Takmer 5000 rokov po tom, čo získal nadľudské sily egyptských bohov – a následne bol uväznený– je Black Adam (Dwayne Johnson) oslobodený zo svojej hrobky a je pripravený konať v zmysle svojej jedinečnej formy spravodlivosti v modernom svete. (Continental film)

rollman1

Black Adam není dobrý film a není ani razantní změnou v komiksovém žánru nebo něčím ultimátním ze stáje DC. Tak proč jsem z kina odcházel uspokojenější, než po kojtusu se sousedem? Odpověď je velice jednoduchá. Tenhle film je totiž šíleně zábavnou atrakcí, která je jako stvořená pro návštěvu kina. Nečekejte hluboký příběh, veliké ambice nebo snad nějaké lomení filmových standardů. Ačkoliv se snímek prezentuje jako gamechanger, tak se opět jedná o rutinní komiksovou podívanou. Výhodou je však to, že tam kde ostatní filmy budují příběh a atmosféru a hrají si na bůhvíco, tady se jedná o ryze čistý popcorn, kde akce střídá akci, hlášky fungují na první dobrou a i když jsou vedlejší postavy spíš jen do počtu, každá z nich si ukrojí kousíček koláče slávy. Vizuálně je film nápaditý, kamera se snaží o nějaké zajímavé úhly a hudba dokáže vtáhnout do akce. Rock je ve své roli skvělý a krade si film pro sebe. Potěší i Pierce Brosnan jako Dr. Fate, jenž je takovou DC verzí Dr. Strange. Fungují i interakce mezi postavami a nějaká chemie mezi nim také panuje. Největším plusem je ale samotná postava Adama. V tomhle filmu je minimálně v první polovině hodně nekompromisní a celý jeho tón je někdy až brutální. Škoda, že sešlo z toho, že by film měl rating R, protože pro utržené končetiny a mrtvá těla by se zde nešlo daleko. I přes to se v rámci nějakých mantinelů dočkáme až brutálního zacházení s lidskými záporáky. Zapomeňte na Familly Friedly Marvel. Konečně jsme se dočkali něčeho temnějšího. (Rozhodně nesrovnávat s letošním Batmanem atd. To je úplně jiná liga samozřejmě, jelikož Batman mířil od začátku úplně jinam). Bohužel ale zamrzí až moc uspěchané finále a docela předvídatelný průběh celého filmu, včetně konce. Záporák je tady opravdu jen pro to, aby si měl Rock s kým vytřít zadek. Takže, pokud opravdu slevíte ze svých nároků na něco ambiciózního a půjdete do kina s tím, že vypnete mozek a užijete si skoro 2 hodiny nekompromisní akční jízdu, která dobře vypadá, budete z kina odcházet velice spokojeni. Pokud tak neučiníte, ušetřete si čas i peníze a do kina nelezte. Po titulkách je ještě jedná scéna, která je prostě boží. ()

Kothy

Nakonec to nebyl takový průser. Na Shazama! to ale nemá. Rock se dočkal své vysněné role a pojal ji po svém. Potkáváme se tu s Justice Society, takže aspoň vidíme nové hrdiny. Adam tady není jako vyloženě záporák a spolu s dalšími hrdiny se musí postavit většímu zlu. Akce je celkem slušná, ale příběh už tak super není. Lepší asi nad tím moc nepřemýšlet. Odehrává se to v jakési starobylé říši, něco jak Wakanda pro DC. I tak to má ale své momenty a místy je tu i sranda. Díky potitulkovce by mohlo být i pokračování celkem zajímavé. No uvidíme. "Drž se dál od elektriky." :D ()

Xmilden

Příjemně jsem byl překvapen. Marvel je určitě mnohem dál v budování v nějakých širších souvislostí, zápletek atd. Jenže DC umí překvapit, když to vůbec nečekáte. Od Black Adama jsem čekal akorát tak kravinu na kvadrát. Neříkám že jsem ji nedostal, ale slušně mě to bavilo. Rock si svou roli neskutečně užívá. Pořád se něco děje, postavy jsou fajn, casting se povedl (včetně pro mě zcela neznámých herců), prostředí je neokoukané a pořád se ve filmu něco děje. Není to samozřejmě nějaké vysoké umění, ale tahle nenápadná záležitost mě určitě bavila mnohem víc než poslední Thor a celkově mám obrovské výhrady k Marvelu, kterému se poslední fáze opravdu krutě nedaří. 70% ()

