Insidious

• Česko Zákeřný (viac)

Když se rodina přestěhuje do nového domu, začnou se dít podivné věci. Zjevují se zde děsivé postavy a je slyšet šepot. Situace vygraduje ve chvíli, kdy se jeden ze synů neprobudí. Lékaři příčinu jeho kómatu nedokážou vysvětlit... (TV Prima)

Frajer42

Na začátek svého komentáře si dovolím prozradit, že se mi přihodilo něco u hororu naprosto neobvyklého. Asi 2 x mi skutečně naskočily pravé a nefalšované zimomriavky. Insidious je jedním z nejlepších hororů, které jsem za poslední dobu viděl. A to nekecám. Hrozně se mi zde líbila práce s kamerou a hudební vložka, které v dokonalé symbióze tvořily naprosto úžasnou atmosféru. Jediné co si zde troufnu pohanit je ten odfláknutý čertík, kterému chybělo ještě skutečně hodně, aby mohl alespoň nějak vzdáleně budit strach. Insidious je kombinací různých hororových prvků. Jejich slepení, tak aby to fungovalo nemohla být skutečně snadná záležitost. Dovolím se však tvrdit, že James Wan to zvládl. V mých očích tato kombinace rozhodně funguje a pokud tak nakouknu na hodnocení tohoto snímku, tak mohu s čistým svědomím prohlásit, že se rozhodně nejedná o oči jediné. 4* hororu dávám vyjímečně, ale tady si nemohu prostě pomoct. ()

AppleCore

A já to žeru. Sice jsem kvůli debilnímu traileru víceméně přesně věděl čeho se kdy leknout, nic to ale nemění na tom, že se v rámci dnešních zámořských hororů jedná o poctivou duchařinu s řádnou porcí strachu (o kterých hororech tohle lze dneska říct?). Když pak vemu v úvahu i fakt, že si to na nic nehraje a dovolí si to i o úsměvný odlehčení, který by kdejakýmu filmu těžce ublížilo (tady ale příjemně navodí chvíli, kdy setřít pot z čela), tak musim prohlásit hlasitý "wuáu!". Ano, známe všichni legendárního Poltergeista, kterej byl v podstatě totéž (v podstatě i lepší), známe nedávný Paranormální aktivity (hned dvě) a dalo by se říct, že už takovej film zkrátka nemůže děsit, jenomže on má tak fenomenální kameru, nasvícení a nevtíravý lekací scény, že prostě tu atmosféru staví už jenom na tom. Všechno potom povyšuje skvělej závěr (i když místy působí lacině), kde jsou duchové vyobrazený tak, jako ještě nikde jinde. V hloubi svojí duše jenom doufám, že nejsou tak nesympatický. Pět hvězd předevšim ale za to, že i bez litrů krve lze natočit efektní trhák s absencí zbytečnýho násilí. ()

Dzeyna

Jsem totálně v údivu, rozhozená a vyděšená. Naprosto skvělý snímek! Napětí by se dalo krájet po milimetrech, atmosféra přímo brutální, ani minutu jsem nebyla v klidu, potili se mi ruce, byla jsem nervózní, napnutá a bála jsem se co přijde dál. Skvělý děj a nápad, a samozřejmě všechny herecké výkony, doprovodná hudba, ale z čeho jsem nejvíce unešena, je ta přímo božsky ponurá atmosféra. Tento film prostě a jednoduše nejde stopnout a počkat až z vás ten strach odejde, chcete ho čím dál víc i za cenu, že se rozpadnete napětím, v hlavě vám šrotuje co bude následovat, jelikož to vážně není nic předvídatelného a jednoduchého. Samozřejmě, že tady jsou i takové ty slabší záběry a chvilky, ale rozhodně to stojí za 4 hvězdy a pro mě jelikož, je to horor, kde vystupuje v hlavní roli také malé dítě, což mě vždycky dostane ještě víc je to na 5 hvězd! James Wan opět zaválel. ()

