Oppenheimer

• USA Oppenheimer (viac)
USA / Veľká Británia, 2023, 180 min

V čase, keď Druhá svetová vojna ešte vyzerala nerozhodne, sa na diaľku odohrával dramatický súboj medzi Spojenými štátmi a Nemeckom o to, kto prvý zostrojí atómovú bombu a získa tak rozhodujúcu prevahu nad nepriateľom. V Amerike bol tento tajný výskum známy ako Projekt Manhattan a jedným z jeho kľúčových aktérov bol astrofyzik Robert Oppenheimer. Pod obrovským časovým tlakom sa spolu s tímom ďalších vedcov snažil zostrojiť vynález, ktorý mal potenciál zničiť svet. Bez jeho včasného dokončenia by sa ten istý svet nedal zachrániť… (CinemArt SK)

Daertelon

Je to chuťovka, na kterou se člověk dívá s tím, že své tři hodiny bude součástí dialogu, bude sedět, vnímat a soustředit se, aby ho to chytlo. Nemyslím, že je to snadný film na pochopení ani na prožití, nejde o to se tři hodiny nechat bavit, ale aktivně se zúčastnit. Pak v člověku zůstane správně nepříjemná hořká pachuť visící jaderné hrozby, bolestivých lidských osudů a svíravý pocit z dobře předneseného příběhu, který má na konci možná trochu moc ploché a bulvární rozuzlení, ale přesto je mistrný. ()

Gyrxiur

Dobrý film, herecké výkony na jednotku, ale povedal by som, zbytočne moc dlhý, o takú hodinku ho kľudne mohli skrátiť, miestami to bola proste nuda. Dávam 4 hviezdy, lebo 5 dávam len filmom, ktoré si rád časom pozriem znovu, a tento medzi ne nepatrí. Som rád, že som ho videl, ale znova to nemám zapotrebu. ()

estik97

Za mě plná polní. Herci úžasní, čekala jsem, že Emily Blunt bude mít "větší roli", když je tak propagována filmem. Ale nemá. Důvtip je v tom, že když už se na scéně objeví, tak to stojí za to. Mnohdy kritizovaných 180min pro mě nebylo dlouho a netáhlo se to. Takový Revenant, který byl o chlup kratší se mi táhl a "nudil" mě mnohem víc. Tady se mi to táhlo velmi krátce ze začátku, než jsem se zorientovala kdo je kdo a co a z jaké doby, ale pak to začne odsejpat. Určitě bych se podívala znovu a určitě bych znovu šla i do kina, protože si to za mě zaslouží velké plátno a ne pouze doma před obrazovkou! ()

Mamlas odpad!

Tři hodiny kecání. Pro naprostou nudu, mimořádně vážné obličeje, psychedelické blikající barvičky a zejména pro naprostou nezajímavost jsem se doklikal skoro do konce za 10 minut, úplně do konce jsem to pak už nezvládl. (3%) ()

MirkaP

Odnesla jsem si z kina velmi silný zážitek, o kterém přemýšlím ještě několik dní poté. Asi určitě se na to vypravím ještě jednou, ovšem tentokrát do IMAX kina. 🎬 Jak Nolan umí kroutit ve svých filmech s časem, to vím. Shodou okolností jsem viděla opakovaně Počátek v TV pár dní před tímto spektáklem, takže jsem měla "natrénováno". Ale zde se Nolan nesnaží diváka zmást, spíš naopak, vnímání tří časových rovin usnadní to, že jedna z nich je černobílá. Nedovolí vydechnout. Jede a jede. A závěrečné poselství je v současné době obzvlášť silné. Nejde si neuvědomit, že kdyby agresor za humny nebyl držitelem jaderných zbraní, byla by situce úplně jiná. A též si nejde neuvědomit, že teoretické základy jaderných zbraní ve 40. letech minulého století znal leckdo a byla to jen otázka času a peněz. Kdyby ne Oppenheimer, byl by to někdo jiný, možná někdy jindy (nepříliš) a někde jinde, ale byl by. 🎬 Cilliana jako herce moc nemusím, ale tady mi vyrazil dech (rozhodně v dobrém). Robert Downey Jr. opravdu už jako junior rozhodně nevypadá. Oplácanej Matt Damon. A Gary Oldman? Toho jsem vůbec nepoznala, až podle seznamu na IMDb. Jo a Jason Clarke, co hrál toho na zabití vyšetřovatele. Pokaždé, ať ho vidím kdekoliv, si ho pletu s Matthew Perry, tedy Chandlerem z Friends. 🎬 Fakt to trvalo tři hodiny? Vůbec mi to tak nepřišlo. ()

