Začalo to v Los Alamos

• USA Trinity and Beyond: The Atomic Bomb Movie
USA, 1995, 92 min (televízna verzia: 2x51 min)

16. července 1945 byla pod krycím kódem Trinity odpálena v Novém Mexiku odpálena první atomová bomba na světě. 6. a 9. srpna 1945 provedly Spojené státy dva atomové útoky na Japonsko a to pochopilo, že další boj je marný. 2. září téhož roku 2. světová válka skončila. Začala ale nová éra vědy a techniky, vojenství a také mezinárodních vztahů. Spojené státy, které zpočátku držely atomový monopol, dále úspěšně vyvíjely a zkoušely účinnější bomby. V roce 1949 byla americká veřejnost šokována, když SSSR provedl výbuch vlastní atomové pumy. Začaly atomové závody a "studená válka" měla v průběhu padesátých a začátkem šedesátých let několikrát šanci přejít ve "válku horkou". Do atomového klubu vstoupily ještě Francie a Velká Británie. V roce 1963 se mezinárodní siutace zklidnila, když vstoupila v platnost smlouva o zákazu jaderných pokusů v ovzduší. Celých uplynulých sedmnáct let se totiž většina jaderných testů odehrávala v atmosféře. To ale málokdo tušil, že v říjnu 1964 vystoupá k oblakům atomový hřib "Made in China"... (oficiálny text distribútora)

Blizzard

Průřez historií atomu a zároveň děsivý dokument s již dříve nezveřejněnými záběry a informacemi, který se objevil v HD kvalitě i na programu Discovery. Vše začíná citátem H.G. Wellse z knihy The World Set Free roku 1914: "...and these atomic bombs which science burst upon the world that night were strange even to the men who used them." Dokument zobrazuje WWII, kdy se zkoumal potenciál uranu a byla vytvořena první řetězová reakce. Dále pokračuje Projektem Manhattan, z kterého později vzešly atomové bomby svržené na Japonsko. Paradoxně konec WWII odstartoval atomový boom, který "skončil" až po sérii 331 atmosférických atomových testů, které v letech 1945 až 1962 provedly USA. Ke konci dokumentu se dozvíme, že 100 zemí ratifikovalo Smlouvu o zákazu testování ve snaze zabránit nebezpečí radioaktivního zamoření od atmosférických testů, jenomže o rok později... Děsivé záběry výbuchů na zemi, ve vodě i ve vzduchu navíc umocňuje vynikající orchestrální hudba skladatele Williama Stromberga v podání moskevského symfonického orchestru, která představuje jakýsi mix mezi Conanem a Matrixem a jen prohlubuje tehdejší atmosféru a především mohutnou devastaci atomových zbraní, vytvořených kým jiným než člověkem samotným. (9/10) ()

T2

História výbuchov atómových bômb mohla mať aj lepšie komentovaný doprovod a zaujímavejšie vysvetlivky, nie len údaje o tom kedy sa ta ktorá bomba odpálila a koľko mala megaton, čo sa opakuje na celej ploche dokumentu a postupom času to už prestáva byť ozaj zaujímavé. Aspoň že ten hudobný doprovod k tým žiarivým obrázkom bol fajn. Ináč USA(Američania) to sú fakt bláznivý ľudia ako mohli urobiť vyše 300 atómových pokusov s tým zámerom, že chcú len lepšie chrániť svoje obyvateľstvo pred vonkajším zlom!? /45%/ ()

Djkoma

Dokument o atomových bombách. Vy jste to nikdy nechtěli vidět? Já tedy určitě ano a dostalo se mi velmi hutného a detailního rozebrání nejen atomových zbraní, ale i druhů testů, které především v USA probíhali (a to nemluvím o závěru filmu...). Pravděpodobně zachránila atomová bomba velké množství životů, ale je také ztělesněním zla a nebezpečí, které může mít v rukou prakticky kterákoliv větší země. Osobně mě zaujal neskutečný počet pokusů, odpálených atomových bomb američany a vše okolo těchto pokusů. Postavit si malý ostrov, na který si hodíme bombu a pak sledujeme dopad... K tomu stačí jen přidat drobnou připomínku, že ne všichni byli na 100% přesvědčeni o tom, co se stane až se svrhne atomová bomba. Samotný dokument představuje "nádherné" záběry děsivé zbraně, v doprovodu vážně hudby a vám nezbývá než se nechat položit na lopatky. Trinity and Beyond je plný informací, plný úchvatných obrazů, hudby a to celé v děsivém obalu věčného nebezpečí a hrůz, kterých je atomová zbraň schopna. ()