Kothy

Zajímavý horor. Malý chlapec jménem Dalton má schopnost astrální projekce. Ve spánku cestuje do světa mrtvých. Jednou se ale dostane moc daleko a nemůže ven. Takže mu musí pomoct jeho otec Josh, po kterém tuto schopnost zdědil. Samozřejmě se to celé zkomplikuje a málem tam oba zůstanou. S sebou si ale přivedli, něco, co do našeho světa nepatří... ()

AllShallFall

Pro mě to je jednoznačně nejděsivější film za poslední léta. Horor ale doslova. Rozjezd byl dost perfektní. Parádní lekačky, které člověka přímo vystřelí z gauče. Bylo to obrovsky mysteriózní. Druhá půlka filmu byla o malinko slabší, neboť už mi to nepřišlo zas až tak děsivé, když už jsem poznal záporáka. Víc děsil, když tam byl v momentech, než když jsem se s ním shledal tváří v tvář. Jenže u mě to zabodovalo i tak. Celkový dojem z filmu je více než výborný. Těším se na pokračování. 90% ()

teutates

Nechal som tomu pár dni aaa vyšumelo to ako loňsky sneh. Bu bu úvod sa mi v celku páčil, áno priznávam nooo keď prišiel na scénu pomaľovaný šašek moje ústredné nadšenie opadlo a ja som sa už len dodíval... nemôžem napísať sklamanie, pretože som od tohto vážne nič nečakal, nooo 4-5/10 radšej to tajemno než bubák. ()

oje

Není to scenáristicky silné a podklad se nevymyká horrorovým konvencím. Co ale nadchne je perfekcionismus audiovizuálního zážitku ze strašidelných scén. Lekačky působí po všech stránkách neskutečně efektivně a vůbec celkový dojem z režie je kór na žánr nezvykle pozitivní. Možná si to zasloužilo méně absurdní závěr, každopádně to zůstává jedním z velmi dobrých horrorových zážitků posledních let, u kterého se dobře neusíná. Alternativa: Amityville Horror, Haunting in Connecticut, Orfanato. ()

swamp

Klasický horor, který se drží standardního rámu a postupně předvede všechna klišé (ve správném pořadí). Ovšem James Wan se tak trochu vyzná v hororech a atmosféru se mu podařilo vytvořit parádní - a ten závěr ani moc nepodělal, tak proč ne? :) ()

Okara

Hned na začátek komentáře varuji před oficiální synopsí, je značně spoileroidní! Insidious byl pro mne novodobým hororovým kultem, který jsem si velmi dlouho odkládal. Dostal jsem se k němu tedy až dnes, po značně dlouhé době. A z počátku jsem byl neuvěřitelně zklamán. Rozjezd celkovému dojmu nejvíce ubližuje. Záběry jsou fádní, bez zaujetí a vůbec bych se nedivil, když by někdo začal znuděně přetáčet dál, aby to už měl za sebou. A to by právě byla ta chyba. Kontrast přicházející kolem poloviny je totiž naprosto odzbrojující. Do té doby máme možnost pozorovat pouze pár lekaček a velmi bych se divil, kdyby u toho někdo blaženě onanoval. Ale od nástupu média a jejích poskoků teprve snímek nabírá ty pravé obrátky a až v ten moment, se člověk může uvelebit v křesle a očekávat to, kvůli čemu vůbec film pustil. Bohužel jsem se i tehdy do děje příliš nevžil, jelikož zkrátka nejsem ten typ člověka, co by "věřil na duchy" a podobné zjevy. Největší zvrat pro mne přišel po třetí čtvrtině, kdy se kamera nebezpečně pouští do paralelní dimenze a teprve v tu dobu dostává zelenou totální psycho. Na rovinu přiznám, že bych asi nevydejchal chodit po neuvěřitelně temném prostředí s kouřem a mlhou všude kolem a s vědomím, že kolem mne je plno nejrůznějších démonů a obdobných zrůd. Ke konci jsem se trochu bál mdlého zakončení, ale Wan to dotáhl do puntíku, a tak jsem se jen na konci vyjeveně otřásl. Pointa a její náznaky, které člověk zpětně zaznamená až po skončení, jsou parádní. Ohledně výtek na špatné herecké výkony můžu jen konstatovat, že jejich nedostatky plně (v pravém slova smyslu) kompenzují jejich protějšky z druhé dimenze. Nejlepší soundtrack z filmu 80% ()

