Oppenheimer

• USA Oppenheimer (viac)
USA / Veľká Británia, 2023, 180 min

V čase, keď Druhá svetová vojna ešte vyzerala nerozhodne, sa na diaľku odohrával dramatický súboj medzi Spojenými štátmi a Nemeckom o to, kto prvý zostrojí atómovú bombu a získa tak rozhodujúcu prevahu nad nepriateľom. V Amerike bol tento tajný výskum známy ako Projekt Manhattan a jedným z jeho kľúčových aktérov bol astrofyzik Robert Oppenheimer. Pod obrovským časovým tlakom sa spolu s tímom ďalších vedcov snažil zostrojiť vynález, ktorý mal potenciál zničiť svet. Bez jeho včasného dokončenia by sa ten istý svet nedal zachrániť… (Cinemart SK)

papuchalk

Další zabitý letošní film. Prostě uvědomme si, že toto téma se otevírá po strašně dlouhý době, a zase na něj nikdo 15 let nešáhne. Je potřeba ho revidovat, nové pohledy, dávno zapomenutá fakta, mladší generaci ne příliš známý manažer projektu Oppenheimer, máme tu hrdinu ale taky antihrdinu celosvětového významu, pochopí diváci jeho motivace??.. Těch nábojů tady maj tvůrci na podnose jako nikde jinde. Tohle má tak obrovský filmový potenciál, že si můžete vybrat asi tak 15 způsobů jak to zfilmovat, na co se zaměřit, a oni si vyberou tu nejmíň zajímavou část z toho všeho a podřídí tomu strukturu celého filmu. Většina režisérů si přeje do filmu bombu, a přidávají ji tam často uplně nesmyslně, jen aby film měl nějakou rozbušku. Kurva hoši, tady mají bombu ze všech bomb nejbombovatější přímo v epicentru reálnýho příběhu a vykašlou se na ni, radši se rozhodnou řešit komunisty. Nějaká soudní tahanice mezi Opím a Strauusem po válce je fakt to poslední.. Díky tomu, že se prostřihy do tohoto vyslýchání prolínají prakticky do celého filmu, je zbytek obsahu značně naředěný, a ve všech důležitých tématech které jsou naprosto nosné a zásadní, klouže po povrchu. Kromě toho je díky tomuhle prostříhávání mezi rovinami celý film dvakrát delší než by bylo potřeba, protože aby se v tom divák uplně neztratil, je celá řada situací a záběrů přehrána ve filmu dvakrát, třikrát, dokonce asi čtyřikrát (scénka u jezírka?) aby si divák vzpomněl, že toto se už před dvěma hodinami filmu odehrálo, a tak nám Nolan připomíná, a připomíná, a připomíná. Mimochodem ta scénka u jezírka je naprosto nepodstatná pro vyznění filmu, ať už si ti dva řekli cokoliv, a tady je z toho vytvořen twist pomalu jako v Dokonalém triku. Další film, který je díky ambicím režiséra pouhým zmetkem, zlomkem toho co z toho mohlo být. On prostě nemůže upustit od těch svých zálib v sedmi časových rovinách ani v tak základním příběhu, který absolutně nepotřebuje tento styl vyprávění, jelikož nepřináší nějaký jiný filmový zážitek, ani nějaké nečekané objevení, nebo rozuzlení, když se to nakonci všechno složí do jednoho. Ne, opravdu nepřínáší. Prostě uplně zbytečná forma, která zvítězila nad daleko zajímavějším obsahem. Film zcela trestuhodně nerozvíjí zajímavá témata okolo manhattan projektu, ani filozofická, ani faktografická, a že jich je, ale poskytuje pouze nejnutnější, základní informace, a uplně ten nejzákladnější filozofický pohled "aha otevřeli jsme pandořinu skříňku, co jsme to udělali". Film zcela povrchně řeší motivaci použít jadernou pumu na japonsko, a to jak motivaci prezidenta, generálů, politiků, tak vlastní Oppenheimerovu touhu použít to, na čem tak dlouho pracoval a egoisticky se tak pochlubit světu, že byl první, nejlepší, nejúspěšnější. Ale je to tam tak slaboulince naznačený, že ti dávno usnulí diváci to propásnou a ničeho si nevšimnou. Tvl to je hlavní téma filmu! Dále film zcela utajuje, že do japonska se už hrnuly divize rudé armády přeskupené z evropského konfliktu, což pro rozhodování zda pumu použít či ne, mělo jistě podstatný vliv a přináší další dílek do skládačky, ale ne v tomto filmu. Kde je pak pohled ze strany japonců? Tváří v tvář zničení? Kde je technologický vývoj bomby?? Dozvíme se jen pár drobností, uplný minimum jak to funguje, jaké překážky museli překonat? Jak získávali ten jaderný materiál? Ve filmu jen dávají kuličky do nějaký nádoby. I Z wiki se dozvíte víc. Testovací výbuch Trinity měl stejnou sílu jako ten z Nagasaki, 20kilotun, čili to byla obrovská exploze včetně toho hřibu. Ve filmu má ten výbuch sotva 50 metrů!! Je to směšně malý! USA si sami zasvinili radioaktivním spadem území velký 500 km čtverečných, od Roswellu až po Santa Fe, kde žilo až půl milionu lidí. Kde je nějaká sebereflexe toho? Dál - téma národní bezpečnosti a utajení takového projektu, je tak strašně povrchně popisované, jako soubor vzájemných pomluv mezi vědci, ktečí si vyřizují účty, ale důkazy žádný. Ono to skoro ve filmu vypadá tak, že bezpečnost a utajení během projektu manhattan nikdo moc nehrotil, a zabývali se tím až po válce, což je samozřejmě strašná kravina. Jediný co jsem se z filmu dozvěděl, že Oppenheimer měl blízko ke komunismu, a byl podezřelý z vynášení dat rusům, což mi uniklo i když jsem o manhattanu četl pěknou knížku, a že v usa bylo mezi vědci komunistické smýšlení "celkem rozšířené". Ovšem k tomuhle filmu se nemá cenu vracet, není tam nic objevnýho ani kulervoucího, ani celý ten příběh nedokáže zabalit, zrevidovat do stravitelného balíčku, který je přijímám ať už příležitostným divákem, anebo znalcem manhattan projektu. Kde je nějaký souboj dobra se zlem, kde je nějaký souboj Jekkyla a Hyda, kde je nějaká tradiční tragedie vzestup a pád hrdiny. Komunistická minulost Oppenheimera jako nosný téma fakt na 3 hodinový film nestačí, ještě navíc když je to téma tak nejednoznačně ukončený, a film je myšlenkově naprosto rozplizlý, nekonkrétní. Hlavní pointa filmu? Nebyla mu obnovena bezpečnostní prověrka. Sorry za spoiler! Jednou stačilo a dost. () (menej) (viac)

