Batman vs. Superman: Úsvit spravodlivosti

• Česko Batman v Superman: Úsvit spravedlnosti (viac)
USA, 2016, 151 min (Special Edition: 183 min)

Réžia:

Zack Snyder

Predloha:

Jerry Siegel (komiks), Joe Shuster (komiks), Bob Kane (komiks) (viac)

Kamera:

Larry Fong

Ben Affleck, Henry Cavill, Amy Adams, Jesse Eisenberg, Diane Lane, Laurence Fishburne, Jeremy Irons, Holly Hunter, Gal Gadot, Kevin Costner, Scoot McNairy (viac)

V obave, že činy nadpozemského superhrdinu z Metropolisu ostanú bez kontroly, nastúpi proti nemu impozantný ochranca Gotham City, zatiaľ čo svet váha, akého hrdinu vlastne potrebuje. A kým sú Batman a Superman vo vzájomnej vojne, rýchlo vyvstáva nová hrozba, ktorá ľudstvo stavia do väčšieho nebezpečenstva, než doteraz poznalo. (Continental film)

J*A*S*M

FIlm tak temný, že většina akčních scén v podstatě nejde vidět, a to až takovým způsobem, že to vypadá, jako kdyby na plátno promítali nekvalitní kinorip. Dlouho očekávaný duel dvou nejznámějších komiksových hrdinů je nakonec bohužel nepříliš zajímavá komiksárna (napočítal jsem slovy jeden zajímavý moment), kde si Batman se Supermanem dají v jedné scéně přes držku, aby byl jejich konflikt ukončen neuvěřitelně lacinou scenáristickou berličkou a pak se společně vydali bojovat s jakousi okatě digitální mimozemskou opicí, která se zrodila prapodivným způsobem z prapodivných důvodů (motivace hlavního záporáka, haló, kde jsi?). Mimochodem na nějakou akci se čeká nekřesťansky dlouho, a když už konečně začne, tak buď není vidět (jak jsem již vyjádřil v úvodu), anebo je nepřehledným digitálním bordelem, v němž kolem sebe zmíněná opice metá blesky, výbuch střídá výbuch a zážitek se rovněž rovná nule. A do toho Lois Laneová odpovídá Batmanovi správně na otázku, kterou neslyšela, případně háže do vody kopí, aby se pro něj pár minut později potápěla a málem při tom umřela, aniž by byla přítomna dialogu, v němž je odhalena jeho důležitost, přičemž ani nemá dostatek informací, aby si ji mohla správně odvodit sama. Zklamáníčko, zklamání. Asi jediným pozitivním prvkem je nakonec nasupený Afflackův Batman, toho bych celkem rád viděl v jiném filmu. (PS: Man of Steel byl u mě za 5*) ()

T2

Rozpočet $250miliónovTržby USA $330,360,194 Tržby Celosvetovo $873,634,919Tržby za predaj Blu-ray v USA $55,974,912Tržby za predaj DVD v USA $22,141,436║ zatiaľ ide skôr o rozpačité dojmi, v prvom rade 3D efekt mi to dosť kazil, robilo mi to prevažnú časť filmu tiene, rozdvojovanie obrysov, hlavne pri tom veľkom množstve tmavých záberov, na druhú stranu potešil úvod asi prvých 20 minút má pekné spojivo s Mužom z ocele, pre mňa boli plusom psycho depky "vsuvky" od Snydera, tie ma zasa brali, doslova uletenosť ako pri Sucker Punch, rovnako tak nebola zlá nastrelená celková dejová kostra, len niektoré hrany boli príliš ostré na vstrebanie, rovnako tak aj rýchle preladenie Batmana s nepriateľa Supermana na jeho top priateľa a ich rýchla nadštandardná spolupráca, prišlo na občasné dejové výstrelky ako keď sa predstavovali nový super hrdinovia z univerza DC, tam to prišlo doslova krkolomné, určite to chcelo trošku viac sa s tým vyhrať ale stále lepšie než Avengers 2... uvidím čo povie 2-pokus a nakoniec na druhý krát a v 2D verzii lepší zážitok a už lepšie som prekusol aj dej, záver priniesol aj emócie /videl v kine 3D verziu: 80%/__ __/videl v kine 2D verziu 2x: 90%/__ ()

