Oppenheimer

• USA Oppenheimer (viac)
USA / Veľká Británia, 2023, 180 min

V čase, keď Druhá svetová vojna ešte vyzerala nerozhodne, sa na diaľku odohrával dramatický súboj medzi Spojenými štátmi a Nemeckom o to, kto prvý zostrojí atómovú bombu a získa tak rozhodujúcu prevahu nad nepriateľom. V Amerike bol tento tajný výskum známy ako Projekt Manhattan a jedným z jeho kľúčových aktérov bol astrofyzik Robert Oppenheimer. Pod obrovským časovým tlakom sa spolu s tímom ďalších vedcov snažil zostrojiť vynález, ktorý mal potenciál zničiť svet. Bez jeho včasného dokončenia by sa ten istý svet nedal zachrániť… (Cinemart SK)

radik92

"You won't fear it, until you understand it. And you won't understand it, until you have watch it.!" Nolan mně rozdrtil! Takhle špatně fyzicky a hlavně psychicky, mi po návštěvě kina už dlouho nebylo. Necelé tři hodiny mně pan režisér nenápadně štěpil, aby mně v posledních pěti minutách rozložil na ty nejmenší atomy a já po skončení filmu jsem nebyl absolutně schopen slova. Je to pár dní pro projekci a film mi pořád šrotuje v hlavě. Oppenheimer je Nolanův Magnus opus. Film má dechberoucí záběry (Trinity), naprosto fantastickou hudbu Ludwiga Göranssona. Nikdy by mně nenapadlo, že mi Hans nebude u Nolana chybět. Je to geniálně sestříhané a výkony herců v čele s Cillianem jsou brilantní. Doporučuju si na to zajít na 70mm do IMAXu. Čeká vás řetezová reakce. Tímhle filmem mně Christopher Nolan jen utvrdil v tom, že je NEJVĚTŠÍ FILMAŘ JAKÉHO KINEMATOGRAFIE KDY MĚLA. 11/10.  ()

xmatysekx

Druhej z dvojice byl "Oppie" nebo taky "Bob the bomb builder" od ztělesnění kvalitní podívané. Nutno říct, že jsem byl po Barbie už dost sežvejkanej a představa dalších tří hodin mě extra netěšila. První zhruba hodina byla hutná a působila jako trailer k válečnýmu filmu. Rychlý střih, neustále se stupňující hudba, hustý hlášky, vždyť to znáte. Jo a viděl jsem to ne digitálně, ale analogově z toho 35mm filmu, což teda bylo fakt strašně pěkný. No, dále se to trochu zklidnilo, to bylo příjemný. Každopádně pak to skončilo, a jako moc moudrej jsem z toho nebyl... eprický, struhjící, ale to je tak všecko. Barbie má v tomhle mikrosouboji navrch. ()

valasek.m

Neskutečná podívaná, už od první minuty víte, že váš čeká neskutečný zážitek. Jde opravdu o velkofilm, který si vychutnáte v kině. Tři hodiny akce a dialogů, ani vteřina promarněná, je opravdu nutné dávat pozor, ale u takového filmu člověka asi ani na vteřinu nenapadne odvrátit pozornost jinam. Neskutečný herecký výkon Cilliana Murpho, kterému jsem věřil každý pohyb, ale i zbytku hvězdného obsazení. Je otázka, jestli ještě něco lepšího z letošních filmů uvidíme… ()

kwoky

Při sledování tohoto filmu mě několikrát napadla legendární hláška z představení divadla Sklep. "Ta kniha je především dlouhá. A to tak dlouhá, že i kdyby byla snad o polovinu kratší, tak by furt byla dost dlouhá." Jinak je to samozřejmě režijní žranice, samotný výbuch bomby byl parádní, ale třeba osobní pletky mi tam připadaly zcela zbytečné. A Damon mi tam vůbec neseděl. Za mě tři a půl a těsně zaokrouhluji nahoru. Znovu se na to dívat určitě nebudu. ()