PaTeXx

Nolanův Oppenheimer je stejný majstrštyk jako dvě atomové děti právě doktora Oppieho. Nedalo mi to a musel jsem na něj vyrazit dokonce dvakrát. Burácející soundtrack střídá dokonale plynoucí dialogy a perfektní herecké výkony VŠECH zúčastněných. Nolan opět úspěšně znásilňuje naše emoční funkce (viz Oppenheimerova řeč před obecenstvem) a my si to plně necháváme líbit. Bez sebemenších pochyb uděluji plnou palbu hvězd a přidávám do oblíbených. Jeden z nejlepších filmů od doby Interstellaru. ()

mata77

Ešte stále tomu nemôžem uveriť, ale myslím, že to, ako sa cítim po zhliadnutí tohoto filmu, súvisí s Nolanovou schopnosťou pôsobiť na divákov podprahovo a tým v nich vyvolávať rôzne emocionálne zážitky. Pritom je to veľmi pozoruhodné, pretože Oppenheimer je naozaj "len" ukecaná dráma, o ktorej výsledku sme sa aj tak všetci učili už na základke. Silná réžia je cítiť v každej minúte (pulze) filmu, ale ako to už pri takýchto dielach chodí, svojím umením ma potešil hlavne vizionársky vzhliadajúci Murphy a potom aj Downey vo vedľajšej role, ktorá mu neskutočne sadla. U mňa bol najsilnejším momentom samotný záver a vízia kvantovej fyziky, uplatnená na otázku pravdepodobnosti, ktorá sa už neblíži nule. ()

