Oppenheimer

• USA Oppenheimer (viac)
USA / Veľká Británia, 2023, 180 min

V čase, keď Druhá svetová vojna ešte vyzerala nerozhodne, sa na diaľku odohrával dramatický súboj medzi Spojenými štátmi a Nemeckom o to, kto prvý zostrojí atómovú bombu a získa tak rozhodujúcu prevahu nad nepriateľom. V Amerike bol tento tajný výskum známy ako Projekt Manhattan a jedným z jeho kľúčových aktérov bol astrofyzik Robert Oppenheimer. Pod obrovským časovým tlakom sa spolu s tímom ďalších vedcov snažil zostrojiť vynález, ktorý mal potenciál zničiť svet. Bez jeho včasného dokončenia by sa ten istý svet nedal zachrániť… (Cinemart SK)

Rozjimatel

[3,5*]   "They won't fear it until they understand it, and they won't understand it until they've used it."   Christopher Nolan rozohráva svoju typickú hru s divákom, pre ktorú ho priam zbožňujú celé masy priaznivcov. Ja k nim však nepatrím a hoci si režiséra vážim ako vizionára, čo má filmárske remeslo v malíčku (nenakrútil prakticky ani jediný slabší, či priemerný film), jeho štýl mi nikdy dokonale nesedel (s výnimkou skvelého Interstellaru a výborného Mementa). Inak to nie je ani v prípade tohto nesporne kvalitného filmu, ktorého poriadne spletitý príbeh rozprávaný v niekoľkých časových rovinách sa tvári sofistikovanejšie, než akým naozaj je. Priznávam, že som sa v tom množstve postáv a súvislostí občas trochu strácal, ale na druhej strane som ani nemal dostatočnú motiváciu hlboko sa do diania ponoriť, keďže až príliš veľa času je venované procesom (hoci aj pútavo stvárnených) a politikárčeniu a film je na môj vkus hrozne urozprávaný. Navyše ho z môjho pohľadu ťahá dolu hudba Ludwiga Göranssona (mám pocit, že ten chlapík sa márne snaží byť niečo ako Hans Zimner), ktorá je dosť nevhodne zasadená, neustále hučí, až svojou predimenzovanosťou začína časom otravovať. K hereckému obsadeniu však nemám ani najmenšie výhrady, z množstva výborných hercov vyzdvihnem hlavne Cilliana Murphyho (Robert Oppenheimer), Matta Damona (Leslie Groves), Emily Blunt (Kitty Oppenheimer) a Florence Pugh (Jean Tatlock). Budem určite potrebovať ďalšie pozretie, aby som pochopil všetky súvislosti a dokázal si na film utvoriť lepší názor.     "Since nobody really knows what they said to each other that day, is it possible they didn't talk about you at all? Is it possible they spoke about something, uh... more important?" ()

filipvrbik

Další dílo vizionářského mistra Christophera Nolana, které se ovšem strašně špatně hodnotí a strašně špatně popisuje. Připomínalo mi to něco mezi Interstellaerem a Schindlerovým seznamem, ale je to ještě osudovější a závoveň to vyvolává víc otázek než odpovědí. Začátek je takové to životopisné drama J. Roberta Oppenheimera, kterého bravůrně ztvárnil Cilian Murphy, a kterého líčí jako obyčejného člověka se svými běžnými problémy, jenžekdo tuší, ví, že (jak bylo ve filmu několikrát zmíněno), Oppenheimer je pravděpodobně nejdůležitější člověk, jaký kdy žil a nikdo jiný, než tvůrce atomové bomby - respektive vedoucí projektu Manhattan (docela příhodně vystudoval i Jesus College, mimo jiné). V další hodině se dostaneme k samotnému vzniku A-BOMB a zde se Nolan skutečně předvedl, naprosto neuveřitelný zvuk, hudba a samotný testovací výbuch je prostě úchvatný - ovšem mrazivě úchvatný... A v poslední hodině, která se tedy dala zkrátit na polovinu ( to by ale nebyl Nolan) dochází k výčitkám a zároveň z obvinění z prokomunistických názorů... Toliko fakta, co se týče percepce, řekl bych že se jedná o nejzajímavější film snad v celé historii kinematografie, přesto ale nebude asi mým nejoblíbenějším- už protože Interstellar, Avatar, a Lord of the Rings... Filmařsky je to tedy nejvíce podobné Prvnímu člověku. O důležitosti filmu svědčí i fakt, že tu hraje opravdu neuvěřitelná plejáda hvězd, včetně mých oblíbených Emily Blunt a Matta Damona - chybí snad jen Leonardo DiCaprio a Natalie Portman.. Na jedné straně film roku (hodně mě štve, že v Brně nemáme IMAX), na druhé straně pochopím, když to někoho neosloví (čti nepochopí osudovost filmu a následky projektu Manhattan).. Pokud budou Oscary, budou naprosto zasloužené, pokud nebudou i tak bude J. Robert Oppenheimer nejdůležitěšjí člověk, co kdy žil, nebo to byl Ježíš, nebo snad nakonec Christopher Nolan?! Viděno v kině Velký špalíček..2D (eng.)...100% ()

