré, celkem zanedbané chatě, jejíž pronájem byl prý celkem levný. Jedná se o celkem strašidelné místo, už ta sama se kývající houpačka by byla pro mě signálem, že tady není něco v pořádku. Po ubytování slyší jedna z účastnic zájezdu zvuky ze sklepa, a tak se tam vydá neohrožený Scott, který se ale jaksi nevrací, tak se za ním vydá Ashley a hluboko ve sklepě najdou jistou knihu, vázanou v lidské kůži – Knihu mrtvých a také magnetofonový záznam, ve kterém předchozí obyvatel této chaty – archeolog – mluví o vyvolávání starých sumerských démonů. Při přehrávání této kazety si naši chataři jaksi neuvědomí, že při odříkávání kletby z magnetofonové pásky dojde skutečně k probuzení těchto temných sil, čekajících v okolních lesích. A pak začíná to pravé peklo. Bytosti se je snaží svést a vyzívají je, ať se k nim připojí. To samozřejmě nikdo nechce, ale jaksi nemají na výběr a z každého kromě Ashe se stane odporná zrůda s rudýma očima, modrou kůží a děsivým hlasem. Samozřejmě ve filmu udělali naši hrdinové spoustu chyb, rozdělovali se a hlavně věřili, že jejich přítelkyně nebo sestry jsou ve skutečnosti pořád naživu, i když je plně ovládnul onen Lesní duch. Měli je totiž rozsekat a pohřbít, což se povede jen ve dvou případech. Ashovi jsem fandil, ať své démony posednuté přátele zlikviduje, odolá Duchovi lesa a ať se dožije rána a ve zdraví toto prokleté místo opustí, ale Lesní duch bohužel pro něj neúřaduje jen v noci. Spálení Knihy mrtvých bohužel také nezařídilo jeho zničení. Spousta krve, tělesných tekutin, vnitřností a dalšího hnusu je ve filmu zaručena. Já se u tohoto filmu spíše smál, abych si nemusel tolik připouštět tu hrůzu, děs a hnus, kterých zde bylo na můj vkus až příliš. V některých scénách šly vidět holkám prsa, hlavně tedy té, která vyslyšena volání Lesního ducha jako první a byla následně spoutána kořeny a Lesní duch vniknul i do její svatyně, což byl jen začátek toho, co se mělo dít dále. Prostě pořádná úchylárna, ideální na dobré spaní nebo před noční vycházkou do lesa. ()

Hellknight12

Prvý film série je vzatý vážne čo je len dobre. Príbeh je zaujímavý a jednoduchý. Herecké výkony sú skvelé. Hudba je aj po tých rokoch veľmi dobre zvolená. Efekty na dnešnú dobu sú síce trochu zastaralé ale na dobu kedy vyšiel film sú dobré. Masky sú tiež veľmi dobre. Film môžem odporučiť. Celkové hodnotenie za mňa je 80%. ()

Psycho.R

Jak z tohohle mohla vzniknout kultovní série nechápu. Celé je to dělané na sílu. Spousta lekaček, o kterých víte, že přijdou, už jen podle postavení kamery. Gore scény, které jsou hnusné, ale viditelně na ně nebylo dost financí. Celý je to natočený hrozně amatérsky. Postavy se chovají jak z příručky, jak nedělat horor. Neustále dělají dementní rozhodnutí, utíkají tam, kde je největší pravděpodobnost, že je někdo sejme. Démoni opakují: "Přidej se k nám." Ale místo nějaké snahy dostat Bruce na svoji stranu se ho hned snaží zabít... Naprosto mi to nesedlo. ()

Hashirama

Režisérská dravost a debutantský zápal přetavený ve skvělou práci s kamerou (nájezdy přes les) a krásně vystavěné jednotlivosti (houpání lavičky, průzkum sklepa) se silně bijí s nejhoršími hereckými výkony, které jsem snad kdy viděl, a diletantským scénářem, který zbytečně spěchá, v mnohých aspektech nedává smysl a vlastně se se svojí zápletkou ani moc netrápí. V nuzných podmínkách Raimi rovněž odvážně pracuje s praktickými efekty a maskami, nicméně ve výsledku se váhy až příliš často přehupují ze strany na stranu. 5/10 ()

samkko

Jeden z nejvíce autorských filmů, aneb nepotopitelné dílo Sama Raimiho.. Evil dead je vládce všech splatterů, slasherů a pro mě je to i jeden z nejdůležitějších hororů filmové historie. Evil dead má všechno, počínaje dechberoucí, hravou kamerou, velmi slušnými efekty (vzhledem k roku a rozpočtu), nezapomenutelnou hlavní postavu, ulítlý gore a mnoho dalšího..  Za zmínku stojí i občasné absurdní situace, které mnohdy působí až černohumorně. Za mě jedna z nejlepších klasik. ()

kekinka

Na svou dobu bezpochyby trhák...ale já si prostě nemůžu pomoct, ty logický chyby mi tam fakt vadili... Ale byla to sranda, pár krát jsem se lekla, hodně jsem se smála, takže svůj úkol to rpavděpodobně splnilo .) I když moc nechápu, kde se kultovnost tohodle filmu vzala... ()

Bartoloměj

Chata, Lesní duch, jak chcete, důležité je to, že když za komárů někdo vyslovil jeden s těchto názvů, znalí věci jen uznale pokyvovali hlavama. Kultovní horor, ze spoustou nápadů, hustou atmosférou, výbornou hudbou a zvukem a litry hnusu. ()

Ed2

Geniální film, u kterého mě pořád nepřestává fascinovat, že jej Sam Raimi natočil ve svých přibližně 20-ti letech! Téměř z každého záběru je cítit tvůrčí nadšení, což se dnes hned tak nevidí. Mimo jiné výborná ukázka toho, že nápaditý film je možné natočit i bez stovek miliónů dolarů a přehršlí (mnohdy stále nepřesvědčivých) digitálních triků. ()

Další Smrtelné zlo je na cestě

Další Smrtelné zlo je na cestě

27.04.2024

Legendární hororová série Evil Dead se po letech rozjíždí do vysokých otáček. Poté, co loňský počin Smrtelné zlo: Probuzení od Leeho Cronina zaznamenal v kinech velký divácký zájem a na světových… (viac)

Hororové spin-off filmy na obzoru

Hororové spin-off filmy na obzoru

06.02.2024

Nové Evil Dead našlo režiséra

Nové Evil Dead našlo režiséra

09.06.2020

K režii dalšího filmu z kultovní hororové série Evil Dead / Lesní duch byl najat irský filmař Lee Cronin. Ten naposledy natočil oceňovaný snímek The Hole in the Ground a taky jednu z epizod nového… (viac)