Návrat Temného rytiera

• Česko Temný rytíř povstal (viac)
USA / Veľká Británia, 2012, 158 min

Predloha:

Bob Kane (komiks), Bill Finger (komiks)

Kamera:

Wally Pfister

Hudba:

Hans Zimmer

Christian Bale, Gary Oldman, Tom Hardy, Joseph Gordon-Levitt, Anne Hathaway, Marion Cotillard, Morgan Freeman, Michael Caine, Matthew Modine, Alon Aboutboul (viac)

Gotham sa zmieta v temnotách neistoty potom, čo bol jeho maskovaný ochranca uznaný vinným zo zločinov, ktoré boli pre dobro ľudu uložené na jeho bedrá. Nedôveru v Batmana (Christian Bale), a v to čo predstavuje, nahradila u väčšiny nenávisť a pohŕdanie. Joker možno hnije v polstrovanej kobke v Arkhame, ale s úsmevom. Lov na netopierieho muža je totiž v plnom prúde a gothamské policajné zložky pod vedením komisára Jima Gordona (Gary Oldman) nie sú to jediné, čo ide alteregu miliardára Brucea Wayna po krku. Zdanlivo odnikiaľ sa vynára akýsi Bane (Tom Hardy) a nocou sa ako tieň zakráda tajomná mačacia žena Selina Kyle (Anne Hathaway). (TV Markíza)

Satan

Nolanovsky typicky narativně rozříštěné a sebevědomé v několika momentech a byť TDK vede v nekompromisnosti Jokerova jednání, TDKR zase skvěle propojuje předchozí dva filmy a završuje famózní trilogii. Je toho tolik co dovyprávět a odvyprávět, je tu tolik starých ran a motivů z předchozích dílů a tolik nových postav s vlastními problémy a cíli, že jediný člověk, který tohle všechno může držet pohromadě, je zase a jenom Nolan. Leitmotivem se vracíme na začátek cesty Bruce Wayna, motivacemi záporáků zase k jedničce a Lize stínů, Gordon a Gotham samotný se musí potýkat se lží okolo Harveyho Denta a do toho přicestuje sličná zlodějka Selina a v policejním sboru se o slovo hlásí dušínovský policajt Blake. Nolan opět dodržuje tempo TDK, představuje démonického Banea a v první hodině načrtává osudy jednotlivých postav, z nichž každá má své problémy, motivace a odlišné interakce s postavami jinými. V téhle opatrně bublající nervózní atmosféře se občas vyjeví nějaká akční vsuvka (tentokrát již bezchybně zinscenovaná - porovnat pěstní souboje v BB a TDKR je jako nebe a dudy) a hlavně se čím dál tím blíž k závěru vyjevuje celková osudovost trilogie a příběhu o Batmanovi - symbolu naděje Gothamu. Takový masivní film ovšem nemůže logicky vyargumentovat některé pochybné posuny v ději, a tak se musí sáhnout do krabičky filmových klišé a občas vykouzlit polibek nebo proslov před smrtí. Tenhle temný a realisticky ztvárněný komiks pak sklouzává do vod narativního průměru. Ale pouze na chvilku (druhé "povstání" je příííliš zkratkovité a působí poprvé wtf dojmem). Závěr je opět nekompromisní a za neustálého Zimmerova doprovodu uzavírá tuhle epickou fresku tím nejkrásnějším, co si Nolan nechal nakonec - emocemi. [Přesná stopáž: 165 min] ()

