Oppenheimer

• USA Oppenheimer (viac)
USA / Veľká Británia, 2023, 180 min

V čase, keď Druhá svetová vojna ešte vyzerala nerozhodne, sa na diaľku odohrával dramatický súboj medzi Spojenými štátmi a Nemeckom o to, kto prvý zostrojí atómovú bombu a získa tak rozhodujúcu prevahu nad nepriateľom. V Amerike bol tento tajný výskum známy ako Projekt Manhattan a jedným z jeho kľúčových aktérov bol astrofyzik Robert Oppenheimer. Pod obrovským časovým tlakom sa spolu s tímom ďalších vedcov snažil zostrojiť vynález, ktorý mal potenciál zničiť svet. Bez jeho včasného dokončenia by sa ten istý svet nedal zachrániť… (Cinemart SK)

DogtownCZ

Poctivě a řemeslně skvěle natočeno, jako každý Nolanův film. Stopáž mi přišla až nudně dlouhá, ale potřebovali říct, co říct chtěli. Je to zvláštní vidět, co se za doby války, která se tu odehrávala v Evropě, dělo v Americe, jak rozhodovali o tom, kam pak na konci svrhnout bombu. Napětí, to Nolan umí a celé kino ani nedýchalo, když to bouchlo. Mám v oblibě sice jiné Nolanovy filmy, ale tento určitě ostudu neudělá. ()

kyjo

Od letního trháku asi těžko čekat feynmanovskou přednášku z fyziky - ale přecijen - když to má tři hodiny, tak bych čekal, že pudou aspoň trochu do detailu a vykreslí trochu pozadí toho projektu. Bohužel, asi dvě třetiny filmu jsou vyplněný politickýma intrikama a nudným žvaněním. Sice o důležitých věcech, ale pro mě ne zrovna ten nejzajímavější aspekt. A fakt je nutný u scény Oppenheimerovy výpovědi u vyšetřovací komise mít dramatickej hudební podkres, kterej navozuje dojem boje na život a na smrt? :) Ale jsou tu i pozitiva. Etický rozvahy, diskuse, a konflikty kolem použití atomovek, a geopolitických důsledků, jsou tady zpracovaný docela dobře. Jen opět škoda, že nešli víc do detailu. ()

HarqAlAda

Po prvé, nebolo to o atómovej bombe, ale o Oppenheimerovi. A Nolan natočil napínavý film o človeku ktorý sa stal "ničiteľom svetov". Ako sa inteligentní ľudia so svedomím dokážu vyrovnať s faktom že "vďaka" nim vznikla pravdepodobná možnosť záhuby ľudstva? Ako vôbec dokáže jeden človek inšpirovať a riadiť toľkých vedcov na práci na tej najhoršej zbrani aká kedy existovala? Aké to je tešiť sa z úspechu neskutočne náročného projektu a zároveň vedieť že to znamená umieranie ľudí vo veľkom? Existuje zosobnená zodpovednosť za možnosť totálneho zničenia sveta a ako ju uniesť? Toto všetko a viac spektakulárne odkrýva Nolan a jeho skvelé obsadenie. Mňa to bavilo od začiatku do konca, uvítal by som však viac fyziky. Medzi 4 a 5 ale fullka za "kúsok" životopisu ktorý si podľa mňa Oppenheimer zaslúži. ()

AmonGoeth

Prometheovský příběh (s explicitním odkazem na Junga) génia, který viděl svět za světem, dokázal unést ambivalenci (či snad nestrpí jednoznačnost?) a postavil paradox jako východisko svého teoretizování. Jaká je cena za svévoli, za - "JÁ můžu!", za estetický postoj ke světu, ve kterém se stanovisko odstupu a nejednoznačnosti prostě neodpouští? ()

alldo.raine

Filmařsky a herecky jedna velká symfonie a ty tři hodiny mi utekly jak nic. Murphy určitě velký kandidát na sošku. To jsou ale věci, na které jsme tak nějak zvyklí a u filmů Nolana to očekáváme. Herecké řemeslo u Murphyho jakbysmet. Na plnou ale jít bohužel nemohu, protože i když jsem si to po filmařské stránce opravdu náramně užil, scénaristicky mě to nevtáhlo vůbec a vlastně jsem jen hltal vše okolo. Což bylo i tak úžasné, ale kdyby člověk neznal příběh již před filmem, asi bych ho na konci stále neznal. A i když jsem na tom nebyl v Imaxu, jsem moc rád, že jsem byl alespoň v kině. Obávám se, že hodnocení po zhlédnutí na tv obrazovce by bylo ještě podstatně nižší. ()

