Oppenheimer

• USA Oppenheimer (viac)
USA / Veľká Británia, 2023, 180 min

V čase, keď Druhá svetová vojna ešte vyzerala nerozhodne, sa na diaľku odohrával dramatický súboj medzi Spojenými štátmi a Nemeckom o to, kto prvý zostrojí atómovú bombu a získa tak rozhodujúcu prevahu nad nepriateľom. V Amerike bol tento tajný výskum známy ako Projekt Manhattan a jedným z jeho kľúčových aktérov bol astrofyzik Robert Oppenheimer. Pod obrovským časovým tlakom sa spolu s tímom ďalších vedcov snažil zostrojiť vynález, ktorý mal potenciál zničiť svet. Bez jeho včasného dokončenia by sa ten istý svet nedal zachrániť… (Cinemart SK)

LEATHERFAC

Tříhodinový film, z něhož je povedená tak třičtvrtě hodina a zbytek je téměř nekoukatelný. Tím povedeným myslím události před výbuchem a během něj a závěr. Jinak je to nejukecanější film všech dob. Dialogy probíhají v opravdu zběsilém tempu. Včetně střihu. Film mi chvílemi připadal jako sestříhaný dynamický trailer k filmu, nebo hudební videoklip. Hromada nezapamatovatelných jmen a nesmyslné neustálé skákání v čase. Nesnáším nekontinuálně běžící filmy vyprávěné v retrospektivě, ještě navíc v několika různých časových rovinách. Nolan se navíc ani neobtěžuje divákovi ujednodušit přehlednost alespoň titulkem, ve kterém jsme zrovna roce. Tohle vážně miluju. Navíc všechno krom výše zmíněného povedeného je neskutečná vata, politikaření, výslechy, soudy, komise bla bla bla. Nolan místo aby využil tematického potenciálu okolo svržení první atomové bomby, se raději rozhodl diváky unudit nezáživným tlacháním. Takže první třičtvrtě hodina je neskutečná pruda a můžete ji raději celou přeskočit. A pak taky spoustu dalších scén... ano - ó jak bylo prozíravé moje rozhodnutí, nechat si ujít projekci v kině (to by mě zabilo) a místo toho si raději film vychutnat na svém domácím "IMAX projektoru" z postele.  Co se týče herců, můj oblíbenec Cillian nezklamal, Downey taky dobrý, ale hraje postavu v příběhové lince, která mě nezajímala.  A chlápek co hraje Einsteina na něj není vůbec podobný - to už byl víc i Smoljak v Kulovém blesku! :-)) Speciální pochvalu ovšem nutno uznat za krátký, leč dokonalý výstup Gary Oldmana v roli prezidenta Trumana: "Už sem toho ufňukánka nepouštějte!" Ovšem suma sumárum, myslím, že těch, co by zatoužili po druhé projekci asi moc nebude... Velká škoda - potenciál byl velký. ()

joora1

Tentokrát mě Nolan nedostal a je to snad poprvé. Přesto se snímku nedá co vytknout. Jak jsem Tenet vnímal jako náročný snímek na pochopení svým pojetím, Oppenheimer je náročný v tom, že divák se musí orientovat ve světě dialogů. Těch je film napěchovaný doslova až na samou hranu. Vše je na první dobrou poutavé, přesto si po prvním shlednutí nedokáži vybavit zásadní nebo klíčové momenty. Samozřejmě řemeslná práce jako střih, zvuk to je top class. ()

Elerrina

Kdyby se to pokrátilo bratru tak o 50 minut a dalo si to trochu práce s větší přehledností časových rovin, tak by to skutečně byl film opojný jak víno. Takhle je bohužel všechna ta krása úderných dialogů i působivých vizuálních momentů s fantastickým zvukovým podkresem rozředěná v až nesmyslné spoustě ubíjející politické vaty, kladené na diváka od začátku až do konce v několika časových vrstvách, pravděpodobně za účelem jeho zadušení. Nolan definitivně zasedl trůn největšího filmového manýristy současné doby. 70% ()