Slasher

Dal jsem si teď sadu dokumentů na téma nukleární svět a ano, tento vychází jako #1. Disponuje totiž jak tou nejkrásnější sbírkou záběrů na exploze (silně doporučuji sehnat v HD), tak fokusem/ obsáhlejším výčtem testů a inovací bomb od původní Trinity až po Tightrope, s důrazem tu samozřejmě na Ameriku; předně nebohý ostrůvky v Pacifiku, nevadskou poušť až pak i vesmír. Je to skvěle hudebně doplněný. A pořád letem světem, ale vyčerpávající množství informací si lze naložit všude napříč internety. Co je víc cool téma, než "this is the day the world ends" - ultimátní nádhera tak epický míry destrukce? [seznam atomic age dokumentů u mě v Deníčku] ()

igi B.

From Los Alamos to Hell... Poutavé! A není nad ten nezlomnej lidskej duch, že... Ale zase dlužno říct, že topoly to přežily a nebýt >amerického atomu<, kdoví kde v kterém pekle by ten mizernej svět dnes byl, želbohu... %-/ - - - - - (Poprvé viděno 5.2.2012 na >samotřetím prostoru< , hodnocení do třetice všeho jadrného, komentář zde zhorka jako první - 5.2.2012) ()

zelvopyr

Fascinující. Akorát to není moc o filmařině, ale jen o unikátních záběrech. Myslím, že filmu dost chybělo zasazení pokroku v atomových zbraních do situace (Korea, Kubánská krize, Čínské války apod.). No a ten machr co dělal titulky... si pletl číslovky, fúzi se štěpením, reaktor s reakcí, a vůbec překlad byl poměrně přibližný a místy opačný, zavádějící. Proto nemám rád hardsuby, že se nedají vypnout a rozptylují... ()

Le_Chuck

Už chápem paniku amíkov z kufríkovej atomovky. Informačne strohý dokument s dokonalou dobovou atmosférou, prináša svojim spôsobom facsinujúce obrazy niečoho výnimočného. Dielo totálanej skazy a nespútanej masovej sily kombinácie veda-príroda, ktoré sa za doprovodu epických chorálov vleptávajú pod kožu. Skutočná filmová apokalypsa, ktorá vyráža dych už len tým, že je a aj tým ako ďaleko dokáže človek zájsť. Hodnotím z hľadiska potreby tohoto odkazu a povinnosti "must see". 100% ()

Rex Mundi

Musím sa priznať, že po hodine a pol pozerania na atómové hríby som sa fakt necítila dobre - ak to bol zámer filmárov, vyšiel. Keď som si uvedomila tie údaje (v epicentre teplota 10 miliónov stupňov), bolo mi ľúto našej matičky Zeme, lebo na takého zásahy jej biotop nemá byť stavaný! A predsa jej to robíme, ide o zradu vlastného hniezda... V každom prípade sa už nečudujem, že sa na svete tak abnormálne rozmohla rakovina a ďalšie pliagy - dnes všetci spomínajú iba na Černobyľ a tvrdia, že rakovina je z potravín plných pesticíd... ale keď Amíci urobili v Pacifiku 331 atmosférických jadrových výbuchov (pod/zemné a pod/vodné ani nerátajme), nech mi nikto nerozpráva, že sa tie tony svinstva len tak vyparili do vesmíru. Veselo sa v atmosfére rozfúkali po celom svete, a tak všetci platíme daň za idiotské hračky zelených mozgov tohto sveta. Človek je deštruktívny tvor a neskončí, kým nezničí aj seba. Je to smutné. Ako sa vraví, rovnako spravodlivý ku všetkým je iba čas... a Stroncium 90. A bude hůř. (P.S.: Toto video na mape sveta zhrnie všetky atómové výbuchy do roku 1998 - bolo ich spolu 2053.) ()

