Indiana Jones a Nástroj osudu

• Česko Indiana Jones a nástroj osudu (viac)

Harrison Ford sa vracia do úlohy legendárneho hrdinu Indiana Jonesa – archeológa v tejto očakávanej záverečnej časti kultovej série – veľkolepom a dravom filmovom dobrodružstve. (Cinemart SK)

Chaospunx

Indiana Geront, cikáně a prdelní ksicht pátrají po artefaktu, který sice několik století ležel pod mořskou hladinou, ale vypadá jak koupený v akci na Alze. Do toho neustálé honičky odporující fyzikálním zákonům a rádobyvtipné hláškování. Už to prostě nemá drajv a dokáže to unudit k smrti. Tak to je ve zkratce nový "Indy"... Mínus 1* Tak na čtvrtý pokus dokoukáno a je to ještě větší sračka než jsem původně myslel. Prostě, čím víc se v lejnu šťouráš, tím víc smrdí. Svatejúd se zase utrhnul ze řetězu. ()

SkeeveTulp

Pejsek s Kočičkou vařili dort.  Nejčastěji je zmiňované omlazení H.F., to se povedlo na jedničku, ale to okolí vypadá jak ze staré počítačové hry. Další akční scény vypadají jak od Michale Baye, pokud by se nudil během oběda, a vzpomínal, co kdy viděl v kině. Děj je směskou a vykrádačkou všech možných různých podobných filmů, včetně předchozích dílů. Nic originálního. Herecké výkony jsou průměrné, vypadá to, že to nikoho moc nebavilo, protože vlastně ani neměli moc co hrát. Ford i Mikkelsen jeli tak nějak na půl plynu. Nesympatická bond/jones girl tomu nepřidala. Čtvrtý díl byl alespoň nechtěně vtipný, tady jsem se místama nudil, a vlastně mi bylo jedno jak to skončí. ()

Kamil111

Výrazně generický děj stojí na přemíře CGI triků, mnohdy od pohledu nepovedených – což překvapuje především v kontrastu s naopak výborně zvládnutým omlazením Harrisona Forda. Vinou přepálené délky navíc často nedrží tempo, přestože se režisér James Mangold snažil staromilsky ctít původní Spielbergovo podání. Nedostává se mu ovšem jeho nápadů, vtipu ani řemeslné zručnosti nahrazované počítači. Asi nikoli náhodou jde při nákladech kolem tří set milionů dolarů o bolestný finanční propadák, který opět potvrzuje nekompetentnost současného vedení studia Disney, raději se utápějícího v levicových progresivistických výstřelcích. ()

Tomas.Abi

Není to špatný film, ale bohužel není ani dobrý. Indiana se propadá do šedivého průměru, kde pátrání po starém mystickém artefaktu není zas až tolik tajemným a mystickým. Poslední dobrodružství našeho oblíbeného archeologa alias “vykradače hrobek”, který chce vše dát do muzea i proti vůli ostatních, je i přes veškerou akci prázdné. Praktické efekty a hravost akčních scén se vytrácí a přes vysoký věk našeho hrdiny, který vypadá už tak unaveně, dohání film své svaly s pomocí CGI efektů a akcí, která se do dobrodružného filmu s tímto podtitulem nehodí. Aby nám to nebylo líto a aby Indy držel krok s moderními trendy, tak se do scénáře zamíchalo i cestování časem, kde ale nemáte i přes kulisy CGI pocit, že jste se vrátili v čase zpět. Jediný pocit starých časů dokresluje muzika Johna Williamse, která ale nestačí na to, abyste se necítili dostatečně staře. Tento film určitě nemusel vzniknout, ale vznikl, nic nového nepřinesl, žije z nostalgie a určitě se na něj nikdo nepodívá více než jednou. Děkujeme za pokus o vzkříšení značky Indiana Jonese, ale prosíme Disney, aby nechali odejít našeho dětského hrdinu se ctí a nechali ho už odpočívat v pokoji. Bohužel či možná naštěstí máme úžasnou původní trilogii, a na ten zbytek můžeme hned po shlédnutí zapomenout. Adios Indy. ()

