Mladá frekventantka kurzu FBI Clarice Starlingová (Jodie Fosterová) dostáva prvú dôležitú úlohu vo svojej profesionálnej kariére. Jej nadriadený Crawford (Scott Glenn) ju vzal do tímu, ktorý pátra po viacnásobnom vrahovi, ktorý unáša mladé ženy a doslova ich sťahuje z kože. Novinári ho príznačne nazvali Buffalo Bill (Ted Levine). Kľúč k jeho odhaleniu je v rukách ďalšieho vraha, bývalého psychiatra doktora Hannibala Lectera (Anthony Hopkins), mimoriadne inteligentného, ale psychopatického zločinca. Ten si odpykáva doživotný trest v psychiatrickom väzení, ktoré vedie dr. Chilton (Anthony Heald). Doktor Lecter si s Clarice pohráva ako mačka s myšou, ale postupne jej na základe vlastných skúseností vysvetľuje spôsob myslenia a motívy vraha – psychopata. Tým, že možné riešenie iba naznačuje, stavia Clarice pred množstvo problémov, ktoré musí prekonať už sama. Čas na vyšetrovanie sa však nebezpečne kráti, pretože poslednej obeti Buffala Billa, Catherine (Brooke Smithová), dcére senátorky Ruth Martinovej, hrozí skorá smrť. Tá sľúbila Lecterovi za pomoc miernejšie väzenie, ale počas prevozu sa podarí nebezpečnému kanibalovi ujsť... (TV JOJ)

MeanWhile

Tak jak by asi hodně lidí řeklo, že je tento horor asi jeden z nejznámějších. Kdo by se někoho zeptal na horor, určitě hodně hlasů bude mít i tento film. Scénář filmu je bombovej, psychopat Anthony Hopkins ztvárnil hlavní roli úplně skvěle bez chybičky, taky si za to Oscara zasloužil a není o něj pochyb. Celý film doprovází suprový napětí a samozřejmě i někdy nějaké psychopatické zážitky. Hororové prvky, parádní prvky, jsou celkovým odrazem na tento film, a můžeme se ujistit, že takhle má vypadat horor. ()

luka4615

Dnes již bezesporu legendární snímek, těžící především z vtahující příběhové stránky a hereckých výkonů, z nichž poměrně markantně vyčnívá geniální Anthony Hopkins. Snímek The Silence of the Lambs se mimo jiné může rovněž pochlubit propracovaným vrstevnatým scénářem, který celému tomuto projektu dodává punc psychologického rozboru. Sečtěte si tedy všechny výše zmíněné atributy a vyjde Vám dokonalá podívaná, která s každým dalším zhlédnutím eskaluje na své tíživosti a naléhavosti. Tohle je zkrátka jeden z těch snímků, který prostě musíte vidět. Výborná práce! „Well, Clarice - have the lambs stopped screaming?“ ()

Sawy

"Rád bych si s vámi povídal déle, ale mám na večeři jednoho starého přítele." Co dodat k jednomu z nejlepších a nejoblíbenějších thrillerů všech dob? Snad jen to, že Hannibal Lecter je podle mě nejlíp zahraná záporná postava ve filmové historii.95 % ()

Lucasion

Mlčení jehňátek je jedním z nejlepších psychologických thrillerů, co kdy spatřilo světlo světa. Depresivní, temný, děsivý, zvracený film plný naprosto fenomenálního výkonu jednoho brilantního herce. Ano, Anthony Hopkins jako Dr. Hannibal Lecter přichází. Paradoxně vlastně se film netočí okolo této postavy, ale ve svých scénách za tlustým sklem v přísně střežené kleci na sebe kanibal Lecter strhává hravě veškerou pozornost. Hopkins si tu zasluhuje aplaus ve stoje. Jedná se totiž o zcela nejlepší filmovou proměnu. Ze sympatického a oblíbeného herce je chladné a bezcitné monstrum. Anthony během svých monologů nemrká a jeho precizní vyjadřování jen dotváří hutnou atmosféru filmu. Hannibal Lecter je totiž nejodpornější a nejděsivější filmová postava. Geniální psychiatr je chladný, klidný, systematický, trpělivý a především nepředvídatelný. Tudíž když dostane mladá studentka z FBI (Jodie Foster) za úkol navštívit tuhle zrůdu ve vězení. Tak se jedná o jeden z nejzajímavějších a nejnapínavějších momentů v kinematografii. Mráz běhá po zádech a ze samotného Hopkinse jde strach a děs. Samotný film je vlastně napínavou detektivkou, kdy samotné FBI musí pomoci geniální masový vrah a kanibal v jednom. I když se film snaží vyhýbat otevřeným scénám, tak přesto něco očku neujde. Kromě Oscarového a geniálního výkonu Hopkinse se film může pyšnit i hudbou a velice depresivní atmosférou, která si nezadá s téměř žádným filmem v žánru hororu. Film je neskutečně atmosférický a děsivý zároveň. Ona už sama o sobě zápletka s Buffalo Billem, který vězní a stahuje ženy z kůže je dost nechutná. [Kino] (80 %) ()