xxmurphyxx

Je to Nolan, žiaľ pre mňa osobne najslabší Nolan, alebo skôr najmenej zaujímavý Nolan. Ale to bude zrejme látkou, ktorú si na sfilmovanie vybral. Jednoducho ma postava Oppenheimera nevedela dostatočne silno vtiahnuť do deja, ani si získať moje sympatie natoľko, aby som sa miestami nenudil, napriek tomu, že Murphy valí o sto šesť a znovu dokazuje svoje herecké kvality par excellence. Inak po technickej stránke ako aj tej hereckej ide o špičku, iné sa od Nolana a takéhoto obsadenia ani čakať nedalo. Jednoducho problém je v tomto prípade skôr vo mne, keďže mi z obdobia WWII ďaleko viac imponujú príbehy radových vojakov v mlynčeku na mäso, ako kravaťákov zašitých v pohodlí Washingtonu. ()

Hercalek

Tak si říkám, jetsli mě to nebavilo kvůli tříhodinové délce, nebo protože tohle prostě není můj oblíbený žánr. Natočeno bych řekla bez chybičky. Nelíbilo se mi časté přeskakování míst a časů, protože jsem v tom měla po chvíli akorát guláš. Asi jsem taky nedokázala vnímat a chápat fyzikální pojmy a souvislosti. Nebudu dělat, že se mi to líbilo, jen protože se to líbilo ostatním. Tohle prostě není film pro mě. ()

Stepka.T

Působivé po všech stránkách, vizuálně, průběhem. Jen bych si teď asi trochu potřebovala projít Wikipedii, udělat si výpisky osobností, které se ve filmu objevily, seznámit se s reáliemi a pak si to pustit znovu. Ale i tohle první zhlédnutí za ***** ()

Plaque

Vedecká exkurzia do ideologickej vojny s komunistami a medzitým tam je aj jedno bum. Ak by to bolo o hodinu kratšie, myslím, že by sa nič nestalo. ()

mnx

Na nejnavštěvovanější film mi tam přece jen něco chybělo. Více akce, více vhledu. A především delší pasáž o tom podvraťákovi, který předal plány na atomovou bombu rusákům. Zase jako zajímavá sonda, jak tehdejší USA byly prolezlé bolševiky, to není vůbec špatné. ()

]V[()Rt

Tvůrcům všechna čest. Natočit film o otci atomovek a ničiteli světů jako 3 hodiny pindání bez náznaku napětí nebo osudovosti, a to včetně onoho samotného testovacího pokusu, to je svým způsobem pozoruhodný výkon. Ale propagovat takový film způsobem zajišťujícím miliardový výdělek z kin, to je skutečně mistrovský kousek. Smekám a jdu si pustit nějaké akční céčko v zájmu zachování příčetnosti. Někdo tu použil slovní spojení "strhující freska." Já si chtěl Freddyho rukavicí strhnout ksicht. P.S. Narozdíl od Tetanu, nebo jak se to jmenovalo, jsem Oppenheimera alespoň dokoukal, i když s břitvou v třesoucích se rukou. Považuji tento bod za definitivní odluku od páně Nolana na základě nepřekonatelných rozdílů. ()

Gortyna

Desetitisíce zbytečných slov, každý druhý záběr odehrávající se v jiné časové rovině, kalkul na Oscary. V poslední době to bývá tak, že se filmy musí k těm třem hodinám prožvanit a prožvanit. Ale podobně to je i v reálu. Lidé buď na všech možných i nemožných místech čučí do mobilů, anebo sami mluví a mluví. ()