R.O.man

Zbytocne dlhe a nudne... Trocha som sa obaval tohoto vyberu zivotopisneho filmu, no vsadil som na rating a Nolana. Uprimne, raz som ho podcenil so snimkom Interstellar, ale po jeho nedavnom zhliadnuti som lutoval ze som na to nesiel do kina ked bola prilezitost v 2014-tom. Hudba v oboch filmoch bola skvela, taka tajomna a mysticka co pozdvihne filmy o level vyssie...staci si pozriet trailer... To bol tiez dovod preco som Nolanov snimok tentokrat nechcel minut. No tento krat som mohol zostat radsej doma. Tym ale nechcem podcenit dolezitost toho co sa stalo v historii, no kazdopadne by som sa rozhodol inak. Village Cinemas, Hobart, 13.08.2023 ()

transbeskyd

Amadeus vs Saliery. To je to co mi jako první naskočilo v tomto psychologickém souboji naivniho génia a jeho uskocneho, vysmivaneho ale o to vic pomstychtiveho obdivovatele. Do toho postavy historie jako hodný dědeček Einstein zasazene do souboje ješitnosti ve fascinujícím momentu 20. století. Pan reziser Nolan vystavěl opus pro otce atomové bomby, který byl figurkou ve hře politiku a obětí studené války. Díky za něj. Akorát by mu slusela kratsi stopáž případně zajímavější vyvrcholení. ()

marek29

N.t.v.l. kdyby mi někdo řekl před filmem, že 3h vydržím sledovat konverzační drama kde vím, že dojde k výbuchu bomby, zeptal bych se, jestli se neposral v kině. Já si z toho asi trochu čůrnul a nebylo to ani výběrem popcornu, ani pití, ani příjemnou KH společností. Ten film je prostě napínavej a i když jsou dialogy místy rychlé, vše je srozumitelné. Prostě divím se divím. S Barbie se to nedá srovnat - ty peníze se tak nějak vrátily. Doporučuji. Přesah? Snad do života lidí v Japonsku. Ale těžko argumentovat životy lidí ve válce.. Je to buď my, nebo oni. To si přiznejme! ()

kubilov

Kdybych chtěl být zlý, tak se Christopheru Nolanovi podařilo poprvé v kariéře natočit skutečný film. Ne adaptaci komiksu, ne remake a ne technickou masturbaci. Don’t get me wrong, je to velký režisérský vizionář, jeden z nejlepších řemeslníků v dějinách kinematografie, ale Oppenheimer je prostě něco úplně jiného. Nejblíže to má do značné míry Dunkirku. Cillian Murphy předvádí velmi soustředěný – místy možná malinko repetetivní – a velmi působivý herecký part. Ostatně už bylo načase dát mu opět prostor jako hlavnímu herci ve velkém filmu a naprosto s klidem ukázal, že se na něj lze v tomto ohledu naprosto spolehnout. Robert Downey Jr. mu v nejednoznačné a pro evropského diváka prakticky neznámé roli zdatně sekunduje, naopak Emily Blunt v roli bezmála krkavčí matky jen podtrhuje Nolanovu neschopnost napsat a adaptovat hlubokou, uvěřitelnou a dějetvornou ženskou postavu. Matt Damon je super, skoro už je to na znalostní hru, tipovat, zda v daném filmu hraje on nebo Jesse Plemons. Jejich vizuální konvergence je podivuhodná. --- Oppenheimer je i díky své důmyslné trojité kompozici jedním z nejvíce cool konverzačních filmů a byť to zvlášť po masterpiecu jako je Interstellar může znít všelijak, definitivní Nolanova režisérská dospělost. ()

