Oppenheimer

• USA Oppenheimer (viac)
USA / Veľká Británia, 2023, 180 min

V čase, keď Druhá svetová vojna ešte vyzerala nerozhodne, sa na diaľku odohrával dramatický súboj medzi Spojenými štátmi a Nemeckom o to, kto prvý zostrojí atómovú bombu a získa tak rozhodujúcu prevahu nad nepriateľom. V Amerike bol tento tajný výskum známy ako Projekt Manhattan a jedným z jeho kľúčových aktérov bol astrofyzik Robert Oppenheimer. Pod obrovským časovým tlakom sa spolu s tímom ďalších vedcov snažil zostrojiť vynález, ktorý mal potenciál zničiť svet. Bez jeho včasného dokončenia by sa ten istý svet nedal zachrániť… (Cinemart SK)

Bublaga

Čekala jsem hodně a dostala i něco navíc. Konverzační přestřelka v několika časových rovinách. Obrazově impozantní. Hudebně brilantní (naprosto perfektně zhudebněná štěpná jaderná reakce). Cillian Murphy a Robert Downey Jr. si Oscary odnesli zcela zaslouženě. Stejně jako Christopher Nolan. Znalosti jaderné fyziky výhodou, nikoliv však podmínkou. Výborná mozaika doby. Onu tíhu odpovědnosti za oheň, pardon za bombu, při odchodu z kina ucítíte i na svých bedrech. Pranýř, potažmo trest dostali Prométheus a Oppenheimer srovnatelný. ()

kubas369

8/10. Film se snaží být až moc komplexní a toho pomalu zabijí. Linka s admirálem Iron-manen působí nadbytečně. Nemůžu ale říct, že bych se i přes totálně přestřelenou délku nudil. ()

tkey

Vizuálně i zvukově zvládnutý kousek od Nolana, který dokázal převést úžas i hrůzu všeho lidu z toho co vzešlo z projektu Manhattan. Síla atomu, etika, politika, psychika to vše vtáhne a 3 hodiny nepustí, epileptici si musí dávat sakra bacha. ()

TR4XY_CZ

Tenhle týden byl pro mě filmový sen. Tři naprosto rozdílné ale úžasné filmy. Dead Reckoning, Barbie a teď Oppenheimer. Historický film, který je sám historickou událostí. Nolan se po slabších vývarech Dunkirk a Tenet vrátil ve velkem a dost možná i v tom nejlepším (o tom rozhodne čas). I když je to historický film, tak opět k tomu přistupuje retrospektivně, ale narozdíl třeba od toho Dunkirku, to tentokrát funguje a nepůsobí to jen na okrasu. Ty pay-offy, které z toho plynou jsou ultimátní satisfakcí. Dále je to velmi dialogově náročné a obyčejný divák by s tím mohl mít problém. Já jsem třeba taky nezaregistroval všechno a normálně by mi to vadilo. I přesto jsem ale z filmu nespustil oči a ani jednou jsem se nepodíval na hodinky! A když chci na film jít do kina znovu, tak už to něco znamená. Pokud jde o zbytek, tak bych tenhle film rád nominoval na nejlepší casting všech dob. Ani jeden herec nebyl horší než druhej a Downey dokázal, že nemusí hrát superhrdinu, aby podal fenomenální výkon. A nakonec si troufám říct, že jde o nejlépe vypadající a znící Nolanovku a to s přehledem. Ta atmosféra, hlavně v tom IMAXU, je jinej level. Byl jsem doslova odpálen 10/10 PS: Ze stížností na dlouhou stopáž je mi zle. Já bych tohle sledoval i klidně další tři hodiny! ()