Vančura

Nejnovější Batman mě svým způsobem spíše zklamal. Je to sice stále ta samá nolanovská filmařina (a tedy jako vždy i fyziologicky vyčerpávající podívaná), ale potřetí už prostě tak neohromí, jako první dvě části Nolanovy batmanovské trilogie (totéž platí pro stále stejný hlavní hudební motiv Hanse Zimmera). Co do míry osobní zábavnosti hodnotím nejvýše film první, "Batman začíná". Na "Temném rytíři" byla největší předností postava Jokera ve fascinujícím hereckém ztvárnění Heatha Ledgera. Závěr celé série - "Temný rytíř povstal" - je již natolik komplexní, epickou a komplikovanou podívanou, že nedokážu vypíchnout nic, co se mi nějak zásadně vrylo do paměti. Na škodu je podle mě zaplnění děje příliš velikým defilé postav, které z velké části v mých očích ke škodě věci umenšují význam hlavní postavy samotného Batmana. Snad je to nový trend filmových adaptací komiksů, že "pouze" jeden superhrdina na jeden film je málo, ale osobně to považuji za nešťastný směr. Třeba už jen to, že se hromada lidí na plátně vesele projíždí v Batmanových vozítkách, mi strašně vadilo. Nesedla mi rovněž nečekaná ukecanost některých scén, které nijak neposouvají děj a pouze přispívají k lepší charakterizaci jednotlivých postav, kterých je zde jednoduše moc, čímž jsem se opět dostal ke své první výtce. Nejvíce mi asi vadila postava Brucova sluhy a rodinného přítele - kromě jeho protivného ustavičného poučování mě nejvíc zaráželo, že se svou kritikou přišel až po tolika letech. Nezdá se mi věrohodné, že by dokázal po 8 dlouhých let, během nichž se Bruce Wayne stáhl do ústraní, mlčet, jestliže se mu hlavou honily takové myšlenky. Současně mě zaráží, jak málo se během té doby změnilo, a vyloženě mi vadily scény, které popíraly děj předchozích dvou filmů. Rovněž mě irituje nulová sdílnost snímku v otázce toho, čím se Gotham tak provinil, že si zaslouží vyhladit z povrchu zemského. Zatímco v "Temném rytíři" tento prvek chyběl - film měl prostě svou postavu šíleného Jokera, který město terorizoval pro své potěšení, v prvním i posledním dílu trilogie jsem zoufale postrádal vysvětlení motivace záporných postav, PROČ tak strašně touží Gotham zničit. Až na pár vágních odkazů na zkorumpované poměry či vinění několika málo konkrétních postav za jejich minulé skutky nebylo nikdy vysvětleno, v čem je Gotham horší než jakékoli jiné americké město. A s tím se nemohu smířit. Dále mě zamrzela přítomnost řady žánrových klišé, jež jsem zde bohužel identifikoval, a dle mého názoru zbytečně dlouhá stopáž. Vyškrtnout většinu zbytečných postav a replik, zkrátit o hodinu, posunout akcent na postavu Batmana a jeho psychologický vývoj, a byl byl to podle mě mnohem lepší film. Osobně mi je například upřímně líto, že mě ze všech postav nejvíce zaujal mladý policejní detektiv v podání Josepha Gordon-Levitta, je to skvělý herec a na tomhle filmu mě bavil nejvíc. A to je špatně, protože tady mě měl nejvíc bavit Batman. Po doběhnutí závěrečných titulků se tak dostavila určitá skepse a rozčarování. Batman je v první řadě dobře fungující stroj na peníze, který Warnerům královsky vydělává a ještě dlouho bude, a snad i proto se nemohu zbavit dojmu, že film, který měl být dramatickým vyvrcholením celé série a jistou vstupenkou do filmového nebe, je "pouze" řemeslně dokonale natočeným spektáklem pro většinového diváka s popcornem v ruce. 19. nejlepší film (v době psaní mého komentáře) na ČSFD? Ani omylem, já na to. () (menej) (viac)

2-Xtreme

(predpremiéra 25.7.2012) - Každý diel Batmana ide svojou a inou cestou. A aj Rises je proste iný, viac ukecaný, má menej akcie, ale príbeh o zrode a následnom konci legendy to zakončuje viac než solídne. A tie klišé ako bomba s budíkom, plač Banea a iné ku koncu filmu podobné veci beriem ako Nolanov vtip. Nejaké výčitky mám a pri odchode z kina som dlhšie hľadal slová, no je to veľmi kvalitný film (taký Avenger sa vôbec nechytá), ktorý síce až také kvality ako TDK nedosahuje (Ledgerov Joker ako záporák je už skrátka nenahraditeľný a to je Hardyho Bane totálny a skvelý badass), ale nemá sa za čo hanbiť. Mne to celkom sadlo. Dokonca mi prišlo že na 164 min. stopáž sa to odohralo moc rýchlo a že sa muselo strihať. Neviem či to je ale u Nolana reálne. U mňa takých 85%. Určite to chce ďalšie a ďalšie projekcie, ktoré celkový dojem z filmu ucelia. Akcia, každý čakal ďalší film na spôsob TDK a ono z toho bola skôr psychologická hra Banea s Wayneom a divák musel prejsť na túto nôtu. Možno nároky boli až moc vysoké. A možno film splnil presne to čo bolo treba. Každý si odpovie po svojom. Ja som spokojný a táto legenda dopadla veľmi, veľmi dobre. [Videl v Kine] ()

