Oppenheimer

• USA Oppenheimer (viac)
USA / Veľká Británia, 2023, 180 min

V čase, keď Druhá svetová vojna ešte vyzerala nerozhodne, sa na diaľku odohrával dramatický súboj medzi Spojenými štátmi a Nemeckom o to, kto prvý zostrojí atómovú bombu a získa tak rozhodujúcu prevahu nad nepriateľom. V Amerike bol tento tajný výskum známy ako Projekt Manhattan a jedným z jeho kľúčových aktérov bol astrofyzik Robert Oppenheimer. Pod obrovským časovým tlakom sa spolu s tímom ďalších vedcov snažil zostrojiť vynález, ktorý mal potenciál zničiť svet. Bez jeho včasného dokončenia by sa ten istý svet nedal zachrániť… (CinemArt SK)

Ufololog

Nolan by se měl vrátit ke sci-fi,nebo zkusit fantasy. Podrobněji Verbal... ...Poosralový edit ; všimli jste si naprosté anomálie - projeďte si všech cca 200 herců z filmu, který suverénně vyhrál Osraly a v Hollyúdu se něco stalo. Černošské obsazení 0,5% , žlutý 0,2 % . Nevím kolik je tam buzen,přešitin aj. pokrokových mutací, ale z těch známých to je opět zcela mizivé procento. Takže Hollyúd buď upustil od degenerativních normativních nařízení a nebo dělá podprahovou reklamu atomovýmu holokaustu,po kterým touží všichni degeneráti v rámci svého chápání míru,asi očekávajíc,že je radiace promění v supergeje co se pak zavládnou klátit 60ti přírazy za sekundu do prdele. ()

mrtvej_pes

Před projekcí jsem říkal kamarádovi: "Trošku se bojím, že to budou jen tři hodiny přehrocenejch dialogů." Takže se asi mému hodnocení nejde moc divit. Mám takový pocit, že Nolan už moc neví kam. Střih je rozhodně výborný, ale říkám si: opravdu je to potřeba? Je Nolan schopný natočit něco normálního (normálně)? Protože mám takový pocit, že Nolan prostě není schopen natočit normální konverzaci, jako kdyby se bál, že to bude příliš nudné, tak do toho mrdne ještě (výbornou!) dunivou hudbu, která Vás nenechá v klidu, i když se nic moc neděje. Jak tu někteří píšou, film by benefitoval, kdyby měl klidnější chvíli. Říkám si, jestli to právě není důvod, proč všem urvala scéna s testem bomby: je to jediný moment ve filmu, kdy se vše na chvíli zpomalí a dá se něčemu prostor. V historii jsem byl invested, v postavách vůbec. Oppenheimer a Kitty spolu začnu žít po 2 minutách a 500 střizích - nemůže být těm postavám daná aspoň trochu přirozenosti, trošku lidskosti? Během 3 hodin je toho tolik rozehráno, ale opravdu nic mi nakonec nepřišlo nijak sjednoceno, jako kdyby to nemělo jasný směr. Oppenheimer je polovinu filmu vyslýchán za špionáž, jen aby to pak bylo odbyto půl vteřinovým střihem na toho opravdového špeha, kterému není věnována žádná scéna, je pouze zmíněn (ani si nepamatuju, kdo to vlastně byl). Kitty říká, že spolu prožili i náročné chvíle, ale ta náročná chvíle bylo 30 vteřin toho, kde během 50 střihů Oppenheimer leží v lese a ona mu řekne, že si musí poradit sám? Ano, jsem salty, nelíbilo se mi to. Od filmů asi požaduju větší lidskost - Nolan je robot. ()