Adalbert

Můj oblíbenec Christopher Nolan se svým novým počinem Oppenheimer opět předvedl audiovizuální působivé dílo, které by rozhodně mělo být shlédnuto v kině, aby si divák mohl vychutnat efekt tohoto snímku plnými doušky. Jednotlivé obrazy a pro Nolana tolik typický sound design nechají diváka proniknout hluboko do psychiky Roberta Oppenheimera, kterého opravdu mistrně ztvárňuje Cillian Murphy. Za jediné minus považuji určitou vleklost a zdlouhavost některých zejména dialogových pasáží, kdy mám jako divák pocit, že se snímek neustále rozjíždí, ale nedokáže udržet napětí. Ohromné ​​množství jmen a postav mizí stejně rychle, jako se objevili, což přispívá k tomu, že se ne každý divák do světa Oppenheimera pořádně dostane. V mém případě se to však podařilo a snímek mě dokázal na těch správných místech rozesmát, vyvolal ve mně nepříjemné pocity i strach. Každý, kdo se cítí na tuto emocionální jízdu na horské dráze, by si tento temný životopisný thriller o americkém Prométheovi neměl nechat ujít. ()

Oralfabet

Moje vědomosti o Oppenheimerovi a vzniku atomové bomby byly před shlédnutím zcela minimální a film, který Nolan natočil není úplně běžnou biografií (což od něj asi nikdo ani nečekal), takže jsem se místy, obzvlášť ve třetím "výslechovém" dějství, trochu ztrácel. Ale zároveň má v sobě film díky Nolanově filmařskému mistrovství, dokonalé Göranssonově hudbě a Murphyho znepokojivě přesvědčivému výkonu od začátku natolik vtahující, pohlcující sílu, že jsem ani na chvíli neměl pocit, jako že má pozornost začíná opadat - ztrácel jsem se ve filmu, ale film neztrácel mě. Protože tohle je popravdě film, ve kterém bych se aspoň trochu ztrácet měl, jinak by to musela být ta nejzjednodušenější možná verze tohoto příběhu, a to nikdo nechce. Možná mě film dokonce přinutí si některé souvislosti do příště dohledat, abych z něj dostal ještě víc. Tenet měl taky něco do sebe, ale těší mě, že se tentokrát Nolan vydal úplně jiným směrem... I když trochu si s tím časem samozřejmě zase pohrát musel. Prozatím 9/10 ()

Jaro_slav

Mushroom Cloud Atlas – jeden z nejpomajelších blockbusterů poslední doby těžce doplatil na olbřímí hype před uvedením do kin a domnělou rivalitu s letošní Barbie. Lidé včetně mne čekali kdovíco, přičemž část z nich přesvědčila sebe samé, že nějaké kdovíco doopravdy viděli. Ale je-li tím, co mne nejvíce udivilo, skutečnost, že jsem nepoznal Florence Pugh (pravda, nebylo snadné se soustředit právě na její obličej), něco zde selhalo. Celá ta plejáda špičkových herců zde funguje pouze jako taková anekdota vedoucí k otevření Wikipedie, IMDb a následnému sebevzdělávání se a zkoumání, jak si tvůrci poradili s jejich příběhem a podobou. Taková silnější osmdesátka tento film pořád je, jenom jsem nepřišel na jediný důvod, proč na to jít znovu a tentokrát do IMAX sálu. EDIT 28. 7. 2023: Nakonec jsem do IMAX sálu zašel. A pro naprostou mánii, jakou film vyvolal, bylo místo jenom v první řadě. Úplně jako v tom meme. IMAX tomu dodá pocit větší epičnosti. Nejenom pro samou velikost plátna a sílu zvuku, ale i pro měnící se poměr stran obrazu dle dané scény. Většina exteriérových záběrů zaplní celé plátno, tj. pocitově dominantním rozměrem je vertikála a člověk je ohromen výškou záběru, čemuž na rozdíl od běžného plátna vydatně pomáhá hřmotná a přesto minimalistická hudba. Dialogy a interiéry mají naopak širokoúhlý formát, v němž více vyniknou detailní záběry na (nejen) obličeje herců a hereček – a tyto jsou velmi nemilosrdné. Celkové hodnocení filmu IMAXový zážitek nijak nepozvedl, ale uznávám, že natočit Oppenhaimera na 70mm film nebyla (na rozdíl od Osmi hrozných) vůbec kravina. Pořád je to ale „jen“ lepší osmdesátka. ()