mchnk

Napotřetí už skutečně vrchol, nestoudná scenáristická šaškárna, ve které se bez vysvětlení může stát prakticky cokoli. Směšné dialogy i celý vývoj děje vyústí v jakousi Hodinu pravdy upravené dle Ligy stínů___"To dítě, jsem byla já!". Od první chvíle nepřekonatelný, filozofující hromotluk, který se vyzná naprosto ve všem, se během chviličky mění v bezmocnou loutku a proti němu před pár týdny ještě na smrt nemocný, zkrachovalý miliardář, na chvilku uvězněný v díře, ze které se někteří snaží dostat celý život. Naštěstí pro Gotham City stačí Bruceovi lusknout a je z pouště zpět v centru a co je úplně nejlepší, zbylo mu ještě super vojenské letadlo a střílející motorka...jo, taky špetka charizmatu pro jednu šikovnou kočičku, na které je od první chvíle znát, že ho prostě chce zachránit v poslední možné vteřině. Batman má jednu velkou nevýhodu, musí vždy zvítězit, tím pádem jde vše do háje, stejně jako konec předchozího filmu. Ale jako kulisa k nedělnímu domácímu úklidu je film vhodný, díky tv nova :) ()

DJ Obelix

Jednoznačně nejslabší díl trilogie, ale přesto solidní zakončení, které bohužel ke konci ztrácí dech. Aspoň že po hudební a vizuální stránce není filmu co vytknout. ()

Goldbeater

Pomalejší rozjezd a zvláštní roztržitost děje mi nedávala pocit přelomového snímku, jakým byl předchozí Temný rytíř. Ovšem byla by chyba hodnotit situaci předčasně. Poslední hodina doslova vystřelila napětí a akci do nebeských výšin. Konec mi nemálo rozbušil srdce. Nechci teď někomu vehnat iluzi dokonalého filmu, aby nakonec nepropadl nenaplněným očekáváním, ale za sebe můžu říct, že jsem byl překvapen a potěšen. ()

liskam

Jsem plně spokojen. V některých aspektech jako v hudbě, režii a scénáři nadšen. Třetí a "poslední" Batmanovský díl završuje vše co Nolan nakousl v předchozích dílech, bylo kvalitně dovršeno. Temný charakter dvou předchozích dílů který mám tak rád Nolan bez problémů udržel. Což je pro mě jeden z hlavních parametrů které jsem bral v ůvahu při hodnocení. Za mě 95% ()