flyer.nick

Senilní namyšlený dědek s třesem v rukou vzpomíná, jak to bylo super když na to ještě měl a stěžuje si, jak musí jít do důchodu. Harrison Ford tentokrát není ten, komu fandíte. A vlastně ve filmu není nikdo komu fandit, je plný nesympatických postav, kterým nejde o nic dobrého. Bohužel nová krev nepomohla a jak James Mangold natočil skvělé filmy, tak tohle se mu nepovedlo. Těžko říct proč, jestli si to pokazil sám, nebo mu někdo řekl, jak to má pokazit. Akce skoro žádná, příběh slabý a o postavách jsem už psal. Nejdivnější je, že i ten Mads Mikkelsen tam hraje jak Dwayne Johnson. Alespoň ten digibordel se proti minule posunul a je docela koukatelný, dokonce i v momentech, kdy je Indy digitálně omlazen to nepůsobí nijak zle. Jinak ale zcela zbytečný film, i když se povedlo po předchozím díle alespoň trošku zlepšit reputaci. ()

a-ja

No, ona ta zápletka s nácky vracejícími se do minulosti už tu taky byla (Zítra vstanu a opařím se čajem - 1977), žejo... :-) Začátek s omlazeným Fordem byl fajn, zbytek ušel, jen bylo moc znát to CGI... A nemělo to tu Spielbergovskou lehkost, prostě... Rozloučení to ale bylo vcelku důstojné. A Karen Allen zestárnula překrásně, takhle přirozeně a s grácií by měly stárnout všechny hvězdy... ()

Holly_Molly

Vizuálně krásný, se sympaťákama Fordem a Mikkelsenem v naprosto debilnim a zbytečnym pokračování a s tak otravnýma Indyho parťákama, že jsem začal v půlce filmu fandit náckům ... jestli ta přechytralá arogantní píča a nevyvedená kudrnatá parodie na kraťase dostanou v budoucnu vlastní spin-off, pobleju se :-) ()

draxxi

Grandiozni rozlouceni s legendou, ktera me provazi celym zivotem. Myslim, ze po slabsi ctverce je to paradni dil se vsim vsudy. Scenar, skvele obsazeni i krasne finale. Sbohem, Indy... a dekuju... 22/1/2024 95% ()

Ewilka

Po hledání archy, Chrámu zkázy, Svatého grálu nebo království křišťálové lebky čeká zestárlého Indyho, ztvárněného nikým jiným než Harrisonem Fordem, poslední dobrodružství. Musí najít Archimédův tajný mechanismus, který umí predikovat trhliny v čase a s jehož pomocí lze cestovat napříč staletími. V patách jsou mu samozřejmě nacisté, tentokrát s tváří dánského herce Madse Mikkelsena, a chybět nesmí ani žena po boku hrdiny. Tou je jeho kmotřenka alias Phoebe Waller-Bridgeová. Na vlnu nostalgie sází režisér James Mangold, který je zároveň společně s Davidem Koeppem, Jezem Butterworthem, Johnem-Henrym Butterworthem autorem scénáře, i dalšími odkazy na předchozí snímky – například scéna s úhoři téměř identicky napodobuje starší slavnou scénu s hady. Autor ale tlačí na pilu až moc. Film střídá jednu parafrázi dřívějších dílů za druhou, najde se i pár divokých honiček. Mizí kouzlo charismatického archeologa, který bavil všechny věkové kategorie. Zatímco předchozí díly úspěšně stavěly na rovnováze akce, chemie a zábavných dialogů, Nástroj osudu chce být nabitý především akcí, která je ale v jeho podání příliš přepálená. Snímku chybí zejména chytrý humor a zajímavější postavy. Herecky bohužel září jen Harrison Ford, ostatní postavy jsou nesympatické, ploché a snadno zapomenutelné. Atmosféru nedodají ani proslulé tóny „tátadatá tátadá“ od Johna Williamse a v tu chvíli je něco hodně špatně. Podobně jako Indiana Jones vykrádá hroby, režisér a zbylí autoři vykradli předešlé snímky franšízy. Vytrhali jednotlivé motivy, pospojovali je, nic nového ovšem nepřidali. Vývoj, a ne příliš šťastný, je vidět snad pouze u vizuálu. Ten překvapí diváka už v úvodní retrospektivní sekvenci, kdy umělá inteligence na chvíli Forda omladila. Nepřichází úžas nad moderní technologií, ale spíše šok z umělosti a grafiky, která připomíná počítačové hry. A to pochvala rozhodně není. Všudypřítomný digitál zkrátka k Indymu vůbec nesedí. Kazí atmosféru a nutí diváka ještě více vzpomínat na časy, kdy Spielberg v minulém století takové možnosti neměl, a přesto dokázal stvořit nezapomenutelné příběhy. Posledním hřebíčkem do rakvičky je nepřiměřená délka. Spielberg moc dobře věděl, proč se držet dvou hodin, 154 minut je moc. Děj se vleče a vůbec neubíhá. Škoda, že Archimédův přístroj na cestování časem je pouze smyšlený. Po shlédnutí Nástroje osudu by totiž bylo nejlepší vrátit se do minulosti a říct tvůrcům, ať pátý díl vůbec netočí. Z celé legendární série je totiž bezesporu nejslabší. ()