Rogamko

To že Christopher Nolen je úžasný režisér sme mohli už vidieť v jeho veľkých filmoch ako trilógia Batmana s Christianom Baleom, Dunkerk, Dokonalý trik a ostatné lahôdky, čiže som išiel s polovičkou do kina na Oppenheimera s kľudom a istotou že to bude zážitok. To sa presne aj stalo od začiatku som nedýchal a len hltal každú jednu scénu, každého herca proste všetko tie 3 hodiny filmu ubehli a ja som odchádzal s nadšením domov a keď už polovička povie že to bol výborný film tak to tak určite je. Dej filmu je postavený do dvoch časových liniek ktoré nám ukazujú mladého Oppenheimera ako študenta a ďalej už ako doktora Oppenheimera ktorý je ako astrofyzik privedený k výskumu Projekt Manhattan. On a ďalší vedci sú odhodlaný zostrojiť vynález ktorý môže zničiť svet skôr ako to urobia Nemci. Celý príbeh je jedným slovom famózny. Veľké zvraty, skvelé herecké výkony či už to Cilliana Murphyho, ako dr.Oppenheimera, tak isto nemôžem zabudnúť na generála Matta Damona a samozrejme Robert Downey Jr. Do celého filmu išla neustále tak úžasná hudba od Ludwiga Göranssona ( Black Panther, Creed ) ktorá zapadla do každej scény a dodala to pravé orechové, tak isto celé prostredie filmu bolo úžasné. Každý kúsok tohto diela je radosť sledovať a musím s určitosťou povedať že keď film bude nadabovaný tak si ho pozriem znovu. Nemám mu čo vytknúť každá postava čo sa vo filme ukázala si zaslúži obdiv a každá jedna ukázala že má veľký talent a ja som neskutočne spokojný. Som neskutočne šťastný že som sa takéhoto filmu dočkal a myslím že ak by to videl aj Albert Einstein bol by tiež nadmieru spokojný. 10/10 ()

Bogrant

Tak ako posledné Nolanove počiny, tak ani Oppenheimer pravdepodobne nebude na časté opakované zhliadnutia, ale ako jedinečný dychberúci kinozážitok zapôsobil opäť bezvýhradne. A to i napriek svojej nečakanej štruktúre, dialógových vojnovo-politických prestreliek a trojhodinovej fyzikálno-chemickej prednášky. Snímok, ktorý nedovolí vydýchnuť a núti i širokú mäsu nevzdelancov premýšľať, excelentne spracovaný a zahraný, ktorý nečakal nikto, ale zabral na všetkých, vďaka čomu si Nolan môže v budúcnosti natočiť čokoľvek len bude chcieť a to je výsada aj pre nás ostatných. ()

stefi13

Další skvělé Nolanovo dílo, které mě osobně ale tolik nezasáhlo. Čekala jsem, že se bude více věnovat pocitům viny a uvědomění a méně chladnému politikaření. Nejlepší scénou za mě jednoznačně byl cvičný výbuch a následný děkovný proslov. ()

tuctovychlap

tak naťahované, ako sople detí v januári roku 42ho..ani Tarantinovi by som v tomto ponímaní tých 180 minút neuveril a nezhltol..za mňa ďalší preceňovaný film á la 12 nasraných porotcov.. ()

BIG.NINE.CF

Všichni jsme čekali jak proběhne zkušební výbuch, jak to filmaři uchopí. Uchopili to slušně ale rychle, čekal jsem víc. Zbytek filmu byla jedna velká konverzačka se skvělými herci, ale nic co by nešlo odvyprávět daleko rychleji. 120min stopáž by filmu slušela daleko víc, spíš ještě míň by nebylo na škodu. A docela chyběly záběry na to jak to dopadlo v Japonsku, aby to mělo ucelenou hodnotu, jako takovou.... A IMAX kvůli jedné scéně, není opravdu potřeba. 90% filmu se odehrává v místnostech a jenom se mluví. Ještě že jsem na to nelezl do kina, ale cokoliv nad 2 hodiny automaticky pouštím doma v kině, takže jsem měl štěstí a nejsem tolik nasranej. :D ()