mzss1

Třetí díl této úspěšné Nolanovské trilogie. Temný rytíř povstal. A se mnou povstalo velké překvapení, neboť je toto pro mě nejlepším dílem této trilogie. Teprv nedávno jsem se dostal k těmto slavným a velmi úspěšným filmům. První film Batman začíná se mi hodně líbil, perfektní příběh, nějaké doladění, více akce a dal bych plný počet, ale nevadí, přesto jsem dal solidních 85% (4*). Následovalo shlédnutí Temného rytíře, který nad mým překvapením dopadl o něco hůře než Batman začíná. Teda, nechci druý díl moc kritizovat, povedl se samozřejmě, ale zklamalo mě finále, divný konec a občas nuda ve filmu, méně akce, jinač furt obstojná záležitost s 75% (4*). No a toto je ze všeho nejlepší. Takže jak začít ? Úvod snímku je velice zajímavý, akce v letadlo, poznání hlavního padoucha, který mě hned zaujal a vzbuzoval od první sekundy velký respekt. Následuje pozvolné dění, asi tak do čtyřicáté minuty filmu se vše jakoby zastavuje, méně záživné, ale pak se to rozjede a až do první poloviny filmu je vše lepší. Vypadá vše nevinně, neví se co se bude dít, konverzace a řetězení postav - vše se naplnuje a já furt a furt očekávám pořádné vyvrcholení, jaké jsem bohužel moc nedostal v předchozím filmu. Zde jsem ho dostal s pořádnou dávkou čehosi co jsem ve filmovém odvětví nezažil. Ihned začala s příchodem druhé poloviny filmu akce, nepředvídatelnost, napínavost - bylo toho teda dost. Scéna kdy hlavní padouch přichází na hřiště v okamžiku kdy malý chlapec zpívá národní hymnu - to byla scéna, která mi téměř vyrazila dech. Takže sposta akce a vychytávekmoderního zařízení. Ještě zmíním scénu, dky hlavní hrdina se dostane z temného vězení, kdy vyšplhá na povrch - to byla hodně donrá scéna. Herecké obsazení je na tom výborně. Christian Bale jako hlavní hrdina mě opět bavil jako v předchozích dílech. Hlavní záporák Tom Hardy zahrál také výborně a hlavně přesvědčivě. Sice mu nebylo vidět pořádně do obličeje, díky jeho zvláštní masce, ale nevadí. Gary Oldman zde měl ještě více prostoru než v předchozím filmu. Opět bravurně zahrál pravého poldu se srdcem na pravém místě. Michael Caine opět nezklamal a jeho postava zde byla velmi potřebná. Morgan Freeman zahrál svůj standart, takže v pohodě byl opět. Joseph Gordon-Levitt mě náhodou zaujal, nedávno jsem ho viděl ve filmu Looper, kde měl hlavní roli a tam mě vůbec nezaujal, zde opravdu jo - hrál dobráka, dobrého, mladého policistu. Potěší i menší cameo Liama Neesona, který měl větší roli v prvním dílu. Zbytek herců v pořádku - ne třeba rozebírat. Hudba od Hanse Zimmera byla přímo výtečná, zde bych řekl ze všech dílů nejlepší. Klasický Batmanovský hudební motiv doprovázel film skoro po celý čas, Takže jak bych to ještě stručněji shrnul ? Komixový akční thriller - velmi zvláštní film se skvělou atmosférou, výborným příběhem, zvláštním vizuálem. Konečná akce byla opravdu epická, epické zakonečení této série. Nuda moc nehrozí, možná trochu ze začátku. Bohužel v předchozím filmu jsem se dost nudil někdy, zde moc ne. Takže velká stopáž filmu se dala přežít. Jsem rád, že tomuto dílu dávám plný počet hvězd. Takže pro menší rekapitulaci a přehled. Batman začíná - 85% - 4*. Temný rytíř - 75% - 4* a tento film Temný rytíř povstal si odě mě vysluhuje poctivých 90% = ***** NYNÍ DNE |20.11.2016| PŘIPOMÍNÁM, ŽE JSEM K PŘEDCHOZÍM DVĚMA DÍLŮM ZMĚNIL HODNOCENÍ Z 4* NA 5*! TUTO NOLANOVU SÉRII JSEM SI ČASEM NESKUTEČNĚ OBLÍBIL. AVŠAK HODNOCENÍ TOHOTO TŘETÍHO FILMU ZŮSTÁVÁ STEJNÉ. 90%. () (menej) (viac)

