Oppenheimer

• USA Oppenheimer (viac)
USA / Veľká Británia, 2023, 180 min

V čase, keď Druhá svetová vojna ešte vyzerala nerozhodne, sa na diaľku odohrával dramatický súboj medzi Spojenými štátmi a Nemeckom o to, kto prvý zostrojí atómovú bombu a získa tak rozhodujúcu prevahu nad nepriateľom. V Amerike bol tento tajný výskum známy ako Projekt Manhattan a jedným z jeho kľúčových aktérov bol astrofyzik Robert Oppenheimer. Pod obrovským časovým tlakom sa spolu s tímom ďalších vedcov snažil zostrojiť vynález, ktorý mal potenciál zničiť svet. Bez jeho včasného dokončenia by sa ten istý svet nedal zachrániť… (Cinemart SK)

Oxyuranus

Projekt, o jehož existenci když jsem se dozvěděl, tak jsem byl nesmírně šťastný. Jako každý správný fanoušek jaderné fyziky a atomové energie obecně to bylo jednoduše snové. Musím se ale přiznat, že jsem byl zklamaný. Asi jsem totiž šel na jiný film. A tak místo toho jak získat U235 a objevování nových způsobů jeho získávání jsem dostal politické intriky ohledně Oppenheimerovo osoby. Mylně jsem totiž šel na film o projektu Manhattan a ne na životopisný film o doktorovi Oppenheimerovi. A tak mi z pokorné úcty k Nolanovi nesoudí film hodnotit, ale když nad tím tak přemýšlím, tak bych tomu filmu dal 2*, protože to byla bohužel nuda. Veliké zklamání. Kvality, provedení, obsazení, herecké výkony, výprava, vypovídací hodnota filmu je nezpochybnitelná. Jen já si ten film prostě už znova nepustím. ()

ratpile

Konverzační drama, které je nutné vidět v kině. On je to vlastne "jen" perfektne nasnimany, nijak prehnane intelektualne (ci v ramci tematu) hluboky, zivotopisny film s klasickou politickou dohrou a jednou (minimalne v kine) naprosto brilantne natajmovanou a ozvucenou atomovou sekvencí. O zbytek dramatu se postarala vyhulená hudba, o život hrající herci a velké plátno. ()

Hovadin

Už je to pár dní, co jsem navštívil IMAX na Floře a pořád mi Oppenheimer vrtá hlavou. Film byl úplně jiný, než co jsem čekal (taky je to Nolan, mohlo mě to napadnout). Čekal jsem daleko méně politiky a daleko více "vědátorství" a "vizionářství" Oppieho. Nakonec ta politika ale nebyla špatně, naopak. Tři hodiny utekly daleko rychleji než například 100minut Párty od Řezníka. Einstein měl asi v něčem pravdu. Výkony herců jsou zde na vysoké úrovni. To se ale vědělo už při oznámení obsazení. Murphy se pro tuhle roli snad narodil, Damon a Downey to je záruka kvality. Vizuálně a akusticky je to asi nejlepší film, který jsem kdy viděl (možná za to může výše zmíněný IMAX a největší plátno v ČR) ()

Estwen

Nolan vytvořil opulentní životopisné drama, které ale v žádném aspektu nejde zcela do hloubky a zůstává mělkým, technicky dokonalým a místy až artovým popisem některých událostí ze života slavného vědce. Ani 70mm mě nepřesvědčilo, že tam někde nějaké hlubší emoce jsou. ()

darthvader77

Návrat historických kvalitních filmů je prostě výborný trend. Nejdříve bych rád ocenil geniální nápad s chronologií tak typický pro Nolanovu tvorbu už od Mementa vytvořilo to zajímavý a zábavný styl vypravění. Robert Oppenhimer je představen jako komplexní postava, kteoru nepochybně byl v brilantním podání Cilina Murphyho, který si konečně zahrál hlavní roli u svého režiséra Christophera Nolana. Jeho výrazy, jeho tóny hlasu chemie s ostatními herci vše na výbornou ale ani zbytek osazenstva nestojí moc pozadu. Veškeře střihy normálního života s vizemi fyzikálních zákonů a záhad vesmírů jsou naprosto fantastické a je to vizuální žranice. Gransonova hudba je naprosto unikátní a důstojný nástupce Zimmera. Další herci jsou perfektní a všichni byli vybrání výborně musel bych jmenovat všechny. Líbilo se mi jak samotný výbuch měl nejdříve pouze plamen a potom zvuk ten moment se stal díky tomu unikátní. Osobní život Oppenheimera jeho rozpytvání a další věcí představeny bravurně. No a poslední scéna je pravděpodobně jedna z nejvíce vypointovaných a nejpamátníhodnějších v dějinách kinematografie. Tak dobře provedený set up a pay off se nevidí. ()