RelaxMan

Pokaždé , když v nějakém filmu vidím A. Hopkinse , tak si musím vzpomenout na dr. H. Lectera . Vím , že A. Hopkins je skvělý herec , který dokáže zahrát snad cokoliv , ale prostě jako dr. H. Lecter je prostě nezapomenutelný . Nikdy jsem nemusel filmy o masových vrazích , ale tenhle je prostě jiný . Je originální , chytrý , napínavý , prostě skvělý . Kromě A. Hopkinse , ve filmu exeluje J. Foster , která za film právem získala Oskara . ()

Genero

Kdysi jsem četl půvabný článek, ve kterém se jeho autor do ruda rozlítil nad faktem, že dnešní typický školák bez zaváhání vyjmenuje pět sériových vrahů, ale nedokáže ze svého průměrného mozku vydolovat jména pěti prezidentů republiky. Není divu. Kdyby tehdy ve čtyřicátém osmém milovník klasické hudby Edvard Beneš umlátil pendrekem Klému a s jeho vepřovým ksichtem na obličeji zdrhl v sanitce do jižní Ameriky, jistě by se jeho husarský kousek vryl mládeži do paměti a novodobé dějiny byly hned mnohem zábavnější. Bohužel veškerou smetanu opět slízl odporný sériový vrah Hannibal Lecter, kterého díky procítěnému výkonu sira Anthonyho v geniálním Demmeho opusu považuji za svého osobního přítele. A ten pan Beneš je kdo? ()

Lacike

Ale hej, je to jeden z tych lepsich thrillerov, ale ja mam s nim par zasadnych problemov. Nemam rad Jodie Foster. Hopkins Hannibala miestami dost otravne prehrava, co mi nikdy nesedelo. Ovela viac sa mi pacilo ako Hannibala stvarnil Mads Mikkelsen. Na celom filme sa mi najviac pacil Ted Levine. Poznam ho ako sympataka zo serialu Monk, takze vidiet ho ako totalneho psychopata bolo osviezujuce. A potom ma este bavil slizky spravca ustavu Anthony Heald. Skoda, ze sme nevideli jeho veceru s Hannibalom. :) K ostatnemu nemam, co dodat. Je to solidny standardny thriller, ktory je v mojich ociach nadhodnoteny. Z filmovych spracovani Hannibalovych pribehov ma najviac bavi Red Dragon. 7/10. ()

ScarPoul

Pre mňa podobná chuťovka ako Fincherove Sedem. Demme veľmi sofistikovane vťahuje diváka do sveta, ktorý je nepríjemný, bezútešný a plný zlých vecí. Tie určujú nový štandard. Niečo čo taký Mindhunter rozvíjal do sýtosti. Mlčanie jahniatok je skvelé v tom, že nestráca nič zo svojho šarmu a atmosféry ani po 30 rokoch. Užíva si, že nás môže zneisťovať, držať v napätí alebo spochybňovať to, čo už vieme. Skvelý príklad fascinácie zlom, ktorú ma takmer každý z nás. Hopkins je tu správne uhrančivý. ()

PROROK14

Uprimne ja na tom filme nevidim nic co by stalo za oscar a 91%. Na môj vkus trocha nudné by som povedal. Samozrejme výkony Jodie Foster a Anthony Hopkinsa boli skvelé ale mne tam niečo chýbalo. Pre mňa 75% ()

BoPo

Dosť možno najlepšie predstavenie postavy pred jej samotným príchodom na scénu. Všetky tie informácie od viacerých ľudí, pomalá cesta uličkou, a tam čaká Dr. Hannibal Lecter. Prvý spoločný dialóg s Clarice dal jasne najavo s kým máme tú česť. Už len ten pohľad Vás nenechá chladným. Clarice sa tej nervozity nedokáže zbaviť a musí s ňou neustále bojovať. Nezabudnuteľná dvojica, ktorá nás ruka v ruke privedie k Buffalo Billovi, ktorý je rozkošne znepokojivý. Klasika, ktorá si zaslúži miesto v každom rebríčku najlepších filmov. ()