lektvar

SERIAL!!!!! Toto mal byt serial! Nestiham sa nadychnut medzi scenami. Nestiham spracovat informacie. Nestiham si vychutnat tu herecku elitu od hlavnych postav az po krovie, ktore tu kurdes davaju herci, ktori uz maju za sebou filmy, kde hrali hlavnu postavu!!! Rami malek dostal oskara!!!! Pan Nolan tvori novy druh kinematigrafie. NadKinematografie! Kde nuti nas bohapusto si uzivajucich konzumentov filmov, pozerat jeho filmy dookola dookola a dookola a zas. Len pre to, aby sme mohli objavovat predtym a predtym a predtym nevidene prednosti jeho genia. On genius je. Ale podla mna si zvolil zle umenie. Nutit cloveka pozerat na jedno dielo dokola a nenudit sa… mam vytvarnych umelcov, na ktorych diela kukam dlho a opakovane, ked sa citim zle a mam pocit, ze umelecky svet speje do sraciek. Ale je to jeden obrazok. Vo videosvete - Jeden frame. Toto je 260 000 framov zhruba (to je prepocet kolko framov maju 3 hodiny) + delostrelecke informacne dialogy, na ktore potrebujem vysoku skolu socio-polito-astro-kinemato-logie. V mojej hlave vybuchla atomova bomba skor ako na obraze. Realne toto pisem v polovici 1 pozerania. A nezmenim **** nazor lebo viem ze do najblizseho pozerania si napozeram vsetky dostupne dokumenty a urobim si vypis a charakteristiku postav z wiki aby som bola v obraze skor ako to zas pustim. Ako … priestor, kam tento clovek chce posunut ludske vnimanie filmu, je na svetelne roky vzdialeny este. T.j. Zas si musim pozriet interstellar 😆😆😆 ()

LooserEVZ

Uff.... nuda v Brně.....chtěl jsem dát 2* ,ale je fakt,že by to nebylo fér-tak dávám 3,ale za mě je to 50% To co už jsem věděl-jsem viděl ve filmu.Samozřejmě to byl milník naší historie,ale film zas tak dobrej nebyl-v žádnym případě jsem si neřekl Wau....a nechápu tak vysoký hodnocení..... ()

imaginer21

Nolanův filmový opus o strůjci atomovky nemohl přijít v příhodnější čas, a to jak z hlediska současného politického dění, tak i z hlediska tíživosti tématu obecně. Je to mimořádně opojná, mrazivá, temná i komplexní studie duše geniálního fyzika, který se za dob vrcholu své tvůrčí práce zároveň musel nechat svádět svými vlastními démony a nejistými vztahy na všech frontách. Ale i dobou, ve které žil. Jeho největší odkaz lidstvu nakonec nedal spát jak jemu samotnému, tak těm, kteří s tímto odkazem mohli naložit (a skutečně tak učinili). Cillian Murphy sice nemá ten nevinný dětský výraz skutečného Oppenheimera, ale skrze jeho sebevědomý, ovšem i nadmíru vystrašený pohled v mnoha scénách splnil bohatě své a vylíčil skutečného Oppenhaimera jako génia zajatého děsem své reality, konajícího na popud vyšších cílů i vlastní nejednoznačné morálky. Známé tváře ve vedlejších úlohách nejsou ve filmu jen pro parádu, Nolan je svým režisérským umem a jasnou scénaristickou vizí drží pevně na uzdě a ždímá z nich maximum. Z nich asi nejvíce vyčnívá, a to parádně, Robert Downey Jr. Fantastické jsou ovšem i Emily Bluntová a Florence Pugh. V mnoha případech je tak Oppenhaimer tah na jistotu a s největší pravděpodobností jistým kandidátem na nositele hned několika zlatých sošek. U mě mimo ty herecké kvality boduje i rozvrstvená výstavba soudního dramatu a spolu s ní epická hudební, potažmo celková zvuková složka. Ta vás vtáhne do děje i se zavřenýma očima. Sám Nolan je přitom bez nadsázky novým Spielbergem - tak jako kdysi mistr určoval, definoval a překonával se svou hravostí a nekonvečností směr uznávané filmové tvorby, je Nolan v dnešní době vrcholným filmařem, který je svému řemeslu tak oddaný (a především velkému plátnu), že se nebojí jít daleko za hranice současných technických možností, či z nich zcela vybočovat. A ukazuje mnohým Feigům, Emmerichům, ale i těm Spielbergům, Lucasům a Cameronům, že i v 21. století se prostě dá CGI smést ze stolu a poctivá filmařina vyžaduje jen dobré světlo, neotřelé hrátky s optikou a vlastní analogový filmový formát. Jestli takový Cameron redefinoval a posunul 3D technologie, Nolan tím samým určil budoucnost (stále plně funkční) analogové filmové tvorby. (Oppenhaimerův) klobouk dolů! ()