kingik

Mega film si zaslouží mega rozlučku. Je to přehnané tvrzení, jistě se s Batmanem nevidíme úplně naposledy. To jen nevlastní otec Batmana, co si ho osvojil po neprávem zatracovaném Schumacherovy jako svoje dítě na dalších pár let, než ho zase čisté a vymydlené svěří do péče jiného papá, chtěl oslavu s nevídaným ohnostrojovým zakončením, které bude vidět na míle daleko. Temný rytíř naposledy povstal pod ambiciozním trenérem Nolanem a Christian Bale dal roztaženými křídly symbolicky vale všemu comicsovému, co doposud bylo natočeno. Po tomto ultra mega nářezu už ho nadlouho žádný comicsový flák netrumfne a klidně můžu napsat, že tenhle film comicsovému žánru bude vládnout permanentně. Nový Spiderman se krčí v koutě bez povšimnutí klečíc prosebně před Batmanem a zpovídající se se sepjatýma rukama, že on rozhodně peníze z údajně velkého rozpočtu své restartované postavy neulil, a že to všechno Webb. Batman mocně zahřímá, že jeho film The Amazing Spider-man rozhodně nevypadá "amazing" a budí dojem jako by byl natočen za pár šupů a v comicsově - reálném Gotham City si rozhodně nepřeje ho vidět skákat po budovách nebo mu hned zatipne tipec, respektive jeho lepivé pavučiny. Tady se totiž se vším šlo tak nahoru, až se to téměř nedá pobrat. Ve filmu není jediné lacině vypadající filmové políčko a to, i když první hodina není nijak moc akční, ale spíše decentně dialogová s honosnou až ohromující výpravou a temně hřímající hudbou, která minutu po minutě nabírá na síle a intenzitě. Záporák, respektive terorista Bane Toma Hardyho, který není příliš pod maskou k rozpoznání, zaujme hlavně svojí muskulaturou a Catwoman zase našpulí tak dovedně zadek až zadní řady v kině zpozorní, protože kdo ví, co tam předtím dělaly. Film se rozhodně nesesype ani po takové dlouhé stopáži, jakou má. Vládne totiž neochvějnou a sebevědomou silou kolosálního projektu, který v kině uzemní i zaryté odpůrce Batmanovy ságy, protože takový megafilm se nerodí běžně. Letos nebude ničím ve své monstroznosti překonán, pokud někomu vadí návrat ke comicsovým kořenům, které předchozí dva filmy neměly, já ho jen vítám. Nejsem fanouškem Nolanových předchozích dvou zpracování, ale tohle je něco, co se nedá běžně kategorizovat a jediné, co filmu vytýkám je nedostatečné tempo především v první hodině, a pak také jistou vzhledovou odlišnost anarchisty Banea od své comicsové předlohy. Přes ostatní nedostatky se dalo přenést. Pak už Batman a spol. naplno smažily do diváckých řad. Nolanova režie doznala znatelného zlepšení, i když do režisérské extra zručnosti má stále daleko, ale dohání to svojí tak trochu vykalkulovanou bravurou. Akční scény nejsou nijak bombastické a dokonce pořád v něčem zaostávají, ubralo se však u nich citelně na zběsilém střihu a jsou tak přehlednější a vedle toho chce film hlavně diváka oddělat svým mega pojetím, aby si přestal případných nedostatků postupně všímat, a to hodně rozhodlo. Mega to totiž je. Jsem zvědavý, jestli to bude taky tak mega, až se to za čas z pláten kin přestěhuje na dvd respektive televizní obrazovky. Asi to už tak slavné nebude, ale plný počet v tuto chvíli napálím. 100% () (menej) (viac)

sochoking

Najviac sa mi lúbilo na Betmenovi, že za tie skoro tri hodiny som bol šťať len dva razy po šiestich pivách. Tak upútavo to ten Nolan natočil ! Akurát mi bolo divné, že sa to všetko odohrávalo v Manhattane a nie v Gotham City?!! ()

dr.horrible

Po prvom zhliadnutí v roku 2012 som to mal do top 3 komiksoviek vôbec (po Batman Begins a Dark Knight). Z dnešného pohľadu (2021) má ten film až iritujúco debilný scenár. Na prvý raz je divák ohúrený všetkou tou osudovosťou a megalomanstvom, že si to ani nevšimne. A je toho hodne, od plochosti väčšiny postáv s Marion Cottilard na čele, cez nezmyselnosť oboch dejových liniek z väzenia, až po neohrabané kliše jak z basic merchovej hry (Gordon-Levitt zachraňuje autobus, odpálenie bomby nad morom...). Zároveň ale pri Baneových výpadoch stále zabúdate zatvoriť ústa, má to ešte bezvýchodiskovejšiu atmosféru jak Dark Knight a Hathawayovej Catwoman je najzaujímavejšia ženská postava, čo Nolan kedy napísal. Takže je to päťhviezdičkový zážitok, akurát s hromadou dvojhviezdičkových nedúh. Musím hodnotenie znížiť. Nemal som to kukať znovu. ()

InJo

Zválcovalo mě to i navzdory pár menším zaškobrtnutím (jsem jediný, koho hlavní "šokující" zvrat nijak zvlášť nepřekvapil?). Skutečně velkolepé završení nejlepší komiksové trilogie, jaká kdy byla natočena. Nolan forever a Tom Hardy je v současnosti vedle Michaela Fassbendera herec s nejlépe rozjetou hollywoodskou kariérou! (Více snad později.) 90 % ()

