Indiana Jones a Nástroj osudu

• Česko Indiana Jones a nástroj osudu (viac)

Harrison Ford sa vracia do úlohy legendárneho hrdinu Indiana Jonesa – archeológa v tejto očakávanej záverečnej časti kultovej série – veľkolepom a dravom filmovom dobrodružstve. (Cinemart SK)

Warle

Důstojné rozloučení. Harrison Ford se sice už místy trochu trápí (ještě aby ne v jeho věku), ale furt je to dobrá nostalgická podívaná. Škoda přehnaného CGI místo praktických efektů, ale to je daň technologického vývoje. Jinak mladej Indy vypadá hodně dobře. Původně jsem tomu chtěl vrazit jen 3 hvězdy, protože to místy docela skřípe a Phoebe Waller Bridge není moc přesvědčivá, ale ten závěr (teď nemyslím poslední scénu, ale poslední část dějství) je skvělej a někomu z něho mohla i slzička ukápnout. 75%. ()

Foxhound#1

Trochu jsem se bál, co na tom plátně bude 80 letý Ford ve své nejslavnější roli předvádět. Inu ne, nebyl to průser, ba naopak jde o celkem důstojné zakončení této série a osudů slavného archeologa. Vlastně tam ani nechybí nic z toho, na co jsme z předchozích dílů zvyklí. Ale něco mi chybělo, zatímco u zatracované čtyřky jsem se bavil i s jistou dávkou nostalgie, tady jako by bylo všechno kouzlo pryč a bylo to prostě bez šťávy, bez jiskry. A postava Waller-Bridge mě jednoduše přišla neskutečně protivná. Dlouho jsem přemýšlel, co s tím vlastně udělám. Na pět to prostě není ani omylem, na čtyři ale asi taky úplně ne, ani na ty odřené. Pro mě je tak toto loučení spíš smutné. ()

woodsman

jednoznacne najslabsi diel neviem kde sa stala chyba zapletka bola v pohode ale cele to nemalo taky šmrnc zaciatok aj koniec sa dal ale ten stred filmu dost suchy pre mna moc nesimpaicka a az protivna ta dcera toho archeologa aj ten chalan zlodej slaby boli Mikkelsen stary SS ten by fakt k nim zapadol ()

Rozjimatel

[2,5*]     "I'm still in charge, Teddy." "Helena, get over here! Give me a hand!"     Stretnutie s mojou detskou (a nikdy nekončiacou) filmovou láskou dopadlo nadmieru rozpačito. Ide o stokrát prevarenú kašu, z ktorej sa vytratila tá základná indiano-jonesovská esencia - vzrušujúce mysteriózne dobrodružstvo premiešané s iskrivým čiernym humorom. To je nahradené fádnou, nepríjemne rozvláčne sa rozvíjajúcou zápletkou (čím je, preboha, opodstatnená tá dĺžka filmu?) a prepálenou slaboduchou akciou (na koni, na trojkolke), bez nejakých známok invencie. No a humor? Tak ten som takmer žiadny nepostrehol. Navyše je to všetko zabalené do nevábne umelého, digitálneho vzhľadu. "Digitálne" síce je aj predošlé Kingdom of the Crystal Skull (2008), to ale zase má neporovnateľne zaujímavejší príbeh, ešte pomerne fungujúci humor a silné herecké obsadenie. Naproti tomu ide v tomto filme o poriadne kastingové zlyhanie, predovšetkým v osobe herečky Phoebe Waller-Bridge (Helena), ktorá je totálne nemastná-neslaná (príšernejšia je už len Shaunette Renée Wilson ako agentka Mason), nehovoriac o tom, že jej postava je veľmi divná a nesympatická. Harrison Ford síce na svoj vek vyzerá veľmi dobre, na akčného hrdinu to už ale nie je (o 30 rokov omladenému Harrisonovi to inak celkom sluší, tými efektami som bol príjemne prekvapený). A nezachraňuje to ani inak výborný herec Mads Mikkelsen (Dr. Voller), ktorý však hraje takého prvoplánového, stereotypného zloducha a tou svojou jedinou polohou dosť nudí. Ako-tak to drží nominovaná hudba Johna Williamsa, ktorá hodne čerpá z pôvodných motívov. Hoci tu sem-tam presvitá starý dobrý Indiana Jones, to ale len v jednotlivých scénach (potápanie, jaskyňa, bitka o Syrakúzy s náznakom humoru), ako celok to proste nefunguje.     "Fasten your seat belt, Dr. Jones. There might be some turbulence." "You're German, Voller. Don't try and be funny." ()

Klajnik odpad!