Toshio

Chápu Nolana, že při psaní scénáře musel myslet na publikum. Já bych tam ale chtěl vidět míň politky a víc kvantový mechaniky a celkově techniky. Například jakým způsobem řešili nakládání s bombou při útoku. Jak jí spustili a tak (srpen 2023)....Koukám po druhý, začíná mě bavit až po 40. minutě. To je strašnej film, skoro pořád jen kecy a politika. (listopad 2023) ()

Ewík

pátek, 11.08.2023: Další boží počin mého nejoblíbenějšího režiséra, který na IMAXovém plátně měl doopravdy grády. Opět se mi líbilo ztvárnění tématu (představy hlavní postavy, spojitosti, propojování), rozsah tématu, bouřlivé vyměňování názorů a diskuze, intriky a zaplétání a samozřejmě třešnička nakonec, která se filmem táhla jako Ariadnina nit. Vyrazili jsme kvůli tomu do IMAX kina na Floře, jediného IMAX kina v kontinentální Evropě. A stálo to za všechny okolnosti, které jsme kvůli tomu museli podstoupit. Jdu na to znovu, prostě si nemůžu pomoct. ()

Rattlehead

Mohu dát čtyři hvězdičky filmu, z jehož projekce jsem odešel dvacet minut před koncem? Trvat to dvě hodiny, bylo by to dobré, ale takhle je to prostě moc dlouhé a nezáživné. P. S. moje první setkání s režisérem, který je zde veden jako třetí nejoblíbenější a kterého jsem vůbec neznal. O nic jsem nepřišel. ()

Kraty

Děsivý...  Mrazivý pocit po většině filmu. S tímhle tématem se nerad dostávám do styku, protože pojem válka mě vždycky děsil, ale ta velká láska k filmům mě i přesto dotáhla na sedadlo kina a nechala mě zhlédnout tento známými herci nabušený film o tom jak se lze stát smrtí... ničitelem světů. I přes válečný žánr, který nemusím se mi film dost líbil a všichni herci předvedli fenomenální výkony. Filmu připisuju 4 hvězdy z 5. ()

Duke90

Sám bych si dovolil prohlásit, že nemohu nic jiného, než jen skromně popsat své pocity z tohoto doslova vědocko-fantasticky-politického giganta. Zabíhat do nějakých hlubších teorií a rozborů nemá s mými omezenými buňkami moc smysl. Dá se říct, že Oppenheimer je díky Nolanově genialitě přístupný naprosto všem divákům bez rozdílů vzdělání a dokonce i s minimální znalostí podrobnějších informací o celém Projektu Manhattan. Stačí jen umět vnímat, vcítit se a hlavně poslouchat... Z precizních dialogů je totiž možné načerpat silné emoce a prožívat krušné chvíle snaživého vědce s jeho okolím. Bohužel člověk byl, je a bude stále schopen zneužít všeho "pokrokového" a my ostatní se musíme v této džungli jménem Svět naučit žít a hlavně v něm vychovat své děti tak, aby přijaly ty správné hodnoty. Míra Oppenheimerova vyčerpání se s určitou mírou propíše do divákovy vnímavé hlavy a člověk si uvědomí, že viděl zase jeden moc smutný příběh. V mém případě je druhá projekce nutností! ()

J.e.r.e.c

Učebnice dějepisu od Nolana. A extrémně ukecaná k tomu. Chris bohužel neumí psát dialogy jako Tarantino nebo Sorkin a jeho marnou snahu vykřesat z těch desítek slavných mluvících vědeckých hlav pořádné napětí, neřku-li kolosální drama, nezachrání ani Tommy Shelby, povinně hláškující Damon nebo nahá Florence, přičemž finální rozuzlení s na sílu vmontovaným vysvětlením ďábelského masterplanu hlavního záporáka mi přišlo jak z nějaké špatné scenáristické příručky.  Je to samozřejmě profi natočené, všech padesát hereckých hvězd dostane svoji minutku slávy a čistě díky všem zajímavým historickým peripetiím stojí Oppenheimer za vidění. Jen si nejsem úplně jist, k čemu tahle komorní konverzačka může potřebovat plátno jako barák v IMAXu. Nejvíc se mi líbila poslední sentimentální scéna s Einsteinem, jak je všechno relativní – dneska záříte jako atomové sluníčko nad Hirošimou a zítra po vás ani radioaktivní pes neštěkne. 75 % ()