Noah07

Dokoukáno až na dvakrát....film to není špatný. Ale jinak docela zklamání, dlouhé, místy nudné až tak, že film může pokračovat a vy si klidně můžete dojít udělat kávu a stejně o nic důležitého nepřijdete. Necelé dvě hodiny a vystřihnout "rádoby umělecké segmenty" by z tohoto filmu udělali bezva biják. ()

Ocampa

Fantastické herecké výkony. Celý film natočili za 4 měsíce! Škoda jen dlouhé stopáže, poslední čtvrtina už uspávala a nebylo to ono. Velká škoda, že jsme neviděli nic ze zničených měst :( a utrpení Japonska. Celý film se odehrává jen v Americe. Ten pohled z druhé strany mi tam chyběl. ()

Miroslav.Zac

Nolanovy filmy mám rád, bohužel ale nedokážu tak jako jiní ocenit dílo komplexně, ale jen podle momentální nálady. Délka mi kupodivu nevadila, co mi však vyloženě rýpalo v uších, byly občasné pazvuky během hovorů, nebo náhlé absolutní ticho. Ze samotného výbuchu, který spousta lidí tak opěvovala, jsem si tedy na zadek nesedl. Vypadalo to spíš jako exploze vietnamské tržnice, než jako jaderný výbuch. A ty řeči okolo a všechny ty vztahy - já vím, že to k biografii patří, ale v dnešní uspěchané době s tím může jít ven fakt jen někdo jako Nolan. ()

zekon

Po 20 minutách jsem se v postavách ztratil, po 30 v ději , po 50 chuť a důvod dívat se dál. Spousta anonymních postav, zbytečných scén, soukromých kravin, maglajz v čase. Většina filmu se řešili komunisti a odbory. Ne, tohle se nepovedlo a 3h film totálně zabilo. Takto životopisný film vypadat nemá. ()

Ado.Erdelyi

Oppenheimer je filmovým skvostom, ktorý ukazuje ako má vyzerať správny film. Po vizuálnej aj hereckej stránke. Či sa jedná o herecké výkony, strih, kameru, zvuk alebo tempo. Jedná sa o akčný film bez akcie, kde sa konštante niečo deje a diváka neustále udržiava v napätí skrz aj úžasný dialóg. Ponorený ste do filmu od pomalšieho začiatku, po strhávajúci prostriedok až po kľudnejší no stále si udržiavajúci tempo záver. Žiadna z príbehových liniek tu nie je naviac, a ku koncu zapadajú všetky do seba, zároveň každá postava ma dostatok priestoru sa preukázať a predviesť svoj herecký výkon. Nolan sa skutočne predviedol a ukázal ako sa to správne robí. ()

Rikku

Ambiciózní ale celkově nevyvážené, rozehrávající mnoho motivů k zamyšlení či vztahů mezi postavami, většina ale vyzní do prázdna nebo jen povrchně. Nolan je IMHO už od Interstellaru přesvědčen o své dokonalosti a neomylnosti, přitom jsou jeho filmy (ač mají zajímavé téma) povrchnější ač jim stopáž narůstá. Oppenheimer trpí stejně jako mnoho biografií tím, že klouže po povrchu a nedá poznat vnitřní motivaci sledované osobnosti. Vyjádření samotného Nolana o tom, že se snažil, aby vztah Oppenheimera a Strausse vyzněl podobně jako vztah Mozarta a Salieriho ve Formanově Amadeovi, je naprosto k smíchu. V průběhu tří hodin těch několik slovních výměn mezi Oppenheimerem a Straussem dokonale zanikne... Film neobstojí jako soudní drama - na to tráví příliš mnoho času v retrospektivním vyprávění - neobstojí jako biografie - na to je příliš povrchní - a ani z historického hlediska není úplně přesný. ...Nolan by se měl opět vrátit nohama na zem a rozmyslet si, co chce vlastně točit a jaké poselství chce svými filmy předat - z hlediska poselství je totiž v případě Oppenheimera zásadní až poslední scéna filmu a to (spíše fiktivní) rozhovor s Albertem Einsteinem. btw. Film je také krásnou ukázkou zbytečného nadužití hudebního podkresu v místech, kde je to naprosto zbytečné až rušivé. ()

