Oppenheimer

• USA Oppenheimer (viac)
USA / Veľká Británia, 2023, 180 min

V čase, keď Druhá svetová vojna ešte vyzerala nerozhodne, sa na diaľku odohrával dramatický súboj medzi Spojenými štátmi a Nemeckom o to, kto prvý zostrojí atómovú bombu a získa tak rozhodujúcu prevahu nad nepriateľom. V Amerike bol tento tajný výskum známy ako Projekt Manhattan a jedným z jeho kľúčových aktérov bol astrofyzik Robert Oppenheimer. Pod obrovským časovým tlakom sa spolu s tímom ďalších vedcov snažil zostrojiť vynález, ktorý mal potenciál zničiť svet. Bez jeho včasného dokončenia by sa ten istý svet nedal zachrániť… (Cinemart SK)

Dreaker.24

Takoví to když se těším půl roku na předpremiéru filmu od svého neoblíbenějšího filmového tvůrce, do kterého ještě k tomu obsadil mého neoblíbenějšího herce, tak zrovna pár dní před vydáním musím odjet na místo, kde poblíž není jediné dostačující kino pro Oppenheimera a kde jsem musel být celý měsíc a kde jsem umíral touhou po zhlédnutí této další brilantnosti toho geniálního člověka, děkuji pane Nolane opět jste to dokázal, dostat se do mé hlavy minimálně na týden. Zatraceně jak skvělé to zase bylo, 3 hodiny efektního debatování o výrobě a následcích nejmocnější zbraně světa, kde se vystřídá celkem dost postav, které jsou ale všechny dostatečně zapamatovatelné a mají svůj účel, jsem moc rád za obsazení Cyliana Murphyho do hlavní role, kterou si zasluhoval už dost dlouho. Když bych mluvil efektech samotného výbuchu, tak jak to udělat líp než použít kvůli filmové scéně opravdovou bombu, samozřejmě nijak. Film roku 10/10 tady prostě není o čem. ()

venison

Moje očekávání se se zážitkem neminulo. Rozhodně jde o precizní film - co se obsazení, hereckých výkonů, výpravy, režie, hudby a já nevím čeho ještě, týká. Osobně mi tam chyběly dvě věci. 1/ Časová přímka, aspoň třeba letopočty, protože ty rozhodně nejsou mou silnou stránkou z hodin dějepisu. 2/ Nevím, jak to z pohledu žen popsat, ale tak nějak mi to celé přišlo příliš "autistické". Asi mi tam chyběla vášeň, emoce nebo něco takového lidského. To na síle filmu neubírá. ()

Pavlínka9

Líbí se mi komentář Djkoma. K filmu jsme měla obrovský "respekt" a proto jsem si dala na čas, abych ho viděla. Je to jak píše - velmi intimní. Nicméně zároveň mi přijde až sporné pozdější "morální" důsledky, které tam "Oppi" zmiňuje a je vidět, že ho to vnitřně zasahuje....Na toto mám svůj velmi kritický názor, ale jsem vlastně ráda, že mi film vyvolal plno podnětů k diskuzi, která po filmu následovala. Trošku se obávám, že plno lidí neporozumělo historickým souvislostem, které jsou ve filmu velmi obsaženy (je tam průstřel mnoha politických situací, válečných,odborných...), ale o to víc doufám, že to lidi bude více zajímat a zjistí si to třeba i více sami....Je to hodně o USA historii, kontextu dané doby a všichni víme co dokáže atomová bomba...Herecky není co vytknout - ať Murphy tak Downey jsou excelentní, ale mě bavily i malé roličky DeHaana, Afflecka, Quaida,Hartnetta a Ehrenreicha. Pár Oscarů to podle mě získá ;) ()