dkas

Tak i já jsem se nakonec dostal do IMAXu. Bylo to vážně velké, po všech stránkách! Tedy technicky úchvatné, zvukově ohlušující, ale zase ne moc, všechno dotažené. Příběh sám o sobě je fajn, jaderná (kvantová) fyzika smíchaná s politikou už ale taková bomba není (teda bomba tam je a ne jen jedna). Je to hlavně z důvodu přehršle informací, které jsem (dle hodnocení ostatních nejen já) nebyl schopen vstřebat. Tedy minimálně ne při první projekci. Zkrátka jsem se v tom chvílemi trochu ztrácel. Ani ne s tím, co se kde dělo, ale s tím, kdo je kdo a jaké má úmysly. Prostě postav bylo opravdu hodně. Myslím ale, že ten film bude postupně zrát, tak třeba někdy příště hodnocení upravím. ()

celticek

Záplava skvělých herců, příliš mnoho postav. Těžce se v tom orientuje. Nolana mám rád, ale tohle mě úplně minulo. Viděno doma. ()

pushover

Výjimečně se připojuji k Verbalovi. Nolan se stal expertem na to jak natočit film na zajímavé téma naprosto nudně. Jeho samožerství nabírá nové úrovně a jsem přesvědčen, že kdyby to takhle natočil kdokoli jinej, pošlou ho producenti do prdele. Kde jsou ty časy kdy dokázal aspoň odvyprávět příbeh poutavě, jako třeba v The Prestige (2006). ()

Milda003

Abych řekl pravdu první třeba hodinu a půl jsem vůbec nevěděl která bije, moc jmen a moc faktů.. Až asi v té druhé polovině jsem tomu začal rozumět.. Jako určitě je to zajímavý film pro nějakého fyzika či vědce, potažmo historika, ale pro "normálního" smrtelníka je to moooc dlouhý a nechci říct že nezajímavý- ano uvědomuju si závažnost tématu, ale když to řeknu svými slovy tak bez koulí, to je asi to slovní spojení... ()

mac000

Američané mají tento styl politických dramat v oblibě. A Christopher Nolan odvedl skvělou práci sevřeným dramatem, přeskakujícím v čase, i odlišením děje mezi barevným a černobílým snímáním (firma Kodak vyvinula první černobílý film pro formát IMAX speciálně tak, aby zajistila barevnou přesnost těchto černobílých segmentů). Jako kamínky skládačky do mozaiky se zaplňují jednotlivé osudy hlavních postav a složité vztahy mezi nimi. I v epizodních rolích filmu se setkáme s vynikajícími herci (Casey Affleck,Matthew Modine či Gary Oldman v roli Harry Trumana !), což nepochybně zvyšuje jeho atraktivitu. Kvůli propletencům aktérů i pozadí jejich účasti v něm by nepochybně bylo podnětné přečíst si literární předlohu k filmu (byť má 600 stran!) ()

majesty

85% ani z helikoptery.. verbal to napisal z duse a jasne. ale respekt inym nazorom, komu co ulahodi je samozrejme kazdeho osobna vec. Respekt. ()

Ex_Machina

„Použitie atómovej bomby bude hrozivým zjavením božskej moci.“ Ťažký film, ktorý si vyžaduje vaše 100 % sústredenie, pretože priehrštie faktov a informácií je naozaj vysoké. Neustála zlovestná hudba v pozadí podčiarkuje dôležitosť každého záberu. Niekomu to môže vadiť. Mne to nevadilo. Film sa samozrejme zaoberá vytvorením najdesivejšej zbrane hromadného ničenia, no nemenej času aj jej dopadmi na našu budúcnosť a morálny dopad na ľudstvo. Pretože ako nakoniec povedal Robert Oppenheimer „Teraz sa stávam smrťou a ničiteľom svetov.“ A do bodky mal pravdu. ()

Azrail

Skládám obrovskou poklonu Nolanovi za to, že dokázal natočit tříhodinový film, ve kterém se prakticky jen mluví, ale který nenudil ani jednu minutu a já osobně jsem byl celou stopáž přilepený k obrazovce a hltal každý jeden promyšlený dialog a perfektní herecké výkony od všech zúčastněných. A do toho všeho politikaření a vědy dokázal Nolan propašovat i svůj typický audiovizuální styl, který celému zážitku jen přidal punc dokonalosti. 10/10 ()

Kaskadér propadl, přesto má napsané pokračování

Kaskadér propadl, přesto má napsané pokračování