Hlavonozec

Nolan to opět dokázal a přesvědčil mě o tom, že budu chodit do kina na každý jeho film, jaký natočí, protože tohle je tvůrce, který stojí za podporu. Užil jsem si každou jednu vteřinu záběru. Celé 3 hodiny mi uplynuly jako voda a téměř žádná pasáž mi nepřišla zbytečná nebo natahovaná. Dve třetiny tohoto filmu jsou masivním gigantem, kde se ukazuje Nolanův maximalismus z posledních let, až jsem se bál, že se nebude štítit do natáčení využít skutečnou atomovku. Zbylá třetina se zase dostává do roviny, kdy jsem se nemohl ubránit přirovnání k filmům typu Dvanáct rozhněvaných mužů, druhá polovina filmu Sully nebo třeba Social Network od Davida Finchera. Právě pro spojení těchto odlišných rovin použil svou osvědčenou techniku z Mementa. Zvuková stránka filmu je odvedena stejně tak geniálně, jako ta vizuální. Dialogy jsou úderné, místy se nebáli cynických narážek na prolomení ledu. Mělo to prvky hororu, dramatu, i lehké detektivky. Co se mi však zarylo pod kůži nejvíc je závěrečný test. Celá ta sekvence je možná jedna z nejlepších scén, jakou jsem za poslední roky ve filmu viděl. Solidních 95% PS: Dejte už Murphymu někdo Oscara, než se ukouří k smrti. ()

KolarikKing

Biografie jak od Rona Howarda, soudní drama jak od Aarona Sorkina, a to celé v monumentálním kabátě tak jak to umí jenom Christopher Nolan. Musím vyzdvihnout vynikající práci zvuku. Co se týče kamery, díky tomu, že Nolan nepoužívá CGI, je zážitek o to intenzivnější. Všechno od štěpení až po výbuch je brilantně natočeno. Tím ovšem nesnižuji konverzační scény, které jsou také výborně nasnímány. Přechod mezi barevným a černobílým formátem byl hodně zajímavý. Nepamatuji film, kde by hrálo tolik světových herců. A všichni podali vynikající výkon, ale Cillian Murphy a Robert Downey Jr. si doufám dojdou pro Oscara. Celková stopáž 3 hodiny se sice zdá přepálená, ale i přesto, že se vlastně celou dobu jenom mluví, tak film zaujme a rychle uteče. Bohužel si ale nemyslím, že to tak bude i při dalším shlédnutí. Nolan sice natočil jeden ze svých nejlepších filmů, ale určitě si ho nebudu pouštět jednou nebo dvakrát do roka jako například Inception nebo Interstellar. 9/10 ()

Thug_Leo

Nolana mám rád stejně jako všechny jeho filmy, stejné pocity mám i k Cillianovi, téma projektu Manhattan jsem pár let zpátky hltal, shlédl jsem dokonce i seriál Manhattan proto jsem s nadšením a očekáváním zakoupil lupeny na premiéru, přemluvil svou drahou polovičku které jakékoliv války, bomby nesnáší s tím, že Nolan je záruka kvality, taxík nepřijel, fronta dlouhá, popkorn drahý a pak to přišlo...počátek, který uváděl jednotlivé postavy a zmatečné prostřihy reakcí a návalů hlasitosti, spojené s politickou částí, pomalu, ale jistě ubíraly dynamice i napětí, vnitřní souboje Roberta, která jsou rozmazávány o něco méně jako jeho politické náklonosti pomalu začaly rušit namísto lapat po dechu. Po téměř dvou hodinách došlo na testovací explozi, která přinesla větší zklamání než video na youtube v 360p kvalitě. Své téměř usínající partnerce jsem zašepal "ti co to špatně hodnotili, zmínili, že poslední hodina je nejhorší" nevypaříme se? Během 20 sekund jsme evakuovali sál a milá uvaděčka nám potvrdila náš pocit s tím, že zmínila, že bohužel musí setrvat v počátku filmu v sále a mileráda nám otevřela předčasně vrata budovy. Se zklamáním jsme se odklopýtali domů a začali štěpit atomy na toaletě z předraženého sýrového popkornu. ()

Kaskadér propadl, přesto má napsané pokračování

Kaskadér propadl, přesto má napsané pokračování