Smallville

USA / Kanada, (2001–2011), 154 h 46 min (Minutáž: 40–84 min)

Réžia:

D.J. Caruso, Rick Rosenthal, Greg Beeman, Michael W. Watkins (viac)

Predloha:

Jerry Siegel (komiks), Joe Shuster (komiks), Bill Finger (komiks) (viac)

Tom Welling, Kristin Kreuk, Michael Rosenbaum, Allison Mack, Eric Johnson, Annette O'Toole, Erica Durance, Shawn Ashmore, John Schneider, Justin Hartley (viac)

Jednoho dne postihne zapadlé městečko Smallville neštěstí, déšť meteoritů změní život spoustě lidí. Syn bohatého a bezohledného Lionella Luthora, Lex, je ozářen a přijde o vlasy, malá Lana Langová ztratí oba rodiče a bezdětní a po dítěti marně toužící manželé Kentovi naleznou uprostřed kukuřičného pole malého chlapečka. Adoptují ho, přičemž už tuší, že malý Clark nepochází z této planety. Střihem se dostáváme o 12 let později, kde dospívající Clark překvapuje své okolí i sám sebe svými neobvyklými schopnostmi - svou rychlostí a silou. Začíná si uvědomovat, že je jiný, a rodiče mu odhalí tajemství jeho příchodu. Při autonehodě se seznámí s Lexem Luthorem, zachrání mu život a mezi oběma muži vzniká přátelství. Mezitím se v místní nemocnici probouzí z komatu Jeremy, hoch, který byl rovněž postižen ozářením v kukuřičném poli, když jej předtím jeho spolužáci připoutali ke kůlu jako tzv. strašáka roku. Mstí se svým bývalým kamarádům, dostává je do komatu elektrickými výboji. Jeho běsnění dokáže zastavit jen superman Kent Clark. (oficiálny text distribútora)

Borrtex

Komentář obsahuje SPOILERY Nevím co do toho všichni pletou supermana. Ano, měl schopnosti jako superman, žil tam kde superman, ale jeho příběh se začal vyvíjet až v 8. sérii. Do té doby si autoři (až na nějaké vyjímky) příběh vymýšleli, takže je docela hloupé srovnávat prvních 7. sérií se supermanem. Já osobně Smallville dělím na 3 části. První část (a má nejoblíbenější) je, život mladého supermana na střední škole, což je 1. - 4. Série. 1. a 2. Série nemá oproti 3. a 4. jakýsi vnitřní děj mezi všemi díly v sérii. Pouze každý díl má svůj vlastní děj. Ve 3. a 4. sérii už můžeme vidět, že každý díl má svůj děj, ale zároveň všechny díly ze série jsou vzájemně propojeny ještě jedním dějem, který má právě vliv na děje v jednotlivých dílech. Dění v těchto sériích se odehrává většinou na střední škole, kde se řeší různé záhady, které se dostanou partičce 3. studentů, kteří vedou redakci školních novin na místní škole. Clark Kent jako jeden z nich, je v místě dění a vždy se mu podaří záhadu vyřešit, a zachránit nějaký lidský život. Překvapil mě charakter hlavní postavy, která je doslova fascinující. Jediný člověk na světě, který má nadlidské schopnosti, a může pokořit svět, je skromný, ochotný mladík, který žije úplně normální život jako ostatní. A víc než na svém životě mu záleží na životě ostatních. Druhá část je taková přechodová část, kdy hlavní hrdina není ani student, ale ani novinář. 5. - 7. série 5. Série byla poměrně zlomovou sérií, která veškeré dění ve Smallville překopala, a my jsme si museli zvyknout, že už neuvidíme smallvillskou střední. Na druhou stranu zas tak hodně věcí se nezměnilo, Clark s Cloe nadále řešily záhady. Akorát se to neodehrávalo na střední ale v redakci novinářského institutu Daily Planet, kde Cloe pracovala. Zároveň se v 5. sérii také začaly mixovat vztahy mezi Clarkem a Lexem, více se hádali, a už to nebylo ono. 6. série byla velice podobná 5. pouze se změnil vnitřní děj, Lex si naprosto znepřátelil Clárka, a byla to už taková příprava na 7. sérii, kde spolu Clark a Lex bojovali, v samotném finále byl Lex poražen Clarkem. Poslední třetí část je finální část, to co jsme viděli v supermanovi, Clark a Lois spolu pracují v novinách. 8 - 10.série V 8. sérii se Clark dostal do novin, kde společně s Lois pracovali. On tam byl proto aby zachránil maximum lidských životů, a ona proto aby napsala dobrý článek. 9. série byla sérií, kde se autoři asi nejvíce zaměřili na vnitřní děj, protože ten opravdu hodně ovlivňoval téměř každý díl. 10. Série byla vyvrcholením, velice příjemným. Clark, hlavní hrdina se stal supermanem, a zachránil svět. Nadále hodlá být v redakci s Lois Laneovou, (která už mimochodem Clarkovo tajemství zná), aby byl v centru dění, a mohl zachraňovat lidské životy. Celkem Super seriál, který si najde fanouška v jakémkoliv žánru. :-) 1. - 4. série = 100% 5. - 7. série = 80% 8. - 10. série = 90% Seriál jako celek: 90% ()