bobstock

Přiznám se, že tohle bylo jedno z největších škvaření se v kožené sedačce po dobu uctihodných 3 hodin a to chtěj za tu sedačku ?vip příplatek? Za přispění obsáhlého životopisu Roberta O. jeho vášni nejen k jaderné fyzice, ale i k ženám, šíleného výslechu z politickým a idealistickým přesahem a konečně očekávanému testu Trinity bylo po dosažení rázové vlny, cca 40sekund, absolutně vymalováno v sále. Oppenheimer s týmem navždy změnili privilegovanost USA, kterou vícero zemí zbraňově dohnalo, abychom se mohli navzájem odstrašit než někomu zase mrdne a zmáčkne to červené tlačítko. K další projekci se bude hodit si osvěžit historii z wikipédie okolo jaderné a politické sestavy tehdejší USA a tří hodinový spektátl si vklidu rozdělit na vícero času. V kině to je i přes zvukovou a obrazovou nálož hodně upovídané a unavující z nepřeberného množství informací, které na vás Nolan chrlí.   80%  J.R.Oppenheimer ´´šance k zapálení zemské atmosféry se blíží k nule´´ Albert Einstein „Nejsem si jistý, jakými zbraněmi se bude válčit ve Třetí světové válce, ale v té Čtvrté se bude bojovat klacky a kamením.´´ ()

Milky.

Ač jsem čekal o něco lepší film a techničtější pojetí (se zfilmováním i například nehody, kde umřel Louis Slotin, která zde chyběla), dostal jsem co jsem dostal a zklamán nejsem. Nolan se svým stylem si tady vyloženě užívá a nevěřil bych, že konverzační drama může být podané takovou formou. Hudba naprosto perfektní, celkem jsem se divil, že ji nedělal Zimmer, ale už od prvních tónů vám bude jasné, že koukáte na Nolana i kdyby jste to předtím nevěděli. Možná jen škoda zbytečně přepálené stopáže. Jsem si jistý, že kdyby to mělo o 30 minut méně, nic by se nestalo. Co je ale perfektní jsou herci a jejich výkony, v čele s Murphym a Downeym opravdový herecký koncert. ()

dan4815

Do kina jsem si tematicky oblékl tričko se Schrödingerovou kočkou, nakoupil krabici s popcornem a s malou Pepsi, aby mě nezlákala k velikému nasávání. Tři hodiny jsou úctyhodný výkon pro můj močový měchýř, a ukázalo se, že i pro mou pozornost. Nolana předchází skvělá pověst. Není filmu, který by se blížil k průměru. Naprosto skvělý cit pro výběr tématu, fungující chemie mezi ním a herci a v neposlední řadě kvalitní kamera, to je něco, co tohoto režiséra tlačí na výsluní. Tato politická telenovela není špatná, ale autorovo Opus Magnum nadále zůstává vesmírné dílo Interstellar. Těžkost filmu mě ovlivnila natolik, že jsem si po filmu šel lehnout. Ve výsledku se naskýtá otázka, zdali se nejedná o jeden z nejslabších filmů od Nolana. Různé detaily mi činily radost – taková zmínka o vědci, který se bojí jídla, neboť si myslí, že je otrávené. Jedná se o skutečný případ, kdy tento člověk později umírá kvůli vyhladovění. Také bylo skutečností, že letadla vyhazovala letáky (upozorňující na dopad hrozivé bomby) do všech pomyslných míst, kam mohly obě bomby dopadnout, a tak daly všanc mnoha lidským životům. Ale také film obsahuje celou řadu naprosto zbytečných scén, které narušují tok děje. O projektu Manhattan jsem věděl mnohé, ale i přes to jsem byl překvapen značnou částí informací. O politice jsem věděl – ta doba je tímto velmi známá a pojem Mccarthismus mi není cizí. Na konci druhé světové války se možná zdálo až idylické, že s Rusy problém nebude, to vydrželo jen na velmi krátkou dobu. Spojení vědy a politiky jsem do jisté míry očekával, ale nebudu lhát, že testem atomové bomby mohlo dílo být ukončeno. Ve filmu vznikají hned několik vrstev, které divák může sledovat – věda okolo atomové bomby (ta je nejvíce upozaděna), osobní rovina Oppenheimera a politika okolo projektu. Problém nastane, když jste přišli do kina s tím, že se konečně dozvíte, jak takový nápad vůbec vznikl. To je spíše okrajovou záležitostí. Mně osobně se nejvíce, po té trochy vědy, zaujala ta osobní stránka ústřední postavy. Lidé považuji vědce staré doby za ctnostné, konzervativní a neangažované mimo otázky fyziky. Nutno dodat, že film si užijete o to více, pokud jste fyzik nebo se jen zajímáte o vědce tak, jako já. Měl jsem tu výhodu, kdy jsem téměř u všech rychle se objevujících postav věděl, o kom je řeč a jakou měl roli. Příběh o proutníkovi, který balancoval mezi svými přesvědčeními, žil na hraně jenom proto, že byl otevřený dalším názorům, je jistě zajímavá podívaná. Samotná příprava a následný test atomové boby je soubor naprosto famózních záběrů plné gradující atmosféry, která by se dala krájet. Člověk už ví, že bomba explodovala, ale stejně sleduje veliké plátno se zatajeným dechem a hltá každou mimiku na každé tváři herce, který se na place nachází. Trochu mi to připomnělo úsek filmu "First Man" kdy Armstrong poprvé sedí v raketě - tíživě neprostorné místo plné techniky, hluku, vibrací a strachu, že je to to poslední, co člověk vidí. V Oppenheimerovi jsem během odpočítávání cítil snad i ten technický odér, který lze cítit ze starých muzejních exponátů válečné techniky. To je to, proč jsem chtěl film vidět; chápu však, že se jedná o biografické dílo, takže politika a následné vyšetřování do děje patří. Byť je to ke konci úmorné. Co z toho plyne? Jestli bylo smyslem filmu vyvolat v divákovi obrovskou tíživost, tak to se povedlo. Nemohl jsem mluvit, jen spát. Film zcela jistě poukazuje na morální dilemata, stejně tak ukazuje život fotra atomové bomby. Ale tento film nepovažuji za něco, co bych musel vidět znova. () (menej) (viac)

