Oppenheimer

• USA Oppenheimer (viac)
USA / Veľká Británia, 2023, 180 min

V čase, keď Druhá svetová vojna ešte vyzerala nerozhodne, sa na diaľku odohrával dramatický súboj medzi Spojenými štátmi a Nemeckom o to, kto prvý zostrojí atómovú bombu a získa tak rozhodujúcu prevahu nad nepriateľom. V Amerike bol tento tajný výskum známy ako Projekt Manhattan a jedným z jeho kľúčových aktérov bol astrofyzik Robert Oppenheimer. Pod obrovským časovým tlakom sa spolu s tímom ďalších vedcov snažil zostrojiť vynález, ktorý mal potenciál zničiť svet. Bez jeho včasného dokončenia by sa ten istý svet nedal zachrániť… (Cinemart SK)

The_soloist

Není to hezký film, který by člověk chtěl vidět. Ale dobrý film, jaký by měl vidět. Na samotném snímku, jenž má 180 minut je také zarážející, kolik herců si dokázalo jednotlivé scény pro sebe usurpovat. Nicméně i přes ansámbl roku cenu s největší pravděpodobností získává absolutně neznámý Tom Conti:) Dále se musím vyjádřit k marketingu Oppenheimera, protože propojit kampaň s Barbie, natočit 180 minut o výbuchu bez CGI nebo využít nahotu Florence Pugh, která má ve filmu v podstatě dvě camea jako promo snímku... To opravdu chce koule. Doufám tedy, že tento počin bude mít přesah také u těch, kteří drží červená tlačítka, protože hrůzu a depresi z atomové destrukce dokázal Nolan představit až démonicky. ()

luciekout

Okej, nebudu zapírat, že tohle je moje téma. Jsou tam věci, které odborníka dráždí, ale laik si jich nevšimne. Myslím, že mohla být dána víc váha jeho spolupracovníkům, protože to nebyla banda diletantů. Také i víc prostoru onomu tlaku zvenčí. Ti, co tam byli, měli krev na rukou všichni. Takže lehce zromantizované ano, ale i tak je to zatraceně dobrý biják. Říká ta, co měla psa pojmenovaného po letadle, co tu bombu na Hirošimu svrhlo (mrk). P.S. jednu výtku si neodpustím, dost mi řve oči to odplouvající hloubka ostrosti. Vím, že to není sranda, točit to, ale už jsem si toho všimla ve vícero Nolanových filmech. P.S.2. Nyní doufám Nolan natočí film o Feynmanovi! ()

Gangsta

Moc nerozumím hodnocení tohoto filmu. Myslím, že hodnocení vypovídá spíše o "Nolan efektu" než o skutečné kvalitě filmu. Oppenheimer má tři dějové linky, z čehož první, je obšlehnutá Miss sloane v černobílé, druhá je zvláštní příběh mladých komunistů a třetí je samotný vývoj atomové bomby. Zbytečně překombinované a zbytečně dlouhé. ()

Parabot

Díváte se pozorně? Fúze a štěpení...  Po Tenetu to vypadalo, že se Nolan dostal do fáze jako snad všichni velcí režiséři - již vystřílel svůj kreativní potenciál a nemá moc co říct. Vlastně jsem si paradoxně přál aby se od velkých sci-fi vrátil ke komornějším příběhům, jako třeba Dokonalý trik. A svým způsobem se to i stalo. Oppenheimer sice není komorní ale historické mnohovrstevnaté drama vyprávěné nechronologicky ze dvou perspektiv probíhajících vyšetřování vzájemných antagonistů. Tak jako v Dokonalém triku, kdy si obě hlavní postavy navzájem čtou své záznamy v deníku. Ale, byť je aktuální film také podle knižní předlohy, nejde samozřejmě o fikci. Což mu dodává na naléhavosti, kterou už klasicky sám Nolan dokonale vybroušenými filmařskými nástroji šponuje, co to dá. Dalším akcelerátorem je i samotná aktuální doba - jednak znovuoživení atomového strašáka, reliktu studené války, ale také vývoj AI nástrojů. Generování obrázků v Midjourney nebo konverzace s GPT je zatím celkem zábava či lákavá výzva pro vědce či softwarové architekty ale počkáme si, co o tom všem řekne historie... Trochu mám problém s tím, že zatímco v druhém zmiňovaném snímku Nolan drží symetrii pohledů obou iluzionistů, zde, a celkem logicky, převažuje perspektiva otce atomové bomby. Linka admirála Strausse působí poněkud zamlženě a není mě moc jasné, zda tvůrce považuje tuto postavu v celém příběhu za důležitou nebo představuje pouze personifikaci široké společnosti či politiků. Alespoň důvod se na tento film podívat znovu. Cillian Murphy exceluje a moc bych mu přál, aby výkon přetavil v hmotné ocenění. A vlastně žádnému hereckému výkonu nelze nic vytknout. Zatímco Ludwig Göransson v Tenetu spíš emuloval Hanse Zimmera, zde už tvoří podstatně víc autenticky, experimentálně a dost možná jde o jeho nejlepší soundtrack. Hoyte van Hoytema podává standardní výkon. Tzn. bezchybný. Nemyslím, že Oppenheimer je nejlepší Nolanův film, jak některá média prezentují, přesto jde opět o velkou filmovou událost. 90% ()