majky19

Snímek Oppenheimer vzbudil obrovský divácký ohlas a upřímně, není se vůbec čemu divit. Tento film je opravdu strhující, dramatický, napínavý, vzbuzující u diváků silné emoce a filmového nadšence doslova pohltí. I když film trval skoro 3 hodiny, rozhodně ta podívaná stála za to, i když podruhé bych už takový maraton asi znovu neabsolvoval. Snímek nám v podstatě nabízí tři roviny, jednu, která mapuje Oppenheimerovu minulost, a sledujeme zde důležité okolnosti, které v konečném důsledku vedly ke konstrukci jaderné bomby, a to na pozadí nejen Oppenheimerových myšlenek a vizí, ale i v oblasti osobní, která s tím úzce souvisela, protože jeho okolí bylo s tímto děním bezprostředně propojeno. A ty další dvě roviny se nesou v duchu intrik zejména ze strany vědce a kandidáta na senátora Lewise Strausse a výslechů, kterým byl Oppenheimer a jeho nejbližší spolupracovníci, přátelé a rodina v poválečném období v období mccarthismu podrobeni. Osobnost Oppenheimera bezesporu rozdělila a možná i nadále rozděluje lidi na dva tábory. Na ty, kteří ho považují za hrdinu, který díky zkonstruování jaderné bomby ukončil další pokračování druhé světové války a umožnil na delší čas období relativního, a to je nutno zdůraznit, relativního míru, protože různé typy válek pokračovaly a pokračují v podstatě až do dnešních dnů, byť naštěstí ne v rámci celého světa. A pak tu máme druhý tábor, který může Oppenheimera odsuzovat, že aplikaci, resp. svržení atomových bomb na Hirošimu a Nagasaki zaplatily životem statisíce nevinných lidí, kteří zemřeli buď okamžitě, nebo se postupně "rozkládali" v důsledku radioaktivního ozáření. Ať tak či tak, tento vynález byl přelomový, a ať chceme nebo ne, jednoznačně přispěl k tomu, že skončila druhá světová válka. Herecké výkony byly famózní, Cilian Murphy i Emily Blunt v rolích Oppenheimerových byli skvělí a přesvědčiví a byla to skutečně jedinečná podívaná. Samozřejmě jde o velice náročnou a komplikovanou problematiku, která i po shlédnutí tohoto snímku jistě diváka donutí k zamyšlení a možná i studiu dalších souvislostí, ale musím říct, že snímek je vskutku vynikající a je skvělé, že si k němu nachází cestu fanoušci v podstatě všech věkových kategorií. I když ve snímku vystupuje dle mého názoru až příliš mnoho postav, a divák se v tom může snadno ztratit, myslím si, že i přesto je snímek poměrně srozumitelný a to jak pro laika, tak pro odborníka. Ve filmu je rovněž velmi dobře poukázáno na to, že i když jste svým způsobem jedinečný a geniální, sám nikdy nezmůžete nic. I proto je zapotřebí mít kolem sebe kvalitní kolektiv lidí, s nimiž ty myšlenky a ideály uvedete v život a díky společnému úsilí dojdete (nebo také třeba ne) k úspěšnému cíli. A myslím si, že to byl i případ Oppenheimera. Ačkoliv ve snímku byla řada scén, které ve mě vzbudily silné emoce a které ve mě svým způsobem rezonují ještě teď, zaujala mě zejména scéna v samém závěru, kdy je odtajněn obsah rozhovoru mezi Oppenheimerem a Albertem Einsteinem. Když Einstein předjímá, že Oppenheimer se dočká spravedlnosti, získá si znovu úctu a respekt, kterou si zaslouží, bude mu předána medaile, a všichni mu budou gratulovat a obdivovat ho. Bude to ale jen proto, že z toho sami budou cítit nějaký vlastní prospěch, nějaký vlastní profit. To si myslím, že tahle scéna byla velmi příznačná a dokreslující to, že lidé mají různé charaktery, které se vlivem různých a často kritických událostí mění, a bohužel ne často k tomu lepšímu. Film Oppenheimer hodnotím jako skvělý snímek, a oceňuji jej solidními 80 %. Přejme si jen, aby relativní mír, který zatím ještě máme, nám vydržel, a aby pánové, kteří tak rádi vyhrožují použitím jaderných zbraní, se nejprve zamysleli sami nad sebou a zejména nad tím, co by to znamenalo pro lidstvo, a tedy i pro ně samotné. () (menej) (viac)