RadaRAW

Neuvěřitelná věc že mnoho lidí o posledním filmu Indiana Jonese, vůbec nevědělo. Dobře, tak neuvěřitelná věc to není, poněvadž je k vidění pouze na streamovacích platformách. Poněvadž jde o výtvor Disney, šel jsem do to s očekáváním nejhoršího, ale byl jsem nakonec mile překvapen. Ano, není to největší dobrodružství Jonese jaké jsme mohli vidět, ale bylo to důstojné dobrodružství, s koncem který si Jones zasloužil. Víte natočit důstojný poslední film série je vždy těžké, například jak dopadl poslední Matrix může být odstrašující příklad. Však tento film byl cítit jako Indiana Jones, dokonce kvůli tomu dotáhli zpátky nacisty, pro nostalgický efekt a musím říct že jsem si film užil. Proto pokud se bojíte, že vám Disney zkazí další filmovou klasiku, jako zničili star wars, nemusíte se bát a můžete si užít toto poslední dobrodružství Indiana Jonese. (Pokud se Disney rozhodně natočit ještě dalšího, nebo prequel/sequel, vlastnoručně odletím do Ameriky je zbičovat a zaživa pohřbít) ()

Natar

Že ve filmech, a v Indianu Jonesovi obzvlášť, neplatí fyzikální zákony, na to jsme si už zvykly, ale porušovat je tak okatě je nadmíru otravné (tím nemyslím hrátky z časem, ale klasické "honičky"). Značně vyčpělá nudná honimírská rutinní předvídatelná ztráta času, kde je jeden záběr větší kravina než druhý. ()

futislav

Tři hvězdy z nostalgie a za výkon Harrisona Forda, před kterým musím v jeho věku smeknout. Mads Mikkelsen je krásně démonicko-náckovitý a tím to vlastně končí. Děj je hodně předvídatelný. Přelet letadla dírou v časoprostoru bych u Indiana Jonese nečekal, v tomto kontextu je to celkem překvapení, nicméně se objevil už v tolika filmech, že to zase tak moc novátorské není. Ale jako derniéra filmů o Indym to určitě účel splnilo a skalní fandové mohou být spokojeni. 70%. ()

