Príbeh sa odohráva symbolicky presne devätnásť rokov po Poslednej krížovej výprave, v dobe rodiacej sa studenej vojny. V roku 1957 je Indiana Jones (Harrison Ford) profesorom archeológie na prahu penzie, ktorý si napriek búrlivej minulosti zo všetkého najväčšmi užíva pokoj a nebezpečne sa začína podobať svojmu otcovi. Staré inštinkty sa v ňom prebudia vo chvíli, keď sa objavia stopy vedúce k legendárnej Krištáľovej lebke a hlavne informácie, že po tomto údajne mocnom artefakte prahnú sovietski agenti. Indy preto strasie únavu a vydá sa na ďalšiu mimoriadne dobrodružnú cestu, ktorá ho zavedie až do vnútra peruánskej džungle, kde sa má táto vzácna relikvia ukrývať. Jeho úhlavným nepriateľom bude tento raz všetkého schopná ruská agentka Irina Spalková (Cate Blanchettová), sprevádzaná armádou hrdlorezov. Ruské komando pod vedením uhrančivej plukovníčky sa chce zmocniť krištáľovej lebky, aby s jej pomocou vyvinula „myšlienkovú zbraň“, ktorá by Sovietskemu zväzu umožnila ovládať myslenie všetkých ľudí na svete. Ani Indy nie je na svoju výpravu sám. Na jeho strane stojí spriaznený dobrodruh Mac (Ray Winstone), ktorý má však tendenciu každú chvíľu ho podraziť, ďalej napomádovaný frajer Mutt Williams (Shia LaBeouf), ktorý si permanentne uťahuje z jeho veku, a jeho prvá a zrejme aj jediná životná láska Marion Ravenwoodová (Karen Allenová). (TV JOJ)

annickka

Strašně mě to překvapilo. Šla jsem do kina s tím, že Indy už asi nikdy nebude stejný jako před dvaceti lety a musím se připravit na velké změny. Opak se ale stal pravdou! Indy je úplně stejný! A to je na tomhle filmu to nejlepší, stejné styly bojů, akčních scén, tajemna, legend, prostě všecko, co k tomu patří. Harrison Ford je pořád zatracenej frajer, ukázal, že na to pořád ještě má a myslím, že ještě nějaký ten rok mít bude. Dalším překvapením byl pro mě Shia LaBeouf, kterého mám snad každým filmem radši, role namachrovaného frajírka alias Indyho společníka alias.. no nebudu spoilerovat, mu sedla jak ušitá. Ten kulk má talent. Jo a ještě něco, když se v roli jednoho z agentů objevil Údržbář ze Scrubs, dostala jsem záchvat smíchu, to je prostě trefa do černého! Takže já dávám Indymu 5 hvězdiček, sice za trochu moc dobrý konec bych i jednu strhla, ale celkově mě to tak moc potěšilo a z kina jsem odcházela s tak širokým úsměvem, že si těch pět zaslouží. Doufám, že není Indymu konec:-) ()

artuš

Pěkné pokračování Indiho, sice mě překvapilo kolik chyb a historických epřesností vněm bylo. ale i přesto úžasný akční film, prostě návrat ve velkém stylu. ()

Dartdevil

V kině jsem byl blahem bez sebe z nostalgie. Rád jsem se vrátil do mladých let, kdy jsem se zamiloval do Indyho. Během 100 minut jsem zjištoval, že oprášit legendu je možné prakticky bez ztráty kytičky. Ovšem posledních 15 minut to celé pohřbilo a jen jsem si opakoval - Stevene, proboha proč? ()

haWranka

Když pominu to, že na můj vkus bylo ve filmu moc nadpřirozena, tak se snad nedá nic vytknout. Indy sympaťák jako vždycky, Marion skvěle šáhlá a synáček (ala Travolta:) taky fajn. Řekla bych, že tenhle díl je snad nejvtipnější, ale to mu jenom přidává. Mimochodem - Cate Blanchett byla naprosto výborná! ()

Karmin

Důstojný návrat dobrodruha Jonese, kterému padesátá léta sluší stejně jako třicátá. Ne, že by nebylo tomu co vytknout, ale nemyslím, že by tomu chybělo něco, co měly ty 3 díly před tím. Včetně mnoha logických lapsů, které je ale tomuhle žánru nutno odpustit. Mě třeba vždycky hrozně irituje, jak ve všech těch prastarých chámech zkázy po návštěvě Indyho předchůdců (v tomto případě po Orellanově španělské výpravě) někdo s uvede zase do provozu všechny ty vystřílené pasti, vysunuté mnohatunové obelisky a zavře a zapečetí ty kamenné dveře a podobně. ()

bakeero

Řemeslně dobře odvedená filmařina a typická zábava pro masy. Nic víc, nic míň. Některé scény opravdu dobře pobaví, jiné pasáže zas dost nudí, ale ve výsledku odcházíte z kina pobavení a o to tomuhle filmu jde. ()