Matte27

První projekce - 8/10. Když jsem odcházel z kina, měl jsem pocit, že Nolan natočil film, který kdyby rozdělil na dvě poloviny (1/2 - až do výbuchu první atomovky s dozvukem v Japonsku x 2/2 - celý soudní proces, politikaření a intrikářství) vtzniknou mu dva naprosto strhující snímky. V tomhle tříhodinovém opusu jsem se ztrácel. Přiznávám se dobrovolně. Tolik jmen, časových linií a drobných náznaků můj extrémně unavený mozek nezvádl. Je to chyba nevyspání? Nemyslím si. Prostě je to až moc velký film na to, aby jej divák dokázal vstřebat se vším všudy. Myslel jsem, že si počkám až přijde na streamovací platformy a dám mu druhou šanci. Pak na mě ale vyskočila nabídka, která se neodmítá a já za dva týdny jel do pražského IMAXu na svou 70mm premiéru. Druhá projekce - úplně jiných 8/10. IMAX fakt filmu přidá. Extrémně moc. Už tak dokonalý vizuál byl vystřelen do stratosféry. Já blbec šel vcelku nepřipraven a myslel jsem, že 70mm znamená, že film bude širší, tudíž mě výsledný „čtvercový“ formát některých scén naprosto uhranul. Wow. Další ohromnou výhodou bylo, že jsem na film nahlížel úplně jinak. Pro mě tenkrát strhující první polovina pro mě přestala mít punc tajemna a já se tak mohl plně soustředit na všechno to „okolo“. Wow. Najednou to už nebyl film o atomové bombě, ale perfektní dokument o životě a práci jednoho velikána. O překážkách a intrikách. Najednou jsem docenil něco, co mě při první projekci mátlo a uspávalo. Vše najednou zapadlo.  Proč jsem tedy nezměnil hodnocení? Protože si stále stojím za tím, že jsem viděl dva filmy trochu na sílu spojené do jednoho. Jsem ale nesmírně rád, že jsem se mohl účastnit něčeho do jisté míry výjimečného a neopakovatelného. Zbývá už jen postesk nad tím, že se netočí filmy na 70mm IMAX formát prostě furt. ()

Pete

Šel jsem na Oppenheimera po mírně zklamaných ohlasech trochu v obavách, odcházím však mírně nadšen. Obdivuji prostě Nolana, jak pečlivě staví svou konstrukci z obrovských, mnohdy těžkých kamenů, a nejen, že mu ta stavba nespadne, ještě působí lehce a vzdušně. Takový nový Spielberg či dokonce Kubrick. Samozřejmě by se to dalo krapet pokrátit, ale tempo si děj udržuje díky střídání různých časových rovin, a také tepající hudbě, přestože se v jádru jedná především o monstrproces v honu na čarodějnice. Jinak potěšil mě už jen pohled na plejádu oblíbených herců a hereček, kteří mají co hrát, a to i v těch nejmenších rolích - např.Oldman si tu střihl další státníkovu Nejtemnější hodinu. I když vás to neroztrhá na kusy, a diváky možná rozštěpí na dva tábory, bomba to nakonec přecejen je. ()