cowok

Konečně po dlouhé době jsem shlédl horor, který mne opravdu bavil. Není to vyloženě horor, při kterém člověku tuhne krev v žilách, ale také to není žádný trapný čajíček. Chvilkami jsem měl nahnáno a to je pro mne u hororu nedůležitější. Atmosféra a výkony herců jsou velmi vydařené. Co nás asi čeká ve druhém díle? ()

Campbell

Dost velké zklamání. Každej o tom psal jako o nejlepším hororu roku. Jak se z toho každý podělal strachy, jak se každej bál a koukal kolem sebe. No a tak jsem si film pustil večer, že se budu konečně po dlouhý době bát. A? Nebál jsem se, ze začátku jsem se bál že si nadělám do kalhot ale skutek utek. Ani jednou jsem se nelekl a ke konci jsem se už i nudil. Co musím uznat je dobře budovaná atmosféra baráku a i herci byly parádní ale prostě jsem se těšil naprosto zbytečně. Též nechápu jak někdo píše že to vypadá jak horor z 80 let. Kde? Viděl jsem hodně duchařských filmů z týhle doby ale ani jednou jsem si neřekl že to tak vypadá. Příběh není špatný, ale Wan mě už tím jeho twistem na konci nechal naprosto chladným, přišlo mi to už hodně předvídatelným. Bohužel Insidious je film na který za čas zapomenu a kdokoliv se o tomhle filmu zmíní vzpomenu jen na to zklamání. ()

Trajektt

Bubáci jdou, bubáci jdou, bože jaká je to krása. Tak po zhlédnutí hororu V zajetí démonů jsem dostal chuť na další kousek tohoto režiséra, který si vybral opět stejného herce Patricka Wilsona, kterej se snad narodil pro duchařské horory. Dokonce si vybral i podobné téma i když tento snímek není podle skutečných událostí, tak se příběhem i kvalitou podobá výše zmiňovanému filmu. Popravdě řečeno to mělo stejné napětí a překvapivě i dost lekacích momentů a i nové překvapivé držtičky pěkně udělaných duchů. Asi to mám nějak obráceně, ale já jsem se vždy lekal ve chvílích, když se skoro nic nedělo a kdy se to nejméně předpokládalo, ale to bylo asi účelem této povedené duchařiny. A když přijdou ti dva takzvaní lovci duchů do domu těch postižených, aby našli příčinu těchto nevysvětlitelných úkazů a začnou tam šermovat různejma přístrojema, tak jsem se celkem i pobavil, takže i komediální vložka zde byla. Hercký koncert všech představitelů i těch neživých mě přesvědčil k tomu , že se dnes podívám na další mrazivou taškařici této rodiny a jejich zábavných obyvatel. Za mě spravedlivých 80%. ()

nascendi

Druhý z nahratých filmov, u ktorého som si nevšimol, že je zaradený do žánru hororov. Horory nemám rád z princípu a znesiem nanajvýš hororovú komédiu. V tomto prípade však išlo o čistú duchárinu, ku ktorej mal nedávno zosnulý rovesník Ivan Reitman dosť blízko. O tomto výtvore môžem napísať iba to, že bolo odo mňa hrdinstvom dopozerať ho do konca bez zapnutia rýchloposunu. ()