RafaKrakal

Nolan je génius, který servíruje nejlepší filmové drama posledních několika let a zároveň nejlepší biografii nesmírně zajímavé a komplexní osobnosti Roberta Oppenheimera. Nejedná se o opulentní epos o vzniku atomové bomby jak "slibují" trailery, ale o úchvatnou biografii otce atomové bomby s prvky "soudního dramatu", která nemá hluchých míst. Nadto nabízí úchvatný vhled do emocionálních prožitků a morálních dilemat, kterým musel Oppenheimer v rámci projektu Manhattan a následně po konci WW2 čelit. Excelentní herecké výkony Cilliana Murphyho a Roberta Downey Jr. , transcendentní kamera a brilantní soundtrack dělají z Oppenheimera film, který musíte vidět pro maximální možný zážitek v kině. A co říct k Nolanovi? Opět ukázal své mistrovství. Hraje si s divákem jak kočka s myší, střídá několik časových rovin a stupňuje tempo a napětí do nejzažších mezí, aby následně ubral nohu z plynu a pomalým tempem celý děj vyeskaloval až k nejlepšímu možnému závěru. Film začíná hláškou: "Prometheus stole fire from the gods and gave it to man. For this he was chained to a rock and tortured for eternity" a přesně tato myšlenka tvoří náplň tohoto filmového majstrštyku. A vyjma nadepsaného se jedná i o skvělé konverzační drama, kdy slovní dialektiky mezi Oppenheimerem a Einsteinem jsou naprosto fenomenální. Nelze opomenout ani scénu odpálení atomové bomby, což je za mě možná nejlepší scéna v historii kinematografie vůbec. Takže, kdo ještě tento fenomenální kus světové kinematografie neviděl, nechť napraví urychleně svůj životní omyl a neprodleně zakoupí lupen do kina. A na závěr takový malý Spoiler: Shodí atomovky na 2 japonská města, ale nechci spoilerovat moc, tak neřeknu na jaká ()

Dejvecd

Oppenheimer je príbehovo, herecky a vizuálne absolútny úžas, ktorý v týchto ohľadoch len ťažko nájde konkurenciu medzi dnešnými letnými bijákmi. Cillian Murphy svojím nezabudnuteľným stvárnením Oppenheimera sa dosť možno zapíše do listiny najväčších hereckých mien súčasnosti. Rovnako ako Emily Blunt, ktorá v tomto filme dokazuje, že medzi súčasnými herečkami by sme jej len ťažko hľadali konkurenciu. Samozrejme nesmieme zabúdať na fantastický výkon Roberta Downeyho Jr. a ostatných hercov, bez, ktorých by samotný film len ťažko fungoval, a len v tomto snímku by som hravo našiel množstvo favoritov na najlepšie vedľajšie role 2023. Christopher Nolan zas a znovu ukazuje filmovému priemyslu, aby si strčil svoje lacné CGI efekty tam kam slnko nesvieti, počas audiovizuálne dokonalých scén, ktoré občas pôsobia, ako keby ani neboli (len) na plátne. To všetko nám podáva v do morku kostí zarážajúcej atmosfére, ktorá nepripraveného diváka len zmetie zo sedadla kina. Milujem spôsob, akým sa samotný dej filmu rozpráva. To jest skrz dve príbehové línie, kedy v jednej sledujeme napínavú výrobu samotnej bomby v snahe predbehnúť nacistov a naplniť očakávania svojich nadriadených. A v druhej, napínavý "súdny" (vyšetrovací) proces o uniknutých informáciách o výrobe atómovej bomby rusom, potažmo o snahe pošpiniť Oppenheimerovo meno. Toto bol brilantný ťah, ktorý donúti obecenstvo zainteresovane sledovať celé dianie na obrazovke. // Aj keď sa mi film veľmi páčil a moje srdce by mu veľmi rado dalo 5 hviezd, tak bohužiaľ je tu jedna zásadná vec, ktorá mi úplne nevyhovovala. Tou jest zbesilé tempo, ktoré chrlilo na diváka množstvo podnetov, bez možnosti poriadneho výdychu. Teda tá možnosť tu na malú chvíľu je a to jest v brilantnej scéne, kedy Emily Blunt vypovedá pred komisiou. Mimo toho tu však nie je chvíľa na to aby divák poriadne vcítil všetko to množstvo emócií a tým pádom aj tá trojhodinová stopáž pôsobí nedostatočne krátko. Kedy samotné zakončenie pôsobí, ako keby mali tvorcovia strašne naponáhlo. Čo je škoda, pretože Oppenheimer mohlo byť fantastické pozeranie a takto je to "len" veľmi veľmi dobré pozeranie. 8/10 ()