Vont

Pro mě to byl velkolepý zážitek. První film, který jsem viděl v nádherném IMAX 70mm. Nolan mě nepřestává překvapovat množstvím žánrů a nálad, které dokáže zpracovat. Černobílé scény dodávají filmu na působivosti a 180 minut uteče jako voda. Jsem vlastně rád, že jsem od mistra mohl protentokrát zhlédnout takto intimní a detailní film, který velmi důkladně zachycuje rozpoložení hlavního protagonisty, namísto obvyklého akčního řemesla. Radost mi udělal i fakt, že se film věnoval událostem po 2. světové válce a nespokojil se s pouhým líčením projektu Manhatan. Cillian Murphy exceloval snad ještě více, než v ostatních filmech, jeho neuvěřitelný výkon mě místy doháněl k slzám. Snímek je vlastně dost komplikovaný a věřím, že každý si k němu cestu nenajde, ale pro mě to byl další z Nolanových klenotů. Viděl jsem v IMAX 70mm. 90% ()

Fin_429

,,Voyeur je více než spokojen - je nadšen."  Nolan sem přichází po 3 letech s jeho novým projektem - tentokrát životopisným filmem. Když jsem to zjistil poprvé, byl jsem zvědav na podání, ne že bych se bál, ale Nolan a životopisné filmy? To funguje? Byly tři dny před premiérou a marketing Oppenheimera byl na špičce a já byl brutálně natěšený na Chrisův biopic. A asi nedokážu mluvit. Oppenheimer je totiž nechutně našlapaný už od začátku. Vrhne se na vás tolik informací, že to skoro nestihnete vstřebat. Ale jen do Trininty testu. Poté se to krásně zvolní. Ale jen na chvíli, protože příběh postupuje dál postupně graduje do absolutního finále filmu, které bylo prostě dokonalé. Nedokážu si pomoct. Nejlepší film roku. Nebo roků? 10/10 ()

blondboss

Oppenheimer je taký zvláštny počin od mága Nolana, ktorý sa vyznačuje značnou dávkou žánrového mixu. Prvá polka je čisto životopisná, kde sa zväčša zobrazujú myšlienky a pohnútky samotného vedca a jeho postoje k životu a k jadrovej fyzike ako takej. Druhá polka je podstatne živšia a akčnejšia s veľkým vizuálnym divadlom testu jadrovej bomby a v závere sa tento film zmení na politický thriller so všetkým, čo k tomu patrí. Dá sa povedať, že remeselne to bolo zvládnuté na jedničku a v každom zábere bolo cítiť Nolana - od samotnej práce s kamerou cez podmanivú hudobnú kulisu až po vyšperkované detaily, nehovoriac o mohutnom hereckom ansámbli, ktorý mi miestami vyrazil dych, najmä výkon Cilliana Murphyho bol obdivuhodný. Žiaľ daná téma nebola vhodná na takúto stopáž, na ploche troch hodín jednoducho ani Nolan nedokáže utiahnuť takto špecifickú tému. 80 % ()