Dobrodružnej akčňák s osmdesátiletym dědkem samozřejmě nemůže fungovat. Jakmile se hrdina dá do pohybu, celá iluze se rozpadne (Irishman efekt). Nejlepším momentem tedy bylo, když 40 min před koncem lezl Indiana Jones po nějaký stěně a Ford rázem vypadl z role a prohlásil: "Co sakra dělám 40 stop vysoko, se špatnými rameny, zborceným obratlem, dlahou v jedný noze a šroubama v druhý." Jinak je to ale nevkusně digitální (závěr obzvlášť) a scénáristický ubohé. Scénáristé jako by nebyli obeznámeni se zdrojovým materiálem, když nechali Indyho prohlásit: “Nevěřím na magii," ačkoliv se s ní v minulých dílech opakovaně střetl. Tvůrci nejspíš ví, že nesesmolili nic pořádného, a tak se snaží divákovi pozornost udržet tím, že mu ve vhodný čas naservírují akční sekvenci bez ohledu na to, jestli podmět k ní dává vůbec smysl. Hlavní ženská postava (Indyho kmotřenka) v podání Phoebe Waller-Bridge je velmi nesympatická a otravná. Výsledkem toho všeho bylo, že jsem do dění na obrazovce nemohl být méně citově zainteresovaný. Svou absencí kvality nás to s bráchou vyloženě vyčerpalo. Pátej Indy je příkladem jednoho z těch nejhorších druhů projektů, které současný Hollywood produkuje. Trapnej patvar za 300 mega, kterej aby se zaplatil, musel by vydělat minimálně 600 mega. 2 měsíce po vydání však vydělal pouhých 380 mega a polovina z toho jde kinařům. To je ohromný finanční propadák a já ho přeji jak Kathleen Kennedy tak Robertu Igerovi. ()

TwoFace

Pokud má dobrodružství jméno, musí to být Indiana Jones. Ikonický klobouk, bič a naprosto dokonalý Harrison Ford. Legendární archeolog se po letech konečně vrátil na ještě jedno poslední dobrodružství. Oceňuju, že pátý Indy se vůbec nesnaží vézt na vlně nostalgie a odkazech na předchozí díly (jako například sedmé Star Wars), ale že přirozeně působí jako prostě další pokračování a další (už definitivně poslední) dobrodružství. Taky CGI omlazený Indy za druhé světové války se velmi povedl. Snad jediné, co bych kromě někdy až moc dlouhých akčních scén vytknul je, že je Indy mnohem pasivnější postavou a to nejen v akčních scénách (kde se s ohledem na Fordův věk není čemu divit). Ústup do pozadí během akčních scén však Ford vynahrazuje svým skvělým hereckým výkonem v celém filmu. Poslední Indiana Jones tak dopadl velmi dobře. Jedná se o solidní zakončení kultovní a nesmrtelné filmové série, důstojné rozloučení Harrisona Forda s touto legendární postavou a konec celé jedné éry. ()

filipvrbik

Nejsem zrovna skalním fanouškem Indyho, ale když je to tedy naposledy, tak jsem do toho kina šel... Začátek je trošku příliš akční s omlazeným Harrisonem Fordem (což je zvládnuto bravůrně), potom je logicky taková ta střední část, která naštěstí není moc předvídatelná a i vtip se tu najde, takže pohoda, a nakonec je tu skvělý konec... No takže Indy končí, Harrison ford doufám ne, protože to opět zvládl fantasticky i v poměrně vyšším věku.. jediné, co mě fakt mrzelo, bylo, že tak nebylo nic o NASA - a to jsem si vzal třičko NASA. Naštěstí to zachraŇuje, jak říkám skvěle zvládnutý konec, o kterém ale nic neprozradím, protože by to zhatilo překvapení... Celkově vzato, lehce příliš akční, ale povedeně, lehce málo humoru, ale i ten byl povedený, když už se nějaký našel. Jinak Mads Mikkelsen skvělým záporákem.. Taky potěšil Antonio Banderas. Suma sumárum docela příjemně překvapilo, ale ne všechno... Viděno v kině 2D (eng.)...80% ()