Drat

Nechápu jak může být Oppenheimer v žebříčku ČSFD hodnocen stejně jako strhující Interstellar. 3 hodiny nudných dialogu a jmen, která si nikdo nepamatuje na pozadí epické řvouci hudby, která má za úkol vás nenechat usnout. Jediné momenty, které si dokázaly získat moji pozornost byly před výbuchem (škoda, že se s napětím a vizuálem nepracovalo i u následného útoku na Japonsko) a posledních 5 min filmu. Lidi okolo mě v kině to viděli asi stejně, protože půlku filmu prokecali. Btw IMAX verzi jsem neviděl, ale měla by podobný přínos, jako pro film Vlastníci. ()

Tomacek

Rozhodně můžu říct, že se tento snímek řadí mezi nejoriginálnější co jsem kdy viděl, co taky čekat od Nolana , který umí natočit originální film v každém tématu nebo době, kde se film odehrává. Teď je to Oppenheimer. Životopisný snímek o ,,Otci atomové bomby", který pojednává o jeho životě. U Nolana však nemůžete čekat, že vám nadělí obyčejný životopisný snímek. Zde je to odvyprávěno velice uměleckým stylem a není pro každého, i když doufám, že si ho většina zamiluje. A proto od toho zkuste očekávat míň, klasický životopisný žánr a film vás zarazí, překvapí v dobrém slova smyslu. Já měl tu možnost vidět toto dílo v IMAX. Zkušenost? Budete odcházet s nefunkčními ušními bubínky, ovšem háček je v tom, že to stojí za to...***** ()

Mire

Najlepšie momenty tohto filmu sa diali niekde v prostriedku keď testovali atómovú bombu - to napätie pri odpočítavaní času do odpálenia som prežíval spolu s našimi hrdinami z plátna. Prečo sme nedostali zábery aj priamo z Hirošimy a Nagasaki? Miesto toho nekonečné debaty, politizovanie a potom ten záverečný výsluch ma už začali po čase solídne nudiť a strácal som sa v deji. Filmársky, herecky, aj remeselne je tu všetko super, ale tento film by nekompromisne potreboval nožnice. Možno po čase pomôže druhá projekcia, ale zatiaľ to cítim tak, že očakávania ktoré som mal od tohto trháku naplnené neboli. [Videné v kine Cinema City (Aupark), Bratislava, 29.7.2023]. ()

liquuid

Čím dál více si říkám, že odcházím z kina spíše po politické debatě, než po honbě za výrobou atomovky. Vůbec netvrdím, že je to špatně, ale měl jsem pravděpodobně trochu jiná očekávání toho, co uvidím. Pokud bych měl hodnotit film jako takový, tak Nolan vydal zkrátka další velké dílo, ale nezasáhlo mě tolik, jako jeho předešlá. Jsem rád, že byl nastítěn celý Oppi proces, celý jeho život a vše, co sestrojení bomby předcházelo, atd., ale velká část byla jeho proces spojen s politikou a té já nejsem velký fanoušek, takže mě zasáhlo až moc dialogů a jak tu psal Enšpígl, tak dialogový uragán byl příliš silný a někdy by bylo fajn, kdyby drželi hubu. Herci super, nelze jim nic vytknout. Downey v roli záporáka příjemně překvapil. Hudba u Nolanových filmů vždy dobrá, ale tentokrát musím vypíchnout fakt, který mě vytáčí. Nesnáším, když se ve filmu mluví a ten rozhovor přebíjí masitá hudba v pozadí. Dlouhá stopáž mi nevadí, ale v tomto případě to asi bylo příliš. Dlouhé ukecané části člověka dokáží unavit a někoho v kině i uspat, ale tady bych právě rád podotkl, že se politikou začíná a také to tím končí a na začátku se to dalo oříznout a neřešit tolik. Příběh super. Že se řešil tolik komunismus v americe v té době jsem vůbec netušil a celkově vzato mě film obohatil o informace, které běžný člověk v takové míře pravděpodobně vůbec nemá a tu problematiku nezná. Z mého pohledu mi tam velice chybí záběry na letadla, která by shazovala ony bomby na Japonsko a ty následné výbuchy a tam mohlo být to tolik žádoucí ticho. Není to špatné, ale pro mě dnes jen 4. ()