smack

V podstatě všechno co tam zaznělo, proběhlo se mi moc líbilo. Shia skvěle sekundoval Fordovi, velmi vtipné. K mrazivě profesionální Kate Blanchett snad nemůžou být žádné vý(í)tky. Taky tam mohli ještě nalepit 3. Henryho Jonese - byl bych ještě spokojenější. Splňuje scénářová kritéria série Indiana Jones (my opinion) 1) archeologického soka podporující totalitní vládu 2) scéna č.1 vždy velmi akční 3) ženská( náhlá známá > milenka; žena; přítelkyně) po boku 4) historická témata skoro všech světadílů (Evropa, Asie, Amerika, Afrika) ()

kubal18

Ve filmu se sice našlo spousty odkazů na předešlé díly, mělo to i celkem ten správný Indy-humor, ale... Jedno velké ALE, které nějak nedokážu popsat. ()

Brady

Typický Indiana Jones a jeho suché hlášky. Film jsem si opravdu užil a nic na tom nemění fakt, že nám Indy výrazně zestárnul. Nevím, jak to Spielberg dělá, ale z celého filmu dýchala ta typická "Jonesovská" atmosféra, která se prostě nedá popsat . . . to se musí zažít. Celé politické pozadí dané doby (studená válka) bylo vtipně vyřešeno několika neschopnými agenty, jichž se Indy bez problému zbavil a dál už to byla klasická Jonesovská honba za vzácným artefaktem. Jediným záporem snímku pro mne byla celkem nevýrazná Cate Blanchet v roli hlavní záporné postavy. Celková výprava, střih i ozvučení filmu bylo bez chyby. Myslím si, že ke třem minulým dílům je tento snímek rovnocenným následovníkem. Ať žije Indy! :-) ()

Louie

Prvních čtyřicet minut mě naprosto dostalo svým vtipem, akcí i nostalgií. Bohužel pak se v ději "rozehrála" Cate Blanchett, jejíž záporačka dokáže maximálně tak házet polouplakané pohledy za prchající legendou archeologie. Ke slovu se dostalo bohužel i ono neustálé vysvětlování jedné věci dokola, aby všechno pochopil i synek alabamského řezníka, který omylem zabloudil do kinosálu. Spielberg taky až přemrštěně poukazuje na to jak Indy zestárnul a jak si to s nadhledem uvědomuje. Zamrzel i závěr po návratu na univerzitu, kde si tvůrci rozehrávají otevřený konec, který ale očividně skončil na podlaze střižny. Na druhý skouknutí to třeba bude i na víc hvězdiček :-) ()

E lan

Bohužel průměrné pokračování slavné ságy. Harrison Ford je trochu moc přestárlý, Shia zase není zas tak vtipný jak by mohl. Škoda toho, člověk se opravdu těšil... ()

BDMarty007

Přiznávám se, že jsem film očekával s obavami, že to bude hodně nastavovaná kaše, jak bude vůbec Harisson Ford vypadat, jak bez postavy otce … A byl jsem příjemně překvapen! Přirozené posunutí do 50. let, nacisty nahrazují komunisti, výborná postava v podání Shia LaBeouf … film má vtip a spád. Nic nového, stejná aranžmá, stejné honičky, stejný recept maličko jinak servírovaný, ale právě to asi každý očekával. Už mě to nezvedalo ze židle, jako když jsem poprvé viděl Dobyvatelé ztracené archy, ale už mi taky není 13 a svět se posunul někam jinam. Byl to ale starý dobrý Indy se vším, co k tomu patří. Bohužel, ale směrem ke konci filmu, začínali tvůrci čím dále více opouštět pravidla hry, chvíli jsem nevěřil svým očím a u závěrečných titulků už jsem si nebyl jistý, zda to byl Indiana Jones po 19 letech či E.T. Mimozemšťan po 26 letech. Spousta věcí navíc dramaturgicky úplně zbytečných a asi jen s cílem demonstrace „co všechno umíme v oblasti digitálních triků“. Ač to bylo po většinu času dobré, závěr mi bohužel narušil „indiovskou“ poetiku a mystiku a celkové vyznění je spíše rozpačité. Vidim to tak na 3+. ()

GodKnows

Jedna z mojich najobľúbenejších filmových serií a ono ti mi to takto dokazia. Presne ako Die Hard 4...........absolútne ma to nebavilo......123 minúť ničoho výnimočného, LaBeouf nudný jak hovado, Blanchet sa tam nehodí ako rusáčka.....proste sa mi nechce veriť, že po tak dlhej dobe tu máme tak obyčajný film až to pekné nie je....... Budem sa proste tváriť, že išlo o nejaký tuctový dobrodružný film, ktorý nemá s Indym nič spoločné. ()