Legas

Nolan se úmorně snaží potírat komiksovou nadsázku celého příběhu a vytlačit na povrch politicky korektní drama, čímž celému filmu neuvěřitelným způsobem podkopává nohy. Raději akceptuji přiznanou nadsázku a plnohodnotnou hru s ní, než tenhle maskáčový tříhodinový slepenec. Druhým kamenem úrazu jsou veškeré Baneovi motivace k jeho činům, které jsem ani z jednoho procenta nepochopil a celá revoluce "Lidi běžte domů na jeden a půl měsíce. Tak jo." mi uštědřila scénáristický políček nejhrubšího kalibru. Líbila se mi spousta detailů (uši Seliny Kyle, ostatně i obsazení Anne Hathaway), casting (Burn Gorman) a figurek (Bane - i když jeho motivace 0, charakter výborný). ()

Šakal

Nebudu chodit kolem horké kaše: předělat úvodních 25min, přeobsadit nevýrazného ňoumu bez špetky charisma, nasazujícího (v každém druhém záběru) „provinile-posmutnělý psí výraz“, J. G. Lewitta, neměl bych (výraznějších) námitek a šel jistojistě „do plnejch“. Kvituji s povděkem návrat k příběhovější (komiksovější) 1-čce, oceňuji s povděkem scénáristickou snahu (volně) navázat na předchozí díl(y) resp. uzavřít (smysluplně) trilogii, vítám opětovné poskytnutí mnohem většího prostoru pro hlavního hrdinu (btw, scény obou hlavních protivníků, kdy jsou společně v jednom záběru na plátně, jsou doslova elektrizující), akce dostatečně přehledná, zbytečně (se) ji neplýtvá a přitom (i za pomocí H. Zimmera, který si tímto (u mě) vystavěl pomník) přikovává do sedaček. Ústřední záporák Bane resp. T. Hardy razící heslo “než přehršel (planých) slov, je lepší (za sebe) nechat (pro)mluvit činy“ je více než přesvědčivý (btw, pls nesrovnávat neporovnatelné (viz Joker resp. H. Ledger) a jako (příjemný) bonus (překvapivě pro mě) naprosto přirozená A. Hathaway v osvěžujících (jiskřivě-provokativních) „face to face“ soubojích s Ch. Balem resp. Batmenem. To M. Caine (byť nedostává více prostoru) jednoznačně dokazuje, že není malých rolí a stále je to Pan herec. Nebudu to zbytečně protahovat (i přes výše zmíněné výhrady a zejména faktu, že odklon v druhém pokračování jsem (jemně řečeno) nepřivítal s otevřenou náručí) si musím přiznat jedno. Už teď se moc těším, až nasaji atmosféru snímku podruhé a potom (možná) i …..who knows. P.s. shazování resp. rozcupování snímku v kontextu (chatrnosti) příběhu resp. stěžování si na jeho levičáctví, je nemístné, prvoplánové a povrchní. Pokud bych měl jednou větou resp. dvěma slovy, popsat tento nejnovější počin Ch. Nolana, neváhal bych ani vteřinu. KOLOSÁLNÍ EPOS a navíc (nezastírám překvapení a kvituji (u Nolana) s povděkem) jsou z toho cítit i emoce a jde to prosím pěkně i s ponecháním temné („Nolanovské“) atmosféry. Výsledný resultát: Prozatímně opatrných osvěžujících (ani na chvíli) nenudících a (v rámci žánru) inteligentních, řemeslně naprosto (přehledně) precizních 88,8% s příslibem „světlejších zítřků“ :-) Uvidíme, co s tím udělá opakovaná projekce a zdravý odstup. Zajímavý (výztižný) komentář (pro mě): uživ. Isherwood, avšak s (lehkým) nesouhlasem viz závěrečné konstatování resp. „bez debat“. Edit: zatímco drtivá většina (místních) se opakovanou projekcí „posunula“ v zážitku dál a ujistila se o komplexnosti (promyšlenosti) Nolanova snímku, v mém případě je tomu (i k mé lítosti) přesně naopak. Ta tolik Tíživá dusná atmosféra se odplížila neznámo kam (možná do místní Pittsburghské kanalizační stoky, přičemž si rozhodně nemyslím, že by na vině byla pokročilá únava, která (by) otupila mé vnímaní) a naopak se na světlo prodrala spousta nepřekonatelných překážek, která měla mj.za následek i překvapivě velký počet nemilých ošívání se v sedačce a náznaků zívání. Nadále však oceňuji snahu (volně) navázat resp. ukončit trilogii, vítám opětovné (na)vrácení na výslunní ústřední postavy, stejně jako zůstává radost z relativně přehledné filmařiny, odlehčenějších momentů a zejména z ústřední čtveřice resp. pětice Tom Hardy-Ch. Bale- A. Hathaway-M. Caine-H. Zimmer. A tak jediné, co v mých očích opakovaná projekce povyšuje, je výkon M. Cotillard, jejíž výraz (herecký projev) se může prvotně zdát poněkud nemístný (přehrávající), avšak již při druhé projekci (ve světle předešlé znalosti příběhu) začne do sebe vše zapadat a její výkon nabývat na významu. 75% () (menej) (viac)