Jespi

Takhle dlouho jsem z kina neodcházel nasraný. Film se mi nelíbil tak moc, že jsem se rozhodl vrátit na ČSFD a napsat mu recenzi. Čím bych začal. Jednoznačně největší kritika je, že nesplnil očekávání. Nolan nasazoval laťku tak vysoko, až ji v mých očích najednou nepřeskočil, ba ani nedorovnal. Když to shrnu. Těkavé rychlo scény a rychlo stříhy ve mě vyvolaly ADHD, ne vážně, první půl hodinu jsem si říkal, "Ok chtějí rychle projet jeho minulost a třeba během filmu zvolní." Ne ADHD pokračovalo celé tři hodiny. Potom nastal takový paradox, když máte životopisné drama a chcete udělat vyeskalovanou scénu, tak nemůžete zrychlit scény a střih, protože už tak jedete ADHD tempem, tak nemáte jak. Tudíž to nahradila hudba, takže tam blikají scény a střihy, blik blik blik a najednou TUN DUN DUN DUUUUN a až tun dun dun skončí, tak si člověk řekne...aha to měla být jako dramatická scéna? Aha, jsem si nevšiml, ještě že máme TUN DUN DUUUN. Toliko ke střihu, scénám a hudbě. Dialogy plytké, reálně nechápu jak tady někdo může chválit "briliantní dialogy." Matematika, fyzika prach hadr, člověk čekal trochu intelektuálního humusu, který nám bude narván do chřtánu, ale ne, film je dělán pro lidi s IQ 80 a na otázku, "Co když zapálíme atmosféru" dostaneme v podstatě, "Hm to by bylo blbý, enjoy." Tak to už jsem byl nasraný i na Einsteina, který měl ve filmu figurovat jako ten moudrý stařec co vždycky přinese nadčasový punchline. Když Oppenheimera porovnám s Kódem Enigmy, jakožto životopisný film o vědci, který dělá průlom ve vědě, aby zvrátil druhou světovou válku, tak Enigma jasně vyhrává. Enigma měla parádně vyvážený poměr politika / osobnost hlavního hrdiny / práce v týmu / řešení problémů / vyřešení problémů. Oppenheimer byl jen politika, politika, politika. Tím, že se teoretická část filmu vůbec neobjevovala, tak jsem vlastně vůbec neměl dojem, že postavy řeší nějaký problém, ale jen tak proplouvají dějem a 3 hodiny je tam někdo prcá za to, že jsou socialisté / komunisté / volně smýšlející. Otřes. Přijde mi jako hrozný paradox, že film má 3 hodiny, scény tam tikají a blikají jako na rave festivalu, ale přitom se tam vlastně nic nestalo. Ne vážně. Postava Emily Blunt totálně zbytečná, úplně o ničem. Postava Florence Pugh úplně absolutně nula. Kdyby ji vystřihli, nic by se nestalo. A ono obecně, všechny postavy byly naprosto zbytečné, jelikož tam scény tikaly a blikaly jako na továrenském pásu, tak kdokoliv měl na hlavního hrdinu jakýkoliv vliv, tak ona scéna byla za 5 minut míle daleko. No nic, už tady nebudu blít své srdíčko, normálně bych za kvalitu filmu dal 3* , ale jen ze samotné nasranosti, bych tomu nejradši dal odpad. ()

uramek

Nolan je bez debat nejlepší hollywoodský režisér tohoto tisíciletí a Oppenheimer jeho nejlepší, nejkomplexnější film. ()

Darth Maul

Štiepenie a fúzia. Nolan vyrozprával Oppenheimerov príbeh veľmi originálnym spôsobom a celý film vystaval na princípe kontrastov. Pred očami (tiesnivou hudbou, dynamickým strihom a strhujúcimi hereckými výkonmi do sedadla priklincovaného) diváka sa tak odohráva tragédia rozpolteného vedca a tragédia do seba zahľadeného politika, tvárou v tvár proti sebe stoja ozrutný kolobeh veľkých dejín a svedomie utrápeného človeka, napätie nastáva aj medzi teóriou a praxou... Tento metaforický prístup navyše zaujímavo vystihuje rozporuplnú osobnosť geniálneho fyzika. Oppenheimer je veľmi dobrý film, pretože núti premýšľať. V divákovi však na záver vyvoláva až hrozivé, ťaživé a skľučujúce pocity. Rád by som si ho pozrel ešte raz, aby som zachytil všetky obrazy a detaily. Zároveň viem, že ho už vidieť nechcem... Nie je to totiž príjemný zážitok. ()