Kebabkony

Christopher Nolan opět posunul hranice praktických efektů na další úroveň, protože vytvořit malou verzi atomové bomby je fakt šílený (ne realnou atomovku). Ovšem pro Nolana ne, a proto si ho tolik cením. Málo kdo ještě dělá film pouze s praktickými efekty a ještě když se jedná o takové téma. Celkově má film 3 hodiny, ale přišlo mi, že sleduji třídílný kolos, který v každé hodině vyjadřuje něco jiného. Nejslabší je dle mého ta první. Zde se akorát seznamujeme s Oppenheimerem a projektem Manhattan a není to tak zajímavé, ale pak tak druhá hodina je ta nejlepší, protože sledovat výrobu a samotnou detonaci bylo zkurveně boží. Krásně se tu buduje napětí a vy pak ani nedýcháte a připadáte si jako byste byly na místě výbuchu. Závěrečná hodina mě emocionálně dostala a je to taky nejvíc depresivní část celého filmu, kde si uvědomíte tu ničivou sílu atomovky a její následky ve společnosti. Je to velice kvalitní snímek s nadupaným hereckým obsazením a taky tou myšlenkou, že si člověk hraje na boha. Hodně se zde mluví. Někdy je to nuda, ale opravdu minimálně. Za mě jsou dialogy hodně kvalitní a zajímavé a i občas složité, protože jakmile nedáváte na minutu pozor, tak se ztratíte. Cillian Murphy předvádí opět excelentní herecký výkon a nepřišlo mi, že by tu někdo zaostával. Audiovizuál je tu neskutečný a Ludwig Goransson s hudbou odvedl skvělou práci. Každý se na to bude dívat úplně jinak. Někoho to unudí k smrti. Někdo bude spokojen a se slzami v očích a nějaký Franta řekne, že to je kecání s jedním výbuchem. Já to vnímal jako vyprávění o rozpolcené osobnosti fyzika, kterým svým výzkumem vytvořil nejničivější zbraň, co kdy lidstvo vidělo. 9/10 ()

caMen

Misty strhující, místy nuda. Místy obohacující informačně, místy nesrozumitelné. Čekal jsem, že to bude vetší bomba, ale i tak je to pořád nesmírně kvalitní filmařina. Cillian je výbornej. ()

spoock

Po dlouhé době slušný Nolan, ne ten nejlepší, ale bavil mě. Všechno co bylo špatně na TENETu je tu výborné. Postavy žijí, hudba není nonstop otravná, režisér si tu nehoní triko na úkor koukatelnosti. ()

Habanera

Těžko se mi hledají slova, kterými bych popsala, co ve mě tento film zanechal. Příběh amerického Promethea, svádějícího boj se světem a sebou samotným. Zasadit se pro velký objev pro lidstvo a snášet nedozírné následky, který nikdy prachem nezapadne. Sledujeme hrdinu, či antihrdinu, rozhodujícího se mezi tím co je správné, či nevyhnutelné a zpytovaní vlastních trýznivých myšlenek o neodvratnosti smrti plodícího atomového monstra. ()