PlayEasy

Jakmile "nejlepší režisér současnosti" oznámil námět svého příštího projektu, chytali jsme se za hlavu. Nolan a biografie?! ... Kvalita Tenetu nám na důvěře zrovna taky nepřidala, a tak jsme vstupovali do narvaného IMAXu i s těmi nejdivočejšími obavami. Jenže mistr je všechny rozplynul... Ač se v daném tématu příliš neorientujeme, snímek je natočen natolik poutavě, že se divák sotva má čas nudit. Snad trošku ubrat na slovech (tak ukecaný film bychom do Nolana nikdy neřekli) a zvýraznit poetiku vědecké práce či následky v Japonsku by nezaškodilo. Narozdíl od předešlého režisérova počinu je zde ovšem vynikající hudba (Ludwig začíná válet) a poněkud nepřekvapivě i casting, jehož jediným překvapením by bylo nezískání Oscara pro Murphyho. Poslední půlhodinka už je pak čirá dokonalost. Pokud si Christopher příště zvolí ještě ambicióznější projekt, natočí film desetiletí! 90% ()

PichyjePan

Filmu musím pochválit tříhodinovou stopáž, která ve famózním 70mm IMAX formátu uteče jako voda. Nespočet známých herců ve skvělém obsazení, které jsem nikde jinde neviděl. Žádná ze scén není hluchá a neustále se něco děje, takže divák nemá čas se nudit. Naproti tomu ale není čas dění vstřebávat a pokud divák vynechá chvilku naprosté koncentrace a začne se ztrácet ve jménech, tak poté nechybí mnoho ke ztracení se v nelineárním vyprávění příběhu. Kdyby film trochu, ale opravdu jen malinko, zvolnil a lépe představoval postavy, dal bych mu plný počet. Bohužel to takhle nejde a jsem nucen zůstat u čtyřhvězdičkového hodnocení. ()

Loksian

Očekávání? obrovské...Výsledek? Naprosté přestřelení očekávané laťky. I přes to, že 3 hodiny konverzací a biografie není můj šálek kávy, tak jsem se naprosto bavil a hltal každou jednu větu a postupné dokončování celé skládačky. Herecké obsazení je naprosto bezchybné a všichni podávají své maximum. Zároveň jsou i velmi příjemné vizuální filtry rozlišující rozdílné časové období.  I přes ohromující testovací výbuch je možná  škoda, že jsme ze samotného odpálení bomb v Japonsku vlastně nic neviděli, nicméně chápu, že film je primárně o vědci, nikoli o bombě. Nyní jen zbývá říci, že s klidným srdcem a ohlušujícím výbuchem v dáli dávám plný počet hvězd. 10/10 ()

Picoun7

Tříhodinový chronologicky promíchaný dialogový koktejl, který nám namíchal můj "sekndfejvrytdirektr", to je Oppenheimer v kostce, a prakticky i uklízečka na záchodě, která se vyskytuje v této filmové akvizici, tu dostala minimálně Oscarovou nominaci. Tolik asi vše k obsazení, samozřejmě psáno s notnou dávkou nadsázky, která je poháněná euforicky nabitým rozpoložením mých pocitů, bum! Ať žije bahno! Otec atomového projektilu je obsazen správnou tváří, tedy jednu mandli denně jedícím Cillianem. Konečně se ten klouček dočkal, měl jsem totiž vnitřní tušení, že  tento irský elegán nám ještě poví své slovo a též se bude vyhřívat na výsluní projekčního plátna. Další je na řadě krysa jménem "Štrós" v podání Roberta Downeyho Jr., nejde zapomenout na jeho ekvilibristiku při bruslení v konverzačních hrátkách na kolbišti soudní síně, kterou si hlasitě řekl o nominaci na ocenění, stejně jako hlavní charakter vyzáblého teoretického fyzika, tolik k egoistickému admirálovi, který je oděn do lněného kabátu závisti, zahleděnosti a narcismu. Co se týká průběhu tohoto majstrštyku, tak hbitost prvních dvou hodin zakončených detonací, nedá vydechnout, až v tom jedna nepozorná bytost může snadno ztratit nit posloupného děje. Odér, vědecky a politicky předimenzovaných debat, ten je někdy až za hranou, což vždy není ku prospěchu věci, protože udržet soulad myšlenek v tolika odborně podaných komunikačních linkách po 180 minut, to není úplně na oddech mozkových závitů, nebo prostě jen nejsem obdařen dostatečně vysokým inteligenčním numerem. Nolan totiž občasně trpí na svůj objem mimořádnosti, někdo by mu mohl někdy přistřihnout křidélka, protože se svojí fantaskní představou létá až moc blízko slunci, které beru jako ekvivalent komplikovanosti jako takové. Kreativně mlčenlivý hřeb večera, respektive exploze oného vědeckého vynálezu, tu doceňuji až s odstupem proběhlých dnů a nocí. K ženským charakterům, za které byl v minulosti Christopher kritizován, bych zvolil pochvalu à la Hans Landa, protože dámy se tu prezentují věrně realitě a za mě je to šípem, který trefil střed terče, takže pouhopouhé bravo! Oppie je dalším krokem, který se nalézá mimo režisérovu komfortní zónu, ale pan Nolan opět exceluje, své řemeslo zvládá způsobem, který budí údiv i obdiv, stejně jako výbuch zbraně k účelu hromadného ničení, proto je můj "intelechtuální" posudek -> 8/10, a příště prosím zamotat hlavu... ()