HydraCZ

Bombovej film! (haha, chápete?) Když je v kinech novej Nolan, je jasný, že jde o záruku kvality. Otázkou spíš je, jak potom na film přistoupíte. Čistě objektivně jde o mistrovský dílo a chirurgicky přesně vytvořený film, který spíš než na emočně založený příběh spoléhá na perfektní a čistě praktické zobrazení historické události a nahlédnutí do mysli otce atomové bomby J. R. Oppenheimera. Cillian Murphy, který ho ztvárňuje, je fakt skvělej. Už jen ta podobnost se skutečným Oppiem ukazuje, že byl pro tuhle roli stvořen. Celý příběh sledujete jeho očima a doslova vnímáte jeho myšlenky. Hned vedle něj snad ještě úžasnější RDJ, který Murphyho občas i herecky přehrává. Oscars Incoming! O zbylém castu tohle ale bohužel říct nemůžu. Jak už jsem zmínil, film je, co se týče emocí, po celou dobu chladný a já jsem se absolutně nedokázal napojit na kteroukoliv z hlavních či vedlejších postav, což je pro mě u filmu celkem zásadní a důležitá věc. Co mě ale nejvíc upoutalo byly všechny ty praktický efekty, se kterými si Nolan fakt vyhrál. Ať už jde o změnu expozice, různý až hororový vidiny postav, efekty jiskření a samozřejmě ten samotný výbuch. Ani nevim co přesně jsem od něj čekal, ale výsledek byl naprosto fascinující a na Nolana docela artovej. Na tom analogu prostě něco je. Hudba se taky moc povedla, pěkně udávala tempo a budovala napětí. Goransson opět nazklamal. I přesto, že se tu neděje nic nadpřirozenýho, tak je to za mě určitě nejnáročnější Nolan. Poslední hodinu už se jede silný konverzační drama. Dopady na Oppenheimera po Hirošimě a Nagasaki a nekonečný vyšetřování, který prostě není tak záživný. Navíc se tu po vzoru Dunkerk opět skáče do různých časových úseků. V závěru nechybí ta silná tečka, která diváka opět "probudí" a položí zajímavou otázku na zamyšlení. Musí se nechat, že ten film ve mně něco zanechal a i několik dní poté jsem si jednotlivé scény přehrával v hlavě, což u rivalové Barbie, kterou jsem si paradoxně užil víc, říct nemůžu. V zásadě šlo o skvělej zážitek a velkou filmovou událost, na kterou by měl každej zajít, neboť tenhle film konkrétně nemá šanci doma na streamu tolik vyniknout jako právě v kině. ()

Sufferer

Terapeutické sedenie, ktoré po troch hodinách zmiernilo moje obavy o stav filmovej mašinérie spoza veľkej mláky. Už štvrťstoročie si Christopher Nolan tehlu po tehle stavia neustále vyššiu a vyššiu stenu očakávaní, ktorú zakaždým zasypú výčitky de facto rysujúce hrubú deliacu čiaru medzi súčasnými tvorcami. Občas síce kladie bodky tam, kde by mohli byť otázniky, inak ale nemám potrebu rozporovať jeho umelecké voľby, pretože sa v rámci žánru nespreneveril voči svojmu základnému poslaniu a opätovne mi priniesol nefalšované nadšenie z prežitku – pre mňa osobne skutočne jediný referenčný bod hodnotenia pri sledovaní audiovizuálneho diela. Prepadnúť charizme postáv nebolo dávno tak ľahké, ťažobu konverzačnej drámy nesú presne vedení herci ako šerpovia na svojich pleciach k vrcholu. Spleť intelektuálnych rozhovorov technicky brilantne rozpohybovaná k veľkoleposti, úchvatne zapletená do vrkoča, obohatená o podnety na zamyslenie a momenty, pri ktorých sa mi oči zaleskli cinefilným šťastím. (Kino) ()