jim_clark65

Dobre natočené, dobre zahrané, kameňom úrazu sú podľa mňa typické nolanove dialógy, ktoré sú na vás doslova vystrieľané z rotačného guľometu. Zbytočné prelínanie troch dejových liniek považujem za typické "mo" Nolana, kedy sa snaží urobiť zaujímave niečo, čo sa dalo vyrozprávať aj normálne = budem sa opakovať (ako pri Tenete), je to zbytočne komplikované. Vrcholom je jednoznačne cesta k testu a následný výbuch, ktorý nebol až tak "kulervoucí" ale stále to bolo dobre urobené a dobre vygradované. Následne by sa dal film ukončiť a dráma v súdnej sieni, z ktorej sa snažil Nolan vyšťaviť aj to, čo tam nebolo = považujem za zbytočné, čo nie je niečo zavrhnutiahodné, pretože väčšina ľudí, ktorí tento film kritizujú - kritizujú práve túto časť filmu. Mal som z toho pocit, akoby to na vás bolo vyvalené v dosť rýchlych dávkach, skákalo sa hore dole, hudba tomu dávala pocit, akoby sa to malo stále niekam rozbehnúť ale nikdy sa to poriadne nerozbehlo, pretože sa skákalo zo scény na scénu, z dialógu na dialóg etc. Až po teste som mal pocit, že sa to konečne trocha usadilo a teraz to pôjde v trocha inom tempe, ale Nolan zase preradil a pridal plyn. Celkovo mne osobne hudba vadila, Zimmer mi príde vhodnejší a jeho hudba dokáže dodať lepší pocit,  kedy sa dej posúva. Zároveň mi miestami vadilo, ako sa naschvál len stroho zvyšuje hlasitosť dákej otravnej hudobnej pasáže aby sa dej po teste umelo zdramatizoval. Blunt podala dosť priemerný výkon, Pugh tam bola v podstate len na nahé scény, ktoré boli koniec koncov zbytočné. Najmä som nečakal, že aj Nolan sa zníži na latku "štrngania kľúčmi" pri jednej z nahých scén, keď uprostred sexuálneho aktu sa Pugh zoberie, náhodne vyberie práve tú knihu, ktorú bolo treba a Oppie z nej prečíta, práve tú pasáž, ktorá je tak známo spájaná práve s ním = prišlo mi to dosť trápne a pritiahnuté za vlasy. Murphyho mám rád, podal celkom solídny výkon, ale bolo to o ždibec lepšie, ako jeho štandardný level, zase to nebol doslova výkon hodný DDL alebo Hopkinsa. Murphy príliš vypuľoval oči, a miestami som mal pocit, že pozerám na jeho štandardný výkon z PB ale len v americkom akcente. Psychologická stránka Oppieho je len tak "pohladkaná" a vôbec to nejde viacej do hĺbky, dokopy sa tomu veľa nevenuje, iba sa na vás vychrlí veľa vecí, čo sa stalo, kedy sa to stalo a nemá to nejakú hlbšiu stránku. Ak za toto dostane Murphy Oscara, tak budiš, ale bude to podobné, ako pri Malekovi, tj nebolo to vonkoncom zlé, ale zase to nebolo niečo, z čoho by som bol úplne uchvátený. Konečný "twist" v podobe postavy RDJa, ktorý bol v skutočnosti architektom ťaženia proti Oppiemu = to bolo vzhľadom na históriu pritiahnuté za vlasy a taktiež to bolo dosť očividné. Malek sa tam zrazu objaví a Oppiemu zachráni krk, čudné. Celkovo bez tej poslednej tretiny a zbytočnej prekomplikovanosti, by som tomu bol schopný dať aj 4/5 ale takto to, ako to je, ma to osobne veľmi neoslnilo. Z kina som skôr odchádzal s pocitom: tak toto mal byť ten "hype"?? Zjavne to vynikne pritom, ako teraz nie je nič poriadneho v kinách a Disney si strieľa do nohy a iných častí tela, ale pochybujem, žeby sa z tohto mala stať nejaká klasika, ako to tu niektorí recenzenti spomínajú. Suma sumárum: lepšie, ako Tenet a Dunkirk, ale Nolan určite "peakol" pri TDK a Prestige, dá sa to aj lepšie a hlavne jednoduchšie, s tým, že treba aby mu niekto pri písaní pomáhal a urobil z jeho postáv niečo, čo je viac ľudské, a nepôsobí to, ako chladné časti skladačky, ktoré slúžia len na to, aby sa dialóg odrapkal a tým pádom sa môže ísť na ďalšiu scénu. () (menej) (viac)

Scarecrow7

Zhlédnutí proběhlo v Theatre Deluxe. Filmy od Christophera Nolana nebo například Duna či Avatar jsou zkrátka nutností zkouknout v kině, jelikož to nikdy nebude mít stejný feel jako doma u menší obrazovky.  Film se v 98% soustředí v podstatě jen na dialogy, které jsou vyšperkované na úplnou dokonalost, herecké obsazení a jejich výkony jsou pompézní. Utíká to jedna radost. Jako vrchol se dá bezpochyby považovat zkušební odstřelení, to bylo masivní. V kině doslova nikdo neměl možnost ani usnout, protože některé zvuky výbuchu byly tak silně nazvučené, že to skoro vypadalo, že to byl výbuch přímo v sále. Přiznám se, že za celý film jsem nedokázal rozpoznat, koho tam hrál Robert Downey Jr., zkrátka mi to nedocvaklo. Tak či tak, Cillian Murphy a Christopher Nolan ukázali, že jsou mistři svého řemesla a opět mi potvrdili, proč je mám na vrcholu mých žebříčků oblíbenosti. Doufám, že se dočkáme ještě nějaké jejich společné práce. 5* ()