JohnSmith

Měl jsem tu čest vidět Oppenheimera v IMAX na 70 mm a musím říct, že nadšený je slabé slovo. Za mě je toto nejlepší film roku 2023 a přiznám se, že jsem to vůbec nečekal. Bál jsem se délky filmu, ale tři hodiny utekly neskutečně rychle. Nolan má prostě dar a naštěstí ho umí prodat. Nikdy bych nevěřil, že drama o jaderném fyzikovi bude mít takový spád. Prostě super. Pokud jde o herce, tak ani tady nelze než tleskat. Vlastně jsem měl na konci filmu opravdu velké cukání tleskat a když už netleskaly moje ruce, tak tleskalo srdce. Ať do mě bací hrom, jestli si Murphy, Blunt a Downey jr. nesáhnou minimálně na nominace na Oscara. A pokud ne, tak je něco shnilého v království dánském. Nemá smysl psát o dalších hercích, protože výborní byli opravdu všichni do jednoho. Nolan prostě umí z herců dostat maximum. Dobře, sexuální scéna před komisí mě trochu rozhodila a být tam zas tak moc nemusela, ale to přežiju. Teď už mi zbývá jen vymyslet, kdy na to půjdu znovu a samozřejmě opět do IMAX na 70ku, protože nic lepšího prostě není. ()

LEGACY

Vlastně jsem měl plnou hlavu IMAXU, Einsteina, všech těch skvělých fyziků a Hirošimy s Nagasaky, že jsem si nedokázal připustit, že by se mi Nolan taky někdy nemusel líbit. Tohle měla být absolutní tutovka, tříhodinová slast pro oči, uši a informační nálož, která doplní mé všeobecné znalosti. Letní kino miluji, je to místo, kde nás filmy skutečně odpraví do jiných světů a v případě Oppenheimera tomu nebylo jinak. Začátek byl strhující, nápaditý, místy děsivý, ale člověka to vtáhlo do jeho života i do bláznivé doby před válkou. Brzy jsem ale zjistil, že se film vydal úplně jinou cestou než jsem zamýšlel, no a že mi to vůbec nevyhovuje. Mám problém s tím jak byly vyobrazeny některé historické postavy, mám problém s nekonečnými, nezáživnými tahanicemi po různých slyšeních, kde se zkoumalo je-li americký hrdina komunista, či ne, no a vzhledem k tomu, že vrcholem všeho byl test bomby v los Alamos a Japonsko jako takové bylo úplně vynecháno, tak se vlastně divím, jak je možné, že zde jsou všichni z tohoto filmu úplně paf a nadšeni. Za mě je to promrhaný potenciál nejlepšího režiséra, který udělal celkem plochou biografii bez riskování, bez kreativity, který mohl navíc být poloviční ve stopáži. Druhou půlku už jsem cukal hlavou, chtěl jsem aby to skončilo, nepřesvědčil mě výkon Murphyho jako leading actora a spousta věcí mě v té změti rychlých konverzací a hromadě jmen unikla. Samotná postava Oppenheimera byla navíc trochu ublížená, psychiatrička Spoiler se zabila aniž bychom ji blíže poznali, Rami Malek vyhrnkne kvanta informací aniž bychom věděli proč, nemělo to místy hlavu ani patu. Kritizovaný Tenet mě tedy dostal daleko víc, bavil mě. Co se týče Oppenheimera? Pět hvězdiček a IMAX na Flóře? Kdepak, za mě první film od Nolana, který mě nebavil, tůdíž jeho nejhorší film, kterýmu už možná nikdy nedám druhou šanci. Barbie mi snad zvedne náladu.55%letní kino //Mára//Jirka// ()

J.Lajner

Christopher Nolan je stále zárukou kvality. Kromě barvitého střídání žánrů a bourání narativní struktury příběhové linky nám tentokrát přinesl důkladnou studii o muži, v němž se snoubil idealismus, oportunismus a především antifašismus, který ho přinutil vyrobit zbraň hromadného ničení dříve, než tak učiní nepřítel. Po shlédnutí získá divák oprávněný pocit, že Robert Oppenheimer byl velkou osobností, kterou Amerika zradila za jeho poválečný protijaderný aktivismus. Perfektní audiovizuální zpracování a silný, na historických skutečnostech založený příběh. Krystalicky čistý Christopher Nolan se všemi tradičními výrazovými prostředky. Více zde. ()