mclenin

Nový kúsok od maestra Nolana je sama o sebe veľkou filmovou udalosťou, tentokrát dokonca promovaná podivuhodným crosseventom Barbenheimer. Marketingovo teda film pritiahol (moju) pozornosť, avšak očakávania som ponechával utlmené nakoľko od Nolana mám radšej snímky zo žánru sci-fi než historické drámy podľa skutočnej udalosti (Dunkirk je pre mňa jeden z tých slabších momentov jeho filmografie). V Oppenheimerovi vzal Nolan jeden (ne)obyčajný príbeh a naformátoval ho do svojej typickej rozprávačskej schémy (jeho rukopis je tu vyslovene čitateľný - niekoľko časopriestorovo oddelených línií postupne sa zbiehajúcich v jednom bode), pričom paradoxom je, že film nie je primárne o teste Trinity, resp. nevenuje sa mu taká pozornosť ako by to snáď bolo v prípade iných tvorcov, no príbeh pokračuje ešte pomerne značnú stopáž aj po tomto momente (je to skutočne čistokrvná dráma s minimom provokatívnych akčných momentov, no keď tu aj nejaké sú, zatajuje sa z nich očakávaním dych - čo je pre mňa ďalší poznávací znak Nolanoviek). Sila a momentum tohto filmu sa však ukrýva inde, a to v jeho posolstve a presahu do súčasnosti, ktoré bolo umne minimalisticky ukryté v dynamike Oppenheimera s Einsteinom v jeden obyčajný deň v parku. Melancholická psychologická štúdia kľúčového okamihu v dejinách ľudstva so špičkovým hereckým obsadením, ktoré je potrebné vidieť. V rámci Nolanovej filmografie hodnotím 4*, v rámci všeobecnej filmografie roka 2023 5* (zaraďujem do TOP 10), výsledok 4,5 *. ()

Paldiny

Netušil som, že budem potrebovať víkendovú prípravu, aby som sa dokázal orientovať v postavách. Bolo ich vážne moc, Nolan navyše ako zo samopalu chrlí jednu scénu za druhou a nech to ešte viac divákovi sťaží, nebolo päť minút, kedy sme neskákali v čase. V tomto ohľade si film vyžaduje stopercentnú pozornosť, tá však dostáva na frak monotónnym podaním. To naruší iba testovanie bomby, kedy je v audiovizuálnej agónii každá bunka v tele. Chirurgicky presnú emóciu znechutenia vyvolá rozhodovanie sa, ktoréže to mesto bude na druhý deň v správach. Lenže človek sa ani nenazdá a rázom nesie na bedrách novú dialógovú nálož, v ktorej aj zvrat so sovietskym špiónom vyšumí do prázdna. Dôvod? Nedokázal som si vybaviť herca, ktorý ho stvárnil. Musím však pochváliť casting, herecky asi najsilnejšia zostava akú som v poslednom období v kine videl. Možno aj preto je škoda, že je film natočený toľko nezáživne s maximálnym zameraním na maximálny počet nominácii. Tri hviezdičky mám určené pre filmy, k akým sa nebojím raz vrátiť, Oppenheimer aj napriek všetkým výhradám do tejto skupiny patrí. ()

Honzeek95

Vše je opravdu výborné, až na ten slabý a poměrně nezajímavý námět (životopisný žánr - dle mého názoru poměrně nezajímavé historické osoby), za který prostě nemohu dát pátou hvězdu. Nemohu si pomoct. Typická nolanovina, film plyne rychle a rychle uteče (i přes svoji dlouhou stopáž), je zde kvalitní střih, hudba a herecké výkony. Vypravěčský styl byl správně zvolen jako fragmentovaný a nechronologický, protože v případě chronologického pojetí by člověk jen těžko dokázal udržet pozornost 3 hodiny. ()