BobArmstong

Na prvý pohľad klasický Nolan s časovými prešmyčkami, režijnou virtuozitou a fantastickým audiovizuálnym spracovaním rozprávajúcim v dokonale nasnímaných záberoch a pulzujúcich zvukových ruchoch i hudobných podkresleniach. Pri hlbšej analýze ale ide o sofistikované vyobrazenie zásadnej osobnosti súčasných dejín a to rovno prostredníctvom dvoch optík a paralelne plynúcich dejových línií, ktoré sa vzájomne preplietajú, stretávajú a znova opúšťajú. Nie je to tak náročné na pozeranie ako Memento alebo príležitostne špionážny TENET, avšak v konkrétnych momentoch zvolená štruktúra prekvapí ucelenosťou a perfektným vystavaním so zámerne vynechanými časťami rezonujúcimi v neskorších udalostiach. Pred diváka síce nie je kladená jasná otázka a dianie v podstate systematicky nepodrýva Oppenheimera ako osobnosť, skôr však rozsiahlou politicko-súdnou linkou dáva do širšieho kontextu dopady jeho dlhoročných krokov a rozhodnutí, pričom tento rámec dovtedy mierne absentoval. Príbeh by to s najväčšou pravdepodobnosťou ustál aj bez neho, no takýmto spôsobom mohol Nolan striedať žánre, tempo a aj rôzne polohy obrazovej rytmizácie, čo by nebolo v tradične ponímanom životopisnom filme nikdy možné. Režijne je to dravé, v dialógových sekvenciách strhujúce a v hŕstke momentov absolútne mrazivé (päť mužov v jednej miestnosti rozhoduje o budúcnosti sveta a ďalších vojen s takmer nulovou emocionálnou škálou). Navyše, s nepríjemnou pointou, ktorá síce neprichádza s novou myšlienkou, no zaobaľuje ju do perfektnej formy slúžiacej ako deprimujúca bodka po stoosemdesiat minút trvajúcom epose kráčajúcom skrz takmer každý možný divácky pocit. Áno, je tam toho trochu veľa a v niektorých pasážach sa muselo výrazne zrýchľovať a čo možno najviac skracovať. Je to škoda, pretože obdobným spôsobom nedokážu vyniknúť všetky osobné linky, dramatické konflikty a udalosti posadené takpovediac za oponu pompézneho stavania bomby (hoci nie sú o nič menej zásadné, práve naopak, mnohé sú snáď i kľúčovejšie). Rovnako ako minuloročný Babylon, aj Nolanovmu Oppenheimerovi väčšinu času chýba v prítomnej epickosti všednosť a komornosť, ktorá by dotvorila príbehovú masu spravidla nepribližujúcu sa do osobnejšieho kontaktu k postavám. Niečo podobné už pri Nolanovi ale začína byť štandardom, ktorý je v tomto prípade vykrývaný aspoň niekoľkými srdcervúcimi segmentami (takmer všetko s ženou, ktoroukoľvek, sledovanie následkov výbuchov, neprestajné vnútorné zožieranie v podaní brilantného Murpyho) prerývajúcimi všadeprítomnú životopisnú a faktografickú chladnosť. Vo finále by to potrebovalo zhruba ďalšiu hodinu (možno dve), aby jednotlivé línie dokázali stopercentne vyznieť a aby aj fanúšikovia Barbie stíhali sledovať rýchlo sa meniace udalosti preskakujúce v podobnom rytme ako bubnujúci soundtrack. V tomto ohľade je novinka od britského režiséra tak trochu neúprosná, nezriedka míňa dlhé časové úseky a to bez výraznejšej zmeny make-upu alebo prostredí. Človek sa v tom politizovaní a kvante postáv rýchlo stratí, no osobne si nemyslím, že bolo Nolanovým cieľom venovať sa práve komplikovaným vzťahom a životným strastiam vedeckého tímu. Ostatne, každý jeden člen dostane iba zopár scén s mizivou charakterizáciou. Napriek tomu ide o jeden z najveľkolepejších filmov terajšieho roka, ktorý môže naozaj tromfnúť už iba Scorsese s Killers of the Flower Moon. V kontexte Nolanovej kinematografie za posledné roky je Oppenheimer bezkonkurenčný víťaz fungujúci ako v rámci dospelého a uvedomelého rozprávania, tak aj ako obrazová dokonalosť za viac ako sto miliónov dolárov - čo je v porovnaní so všetkými Netflix hnusmi posledných období stále smiešny budget. () (menej) (viac)