Barracuda_

Není to propadák a není to ani dobrý film, který bych někomu mohl doporučit. Stopáž je vzhledem k obsahu jednoznačně přepálená. Ve filmu se moc mluví, což by ani zas tak nevadilo. Problém je spíše to, jak jde film zbytečně do podrobných detailů, co se politiky a jednotlivých postav týče. Film je prioritně o politice, což mu neprospívá. Ano, je jisté, že politika té doby byla nesmírně důležitá, nicméně zde se jedná o film do kina, na který mají chodit masy lidí. Stále se jedná o produkt zábavního průmyslu, ne historickou přednášku ani dokument. Film to tedy není ani moc zábavný a ani není moc dobře (paradoxně) zpracovaný. Když už se vyskytnou konečně nějaké vtahující dialogy, přerušují je abstraktní animace s ohlušujícími efekty (WTF). Změna několika formátů obrazu a to i v jedné ucelené scéně narušuje zážitek a konzistenci vizuálního vyprávění. Díky bohu, že jsem na to nešel do kina a mohl se na to v klidu podívat na pětkrát. Jo a ten ohnivý plakát se k tomu vůbec nehodí, k tématu ano, ale k tomuto filmu ne. ()

rengers

Velmi poučné dílo, pro mě moc zpolitizované a dlouhé. Je skoro povinností se na ten film podívat, už jenom pro historický potenciál, který ovlivnil celý svět. ()

nikhaj

Ťažko opísať život v troch hodinách ocenil by som dve, asi by som aj priložil zábery z budúcnosti vývoja a výskumu, keďže film vyšiel teraz ()

Rozmarýna

Tři hodiny nudných keců. Zajímavá byla pouze jaderná zkouška, ale nějak chyběl radioaktivní spad a pronikavá radiace. Strašně přeceňovaný film. ()

TurboTryhard

THIS IS CINEMA....Já ani nedokážu gesty, výrazy popsat co se mnou tenhle film udělal a teď to mám napsat... no budu se snažit. Oppenheimer je opravdu mistrovské biografické dílo, i když vůbec nerozumíte fyzice nemusíte se bát že by jste tápali, vše vám bude vysvětleno. Oppenheimer je dialogový ráj (pro někoho možná peklo) každý rozhovor mezi postavami má význam, děj a někam nás ve filmu posune. Cillian Murphy je skvělý, právě jeho styl vedení dialogů je něco co mě drželo tak moc zažraného do filmu. Způsob jakým ztvárnil nejdřív nejistého, pak velice jistého a na závěr potupeného fyzika je prostě skvělý. OVŠEM není nejlepší, "bohužel" nejlepší výkon si pro sebe ukradl Robert Downey Jr. protože ten hraje nejistého hajzla neuvěřitelně...tam určitě padne nějaká ta soška, a pokud ne, Oscary už oficiálně nemají úroveň. Teď se posuneme k nádherně udělané kameře. Film v IMAX sále s 70 mm páskem je zážitek, na který do smrti nezapomenu. Další věc, která mě hodně překvapila je napětí. Protože všichni přeci víme že bomba spadla a Oppenheimer byl nakonec hrdinou, ale to napětí které film vytváří, ať už pomocí herců a jejich dialogy, tak hudbou. No a u hudby se na chvíli zastavíme....protože TO co vytvořil Ludwig Göransson je opravdu jako z jiného světa... když poprvé zazní "Can you hear the music" myslel jsem že vzlétnu z sedačky a proletím sálem. Christopher Nolan se zas a znova trefil do černého a za mě vytvořil film roku, na jehož první shlédnutí budu nadosmrti vzpomínat. 10/10 ()

Kaskadér propadl, přesto má napsané pokračování

Kaskadér propadl, přesto má napsané pokračování