Master19

Jsem rád, že jsem na to šel do kina, protože bych se doma u telky asi nudil. Klidně bych si představil, kdyby první polovina - ta fyzikální - byla detailnější a šla více do hloubky. Samozřejmě za cenu toho, že druhá polovina po výbuchu se zkrátila na půlku... Samotný výbuch je neoddiskutovatelným pětihvězdičkovým vrcholem filmu a bohužel je po něm chvíli vyprávěčská prázdnota. Ocenil jsem hinty v podobě ukázek lidí o kterých se mluví v jejich nepřítomnosti, protože v té záplavě jmen je těžké se orientovat. Co také fungovalo bylo navozování napětí prudkou hudbou a třepajícím se druhým plánem. ()

fabecc1222

Musim říct, že mě do určité míry Nolan a jeho Oppenheimer překvapili. Není to jen film o tvůrci atomové bomby a procesu její tvorby. Vlastně je to několik filmů v jednom, v kterých se dá skrze enormní množsví postav snadno ztratit. Nolan jde divákovi naproti, a pro snazší zapamtování obsazuje jednu hvězdu vedle druhé, a v určitých chvílích se tak film mění na přehlídku Hollywoodské smetánky. Těžko pak říct, kdo tomuto ansáblu kraluje, jestli mikroskopicky hrající Murphy a jeho Oppenheimer, trpělice přemýšlejíc nad každou svou myšlenkou a činem, nebo k nepoznání změněny Downey, v pro mě dost možná v jeho nejlepší roli. Jak už je u Nolana zvykem, tak filmu krom hvězdného obsazení nechybí ani bezchybná technická aparatura a provedení. V mnoha momentech je film opravdu zvukově až nepříjemně nervózní, kdy vám tlak vyskočí o několik desítek jednotek nahoru v očekávání další jaderné rány či změny hudebního motivu. Film tak vlastně tímhle podtrhuje i celé jeho vyznení a myšlení postav v něm, kdy jste plní očekávání a nervozity z blížícího se dění. Oppenheimer určitě není nejlepší Nolanův film, ale dost možná film, který ve mně zanechal nejvíce znepokujícících myšlenek. ()

hroubek

Nádherný kinozážitek, který mě na tři hodiny ohromil a přenesl mě do minulosti. Napíšu to hned na začátek. Není to nejlepší Nolanův film, není to dokonalé a má to jisté nedostatky, které mi ve výsledku lehce vadili. Na druhou stranu je to film od Christophera Nolana. A Nolan netočí špatné filmy. On netočí ani průměrné filmy. Každý jeho film má v sobě spoustu filmařského řemesla a umění, že je to pastva pro oči a uši, i přestože vás to tolik nebaví - Tenet. Ale zpět k Oppenheimerovi. Na nový film od Nolana jsem těšil, asi jako každý velký filmový fanoušek. Nebyl to pro mě film numero uno tohoto roku, ale měl jsem ho sakra vysoko. A Nolan to opět dokázal. Natočil parádní film, který ve mě krásně zraje a po filmařské stránce jsem si ho hodně užil. Zpočátku jsem bojoval s Nolanovým scénářem a zbytečně překombinovaným vyprávěním, ale jakmile jsem si na to po pár minutách zvykl, tak to bylo v pohodě. Nolan se rozhodl odvyprávět daný příběh, co nejvíce mainstreamově, ale zároveň si ho přizpůsobil, aby to bavilo i jeho. Díky tomu Oppenheimer není klasický životopisný film a má v sobě toho mnohem více, než se na první pohled zdá. Ať už od stavby příběhu, práce s postavami, případně otázky morálky a toho jaké to je žít s vědomím, že jsem vytvořil zbraň, jenž může ukončit svět. Nolanovi se tohle všechno povedlo převést do scénáře, který je funkční, zajímavý a má co říci. Jediný výrazný problém scénáře je ten, že se snaží obsáhnout až moc informací a to prostě nejde bez jistých zjednodušení. Díky tomu některé věci působí jako z rychlíku, mnoho herců nedostane dostatek prostoru a znovu se ukáže, že Nolan neumí psát a režírovat ženské charaktery. Cillian Murphy to zahrál na pána a je skvělý v každé scéně. Emily Blunt svou roli zvládla s přehledem, jen je škoda, že nemá více prostoru. Matt Damon má nejvděčnější roli a hezky si jí užívá. Robert Downey Jr. krásně ukazuje jak umí hrát a je perfektní. Florence Pugh mi znovu dokazuje proč patří mezi nejlepší herečky své generace. Její výkon se mi dost líbil. Josh Hartnett je zde super a jeho výkon se mi  taky dost líbil. Benny Safdie, Dan DeHaan, Casey Affleck či Jason Clarke moc hezky ukazují, že nepotřebují tolik prostoru, aby předvedli velmi povedený herecký projev. Hodně moc jsem si užil technickou a vizuální stránku filmu. Kamera byla úžasná, zvuk a hudba impozantní, a jako celek to fungovalo výborně. Těším se až si to dám znovu v kině. Oppenheimer je velmi působivý kinozážitek a vy byste ho měli vidět v kině. ()