Tommassi3

"Nuže, Clarice ?? Přestala už jehňátka naříkat ??" Pilíř žánru a vpravdě skvostný biják, který dal světu Hannibala Lectera zde skutečně geniálního Anthonyho Hopkinse.. Jehož, jakkoli šlo o zkušeného herce, do té doby nikdo neznal.. ()

BrooksW.Here

"I'm having an old friend for dinner." _____________ Spolu s Fincherovým Se7en sa jedná o pravdepodobne najlepší thriller všetkých čias... Napätie si na vás sadne už v úvode filmu a postupom času bude už stále iba narastať, až kým sa v závere nedostane až na takú úroveň, že aj krájanie je v tomto prípade úplne zbytočné! Naozaj si neviem predstaviť, že by v prepracovanosti atmosféry mohlo byť Mlčanie Jahniat niekedy prekonané (jediným možným kandidátom je asi už iba spomínané Se7en)... Žiadna scéna v tomto filme nie je navyše, všetko je tu tak, ako má byť, Anthony Hopkins si ako Hannibal Lecter samozrejme kradne každú jednu sekundu, v ktorej vystupuje a jeho výkon je jednoducho démonický (aj napriek tomu, že sa veľkého priestoru nedočkal) a hra, ktorú dokázal v niektorých scénach predviesť iba pomocou očí, bola neskutočná... No a ten záver, čo len k nemu dodať, ten ma doslova posadil na zadok, a ak by trval ešte o pár minút dlhšie, tak by mi možno aj spôsobil infarkt (kto videl, pochopí)... Naozaj nemám slov, Mlčanie jahniat bude vo mne ešte dlho odoznievať... Sequely a ani prequely tohto filmu sa vidieť nechystám, pretože mi príde dokonalý sám o sebe, tak ako je (možno si niekedy nájdem čas akurát tak na Hannibala s Madsom Mikkelsenom)... ___ PS: Buffalo Bill sa (dúfam, že iba dočasne) stal mojou novou nočnou morou! _____________ "Well, Clarice. Have the lambs stopped screaming?" ()

Avalon820

Toto je pro mě snad jediný příklad toho, že film může být lepší než kniha. Už nikdy nebude Athony Hopkins tak záporně-kladný a Jodie Foster na rádoby-drsná jako byli zde. Mlčení Jehňátek je film, který má všechno - spád, obsazení, hudbu, příběh a ze všeho nejvíce atmosféru na tak vysoké, převysoké úrovni... až nadúrovni. Charaktery postav jsou herci vykresleny naprosto úžasně, jakoby jim byly šity na míru. Za málo Hopkinse HODNĚ zábavy. ()

Dale

Najlepší horor/thriller všetkých čias. Napínavý a drsný scenár, famózne herecké výkony Hopkinsa a Fosterovej a nezabudnuteľná scéna v tmavej pivnici. ()

CiTrus007

Dokonalý herecký výkon Anthony Hopkinse a Jodie Foster. Drama okamžiku, smrtelné napětí a suspenze emocí. Ve finále je atmosféra tak hustá, že se skoro dá krájet. Tomu říkám dokonale vytěžený námět! 9/10 ()

Zemřel Roger Corman

Zemřel Roger Corman

12.05.2024

Svět filmu přišel o jednu z ikon americké kinematografie, v kalifornské Santa Monice totiž zemřel legendární americký režisér, producent a scenárista Roger Corman. Bylo mu úctyhodných osmadevadesát… (viac)

Mlčení jehňátek se dočká pokračování

Mlčení jehňátek se dočká pokračování

16.01.2020

Studio MGM a stanice CBS chystají nový seriál s názvem Clarice, jenž odkazuje na protagonistku Clarice Starlingovou ze slavného románu Mlčení jehňátek Thomase Harrise. Místo adaptace knihy však… (viac)

Seriálový duel: Hannibal versus Clarice

Seriálový duel: Hannibal versus Clarice

30.05.2012

Každý filmový fanoušek umí k těmto křestním jménům přiradit příjmení. Producenti stanic NBC a Lifetime k nim teď přiradili televizní seriály. O Hannibalovi, jehož první série bude mít 13 dílů a pilot… (viac)

Stephen King zachrání Kennedyho

Stephen King zachrání Kennedyho

15.08.2011

A pomůže mu Jonathan Demme, tvůrce Mlčení jehňátek. Už je to tak, příchod zaručených bestsellerů na knižní pulty provází i zpráva o filmové adaptaci. U Stephena Kinga je to úplná samozřejmost. Jeho… (viac)