bigjames

Je to po všech stránkách velice kvalitní film a Cillian je famózní. Ale v mém osobním žebříčku Nolanových děl to zůstane daleko za Interstellar, Inception, Temným rytířem nebo i Mementem. Prospělo by my tomu čas od času nějaké oživení, přišlo mi to lehce profesorské. Ale jak říkám, pořád daleko v nadprůměru dnešní filmové tvorby. ()

holka218

Už hodně dlouho mě žádný film nelákal natolik, abych na něj zašla do kina. Tenhle film to dokázal tématem a obsazením. Čekala jsem, že film bude pojatý trochu jinak, ale nakonec mě čekalo milé překvapení. K podobným tématům a zpracování historických témat jsem poslední dobou hodně kritická, ale tohle tento film je vážně pecka. Docela mě děsila délka tří hodin a i při sledování filmu jsem si párkrát řekla, jestli už to není moc dlouhé. Když to ale zhodnotím zpětně, tak bych nic z filmu rozhodně nevymazala a celkově to působilo velice dobře. Dokonce by mi ani nevadilo zajít na film znovu a to já nikdy nedělám. ()

Isag1

"Fúha, no čo k tomu filmu dodať?" Presne takéto boli moje pocity, keď som dopozeral tento film. Nielen Christopher Nolan naservíroval prekrásne cinematické divadlo plné reálnych efektov, ale dokonca zaprel aj CGI a samotný výbuch atómovej bomby bol prepracovaný do maličkých detailov. Stále nemôžem uveriť tomu, že to čo som videl, nebol realistický počítačový efekt. Herecká stránka filmu bola taktiež veľmi krásna a malebná, že miestami som nemohol uveriť, že Cillian Murphy nie je reálny Dr. Oppenheimer, úprimne kvôli tomuto filmu si zaslúži Oscara a ak nie, tak neviem už, čo očakávajú od neho za herecký výkon. Tempo filmu bolo úchvatné a bežalo to ako hodinky. Veľmi dynamicky a vznešeno podané. Nebol by moment kedy mi srdce netĺklo pomaly a necítil som napätie, ktoré som potreboval zo seba dostať. Jediná vec čo mi vadila a to boli samotné sexuálne scény, ktoré sa mi absolútne vôbec nehodili do filmu a zbytočne ho predlžovali. Námet rozvedenej manželky a zmäteného doktora bol divný, ale tak bodík dole by išiel. Podotýkam, ozvučenie a celkové zvukové efekty boli fakt na vysokej úrovni, tu Nolan nesklamal, ako vždy. Ostatok absolútny "spektákl". 4/5 ()

diahexik

Nolan již spoustu let pracuje se stejnými triky a lidi mu to pořád žerou přímo z ruky. Film nemá jednu dějovou linku, ale prezentuje jich hned několik. To by normálně nebyl problém. Prezentuje je ale tak, že se v nich divák nemá šanci ze začátku zorientovat, jakmile se tak ale stane, nahoní mu to se spoustou "chytrých keců" ego a s přesvědčením o své vlastní "genialitě" přestane vnímat nedostatky filmu.  Ten rozhodně není špatný, ale myslím, že mohl být daleko lepší. Dlouhá stopáž mi nevadila, nebyla ale dostatečně využita k tomu, aby detailněji představila to, o co ve finále jde. V době psaní je tu hodnocení 89 %, až se na to lidé podívají doma, očekávám, že hodnocení začne rapidně klesat. Film bych označil jako příjemnou popcornovku, to je ale naprosto vše. Nolan pokračuje v servírování toho samého pokrmu v jiném kabátě... a bohužel i ty nejlepší pokrmy se člověku poměrně rychle zají. ()