Big Bear

Záběry jsou to dechberoucí. Jakoby se chřtán pekla otevíral. Člověk si při tom uvědomuje, že jsou asi tajemství, která měla zůstat nepoznána... Až při těch pokusných testech a záběrech na všechny ty hřiby, ohnivé koule a EMP bouře si člověk uvědomí jak blízko byla Země v padesátých letech blízko od zničení. A to ke všemu nejen Amíci, ale i Rusové řadu atomovek při různých nehodách letounů a ponorek poztráceli a dodnes je nikdo neobjevil, byť se o to pochopitelně armády vždy velice snažily.... Ztraceným atomovkám je věnován dokument Lost Bombs: Nuclear Weapons (2006). Tenhle dokument nám to pěkně shrnul od Hirošimy po poslední testy ve vesmíru s termickými potvorami... I když posledními... jak sám dokument v roce 2005 naťukává... Přichází Čína a úspěšně testuje vodíkovou pumu. A dnes je tu ještě ,,rakeťák'' Kim Čuň Neum, který už nějakou asi taky má... Snad mají lidi dost rozumu aby nikde na světě nezmáčkli to červené tlačítko - LAUNCH ! Za ty záběry... * * * * * ()

S.Quentin QUALE

Moje oblíbené školní referátní téma na všech čtyřech stupních. Všem, který aspoň trochu zajímájí informace ohledně nukleárních bomb, výbuchů, testování vývoje, historie, účinků a všeho okolo, vřele doporučuju. Naprosto unikátní záběry výbuchů a především účinků radioaktivity a tlakové vlny na všecky možné materiály. Mazec! ()

Vančura

Dokument přibližující zlověstnou krásu atomového hřibu prostřednictvím celé řady unikátních záběrů. Osobně jsem to odzíral s otevřenou pusou, nevycházeje z údivu nad tím, jak se vůbec něco takového mohlo podařit natočit. Mimořádně zneklidňující podívaná. ()

Javert

Slabší 4*. Hlavně proto, že od dokumentu o nukleárních testech bych čekal trochu větší výpověď, než jen jak se taková bombička vyrábí a co dělá. Ani mrazivý konec mi nezabrání napsat, že Atomic Café je o třídu lepší. ()

Marze

Časem to pak pro ty, které nezrušují atomové výbuchy začne být trochu monotónní. Poškodit si elektrické obvody a na 8 hodin si umlčet rádiové přenosy pokus bombou e vyšších vrstvách atmosféry nad USA dovedou jen američtí fašisté za vedení Hitlerova dvorního raketového konstruktéra Browna, který se drze usmívá do kamery. . ()

Tommassi3

Naprosto vizuálně jedinečný dokument týkající se historie jaderných zbraní, jehož síla tkví v realistických málokde viděných fascinujících, jak jen mi morálka dovoluje je fascinujícími nazvat, záběrech těchto ničivých "monster", díky nimž sice de facto skončila 2.světová válka, ale bez jejichž objevu by se zřejmě každý z nás rád obešel !! Už jen fakt, že se jedná o dokument americký, však naznačuje, že těch nejzásadnějších otázek i nejpalčivějších odpovědí na ně se zde nedočkáme.. ()

gogos

Hodně vydařený dokument plný úžasných záběrů, zajímavých informací a hlavně epické hudby. Vadou na kráse je podle mého to, že se dokument zabývá v 98% pouze jen americkou stránkou... Při své délce tam šlo nacpat více států s jaderným programem... ()

wipeout

Nebudem hodnotiť tento dokument ako film lebo skutočný tvorcovia tohto monštrózneho predstavenia sú vedci a politici, ktorý za vytváraním podobných ľudstvo ohrozojúcich prostriedkov stoja. Je to zvláštne fascinujúce predstavenie farieb a deštrukcie, podfarbené podľa mňa nevkusnou hudbou intenzifikujúcou devastáciu v najintenívnejších obdobiach zbrojenia a testovania jadrových a termonukleárnych zbraní. Veľmi zaujímavé sú najmä úryvky z rôznych propagantistických filmov made by us army. Keď vás táto téma zaujíma tak spolu s viacerými novoodtajnenými zábermi tu máte na tácke to pravé "šťavnaté nukleárne menu". Bon appetit. ()

raffspIn

Dějiny lidské touhy bořit!. Absolutní oční a ušní megalomasnké válečné orgie. Radagast: nechcu být hnidopich, ale to jsou Čínani, v tomto případě je to sakra velký rozdíl. ()

Radiq

To se pak člověk nemůže divit, proč tak rapidně přibylo tolik novejch nemocí a zmutovanejch virů, když zkurvení amíci a rusáci a bůhvíkdoještě vypustili tolik radioaktivních látek. I když tenhle dokument je spíš o testování americkejch bomb, dozvíme se něco málo i o jinejch zemích, přičemž Čína na konci je fakt zábavná. Jinak gigantičnost výbuchů je sice úchvatná, ale kdyby to nikdo nikdy nevymyslel, tak by mi to nijak nechybělo. Z dokumentárního hlediska vynikající dílo. ()