3DD!3

Snaží se seč můžou, ale s blbým a zmateným scénářem ani Skála nepohne. Dwayneův vysněný projekt konečně dorazil a není špatný, ale není ani moc dobrý. Dorazil průměr s vynikajícím Brosnanem, jehož Doktor Fate by si zasloužil vlastní film. Naopak zbytek týmu JSA nebo co to bylo, je spíš na pěst, ale někdo kostlivce a čerta zaměstnat musí. Adam má pár skvělých scén, kde krájí padouchy, rve jim ruce a vůbec se s nimi nemazlí, jenže se k té kruťácké akci dostává z divných důvodů, často bez zjevné motivace. Colett-Serra nemá k dispozici koherentní příběh, aby vyplnil Snyderovsky zpomalenou akci, ale snaží se, zábavné to bohužel moc není. Teď je třeba se modlit, aby scénář k pokračování psal Gunn a Clark se zastavil na něco víc než jen krátký pokec. ()

tron

Mám The Rocka rád, ale je načase začať byť veľmi opatrný voči jeho siláckym vyhláseniam. Každý svoj nasledujúci projekt charakterizuje ako to najveľkolepejšie, čo budeme môcť toho roku vidieť v kinách. Pamätáte, ako šialene posilňoval pre rolu Herakla? Aj na to, ako to nakoniec dopadlo? O Mrakodrape, Besnení, či Pobrežnej hliadke mal tiež neskutočne silné vyhlásenia a kde sú tie filmy dnes? U Black Adama je situácia trochu lepšia, ale fakt len trochu. Film obsahuje plno momentov, ktoré by som ešte pred pár rokmi považoval za mrazivé, bol by som z nich vo vytržení a chcel by som ich vidieť 10x po sebe. Teraz mi pripadali trápne. The Rock nie je zlý, skôr neviditeľný, akoby ho to vlastne ani nebavilo (pritom je to jeho vysnený projekt, o ktorého realizáciu usiloval roky). Pripadá mi trochu zbytočné posilňovať tak extrémne kvôli role, v ktorej je beztak väčšinu času oblečený. Pamätáte, ako makal J.K. Simmons pre rolu Gordona u Snydera a ako to napokon dopadlo? Toto je podobné. Scenár na jednej strane vie milo prekvapiť (trailerom a reklamnej kampani sa podarilo utajiť viacero dôležitých momentov), ale na druhej je strašne predvídateľný. Len som útrpne čakal, ako bude hlavný hrdina spacifikovaný, ale na konci sa zjaví monštruózne zlo, kvôli ktorému ho budú musieť oslobodiť. Samozrejmosťou je aj to, že drvivá väčšinu filmu absurdne pozostáva z toho, ako skupina klaďasov bojuje s inou skupinou klaďasov (!); až ku koncu si ako-tak obe strany uvedomia, že sú kladné a zamerajú sa na súboj so záporákom. Wtf? Black Adam je na začiatku šokovaný z existencie zrkadla (čože???), ale z moderných zbraní hromadného ničenia nie. V jaskyni nič nenapovedalo tomu, že by mal ožiť, rátalo sa len s možnosťou, že sa Adrianne podarí získať koruna. Prečo potom v zálohe za najbližšou skalou čakala menšia armáda? Bolo to smiešne, nedôveryhodná zámienka pre rozpútanie ukážkovo samoúčelnej akčnej sekvencie. Počas nej sa mimochodom ukáže, aký „kryptonit“ na Black Adama funguje, čuduj sa svete ale neskôr to už proti nemu plus-mínus nikto nepoužije. A kam sa podel running gag s dverami? Mne na týchto filmoch vždy vadila nezrozumiteľnosť, čo sa týka síl postáv. Je to aj tu a netýka sa to iba metaľudí (Hawkman je prezentovaný ako normálny chlap v divnom kostýme, nepadne ani jedna zmienka o tom, prečo by mal prežívať neprežiteľné zranenia), ale aj obyčajných postáv, ktoré majú problém zneškodniť chlapa s búchačkou a následne vezmú baseballové palice a rozmlátia na kusy desiatky harryhausenovsko-imhotepovských kostier. Mimochodom, hrdina, či záporák? The Rock tvrdil, aký temný antihrdina bude. Ale toto nie je záporák. Toto nie je dokonca ani antagonista. Neustále o ňom hovoria ako o nebezpečnom, ale celý čas robí dobré skutky (!). Akčné scény a triky nie sú zlé, ale v dnešnej dobe nemajú šancu okúzliť, šokovať. Potešilo ma, že sa do popredia dostávajú postavy, ktoré doteraz komiksové filmy ignorovali. Ako Brosnan, tak Hodge majú niečo do seba, ale Cyclone je divná a Atom Smasher je proste DC-čkový Ant-Man (pri bližšom pátraní sa samozrejme dá ľahko vypátrať, čo bolo skôr, ale o to nejde). () (menej) (viac)

• Když se poprvé rozhodlo, že se film začne chystat, byla režie nabídnuta Jordanu Peelovi. Ten však odmítl s odůvodněním, že superhrdinské filmy moc nemusí a nerad by vzal šanci někomu, pro koho to bude vzrušující. (NiWi)

Nový Svatý se hýbe kupředu

20.08.2023

Disney a Flash v kinech zakopli

Disney a Flash v kinech zakopli

19.06.2023

Strastiplná produkce Flashe by vydala na samostatnou knihu, minulý týden ale komiksový blockbuster konečně vběhl do kin a díky nadějným vyhlídkám, kdy podle některých odhadů mohl mířit až na… (viac)