Kytarka

Upřímně, bála jsem se té dlouhé stopáže a toho, že se tam tolik kecá, jak tvrdily články s prvními dojmy, pro jistotu jsem se tedy obrnila a šla do kina absolutně bez jakýchkoli očekávání. Nolan je ale borec! Vyrobit prakticky dialogový snímek se spoustou jmen a faktů tak, aby ti bušilo srdce a zhruba od půlky jsi měl knedlík v krku jako blázen... Zvuk, výprava, všechny ty prostřihy... No uff. Už teď vím, že to musím vidět ještě jednou v klidu domova a zorientovat se v té spoustě dat, ale podívám se velmi ráda, protože tohle... Tohle se jen tak nevidí. Je to nářez, ale stojí to za to... Ehm. Oprava. Je to nářez a stojí to za to :) ()

Derseus

První hodina byla spíše taková ,,rozjížděcí" a asi by nebylo na škodu trochu jí zkrátit. Druhá i třetí hodina skvělá, napínavá do poslední chvíle. Famózní herecký výkon C. Murphyho. Rami Malek je tak nedůležitý, až je nakonec nejdůležitější. Výborná hudba, zkrátka další Nolanovo veledílo. ()

Fanda.Boukal

Diky časovým rovinám které se prolínají a nabízejí různé pohledy na stejný okamžik z toho nolan opravdu dýchá. Může se to občas zdát někomu uspěchané ale řekl bych že to byl záměr. Přeci jen vyroba bomby během valky kdy nepřítel má náskok vás donutí spěchat a být občas hektický a o tom to je. Uspěchanost a nedostatek mist k oddychu dodává tomu filmu urgentnost kterou museli cítit lidé pracující na projektu během valky. A když už tam je místo které je trochu klidnější tak nasleduje momentem který vás zarazí 3 metry hluboko do sedaček. Imax a dolby atmos je tu povinnost a Nolan opet ukázal že dělá filmy pro velké plátno a dělá je mistrovsky. ()

Matamoroz

Velmi dobré, jen bych opět zkrátil stopáž tak o půl hodiny. Trochu jsem se zděsil, když jsem poprve uviděl v záběru Einsteina, v obavě, aby z toho nebyla groteska, ale ustáli to celkem se ctí. Na hodinky jsem se podíval až asi ve 120. minutě a pak během poslední hodiny několikrát, protože se děj trochu zadrhl při ,,slyšení před komisí,,. Celkově určitě aspirant na film roku a 80%+. ()

ShotgunED

Ano, Nolan je jinde. Horor, psychologický thriller, právnické drama? Ale kdeže. To jen banální biografie zajímavé historické osoby, kterou dokáže tento genius natočit zajímavě a poutavě, že 3 hodiny utečou jak nic. Nikdo jiný nedokáže tak přehledně a jasně vyprávět svůj příběh v několika časových rovinách aniž by se divák ztratil. Ví čím si diváka chytit a udržet. Ale už Dunkirk mi ukázal, že já mám mnohem radši Nolana jako snílka, fantastu a hračičku než historika. ()

jokino

Film by som očakával s podstatne väčšou dávkou atmosféry a gradácie deja, viac vedeckej analýzy + prípadných testov a výrazne menej politicky zameraných dialógov, v ktorých sa človek dosť stráca. I keď dialógy + strihy + soundtrack a celkové ozvučenie, boli skutočne dokonale zladené, vymazlené a na špičkovej úrovni. No film mi vďaka svojej dĺžke prišiel značne "uťahaný" a miestami aj nudil.. ()

Kaskadér propadl, přesto má napsané pokračování

Kaskadér propadl, přesto má napsané pokračování