adamix

Tento príbeh musel byť natočený a je zaujímavé, že až teraz sa táto vízia stala realitou, pretože ako celok je to veľmi dobre spracované a zároveň trefne poukazujúce na možné a dodnes stále pretrvávajúce nebezpečenstvo jadrovej vojny, možnej budúcnosti, ktorej základy sme si sami vytvorili a predurčili. Cillian Murphy je čoraz viac atraktívnejším a schopnejším hercom, ktorý v každom filme/seriály robí maximum a filmu niečo dáva. Rolu ,,otca atómovej bomby" zvládol na jednotku a častokrát nemusí divákovi nič hovoriť, a ten chápe jeho myšlienkovým pochodom, vnútorným bojom či obavám. Oppenheimer je veľmi pôsobivé a typicky nolanovsky intelektuálne dielo s tonou zaujímavých dialógov, narážok, metafor a myšlienok. Po technickej stránke je film úchvatným a dlhú, napínavú scénu s odpálením testovanej atómovej bomby považujem za jednu z najlepších, aké som kedy v kine a celkovo vo svojom živote videl. Každá postava má čo povedať a ako inak, je tu veľké množstvo známych tvárí. Avšak postava Florence Pugh toho akosi veľa do filmu nedáva. Má síce poukazovať na Oppenheimerov zložitý milostný život, ale jej prítomnosť film na pár okamihov spomaľuje a niekoľkokrát sa k nej príbeh stále vracia a zbytočne nám ukazuje aj tie dve sexuálne scény, ktoré robia z tohto historického eposu R-kový film (načo??). Posledná ,,vypočúvacia" hodina už bola na mňa aj na celú sálu moc. Priveľa dialógov, priveľa pohľadov na tú istú vec, ktoré mne osobne prišli mierne zbytočné, pretože po tých dvoch hodinách film vkľude mohol skončiť a k môjmu hodnoteniu by prispel o jednu hviezdu viac. Obviňovačky, konšpirácie, skoro až inkvizitorské vypočúvacie zosobnené praktiky, ktorými skoro celá posledná hodina prekypuje, na moju pozornosť dali veľkú záťaž a prial som si, aby už film skončil. Chápem, Nolan a spol. chceli toho veľa ukázať, povedať, predviesť, ale občas je veľa jednoducho...veľa. Aspoň v nej Downey Jr. dokázal, že herecky vie aj mimo role legendárnej role Tonyho Starka zažiariť. Nolan je ambiciózny filmár, odchovaný starou školou a prichádza vždy s niečím novým, občas ale moc tlačí na diváka a myslí si, že sa mu vždy za to dostanú chvály. Film Oppenheimer je jeden z jeho najlepších projektov, aké kedy mohol na strieborné plátno ukázať, so svojimi muchami, ale ktorý sa jednoznačne oplatí vidieť a dať mu šancu, predovšetkým v ohlušujúcom kine. Za mňa 80%. ()