IQ Tiqe

Mám jedinou, ale zásadní, výtku, kvůli které si film nezaslouží plný počet - slabý motiv záporáka. K tomu, aby chtěl zničit celé město, bych čekal něco víc. Díky tomu u mě někdy v půli povadnul zájem a film už nenabral svou předchozí "šťávu". Jinak první třetina dějově a režisérsky geniální, celkově pak velkolepé (měl jsem za to že přes megaefekty je tu Michael Bay; a to nemyslím nijak špatně vůči žádnému z obou režisérů) a hudba impozantní. Pokud by snad někdo našel slabší místo - slyšel jsem, že prý je to místy moc ukecaný nebo pomalejší - pokud ano, tak nás přes něj Nolan se Zimmerem mílovými kroky přenesou. Osobně jsem ale nic takového nezaznamenal. Obsazení taky parádní (do nejmenšího detailu - viz např. pidirole pro Cilliana Murphyho), opravdu jsem si užíval hlas a dikci Anne Hathaway. Záporák byl kokot, co mě už od začátku štval, takže asi dobrej. Závěr je skvěle zvládnutý. Škoda jen, že neměl záporák motiv, který by mi nezkazil dojem. Jako divákovi je mi daleko věrohodnější záporák typu Hanse Grubera, jehož motivem jsou prachy. # [viděno: kino] # příběh 8 | hudba 10 | humor 1 | akce 7 | napětí 3 | pustil bych si znovu 8 ()

Webb

Takhle vysoce sterilní, nefunkční podívanou jsem opravdu nečekal. Dalo by se říct, že to nejhorší z Temnýho rytíře bylo posíleno o dalších několik tříd a vloženo do třetího pokračování. Ať už se jedná o primitivní patetické, nebo jakékoliv jiné laciné dialogy, nesmyslný příběh, logiku chování postav a splácaný scénář, vše bylo tady vskutku katastrofální. Nikdy v životě jsem z kina neodešel a neudělal jsem to ani dnes, ale pouštět si tento film doma, tak bych ho po chvilce pravděpodobně vypnul. ()

Sonnery

Tak s Temným rytířem JSEM SKONČIL, teda respektive další díl už nebude a mě to sere. Vrchol jedné z nejlepších trilogií mám za sebou a je mi z toho trochu smutno, asi jako kdysi, když jsem poprvé dohrál Golden axe (za trpaslíka). Nolan znovu vytvořil film, který v současných podmínkách má konkurenci jenom v jeho vlastní filmografii. Vytvořil epický a silný příběh, který chytne za koule i Věru Chytilovou. Znovu nám nabídl záporáka záporáků - Tom Hardy je fakt v mr-dě a věřím, že díky jeho fantastickému ztvárnění Banea budou chtít dnešní děti chytit lepru, aby byly jako on. Taky bych rád vyzvedl Nolanovo sympaticky nenásilné zakomponování důležitých postav, jakými jsou kočičí žena či Robin - oba bravurně zahráni. Vlastně všechny herecké výkony jsou úžasné a vrcholem všeho je herecká extáze Miachaela Caina. No abych to shrnul a nekecal tu, jak u piva - rozhodoval jsem se mezi čtyřmi nebo pěti. Přece jenom fakt, že Nolanův film v sobě má dvě obrovské klišé, které jsou větší než americká spotřeba žrádla z fasfůdů, je kurva rána! Spoiler: Ale i to bych mu odpustil, kdyby film a tím i celou sérii zakončil po svém - záběrem na zdravícího Alfréda. Tím, že tam dal ten další záběr, ubral filmu, sérii a hlavně pointě s nadějí na síle, což mě u takové ikony jakou Nolan je, mrzí... P.S: Doufám, že bude točit příštího Jamese Bonda! Pozorný bondofil rozpoznal v některých scénách inspiraci v bondovkách a ty scény byly super. ()