Sebule

Filmařská dokonalost. Nolan je prostě mistr ve storytellingu a režii. Herci všichni perfektní, hlavně Cillian Murphy, který si podle mě alespoň odnese nominaci na Oscara a Nolan totéž, akorát věřím v jeho výhru. Ludwig Göransson opět předvedl své umění a jeho hudba je dokonalá. To ani nemluvím o té kameře a celkově jak ten audiovizuál působí. Vlastně nemám, co bych vytknul, až na to, že to je trochu dlouhé, ale nenudil jsem se ani minutu. Hodnocení: 10/10 ()

Kinofil

|| R || Universal || Rozpočet: $100 mil. || USA: $323 704 080 - ČR: 107 614 446 Kč - Celkem: $942 067 080 || Nolan servíruje další explozivní podívanou po všech stránkách. Ačkoliv pro někoho může být problémem prakticky výhradně ukecaná 3h stopáž a minimum momentů, které nechají diváka vydechnout. A pokud ano, záhy následuje nějaký ten výbuch. Samotný onen výbuch je tu pochopitelně jen jeden, Nolan však spolu s Murphyho Oppiem na diváka sypou jednu postapokalyptickou vizi za druhou a těch šokujících výjevů je tu dost. Než o jadernou přehlídku tu jde především o to, co by se mohlo stát, až to odpálíme a kdo z nás (USA, Německo, SSSR) bude první. A to se filmu daří presentovat skvěle, takže se divák leccos dozví. Po audiovizuální stránce je to naprosté žrádýlko, na které jsme od Nolana sice už zvyklí, mě se to ale nikdy nepřejí. Hoytemova kamera je jako vždy fantastická, a ačkoliv jsem neměl možnost shlédnout originál 70mm IMAX, 35mm verze byla slušnou retro náhradou narozdíl od digitálu, ve kterém retro napůl černobílý snímek nevynikne. Zvuk je tu pak právě to "explozivní". Hudba nejen hraje téměř v každé scéně, Ludwik však znovu odvádí precizní prácičku mixováním elektrických nástrojů s tradičními a Zimmerovi se tak po všech stránkách vyrovnává. Ze zvukových efektů možná někomu budou zase praskat bubínky, ovšem jak je u Nolana známo (Dunkirk, Tenet), je to jeho záměr uvést diváka co nejvíce do děje, a to se mu vždy daří na výbornou. Scéna s odpálením Trinity stejně jako Oppieho další vize vás prostě vydechnout, a přestože víte jako vše historicky dopadne, při sledování si nejste ničím zcela jistí. To u historických filmů nejvíce kvituji, jinak totiž sklouzávají do sterilního dokumentárního vyprávění. No a po herecké stránce jde o naprostý koncert. Murphy si zákonitě musí dojít pro Oscara a konečně dostal velkou roli, která se s ním navždy potáhne. U RDJ bych se pak nedivil aspoň za nominaci. Role ostatních jsou pak sice mnohem více upozaděny na úkor jim dvou, avšak každé herecké jméno si odbyde alespoň jednu důležitou scénu či moment, díky kterému si je budete pamatovat, že ve filmu byli. Oppenheimer je rozhodně (opět) jedním z nejlepších z Nolanových filmů, bohužel vzhledem k rozsáhlé stopáži a "ukecanému" pojetí může být pro mě menším důvodem pro opakované zhlédnutí (na rozdíl od Počátku, Interstellaru, Batmanům). Kdo ví, možná to třeba vzhledem k mé oblibě jaderných témat bude přesně naopak. Každopádně jde o silného kandidáta na film roku. 85%. ()