Jaro_slav

Rozloučit se důstojně s významnou filmovou postavou či postavami není snadné. Lze to odvyprávět laděné do celkové beznaděje, kdy až na konci zobrazíte náznak nějaké budoucnosti. Lze to loučení též táhnout celou délkou filmu, přičemž jedinou neznámou zůstává jmenovitý způsob, jak kdo skončí. Nebo se lze rozloučit celkově odlehčeným způsobem vyprávění, přičemž tím koncem nějaké postavy nutně nemusí být její smrt. A v tomto směru je Dial of Destiny perfektní dílo. V podobně přehnaném stylu vyprávěné filmy série Fast&Furious a Mission: Impossible čeká v nejbližších letech též loučení a jsem velmi zvědav, zda se s tím tvůrci poperou s podobnou noblesou, jako se to povedlo u Wolverina, Bonda a Indyho. ()

jarmik

Uznávám, že 5. hvězdu dávám spíše z nostalgie, ale to je fuk. Pořád jsem neviděl 4. díl, ale to je taky fuk. Byla to jízda s mnoha krásnými, silnými momenty a tváře známé od samého počátku taky moc potěšily. Upřímně moc nevím, proč se tolik řešil digitální mladý Indy, protože zaprvé byl parádní a zadruhé neměl nijak moc prostoru z celkových 150 minut. Skvělé! ()

Oralfabet

Je to asi rouhání dát tomuhle filmu stejnej počet hvězdiček jako Dobyvatelům... Ještě že přidávám vždycky detailnější číselné hodnocení, takže můžu aspoň místo osmi dát 7/10 ()

Chřástal

Tvůrci po každém druhém pokračování přijdou na to, že bez nacistů to není úplně ono. A taky Indy ví, co jsou náckové zač, zatímco současnému světu už moc nerozumí. Stařík na koni prohánějící se v metru v době Apolla 11 je anachronismus. Nebo jde vrátit čas? Je možné změnit minulost? Dá se ošálit pohyb na cifeníku osudu? Jak dlouho je možné utíkat času? Poslední Indiana Jones se s tíží otázek popasoval myslím důstojně.  Fyzické dobrodružné eskapády jsou pochopitelně limitované, ale v téhle sérii šlo vždycky i o chytrost, a Indymu to pořád pálí. A i když jsem si dlouho říkal, že v tomhle filmu chybí ten spielbergovský/žánrový „pocit úžasu“, nakonec přišel a stál za to. ()

bobstock

James Mangold obstál i bez načančaně nasvícených kamerových záběrů mistra Spielberga. Cool omlazený Ford s velmi dramatickou nazi naháněčkou, kde mu tradičně neulítne klobouk z hlavy i kdyby ste se podělali na vlastní záda a honba za trošku přízemnějším artefaktem, který sice dokáže dropovat v čase, ale přepálené mimozemšťany už k tomu nepotřebujete, aspoň. Občas zkratkovité ku prospěchu diváka a celkem slušně odsépající 150minutá nálož. Pokud to bylo skutečně poslední dobrodružství, děkuji moc za vše Indiano, děkuji za vše mistře Johne W. 65%    ´´nebuďte vtipný, jste Němec!´´ :D ()

mazadlo

Výkony Harrisona Forda jsou obdivuhodné! Za to tři hvězdy! Na film jsem šel s minimálním očekáváním protože jsem dopředu věděl, že dosáhnout kvalit první trilogie je prostě nemožné. Ovšem trochu jsem doufal, že film předčí alespoň o milimetr svého předchůdce. Nicméně nestalo se. Indy začíná nešťastném intrem ve kterém má omlazený počítačový obličej. A ano ta technologie pokročila ale bohužel stále je dost okatá. Intro je dlouhé - zbytečně a v podstatě se v něm děje jen jedna velká honička, která v důsledku ale nemá žádné velké opodstatnění pro příběh. Kdyby trvala deset minut nic by se nezměnilo. Pak už začíná klasický Indy - bohužel moc klasický není. Jak se z dobrodruha stane dědek mrmlající nad hlasitou hudbou a proč se tvůrci rozhodli spálit vše že čtvrtého dílu tímto způsobem fakt nechápu. Dobrodružství které Indy zažívá je hloupé - nemáte vůbec pocit, že mu tentokrát o něco jde. A to bohužel není problém jen Indyho ale všech postav. Některé tam navíc jsou jen tak do počtu. Na hlavu je ale nejvíc samotný závěr který jaksi hloupě připomene spíš francouzský film Návštěvníci než Indyho. Tím neříkám že je nový Indy vyloženě špatný film ale v rámci celé série je skutečně nejhloupější. PS: když jsem viděl pravou ruku záporáka hned mi vytanul na mysl příběh Indiana Jones a Atlantida (Smiths by byl skvělej) Jeden z mála poctivých Indyho příběhů mimo plátno. A je vlastně Škoda že tvůrci nenatočili tento příběh. Bylo by to mnohem důstojnější rozloučení. I tak děkuji Indymu za krásné dětství! ()