Brain-D

Audiovizuální bomba. Na jednu stranu velkolepé a na druhou neucelené. Divácky velmi náročné,  bez prostoru pro jakékoliv větší emoce během sledování. Tempo snímku je až příliš zběsilé na to, aby vám předal za 3 hodiny, něco co nejspíš mělo trvat 2x déle. To už by se snímek, ale musel rozdělit či vyjít jako série. To se opravdu nikomu nechtělo. Doporučuji všem před sledováním být velmi dobře vyspaný a případně si vzít povzbuzující nápoje či látky. Jestli byl "Tenet" příliš zběsilý a "Nolanovský". Tady to opravdu není výjimkou. Nolan pokračuje ve svém obvyklém stylu, který už známe z "Temného rytíře". Komu na jeho druhém Batmanovi aspoň malinko něco vadilo, tak tady narazí. Ano. Mluvím o téměř poslední hodině snímku, kde "OPPIE" ztrácí tempo. Jsou to podstatné věci, ale né příliš hezky naservírované napříč celým snímkem. Rozhodně se nevyhnu další projekci, což už bývá u Christophera zvykem a i on to tak rozhodně při tvoření svých snímků zamýšlí. Takže uvidím, co najdu po dalších shlédnutích a čím mě zase jeho snímek obohatí. Zatím si ještě ponechám 1*, která bude čekat po další projekci, jestli se tomuto veledílu přidá či propadne vniveč. 8/10 ()

Eleanor05

Do háje, Nolane, proč plýtváš svůj nesporný talent na takové veskrze nudné dokumenty? Tohle už je třetí film v řadě, co se mi od tebe nelíbil, přitom jsi kdysi býval jedním z nejlepších režisérů vůbec (Temný rytíř, Dokonalý trik, Inception...). Vlastně ani nevím, co o Oppenheimerovi dál napsat. Je to zdánlivě nekonečná konverzačka a dvě příšerně nudné linie zabývající se pouze výslechy a schůzováním. Nedokážu si představit člověka, který by se na tento snímek vůbec chtěl dívat podruhé, když už poprvé je to do značné míry nesnesitelné a minimálně o hodinu delší, než by mělo být. Doufám, že uživatelé, kteří tomu tady nasolili čtyři a pět hvězdiček, si to koupili na Blu-ray a smaží to od rána do večera... Jinak Cillian Murphy byl v titulní roli dobrý, ale to u něj není žádné překvapení. 2*. ()

Sany33

Príbeh: Životná cesta Roberta Oppenheimera - vynámezcu atómovej bomby. Ktorého prínos pre vedecké fórum nebol taký drvivý ako dopad jeho vynálezu na svet. Herecké obsadenie: Nikoho lepšieho ako Cilliana Murphyho do hlavnej úlohy ani obsadiť nemohli. Vo filme sa samozrejme mihne veľa známych tvárí ale všetko pozornosť na seba berie práve ústredný hrdina. Prevedenie: Celá filmová obec sa bije do pŕs, že na Nolana treba ísť jednoznačne na čo najväčšie plátno. Prečo? Bol som v IMAXE a film by som rovnako hodnotil aj keby som ho videl doma na tablete. Životopisný film, ktorý má tri hodiny a všetko čo by mohlo iba vzdialene pripomínať akciu je v ňom iba spomenuté u milovníka akcie ako som ja, nemôže uspieť. Prevedenie: Nepadol som na  zadok. Úvod sa neskutočne tiahol a bol nudný a keď už to začalo naberať grády v poslednej tretine filmu, sme sa ani nenazdali a bol tu koniec. Ak by mal celý film gradáciu a emóciu poslednej pol hodinky tak by išlo o Nolanove veľdielo. Ale s ľútosťou musím povedať, že som sa nudil. Od životopisu nikdy nečakám nič svetoborného ale toto sa dalo kľudne napchať do maximálne dvoch hodín a možno by to filmu prospelo. Pridaná hodnota: Životopis otca atómovej bomby s prestrelenou stopážou. 46% ()