DExUS

Začiatok filmu je pre diváka chaotický a dezorientácia trvá celkom dlho, potom si človek zvykne a nevadí to. Dĺžka je extrémna a bolo by možné to zhrnúť do 1,5h v pohode, ale nevadilo... dlhé filmy ma neodrádzajú ak sú dobré. Trocha horšie na tom bol Tony Stark, ktorého pohyby a maniere bolo vidieť skoro celý film až na posledné scény. Nemôžem si pomôcť ale RDJ to nezahral najlepšie. Zato Cillian bol úplne super a herecký výkon bol možno aj epický. Isto by som dal 5* keby bolo menej politky a viac science a myslým že taký verdikt bude dávať väčšina ľudí. ()

petrsponar

Pokouším si srovnat myšlenky,ale wow mám husí kůži ještě teď hodinu po zhlédnutí. Oppenheimer je vskutku sakra počin, scéna kdy zkouší bombu a na 5 minut je jen prosté ticho s vy sleduje jen ten výbuch a po 5 minutách se najednou pustí zvuk mi nahnal takovou husí kůži, zděšení a radost v jednom. Pan Nolan natočil opravdu dechberoucí snímek s naprosto geniální hudbou skvělým obsazením, dramatičností a genialitou, smekám, poslední hodina? bravurní výkony,ale co to kecám bravurní výkony byly po celou dobu...9/10 ()

Barkku

Rozhodně film pro kino, doma nebudete mít trpělivost "si tím projít" a rozhodně film, který je dobré vidět, pokud přemýšlíte někdy o světě. Do školních osnov. Ani ne tak proto, abychom snad viděli, jak to tehdy bylo a čí co byla vina, ale proto, abychom se zamysleli, jestli ve všech svých krocích jít opravdu až na okraj. Protože za okrajem většinou bývá propast a s propastí si neporadí každý. Obsazení a výkony šimraly na jazyku=lahůdka. Hudební podkres místy až syrově vnímaný, protože dávkovaný skvěle do napěťových scén. Zážitkem, který ale (doslova) přehlušil vše, bylo největší ticho, jaké jsem kdy v kině zažila(!) Nebudu spoilerovat při které scéně, pro tu ať si každý dojde sám, ale bylo to dechberoucí.  Co tam nikdo neřek, asi to světovládcům nepřipadá důležité, je, že tyhle věci, o kterých film pojednává, se neustále dějí bez vědomí 99% lidské populace na zemi. Tady se nehlasuje=žádná demokracie neexistuje(!) Tenhle typ hazardu je jen pro vybrané členy klubu "Narcis volume number 1" a bere s sebou milióny nic netušících. Jo a Einstein byl roztomilý a právem smutný... Běžte do kina. Honem, než to BOUCHNE! :-) ()

Bobbyk69

Musím říct, že to byla bomba (doslova), Cillian Murphy odvedl jsou roli fakt skvěle a věrohodně. Skvělá hudba, kamera, zvuk... Plus jsou i černobílé momenty, kdy jsme se mohli dívat na situaci z pohledu někoho jiného než Oppenheimera. Myslím, že tady padne i ten Oskar. Málokdy se stane, že mě nějaký film poznačí, ale tomuhle se to povedlo. Stopáž tři hodiny je dost, možná až moc, ale i tak je to skvělý silný film, který se jen tak nevidí a člověka poznačí a z kina vyjde jiný, než do něj vstoupil. Musím říct, že někdy se průměrný normální člověk v těch odborných diskuzích ztrácel a měl tak pocit, že mu něco uniká. Možná moje očekávání bylo, že se film bude více zabývat Hirošimou a Nagasaki, než kdo byl komunista a kdo ne, ale je mi jasné, že takhle to v Americe prostě bylo. Film o otci atomové bomby byl bomba a i když by možná mohl být ještě větší bomba, i tak ještě pět hvězd. 90% ()

husak_k

Oppenheimer trpí podobnými problémy jako minulé Nolanovy filmy, ale vzhledem k tomu, že je to film historický, je to vnímatelné mnohem víc. Abych to shrnul: Moc kecání, málo emocí. Dramaticky hlasitá hudba u většiny scén, včetně těch, které dramatické vůbec nejsou. Herci jsou skvělí, ale celý film jsem si přál, aby už na chvilku zavřeli klapačku. Nolan scény vůbec nenechává vydýchat, jen do vás pere jednu informaci za druhou, a po chvíli už to začne být otravné. Možná bych si přál, aby film o Oppenheimerovi natočil někdo jiný. ()

Kaskadér propadl, přesto má napsané pokračování

Kaskadér propadl, přesto má napsané pokračování