Radio Bikini

• USA American Experience: Radio Bikini

Slasher

Tichomořská Operace Crossroads v už starším, jednoduchém a velmi retro působivém dokumentu. Hned úvod nastolí slušně strašidelnou atmosféru a přecházíme na ostrov Bikini, záběry na idylku původních "moaních" obyvatel, což se brzy zvrhne v živě vysílanou show explozí čtvrté (nad vodou) a páté (pod vodou) atomové bomby všech dob, ještě v době "co sakra s tím" počátků a v rámci pře letectva a námořnictva kdo bude nadále užitečnější. Druhá exploze se dočkala úspěchu a její obraz je dodnes těžce impozantní. Někteří se kdysi báli, že udělá díru do dna oceánu, kam se pak ztratí všechna voda z něj :) V průběhu tu sedí a povídají oběti: náčelník vyhoštěných ostrovanů a tehdy zúčastněný válečný veterán - s hororovým překvápkem na konci. Dobrá byla i volba doprovodné muziky. Nečekejte velký výčet kontextu a dějepis, od toho jsou jiné snímky, já si tenhle užil. Argument s jednostranností je zrovna v tomto případě trošku mimo. [běželo v rámci cyklu AMERICAN EXPERIENCE[seznam atomic age dokumentů u mě v Deníčku] ()

Gothar

Dokument využíva veľa dobových záberov, ale zároveň je veľmi jednostranný a poskytuje iba pohľad ľudí, ktorí nevedeli o čo v danej operácii išlo. Celá téma bola omnoho lepšie spracovaná v dokumente World's Biggest Bomb, ktorý ukazuje pohľad oboch strán (armády aj pôvodných obyvateľov). ()