Miuri

Koukám, že strachem z neexistujících jaderných bomb a války musí masírovat ovečky pravidelně a držet je na té vlně strachu. ()

Warle

Víc než měsíc jsem čekal na volné místo v iMAXu, ale Flora stále hlásí každý den vyprodáno a tak si musím vystačit s lehce komornějším prostředím tady na Zličíně. Nejspíš nejdospělejší a nejklidnější Nolanovka, od které jsem sice čekal něco trochu jiného (popcornového), ale odnesl jsem si silný, rezonující, zážitek. Nolanovka, která sice postrádá trochu více akce a může místy působit až lehce dokumentárně (i na základě dlouhé stopáže, která ale utíká strašně rychle), ale zato spolehlivě útočí vším ostatním. Výborná filmařina (od Nolana nic jiného už čekat nejde) podpořená duněním od Ludwiga Göranssona, dobrým scénářem (časové linie fungují na výbornou) a zcela fenomenálním Cillianem Murphym. Hodně těžkej film, který bude potřebovat ještě aspoň jednu projekci, aby si to všechno myšlenkově sedlo. Není to taková bomba jako Interstellar nebo Inception, ale 4 hvězdy by bylo prostě málo. ()

Wiluna

Pre jeho inakosť dávam 4* - inak je to len „Dobrý film“, hodný 3*. Veľa hovoreného, zaujímavého slova o kvantovej fyzike, avšak zbytočne rozťahaného do troch hodín. Zastávam si názor, že vyvolaný obrovský BOOM a prehnané chvály siahajúce až do nebies, si tento film rozhodne nezaslúži. ()

Drirr

Pro hodně lidí to bude ukecaná nuda, pro mě je to 180 našponovaných minut, během kterých Nolan zvládne vystřídat několik žánrů, zahltit diváka vjemy efektivněji než u Dunkirku a vykreslit Oppenheimera a celou tu dějinnou situaci, ke které došlo v neuvěřitelně komplexních barvách. Fakt, že divák tu historii zná, a přesto ho film dokáže držet v napětí, je u tak dlouhého díla až neuvěřitelný. Zároveň to pro mě byla těžká, možná až depresivní, podívaná, kterou asi jenom tak nezopakuju. Ale vlastně to tady možná není až tak potřeba, tedy pokud aspoň trochu znáte okolnosti Manhattan projektu a některá jména. Jasně, Nolan si opět pohrává s časy i posloupností scén, ale nakonec vše poměrně zručně a po několika katarzních scénách uzavře. Excelující herci v čele Murphym a naprosto skvělý střih a ozvučení, jsou už jen třešničkou na dortu. Za mě pohlcující, zneklidňující, napínavý a temný film, který může hodně nesednout, ale který je podle mě mistrnou filmařinou s osobní i velmi nepěknou celospolečenskou rovinou. 93,235 % ()

merit1

Takto to dopadne, ak chcete vyrobiť tri v jednom... Ani jedna zložka nakoniec nemá parametre špičkovej kvality. Na politický thriler má film málo napätia, v zmapovaní vedeckého úsilia a pokroku je Openheimer príliš povrchný a ani ako životopis neobstojí. Takže ostáva len jeden výbuch ( ktorý by som vlastne úplne výnimočne videla radšej v CGI verzií ) a pár náznakov morálnej dilemy verzus cynizmu. A ešte jedna vec. Naozaj musí hudba neustále na seba "upozorňovať" ? Všetkého veľa škodí. ()

Disease

No, nečekal jsem zádný zázrak a na to, že Nolan už rezignoval na nějaké vyprávění příběhu, už jsem také zvyklý. Některé scény mě bavily, třeba první zkouška v Los Alamos, jen to zkrátka nedrželo pohromadě. Samoúčelné použití černobílého obrazu a prostřihy na výbuchy (já vím, nějak se ten IMAX obhájit musí) tomu také nepomohly. ()

Kaskadér propadl, přesto má napsané pokračování

Kaskadér propadl, přesto má napsané pokračování