66pepo66

Myslím si, že to bolo určite lepšie ako druhá časť a vlastne aj tá štvrtá. Jediné čo trocha nechápem je ten koniec, podľa všetkého úplne posledného, Indiana Jonesa. Čakal som, že keď pôjde o záverečný diel, skončí to trocha inak. Samozrejme, ten Indiho vysnívaný koniec by bol možno až priveľmi "happy ending" z jeho pohľadu. Na druhej strane, TENTO koniec je ním tak trocha tiež. Ale vezmem to okľukou na začiatok. Hudba už klasicky trefná, ikonická a dobrá. CGI ako aj kulisy a všeobecne kamera ako taká na úrovni. Nepochybne je to najkrajší Indi z pohľadu vizuálu. Mladá verzia Jonesa v úvode je miestami dychberúca, neuveriteľné čo tá dnešná technika dokáže (fascinujúce a desivé zároveň). Dĺžka filmu mohla byť pokojne podľa mňa aj trochu kratšia, ale nevadilo mi to. Herecké výkony obstojné, ale Phoebe mi teda nesadla. Netvrdím, že každá žena musí byť pekná, ani že ona nie je, ale rozhodne môžem subjektívne napísať, že mi nebola extra sympatická a častokrát mi pripadala herecky afektovaná, ba možno prehrávajúca. Škoda. Jediné za čo som rád je to, že si tam nejakým spôsobom neprebrala Jonesov klobúk a neprehlásila sa za jeho nástupcu. Týmto pozdravujem Rey zo SW. :)  Film sám o sebe pôsobí nostalgicky. Harrison je už starý a je to vidieť. No má môj obdiv za to, že to takto veľmi obstojne zvládol aj vo svojom veku. Dal by som možno aj plný počet v hodnotení, ale Phoebe mi ten dojem predsa len počas filmu kazila a taktiež mi trocha vadil scenár. Prišlo mi, že sa s ním dalo vyhrať aj lepšie a tá téma cestovania v čase sa mohla využiť aj lepšie. No a samozrejme, aj keď nakoniec pekný koniec, tak stále mi to neprišlo ako ten sľubovaný "koniec". Netuším či a kedy si to pozriem znova, ale povedzme, že som viac spokojný ako nespokojný, no nie dosť na to, aby som tam ten plný počet fakt dal. ()

mire.k

Film pro pamětníky. Prostě klasika, tentokrát víc na vážno. Prostě pro nás starší plná spokojenost. Mlaďoši asi nadšeni moc nebudou i když výbuchů je dost i mrtvých.  Nějaká nelogičnost se sem tam najde. Omlazení Jonese je perfektní. Vůbec bych se nedivil dalšímu pokračování a filmové nesmrtelnosti.  Cesta časem otvírá netušené možnosti. ()

Woitisek

Návrat a zároveň zakončení série Indiana Jones spíše nenaplnila očekávání. Idea tohoto snímku je moc fajn, její provedení však nikoliv. Najde se tu mnoho dobrého, ať už jde o vedlejší postavy, záporáka či dobrodružné pasáže. Všechno je to ale tak do sebe nezapadající, že to zkrátka ve výsledku působí dost prázdně. Pokud byste vnímali Indiana Jones and the Dial of Destiny jako samostatný dobrodružný film, tak na něm asi není nic nutně zle a nejspíše si ho i užijete. V porovnání se svými předchůdci je jimi však tento film bohužel dost zastíněn. ()

Ani Furiosa nezabrala, lidé do kin nechodí

Ani Furiosa nezabrala, lidé do kin nechodí

29.05.2024

Pohled na celosvětové tržby kinařů je tento rok týden od týdne smutnější. O potenciální blížící se krizi kin i velkých filmových studií se mluví už poměrně dlouho a důvody jsou nasnadě. Vzestup… (viac)

Guillermo Del Toro málem natočil Star Wars

Guillermo Del Toro málem natočil Star Wars

23.09.2023

Scenárista David S. Goyer (Muž z oceli, Terminátor: Temný osud) čerstvě dělal rozhovor v podcastu Happy Sad Confused a kromě jiného taky potvrdil jednu dlouholetou Star Wars spekulaci. Totiž že v… (viac)

Další Star Wars seriál má obří cenovku

Další Star Wars seriál má obří cenovku