silentname

Myslím, že čím viac filmov s Patrickom Wilsonom vidím, tým viac ho dokážem oceniť ako skvelého herca. Plus keď ho dáme do hororu od Jamesa Wana, tak tu určite budeme mať silný hororový zážitok. A musím uznať, že sme ho tu dostali. Rovanko ako v prípade neskoršieho "The Conjuring" tento film funguje absolútne fantasticky. Je tajomný, desivý a skutočne prináša tématiku astrálneho cestovania, ktoré je trošku novým teritóriom pre horory. Insidious má skvelé postavy, veľmi dobrú atmosféru a uveriteľné efekty, ktoré plynú z dobrého make-upu a masiek. Žiadne nudné počítačové triky, ktoré by mozog rozptyľovali faktom, že sa pozeráme na efekty. A okrem toho podľa mňa tento film skutočne vie pracovať so svojim prostredím a nesnaží sa desiť skákačkami alebo tieňmi mihotajúcich sa v prostredí. A je obdivuhodné, že film vie vyplašiť aj v scénkach kde nie je tma je obdivuhodné. Po dopozeraní tohto filmu som si povedal, že keby týmto štýlom remake Poltergeista z tohto roku alebo Leonettiho Annabelle, tak by som tie filmy skutočne ocenil. Insidious je podľa mňa príkladom ako urobiť moderný horor, ktorý absolútne funguje. Nie je tam potreba moderných hračiek alebo množstvo nudných dialógov. A nepotrebuje to haldu počítačových efektov. Stačí ich len pár. Miesto toho buduje atmosféru, postavy a hlavne nás desí tým, čo máme reálne pred sebou a nejde len o počítačové triky, ktoré majú klamať naše oči, no nikdy to nedokážu. A to rozhodne na tomto filme oceňujem. ()

Pedestrian

Old fashioned horror. Dokonalé ztělesnění strachu malého dítěte, které se bojí toho bubáka pod postelí a té postavy co stojí v opačném rohu pokoje. Všechno tady je, všechno už jsme viděli jinde a ani trochu to nevadí. Má to slabší místa (hlavně dialogy, ale to Paranormal Activity taky), hrůza a děs přesto nade vším vítězí. 9/10 ()

Arsenal83

Pre mňa jeden z najsilnejších horrorov, duchariny sú pre mňa naozaj synonymom hrôzy, ak sú dobre spracované, a toto sa fakt podarilo. Ani za svetla to ako dospelý chlap už nedám. 😆 ()

Happens

Řekněme, že přistoupíme na příběh a odhlédneme od lecčehos, chápu, že je dnes mimořádně těžké vytvořit "věrohodného" bubáka, ale nečekal bych, že to bude až takový problém. Případně jestli to mělo být záměrem mít to takto pohádkově ztvárněno, pak film je nepochopen mým ignorantstvím, nicméně lyrika bubáků stojí pouze o příčku dál jak epika děje. 45 % ()

Hororoví mistři spojí síly

Hororoví mistři spojí síly

19.11.2022

Páté Insidious zná režiséra

Páté Insidious zná režiséra

29.10.2020

Protože hororových zpráv v období Halloweenu není nikdy dost, přichází i jedna pro fanoušky duchařských filmů. Studio Blumhouse dnes oznámilo, kdo bude režírovat pátý snímek v sérii Insidious. A… (viac)

Blum, Wan a vražedná panenka

Blum, Wan a vražedná panenka

19.07.2018

James Wan (Saw, Aquaman, V zajetí démonů) už má s filmy o děsivých panenkách nějaké ty zkušenosti. Jak se tak zdá, pořád jej tohle téma ale neomrzelo, čerstvě totiž oznámil spolupráci na novém hororu… (viac)

Spawn míří na velké plátno

Spawn míří na velké plátno

22.07.2017

Comicsový tvůrce Todd McFarlane konečně oznámil nový celovečerák se Spawnem. Kultovní démonický antihrdina byl v kinech už v roce 1997, drsný eRkový reboot se tedy rozjíždí přesně 20 let po prvním… (viac)