cyright

Ani z nostalgie nemohu jít výš. Právě naopak - z nostalgie se cítím tak trošku uražený a dávám jen 3*. Nevadí mi starý Jones, je stále stejně cool, nevadí mi sci-fi motiv (ačkoliv na konci až příliš ujetý). Mnohem víc mi vadí, že z Indyho, který žil jen pro kutání památek v hlíně, se stal tajný agent. Vadí mi absurdní tlačení na pilu v tom smyslu, že hrdinové se stávají čím dál nesmrtelnějšími (viz lednička, vodopády) a akční scény čím dál absurdnějšími (téměř všechny), za což dozajista vděčíme panu Lucasovi. Dále mi vadí příliš mnoho kladných postav, to k Indymu nejde, Indy byl vždycky spíše sólista, tady je jeho postava v druhé polovině filmu nepříjemně potlačena do pozadí na úkor celé grupy dalších kladných gerojů (opět Lucas?). Film tak působí po stránce starého dobrého Jonesovského spiritu poněkud chudokrevně a handicap nastavuje hustou, překotnou a často až příliš pitomou akcí. EDIT: já vůl na to neměl koukat znovu. Je to fakt digitální dětinská sračka. Takže hop hvězda dolů. ()

the.emef

No, už mi to přišlo jako moc velké vaření z vody. Poměrně slušný scénář, ke konci však dovedený do absurdna. A ta otevřená vrátka na pokračování mladého Indyho? To už je moc. ()

Luckyman

Skvelá podívaná! Pekné zakončenie celej série. Prvé 3 diely som videl každý asi 3 x a boli úžasné. Dej je dobrý, aj keď trochu pritiahnutý za vlasy, hudba výborná a herecké výkony výborné. Hlavne Indiho "myslel som, že to bolo bližšie" či "len na pol úväzku". Mne sa to páčilo. ()

zberatel

Indianna je spet ! No uz to nieje to prave orechove ale stale je to slusna zabava a Ford je fajn, aj ked uz ma svoje najlepsie roky zasebou stale nam dokazuje ze este nato ma. Minutaz prijatelna len ten koniec a la vo vesmire nie sme sami,no je to trochu podraz pre skalnych fandov ale je to INDIANNA JONES tak im to odpustime. 70%..s coho ma obvinujete, ze som prezil atomovy vybuch ? ()

Zevon

Nejslavnější nesmysl všech dob, mix dobrodružství, rádoby archeologických splácanin a blízkého setkání třetího druhu je hezkou podívanou na večer. Jako vždy pohádka co neuráží, zlo je potrestáno a americký divák IQ65 odchází z kina spokojen a nesere ho právě vysolených 10babek za lístek a dalších deset za kýbl popcornu a půl litru koly. Harrison Ford je charismatická osobnost, bez něj by řada indianovek nebyla čím je. Ať si celá archeologická obec o jeho vykradačských praktikách a prapodivných definicích a ještě divotvornějších tvrzeních šíří co chce, je to prostě formát (mimochodem, praktiky objevitelů se do konce 19. století, co se přístupu k starožitnostem týče, destrukčními metodami pokus-omyl příliš od těchto nelišily). Fašisty nahradili komunisti (kam chodili pro ty parádní nažehlené uniformy, co se potem vlastně čistí :-))se super brutálními metodami, hodnými uplatnění ve favele Ria, vrátila se jeho životní láska, pijanka s plechovým gagorem bez cirhózy (hurá!) a zjistil, že má syna, který ma pozoruhodné schopnosti adaptace v terénu, hřbitovem pro malomocné a opuštěné počínaje, orientací v prostorech létajících talířů konče. Také výborně šermuje, ale jinak je to povaleč, co se chce živit opravováním prckoletů, čiže vesměs klaďas. Nesmím také zapomenout pochválit sviště, či psouny, či co to bylo za čiperky, za příkladnou trpělivost a ukázněnost při pobytu v zóně smrti atomových pokusů. Co na závěr? Dobrý mišmaš, když potřebujete vypnout a nemyslet a jenom koukat. Fakt dobrý :-) P.S. A úplně nejlepší byli mravenci. Všude vlezli a přitom se strašně rychle množili :-)) jen lebka jim nešmakovala jaksi. Nemáte někdo, jako já, náhodou pocit, že si z nás Spielberg ze všech vystřelil? ()

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

19.04.2024

O pátého Indiana Jonese není dostatečný zájem

O pátého Indiana Jonese není dostatečný zájem

12.06.2023

Asi za dva týdny do kin dorazí Indiana Jones a nástroj osudu, pátý a prý poslední díl kultovní dobrodružné filmové série. Už teď se ale na veřejnost dostávají první odhady, jak by se očekávanému… (viac)

První reakce na Indiana Jonese jsou smíšené

První reakce na Indiana Jonese jsou smíšené

19.05.2023

Snímek Indiana Jones a nástroj osudu si užil svoji slavnostní premiéru na festivalu v Cannes, kde se Harrison Ford záhy dočkal pětiminutového potlesku ve stoje. Hned poté se na Twitteru začaly… (viac)

Pátý Indiana Jones byl dotočen

Pátý Indiana Jones byl dotočen

28.02.2022

Hotovo, dotočeno. Pátý Indy má za sebou oficiálně poslední klapku a to znamená, že nyní přichází řada na náročný proces postprodukce, stříhání, a závěrečně dolaďování předtím, než snímek přistane v… (viac)