Emo-haunter

Achjo, ty poslední měsíce jsem měl fakt hodně psychicky a fyzicky náročné, ale konečně jsem po dlouhé době viděl nejenom film, ale i navštívil kino, a ne sám, ale s kolegou Leviathanem, kterému tímto díky za doprovod! Vlastně si ani nepamatuji, kdy naposled jsem takto dlouho neviděl film. Každopádně Indy byl fakt velmi dobrý, a tuto skvělou jízdu jsem si fakt užil. Pátý díl se nese ve znamení nejenom nostalgie, ale i v osvědčených metodách, nikterak nevybočuje, drží si svou naraci, tak jak je pro tuto sérii typické, Ford je ve svém věku stále kabrňák, a Mikkelsen je solidní záporák, který ale klidně mohl být ještě větší zmrd. I ostatní cast mi sedl. K tomu všemu musím přičíst kladné body i pár hodně originálním scénám, no a závěr byl doopravdy pěkný. Stopáž i přes svou délku neměla zbytečné scény, skoro furt se něco dělo, akce moc fajná, a první půlhodinka byla rovněž do dobrým nápadem. Absolutně nemám problém s udělením poctivých čtyř hvězdiček:) Díky! ()

ADIO45

Indiana Jones a nástroj osudu je fantastickým dobrodružstvím, které mě naprosto nadchlo. Harrison Ford znovu exceluje jako Indy, přinášející charismu a dobrodružný duch postavy. Příběh je plný vzrušujících momentů, skvělých hlášek a nápaditých situací. Režie Jamese Mangolda je bezchybná a John Williams skladby dodávají filmu ještě více atmosféry. Milovníci archeologie, akce a dobrodružství si tento film zcela jistě užijí! ()

Milky.

Má to Ford vůbec zapotřebí? Dial of Destiny je spíš trapně působící pokus ždímat prachy z dávno mrtvé frančízy než nějaké důstojné pokračování či zakončení. Spousta lazy-writingu (odfláknutého scénáře) a otravných postav. Asi je něco špatně, když jsou hlavní postavy tak otravné, že člověk fandí záporákovi aby už je sejmul. Je třeba ale říct, že Mikkelsen byl asi nejvýraznější postava. Indy už je senilní důchodce a ta otravná neherečka Polívková s malým hnusným zlodějským cigošem (není to rasismus když hnědá postava je zloděj?) brnkali na nervy každou minutu na plátně. Žádné napětí, sterilní zábava, zbytečný film. A nikdy jsem asi nepochopil tady ty "dobrodružné" filmy kde někdo kdysi vymyslel něco tak nebezpečného, že aby to nikdo nepoužil tak to rozpůlí a udělá mapu, aby to někdo v budoucnosti mohl najít a použít. Nestačí to prostě nevyrábět nebo to rozbít kladivem? Říkám....lazy writing. ()

Ani Furiosa nezabrala, lidé do kin nechodí

Ani Furiosa nezabrala, lidé do kin nechodí

včera

Pohled na celosvětové tržby kinařů je tento rok týden od týdne smutnější. O potenciální blížící se krizi kin i velkých filmových studií se mluví už poměrně dlouho a důvody jsou nasnadě. Vzestup… (viac)

Guillermo Del Toro málem natočil Star Wars

Guillermo Del Toro málem natočil Star Wars

23.09.2023

Scenárista David S. Goyer (Muž z oceli, Terminátor: Temný osud) čerstvě dělal rozhovor v podcastu Happy Sad Confused a kromě jiného taky potvrdil jednu dlouholetou Star Wars spekulaci. Totiž že v… (viac)

Další Star Wars seriál má obří cenovku

Další Star Wars seriál má obří cenovku