Chmur

Obdivuji Nolana, že dokázal vystavět tříhodinové v podstatě konverzační drama způsobem, kdy film celou dobu nenudí. Klobouk dolů. Je to prostě pan scenárista a režisér. Herci jsou skvělí. S Nolanem chce asi většina Hollywoodu pracovat, takže i relativně známí herci (Malek, Branagh, Affleck a další) se tu spokojí s kdejakym štěkem. Že bude C. Murphy jako Oppenheimer skvělý, jsem tak nějak předpokládal, ale příjemně překvapil R. Downey Jr v roli L. Strausse. Jediné, s čím jsem měl problém byla přehršel postav, z nichž mnohé se v ději jen mihly, ale dále se na ně odkazuje. Prostě jsem se v těch fyzicích troch ztrácel ()

Wally

Všichni čekali dech beroucí záběry výbuchů atomovek a ono kulový...v podstatě jde o ´povídací´ film, který kromě životopisného a historického popisu padá trochu do politického dramatu...prostě víc kecání než akce... Za mne druhá polovina vylepšuje dojem z té první, kdy jsem potřeboval zkousnout tu formu. C. Murphy boží...v podstatě neslezl z obrazu...byť, jak říká moje žena, má jen jeden výraz tváře a xichtí se tak pořád stejně... Bavilo, ale jednou a dost... ()

hefoo

Atomovou zbraň, kterou jako jediná použila právě US a zabila kromě vojáků statisíce nevinných žen a detí. To jsou paradoxy... ()

Litvicek

Slabší 4 hvězdy. Kdybych se mohl vrátit v čase a vybrat si, jestli vidět tohle a nebo Barbie, koupil bych si mojito a šel čumět na Margot Robbie. Nolan vytvořil epický snímek, o tom bez debat, kde hlavní protagonista má status boha - Celý snímek nás provází silné klepání na rameno, abychom si uvědomili, že Oppie je úžasný charaktér a má toho pověstného fištróna, takže kdo jiný by měl stát za hozením bomb na japonce, když ne on? Audio a vizuálně je to úžasný. Příběhově se posouváme tak rychle, že člověk až čumí, kolik toho Nolan stihl vlastně do té stopáže vecpat. Ale ve finále, když se zamyslím nad vším tím hypem a našimi očekáváními, tak musím říct, že nevím, jestli jsem vlastně spokojen. Politicky, příběhové drama, které vede filozofické přesahy, doplněné dobovými fakty, abychom se dostali na nonšalantní konec, který tě doslova zarazí do sedačky. Vyplatilo se to tedy vidět? Určitě ano. Pustím si to někdy znova? Těžko říct. Proto 4 hvězdy.. Interstellar vidím každý rok a každý rok u něj řvu nadšením (slzy štěstí 100%). A to je ten rozdíl. ()

Orthank

Veľká vec. Skutočne veľká. Jeden z najzásadnejších filmov minimálne dekády ak nie nového tisícročia. Zásadná ešte neznamená dokonalá, napriek tomu skutočne podarená. Veľmi, najmä politicky, nekorektný emočne a vizuálne vyčerpávajúci exkurz do nie práve najslávnejšej etapy ľudstva a jedného nemenej dôležitého človeka, ktorého životopis by bez unikatnej nolanovskej formy, hereckých "orgií" a skvelého scenára takmer zaručene k smrti unudil každého bežného a najmä vedy neznalého diváka....a ten konšpiračný záver.... Paráda!!! Nolan opäť trafil klinec po hlavičke. ()

jakeer

Christopher Nolan kedysi povedal, že každý dobrý film potrebuje kúsok Michaela Cainea. Som rád, že sa mu dobrý film podarilo natočiť aj bez spomínaného velikána (toho času na zaslúženom dôchodku). Je pravda, že Nolan, čoby jeden z mojich dvoch naj režisérov uspokojil moje divácke chúťky po dlhých deviatich rokoch, keď Dunkirk a Tenet boli pre mňa (síce štvorhviezdičkovým) sklamaním. Nesúhlasim síce s nadšenými hlasmi, že ide o najlepší Nolanov film, lebo ním naozaj nie je (a ani druhým či tretím), ale po filmárskej stránke mu nie je čo vytknúť. Zozačiatku to je síce Oppenheimerov život letom svetom, tempo je šialené, až sa to napokon radikálne spomalí. Výbuch bomby neznamená vyvrcholenie filmu, po ňom nasleduje ešte cca hodina deja, ktorý pojednáva o tom zvláštnom pojednávaní (bol to súd, disciplinárka či čo?), ktoré mňa nejako osobne nezaujíma (tak ako ani Oppenheimerovo sukničkárstvo, arogancia či osobný život celkovo). Boli to podobné pocity, ako pri Eastwoodovom filme Sully, kde tiež chceli hlavnú postavu perzekvovať, no mne to žily netrhalo. Čo je naozaj na deji zaujímavé, je vhľad do toho, ako atómovka vznikala. Nolan už menej hrá na formu ako v jeho ranej tvorbe, film je v podstate konverzačkou, ale svoje povestné audiovizuálne fičúry teraz s mierou využíva predovšetkým na podkreslenie vnútorného boja hlavného hrdinu (alebo v čiernobielej farbe jeho nemesis). Snímka otvára polemiku o morálnosti vzniku a napokon použitia jadrovej zbrane a priestor na vlastný záver ponecháva aj divákovi. P.S. Aby som nezabudol, videné v IMAXe. ()