Mishqo

Vo svojej podstate veľmi znepokojivý film. Pretože vieme, že história sa dokáže opakovať. A za súčasného geopolitického vývoja o to viac. Neuveriteľný Cillian Murphy aj so zvyškom obsadenia. A tá hudba, och zimomriavky. Škoda len tej unavujúcej minutáže a občasnej dejovej prekombinovanosti. ()

orionn12

Oppenhimer je takřka perfektní film. Od dokonalé a bezkonkurenční kinematografie s hmatatelnými emocemi po famózní herecké výkony. Christopher Nolan natočil psychologické drama, které funguje jednak jako skvěle zpracována biografie otce atomové bomby, tak i jako vynikající hollywoodský blockbuster, který otevírá nemálo filozofických témat a perfektně si hraje s myšlenkou lidstva. Jediná výtka je fakt, že je ve filmu nespočet postav a člověk se tak při sledování ztrácí a přestává se orientovat, kdo je kdo. Scénu s výbuchem považuji za jednu z nejlepších scén historie filmu. Málo audiovizuálních technik je tak silných, jako ticho. 9/10 ()

vyfuk

"Vize další války bude nemyslitelná." - "Dokud někdo vytvoří větší bombu." Vymazlená jízda, ze které mrazí. Nolan má stejný komplex jako u minulého Tenetu, že se snaží napráskat do tří hodin nejvíc obsahu a střih je jako na kokešu. Obří monografie života génie, kterou Nolan umí dokonale spojit ve velkolepé drama, které ukazuje podstatu atomové zkázy. Velkolepé s velkým koncem. Ovšem únavné jako tříhodinovka matematiky. "Stal jsem se Smrtí. Ničitelem světů." Druhé zhlédnutí: Málo bych si dokázal představit film, který by se zvýšil na ceně druhým zhlédnutím hned takto blízko k sobě. Původně jsem souhlasil s Mazarinim, že toto už člověk nepotřebuje vidět vícekrát. V lese jsem neviděl dřevo! Naopak, toto je film, který s každým zhlédnutím odhalí další vrstvu dokonalosti a odhalí geniální Nolanův záměr. Těžko by se dalo psát více glorifikací. Výjimečný intelektuální film. Ještě lépe humanistický. "I believe we did..." ()

zigíš

Co říct k Oppenheimerovi ? K opulentnímu turbo bijáku mého jinak nijak oblíbeného režiséra. Nejsem zklamán. Jak bych taky mohl, když jsem nic nečekal ? Co trailer naznačil to film dal. Naprosto standartní, nevzrušivou chladnou biografii. Dokument Trinity and Beyond: The Atomic Bomb Movie zůstává nepřekonán. Ve všech směrech poráží Nolanovo dítko na hlavu. Má tempo, nepostrádá drama a krátkou stopáž. A jako bonus absentují otravní herci. Tady snad s výjimkou Downeyho -a Murphyho pochopitelně- nemá nikdo moc manévrovacího prostoru. Těm co by ho mohli mít (Hartnett) je odepřen, ti co ho aspoň trochu mají (Blunt) jsou strašlivě napsaní. To je pak těžké něco dělat, jejich hereckým kvalitám navzdory. Jsem zvědavý za rok na Akademii. Jestli Chris konečně toho plešouna dostane. Každopádně já si s ním nadále nerozumím. ()

ghatos

Režisér toho chtěl stihnout opravdu hodně, takže to docela sekal. U tohoto typu filmu musí mít divák znalosti a celkový přehled, aby si dosadil do některých vzorečků. Historie, politologie (geopolitika), psychologie, fyzika a další vědecké oblasti...je to takový akční film pro intelektuály :) . Výborně na Oscara to zahrál Robert Downey Jr. Jeho postava jasně ukázala, proč zbraně posledního soudu jsou tak nebezpečné. Pro lidstvo, ale i pro každého člověka je nejtěžší porazit jednu jedinou věc a nedokáží to zatím vyřešit ani největší géniové lidstva. 77%. /Kino Lucerna/ ()

Kaskadér propadl, přesto má napsané pokračování

Kaskadér propadl, přesto má napsané pokračování