mosem

Filmy trvající více než 2 hodiny nemám příliš v oblibě. Délka vede zpravidla k rozplizlosti a příliš okatému nouzovému vyplnění času. Tento film je výjimkou. Má spád, myšlenku i herecké výkony, vizuální a zvukové efekty jsou sice poplatné jiné generaci než mé, ale nejsou samoúčelné a do spádu rozhovorů zapadnou jako mezipatro na schodiště. Trošku komplikací bylo orientovat se v postavách, pokud nejste právě fyzikové, tak snadno identifikovatelný byl jen Einstein :-), takže mně mrzelo, že jsem si o samotném Oppenheimerovi a jeho životě, příběh a postavách kolem něj nenačetl víc před shlédnutím filmu. A drobnosti, jako někdy jen "prokmitnuté" titulky (ano, je můj problém, že neumím dost dobře anglicky), a nebo jejich horší čitelnost na světlém pozadí (ale to je obecný problém všech titulkovaných filmů), jsou jen drobnosti na skvělém filmu. Zatím čtyři hvězdy, ale až si o Oppenheimerovi něco přečtu, nevylučuji že ho zkouknu ještě jednou. ()

RigorMortis

Amíci (nezdravé vlastenectvo nesmie chýbať) a Nemci vo vražednom súboji o to, komu prvému sa podarí zostrojiť zbraň hromadného ničenia len aby víťazi nakoniec jej autorovi podrazili nohy. Spočiatku desivá, ale na Nolanove pomery asi štandardná stopáž ubiehala rýchlo, vo filme sa neustále niečo dialo a hluché miesta v podstate ani neboli. Cillian Murphy tu za tri hodiny vystriedal viac výrazov tváre, než za celých niekoľko rokov Peaky Blinders a Roberta Downeyho tu namaskovali tak dobre, že som ho najprv ani nespoznal. Interstellar je oproti tomuto preceňovaný (niežeby nebol). ()

smatana.sk

Preceňovaný film. Nie je zlý, ale spomeňte si, čo v žánri historickej rekonštrukcie dokázal napríklad seriál Černobyl. A Nolanova metóda mobilizácie diváckej pozornosti výbuchom uprostred dialógu je fakt otravná. ()

I.T.I.S

Tak velký úspěch jako má tento film je něco dechberoucího, ale stačí se podívat, kdo stojí za režií a nejednou to dává smysl, trochu :) Christopher Nolan je výjimečný, tak jako jeho filmy. Oppenheimer - audiovizuální, herecký a filmařský MEGA masakr. IMAX je zážitek na který se nezapomíná a u Nolana už povinnost. Christopher Nolan tady ukazuje, že se pořad může posouvat a vytvářet zážitky tak jako málokdo ze současných režisérů. ()

SAINTS

Spôsob akým sa režisér rozhodol prerozprávať Oppenheimerov životný osud, je veľmi komplexný a vyniká množstvom drobných detailov. Dej sa v krátkosti sústredí na Oppenheimerovo štúdium v zahraničí, záujem o kvantovú fyziku a prvé stretnutia s významnými vedcami. Už v začiatkoch je politicky aktívny. Podporuje odbory a ľavicové hodnoty mu nie sú cudzie, preto sa stáva podozrivou osobou. Čím viac sa posúvame v deji, tým viac do úzadia sa dostávajú otázky fyziky a do popredia naopak preniká politika. Oppenheimer sa tak silno upína k svojmu cieľu, že si vôbec neuvedomuje, kto bude nakoniec o jeho výtvore rozhodovať. Keď mu dôjdu všetky dôsledky jeho konania už je neskoro. Snímka má síce tri hodiny, čo je pomerne dosť, žiadna časť však nie je umelo natiahnutá. Americkí politici sú vo filme vykreslení, často ako ľudia bez chrbtovej kosti. Cillian Murphy sa ukázal byť dokonalou voľbou pre stvárnenie postavy takmer nečitateľného vedca, ktorého bude do konca života zožierať pocit viny. Výborný sú aj ďalší herci a herečky- Emily Blunt, Florence Pugh, Robert downey Jr...Skvelá je aj hudba Ludviga Goranssona.  ()

Kaskadér propadl, přesto má napsané pokračování

Kaskadér propadl, přesto má napsané pokračování