Jordan

naozaj veľkolepý záver, ktorý navyše koliduje s ústrednou témou mnohých filmov posledného obdobia - koniec sveta, apokalypsa... má to ako inak podmanivú atmosféru, napätie, ktoré by sa dalo krájať aj tupým nožom, z hardyho ide rešpekt a strach, dokáže budiť des a hrať ako pán herec aj s maskou na ksichte, zišla sa tu celkom sympatická a dobrá hŕskta hercov, ktorí predvádzajú svoje najlepšie kúsky (aj keď cain - zrejme tešiaci sa, že konečne v treťom dieli dostal alfréd čo do herectva najvčší priestor - miestami na môj vkus trochu prehráva), po prvý krát v histórii hollywoodu sa mi dokonca aj tá hathaway pozdávala... avšak ruku na srdce - na temného rytiera sa to nechytá, ten bol čírou genialitou čpiacou z každého kúska od začiatku po koniec... "rises" je len "bohovsky dobre natočený a dokonalosti sa dotýkajúci veľký film", ktorému však oproti staršiemu bratovi ku genialite chýba ešte kúsok; aj tak však spokojnosť a nesmierne očakávania veru naplnené vo veľkej miere - a že boli vskutku obrovské dokazuje to, že som to považoval po moonrise kingdom za mnou najočakávanejší film tohto roku (aj keď ešte ostáva pár lahôdok - skyfall, expendavles, nový bourne a ktovie a v podstate aj tarantinov django - aj keď ten je tuším na prelome...); na konci sa (asi nie len mne, však?) objavila otázočka: čo ďalej? (v dvoch variantoch: čo ďalej nolan a čo ďalej batman) ()

HoneyBunny

Nejdřív ta špatná zpráva: Temný rytíř byl vrcholem série - měl příjemně temnou mafiánskou atmosféru, byl nabitý emocemi a měl Jokera. Nolan měl těžkou pozici - jak překonáte skoro dokonalý film. Nepřekonáte. Logicky přidal na epičnosti a osudovosti, což mu díky bohu funguje. Záda mu jako vždy jistí excelentní casting, takovou sestavu skvělých herců mu musí leckterý jiný režisér závidět. Kde ovšem Nolan selhává jsou ty vypjaté emocionální momenty. A to je škoda, protože tématem třetího Batmana je jakési povstání z mrtvých či návrat do života (odtud ono "rises" v originálním názvu). Bruce Wayne tu znovu nachází vůli k tomu žít a bojovat, ale Nolan to nedáže prodat na sto procent. Jedním z příjemných překvapení je postava Seliny Kyle (Anne Hathaway) - je sexy, sebevědomá, schopná a má své temné stíny z minulosti - dokonalá partnerka/soupeřka pro Batmana. 85 % ()

Nový Batman bude rekordně dlouhý

Nový Batman bude rekordně dlouhý

21.01.2022

Tenet je Nolanův druhý nejdražší film

Tenet je Nolanův druhý nejdražší film

11.01.2020

Nadcházející špionážní thriller Christophera Nolana Tenet bude režisérovým druhým nejdražším filmem vůbec. Film, jenž se bude zabývat manipulací časem, má podle serveru Variety (a následně potvrzeno… (viac)

Christian Bale končí s nabíráním váhy

Christian Bale končí s nabíráním váhy

10.11.2019

Přestože zní titulek spíš bulvárně, ujišťuji vás, že se jedná o ryze filmovou zprávu. Oscarový herec Christian Bale (Fighter, Dokonalý trik) v novém rozhovoru oznámil, že už nadobro končí s… (viac)

Joker bude lámat rekordy

Joker bude lámat rekordy

05.10.2019

Podle posledních čísel serveru Deadline to vypadá, že z komiksového Jokera, jenž tento víkend vstoupil do kin v USA a dalších 74 zemích po celém světě, bude pořádný hit. Rkový snímek pojednávající o… (viac)