Malarkey

Co by tak Batman vs. Superman mohl nabídnout? Především pitomej příběh plnej nesmyslů a ničeho, čeho by se divák mohl chytit. Také se připravte na to, že Batman je a vždycky bude jen jeden - Christian Bale. A také že úspěšný Superman nikdy nebude Henry Cavill přestože se snaží seč mu síly stačí. Přijde mi, jak kdyby DC už tenkrát v komiksech zkombinovalo dva odlišné světy, protože už nevědělo, co dělat. Osobně mi to přijde jako hrozný nesmysl něco takového vůbec vymejšlet a je mi líto všech, kteří se na filmu podíleli. Tenhle film je totiž naprosto bezvýznamná komiksárna, která vyšla v době, kdy je svět zahlcený komiksovými filmy a běžný kousek už mezi ně prostě nepatří. ()

akisha

Na to, že dávám 3 hvězdy, se mi to vlastně moc nelíbilo. Sice začátek dost vnadil, ta úvodní akce byla asi ta nejlepší akční sekvence celýho filmu a největší překvapení - líbil se mi Affleck! - film ale trpí několika zásadními neduhy. Předně roztříštěnej děj, očividně pro fandy komiksu, kterýma nejsem, tak jsem spoustu věcí nechápala. Pak stopáž je těžce přepísklá. Konečnej monster mash spíš k smíchu a celej konečnej souboj byl jen přehlídkou hromady digitální kaše, blesků a laserových pohledů. Jo, a Jesse Eisenberg byl naprosto otřesnej! Očividně se snažil vystřihnout postavu "psycho mladý záporák milionář," a inspiroval se zřejmě u mnoha vzorů (lepších), vznikl z toho nejotravnější hereckej výkon filmu, hanba, fuj! A Amy Adams velká nuda, ale to je asi postava Lois Lane tak nějak obecně. A pak ten pětinásobnej konec, eee. No, a teď konečně klady. V některejch chvílích je to rozhodně výborná hudba a sem tam dost povedená akční scéna. Jeremy Irons v zanedbatelný roli potěší a Costner HA HA! Ten se tam zjeví tak náhle, že jsem fakt čekala, jak spustí, jak výbornej je salát Riomare a že když tuňáka, tak Riomare. Nejlepší na filmu jsou tak dva hlavní herci - Affleck a jeho Batman v depresi byl super, a to jsem byla přesvědčená, že bude hroznej. A Cavill měl dost charizma, aby mě jeho Superman trochu zajímal, jinak je totiž Superman (aspoň pro mě) totálně nezajímavá komiksová postava - trpí holt tím, že je moc klaďák. Jo, a ještě Gal Gadot, ta byla extrémně sexy, ačkoliv mi přišlo, že její postava je tam naroubovaná jen do počtu. No, to je asi tak všechno. Celkem mě mrzí, že jsme nešli do kina na něco jinýho, v televizi by to ale asi byla ještě větší nuda. ()

Hild

Zajímalo by mě, kdo tohle Zacku Snyderovi schválil, takovou patlaninu, jaká z toho vznikla, jsem skutečně nečekala. Scénář je hodně slabý, nulová motivace postav a vyloženě chabé vykreslení vztahů mezi nimi, nevěřila jsem jim. Ten film má dvě a půl hodiny, kde se dobrou polovinu neděje NAPROSTO NIC a když už pak konečně dojde na akci, tak je přesně taková, jak to snad umí jenom Zack, čili smršť nepřehledných digi záběrů, kde se všechno hroutí a vybuchuje a diváka to ve výsledku vlastně vůbec nezajímá. Vážně, Zacka by měl na place někdo hlídat. Nástup Wonder Woman a závěrečných 15 minut je docela fajn, ale na to, že mělo jít o komiksovou megaudálost je to prostě zoufale málo. Tohle fanoušci těchto dvou ikonických postav budou Zackovi odpouštět hodně dlouho. ()

• Kamión, ktorý vezie kryptonit počas naháňačky s Batmanom (Ben Affleck), je Iveco Stralis Hi-Way. (autobusik2)
  • Hoci má Temný rytier Gothamu dve filmové série, bolo to poprvýkrát, čo sa do kín pozrel v 3D formáte. (classic)
  • Kryptonit se v blízkosti Kryptoňanů rozzáří. (Ištván87)

Superman: Legacy nabírá další herce

Superman: Legacy nabírá další herce