MM_Ramone

Kanadsko-americký televízny seriál "Smallville" je nepodarenou rekonštrukciou dospievania a mladosti hrdinského Supermana. Mal to byť netradičný, originálny pohľad na tohto neohrozeného bojovníka proti nespravodlivosti, ktorý vždy stojí na strane zákona. Snažil som sa tomu dať šancu a niekoľko dielov som si s trpezlivosťou a bez zbytočných predsudkov pozrel. Ale nezaujalo ma to. Vôbec ma to nebavilo. Nesmierne som sa nudil a miestami len nechápavo krútil hlavou. Viac ako jednu hviezdičku to odo mňa veru nedostane. * ()

JohnnyD

Môžeme dlho polemizovať o ne/kvalite seriálu, ale jedno poprieť nemožno - je to asi prvé seriózne spracovanie Supermana a prvé, ktoré sa nebojí urobiť mytológiu Supermana reálnejšou. Ono to už ani nie je Superman. Niekde v štvrtej rade si uvedomíte, že je koniec koncov jedno, či si Clark niekedy navlečie kostým. Film vrcholí od štvrtej série (ktorá má síce trošku blbú dejovú líniu o čarodejniciach, ale vrcholí v geniálnom finále), cez piatu a až v diele Zod na začiatku šiestej. Herci sú vynikajúci a o žiadnych teenoch neide (pozrite si anglickú verziu, nie ten dementný dabing). Zo všetkých vyniká temný Michael Rosenbaum ako Lex Luthor, zlomyseľný James Marsters ako Brainiac a neskutočne sexy Erica Durance. Pravdaže nič nie je dokonalé. Seriál je až príliš ovplyvnený Buffy a miesto zaujímavejších dielov (dejová línia) sú tu rôzne príbehy zo života meteoritov, ktoré nie sú zlé, ale proste sú horšie. Nápad s formálnym priateľstvom Lexa a Clarka mi na začiatku prišiel úbohý, ale neskôr nadobudol na genialite a spôsobil mnohé skvelé dejové zvraty. Určite odporúčam pozrieť si posledné série, ktoré so všetkým predčia tie úvodné. Zatiaľ dávam 4*, možno raz pôjdem aj vyššie. "You were right about me all along, Mr. Kent. I am the villain of the story." Lex Luthor ()

SonGokussj

Říkejte si co chcete, jednohvězdičkáři a odpaďáci, ale i přesto, že už jsem cetiletý, tento seriál mě baví :-) S původním supermanem (kterého jsem neměl moc v lásce (kdo by nosil takové slipy...)) to má společné 3 věci. Jména, červenou a modrou barvu. Jestliže se ale odpoutáme od srovnání klasiky, nabídne tento teen-serial docela dost srandy, napětí, zajímavého (ne kvalitního) příběhu a hlavně velice dobré vizuální efekty. Z mého pohledu to strácí na grádách, když Clark přestane chodit do školy. A jak tu všichni mluví o tom "Clark znal Luthora za mládí?" - odmysleme si předlohu a máme tu velice dobře zpracovaný vývoj postavy. (Luthora myslím. Clark je pořád stejnej magor, co si myslí, že jen on jediný a sám dokáže zachránit svět a ochránit milované). ()

ConanVJ

Parádní seriál o mladém Clarku Kentovi odehrávající se dlouho před tím, než se stane Supermanem. Obsazení je perfektní a člověk si všechny hlavní hrdiny oblíbí. Na seriál jsou i efekty celkem slušné a nevypadají trapně. Jednotlivé díly jsou spíš epizodické a každý díl je většinou o něčem jiném. Vztahový pokrok postav je však zachován a vše sedí parádně. Odklon od komiksu je zde velký, ale to se snažili komiksový tvůrci dohnat přidáním postav do stávajících sérií. Jasné, někdy už zavání Clarkova lovestory nudou, ale dá se to přežít i v mém věku. Zamrzelo mě finále poslední řady, kdy bych čekal epičtější podívanou. Celkově pro mě seriál 90% :) ()

Galéria (3 367)

• Tvorcovia chceli spraviť seriál Metropolis, ktorý by nasledoval po Smallville, no nikdy sa to neuskutočnilo. (challik)
  • Herci Tom Welling, Justin Hartley, Sam Witwer a Callum Blue se narodili ve stejném roce, a to 1977. (Borrtex)
  • Odznaky metropoliskej polície majú podobný tvar päťuholníka, aký má Supermanov znak. (challik)

Úmrtí herce Juliana Sandse bylo potvrzeno

Úmrtí herce Juliana Sandse bylo potvrzeno

28.06.2023

Addamsova rodina se vrátí

Addamsova rodina se vrátí

23.10.2020

Slavný režisér Tim Burton si poprvé v kariéře vyzkouší televizní tvorbu. A nevybral si k tomu žádný jiný projekt než kultovní Addamsovu rodinu. Nová verze seriálu z roku 1964, jenž se následně dočkal… (viac)

Hvězdy Smallville míří do Arrowverse

Hvězdy Smallville míří do Arrowverse

22.09.2019

Seriálový Smallville byl ve své době tak trochu napřed co se práce s komiksovými předlohami týče. Od té doby, co však stanice CW rozjela svůj vlastní komiksový vesmír Arrowverse, čítající seriály… (viac)