AdamesWWE

[9/10] Mr.Nolan opäť serívruje poriadnu filmovú nálož, tentokrát sa rozhodol zdokumentovať život Oppenheimera. Mal som obavy z dlhej minutáže a aj z toho, že film bude z veľkej časti stavaný na dialógoch, ale je to natočené šikovným a pútavým spôsobom, takže režisér nám nedáva ani priestor na nudnejšie pasáže a priam káže divákovi, aby celý film pozorne študoval čo sa deje na plátne. Herecké obsadenie je postavené na zvučných menách, kde svoje herecké kvality ukazuje každý ako najlepšie vie a príjemne na prekvapil svojím hraním Robert Downey. Niektoré dialógy boli pekne vygradované v dosť hustej atmosfére, čo podčiarkuje aj veľmi dobrý výber hudby. Výbuch natočený výborne a vložený do deja v tej správnej chvíli. Opakované pozretie určite upevní môj dojem, že sa jedná o veľmi kvalitný snímok, ktorý určite bude zastávať čestné miesto medzi najlepšímy filmami posledných rokoch. ()

papushka

Fenomenální pohlcující pecka. Opět film, co je o hodně někde před vším ostatním v kinech. Cítím ve vzduchu zasloužené Oscary! ()

Hanys_

Těžko se kritizuje něco tak technicky i herecky vypiplaného. Jenže ten příběh (hlavně Downeyho příběhová linka - byť on sám je na oscara) hlavně po výbuchu, už je tím suchším životopisem, ke kterému měl celou dobu daleko. 8/5/10 ()

Stromovous87

Skvělý film. Celé tři hodiny jsem v kině seděl jako přikovaný, ani jsem si neuvědomil kolik času uběhlo. Soudní dramata - což tenhle film více jak z poloviny je - mi čas od času nevadí. V případě filmů jako Lid vs. Larry Flint, nebo Chicagský tribunál, mě dokáží pohltit tak, že nedokážu odlepit oči od obrazovky a to přesně se stalo i v případě filmu Oppenheimer. Tato dějová linka mě tedy bavila a nepřišla mi nadbytečná a naopak udržovala mojí pozornost u filmu lépe, než kdyby se děj točil jen okolo událostí v Los Alamos. Herecké výkony byly úžasné - pro Cilliana se jedná určitě o jednu z životních rolí. Robert Downey Jr. ve své roli také exceluje. Emily Blunt tu hrála pro mě strašně nesympatickou postavu manželku-alkoholičku, ale zahrála jí dobře. Za malou zmínku stojí, že se tu mihne i postava vědkyně-chemičky Lilli Hornig (1921-2017), která se narodila v roce 1921 v Ústí do  německy mluvící židovské rodiny a byla občankou Československa, než byla její rodina nucena utéct před nacisty - jako hromada vědců židovského původu. Za mě tedy skvělý filmový zážitek - 90% ()

Rema

Film viděn 2x v IMAXU Flora. Při první projekci jsem byla tak zahlcena audiovizuální stránkou, že mi utíkaly dialogy. Ty jsem měla šanci pořádně vnímat až při druhé projekci. Cením si toho, do jakého tématu se Nolan pustil v dnešní válečné náladě, kdy cokoli jiného než řinčení zbraní Bidenova administrativa nepodporuje, respektive nepodporovala v době vzniku filmu. Pro jednou má zase člověk pocit, že umění dokáže i důstojně nastavovat zrcadlo době. Několik lidí po skončení promítání tleskalo. ()