mrclTV

Klasický Nolan, so všetkými pozitívami aj negatívami - veľkolepý, viacvrstvový, elegantný pri odoslaní posolstva pre diváka, no zároveň občas aj zbytočne doslovný, i tam, kde to byť nemuselo. Prvotriedne spracované dva nosné prvky, samotné zostavovanie bomby a aj to, čo sa udialo v rokoch dlho po vojne (samozrejme aj množstvo iných vecí). Pripravte sa na zrejme už Nolanov trademark, sledovanie viacero dejových línii naraz, a tu je to už celkom extrémne, lebo liniek nie je málo, striedajú sa celkom svižne a to po celých 180 plnotučných minút. Tento film teda nie je vhodný pre nenáročne pochrumkávanie popcornu v kine, človek musí byť reálne sústredený na dej (toto môže byť negatívum alebo aj pozitívum, podľa toho čo vám viac vo filmoch vyhovuje). Čo je ale jednoznačná kritika, je nevyváženosť postáv, je ich mnoho a pochopiteľne nie na všetkých sa dostane rovnakým dielom (to by musel byť film ešte o dosť dlhší), no niektoré sú až úsmevne jedno rozmerové, hlavne Emily Blunt bola vo filme len na to, aby sa opíjala a v pravidelných intervaloch, keď išlo do tuhého, nahučala na svojho manžela, že teraz musí "za nás" bojovať. I tak veľmi kvalitný film (scéna s výbuchom bola famózna, celé kino nevydalo ani hlások, tak boli všetci prišpendlení k plátnu), ktorý má čo povedať, obzvlášť v dnešnej dobe. Rozhodne neľutujem tie "preležaniny" :D  PS: A to množstvo hercov čo tu hralo, to by bežne vydalo aj na tri, štyri filmy! ()

JosefTomas

Nolan fikaně uskutečnil Hunt na Ethana "Tomáše" Cruise a po dobu několika týdnů si tak Oppenheimer užívá exkluzivní projekce na největších plátnech IMAXových kin. Cinema City na Flóře si se svou 70 mm promítačku pak musí mnout ruce, protože i ty nejhorší místa, kde vidíte úplný hovno, bolí vás za krkem a před váma je zábradlí, jsou vyprodané. Marketing tak společně s Barbie vyšel na jedničku, ale hodnocení samotného filmu je však přeci jen trošku složitější, než by se mohlo zdát. Přestože je nový Nolanův snímek ehm... bomba, tak jeho měřítko tu jde zbytečně na úkor zdravě odsýpajícího tempa. Vizuálně je to přitom ten nejčistší film, jaký lze letos vidět a černobílé i retrospektivní pasáže těží samotné médium na nejvyšší možné obrátky. K tomu si ještě připočíst tu famózní zvukovou stránku, která v IMAXu těm připraveným minimálně přehází orgány a nepřipraveným je pak přes otevřenou hubu z úžasu vyrazí ven. Tento audiovizuální zážitek, kterým Oppie v doprovodu s dech beroucím hudebním podkresem bezesporu je, však kazí chvílemi nestravitelná délka, jejíž cesta skrze 18 filmových kilometrů nelze proběhnout tak lehce, jak bývá jindy u jeho filmů zvykem (podezřívám Nolana, že Jennifer Lame schválně odpálil výbuchem všechny střihačské nůžky, aby ten snímek nemohla o těch nadbytečných 30 minut výrazně zkrátit). Nebýt toho, tak film atakuje nejen plnou palbu v hodnocení, ale zřejmě i post nejlepšího Nolanova filmu. Bohužel nyní se jen zvýrazňuje čím dál očividnější problém, že Chris jako režisér filmařsky a vizuálně zraje (sestavení bomby je dokonalá práce), ale jako scenárista začíná ztrácet dotek se světem řadových diváků, kteří chtě nechtě jeho filmy primárně zaplatí. Těžko říct, jestli již není schopen kritického pohledu, nebo záměrně odmítá příběh osekat v bodech, kde by to snesl, ale pokud by nebylo skvělého hereckého ansámblu, který to v čele s Murphym táhne, asi by neomylný filmař odcházel víc jako poražený, než vítěz. Navzdory výtkám to však společně s IMAX formátem máme za hezkých 90%, ale stále se nemohu zbavit pocitu, že jakmile film sleze ze svého velkého plátna, přijde o prostorový zvuk a digitálně spočine na streamu, začne kvalita razantně upadat. A to je zrovna u Nolana ta největší škoda. ()

Kaskadér propadl, přesto má napsané pokračování

Kaskadér propadl, přesto má napsané pokračování