Mafiapau

Dávám dvě hvězdy za herecké výkony, bandu herců co se sešla v dost dobré kombinaci, audio-vizuální sránku, dobovou autenticitu, a vygrejdovanou scénu testování první Oppenhajmovinky. Nolana nebudu hulit ikdyž udělal dost čuprózních filmů. Mohl by ale zase udělat nějaký scífko.. ()

ruhebitte2010

Herecké výkony téměř bezchybné. Bylo tam pár úseku, kdy jsem se začínal nudit, ale to asi vzhledem k délce filmu a možná až zbytečně moc obsáhlým dialogům nelze filmu vyčítat. Rozhodně o třídu lepší než Barbie 😁. ()

Sancty

Vypožičiam si kamarátove slová, ktoré raz vyslovil na festivale Brutal Assault po tom ako ma jedna z kapiel (názov si už fakt nepamätám) zaujala svojou precíznou hrou na hudobné nástroje a ktoré presne vystihujú môj názor na Nolanove filmy: Technika nie je všetko. Nolen je zručný režisér, o tom niet pochýb, ale o svojej výnimočnosti ma zatiaľ nepresvedčil. Nielen pre obsah už spomenutého citátu ale aj pre akýsi neurčitý chlad vystupujúci z jeho doterajšej tvorby. Vôbec tým nemyslím používané filtre či farby ale niečo kvôli čomu si neviem k žiadnej z jeho postáv vytvoriť akýkoľvek vzťah. No a k takým potom nemám dôvod sa opakovane vracať. Oppenheimer sem tiež zapadá, čo ma mrzí, lebo som očakával film s výraznou postavou aspoň na úrovni Ledgerovho Jokera. Namiesto nej som však dostal iba chudáka, ktorý rumázga nad smrťou milenky a genocídu obyvateľov odbije odvrátením pohľadu. Rozhodujúci moment hlavnej postavy na získanie sympatií a Murphyho premárnená príležitosť predviesť herectvo len emočnou mimikou. Tí čo videli Mikkelsena v Kohlhaasovi určite vedia o čom hovorím. K záveru iba toľko, že mal skončiť výbuchom bomby, pretože k nemu logicky smeroval a nieto ešte trápiť následnými vypočúvaniami. Hudbu ani nechcem komentovať. Všetci tí Zimmerovia, Guðnadóttirky a Göranssonovia skladajú aranžmány, ktorými sa do môjho vkusu absolútne netriafajú. Nuž, to je ale iba môj problém. ()

SpaceOdyseus

Shot, reverse shot, rinse and repeat po tři hodiny? Když je to v úžasném podání mistrů Nolana, Hoytemy a Murphyho, tak mi to ke spokojenosti úplně stačí. ()

ChrisBa

Po otrasnom zážitku s menom Tenet sa Nolan naspäť dostáva na koňa, pričom mu k tomu paradoxne pomáha námet, pri ktorom nemohol veľa vymýšľať a fantazírovať ako to vie len on.. Herecky nabitý hviezdami, ktoré si užívajú svoje role, scenáristicky brilantné a výbornou hudbou nadupané.. To, že to má 3 hodiny si ani nevšimnete, pretože Nolan vás do toho vťahuje každou scénou.. Na 5* to ale nie je.. jednu strhávam za občasný brutálny patos, ktorému sa Nolan sem-tam nevyhne(odkaz na JFK bol patetický viac než dosť).. a zároveň za to, že film sa síce snaží pohrávať s morálnym odsúdením zhotovenia a použitia atómovej bomby na civilné obyvateľstvo, ale naozaj sa iba pohráva, pretože druhým dychom stále niekde odznieva, že týmto vlastne zachraňujú ďalšie životy.. rovnako síce obsahuje scénu, kde sa rozoberá, koľko ľudí v japonsku zomrelo a ako, pričom sám oppenheimer sleduje fotky na plátne, ale nám tieto veci neukázali.. prečo asi? Škoda, pretože mohli tam byť silnejšie emócie a hĺbka.. inak ale stále brilantné..4* ()

Kaskadér propadl, přesto má napsané pokračování

Kaskadér propadl, přesto má napsané pokračování