nany2121

Musím sa priznať, že na mňa to nejako nezaučinkovalo :) bol som nato v kine, a som rád, že už to mám za sebou! Už mi bolo dlho, žrali ma mrle, aj ručičky na hodinkach prestali svietiť :)) 3 hodiny dialogových smrštíí bolo na mňa viac než dosť :)) pár krát som sa pristihol, že miestami strácam pozornosť. Mohlo to býť o hodinu kratšie. Film sa zbytočne pozerá na problematiku z viacerých pohladov a ani z jedného poriadne. Najdu sa aj nejaké pozitíva ako napriklad 15 minút venovaných testovaciemu výbuchu atómovej bomby :) ()

tenebrae86

Tak jsem tento tříhodinový dialogový uragán přežil bez úhony. Naopak jsem si ho skvěle užil. Skoro jsem uvažoval i o pěti hvězdách, jelikož mě film zaujal nejen skvělými hereckými výkony, nahatou Florence Pugh a dokonalou řemeslností, ale i silným tématem. Bohužel, nakonec se pár slabších chvilek objevilo. Konkrétně mě osobně přišlo, že po "vyvrcholení" v podobě úspěchu Trinity filmu na chvíli došel dech a nějakou dobu mu trvalo, než se zase nadechnul. U mě to bylo asi 10 minut, než jsem se do příběhu dokázal znovu ponořit. Pak ještě musím zmínit tu přepálenou hudbu. Přistup, kdy veškeré emoce a napětí v divákovi vzbuzuje pouze symfonický orchestr, který místy působí jak utržený z řetězu mi úplně nevyhovoval. Ale jinak pecka a pošušňáníčko... ()

WayDott

Nolan opět dokázal, že umí. Tři hodiny utekly ani nevím jak. Skvělý příběh, skvělé herecké výkony, o tom žádná. Za mě nejlepší film tohoto roku. ()

Ollie235

,,Prometheus stole fire from the gods and gave it to man. For this he was chained to a rock and tortured for eternity." Působivé, mrazivé. Nolan po letech opět dokázal naplnit obrovská očekávání, která jsem cestou do kina měl. První část tomu přitom tolik nenasvědčovala. Dialogy místy působily možná až zbytečně roztahaně, od přesunu do Los Alamos však začala skvěle gradující jízda zakončená testem - jednou z nejsilnějších filmových scén, které jsem za poslední roky viděl. Chvíli jsem pak trochu bojoval s pocitem, že po velkém výbuchu mohly klidně přijít závěrečné titulky. Nakonec však závěrečnou pasáž, která se alespoň částečně dotýká nezbytných filozofických otázek, oceňuji. ()

Klajnik

Navzdory tomu, jak je to hutné a dlouhé nemám pocit, že bych se dozvěděl něco nového a nemám ani pocit, že by tematizace toho či onoho byla dosti zdařilá. Uvažuji, jestli se jedná o obsah na 4h vtěsnaný do 3 anebo o obsah na 2h roztažený na 3. Film si toho bere na paškál hodně, ale nic nezkoumá dost do hloubky - ani politiku, ani fyziku, ani protagonistu. Navíc je to celé tak mozaikovitě sestřihané, nahuštěné a ukecané, že mi to mnohdy přišlo příliš bezpředmětné, matoucí i únavné. Kdyby nebylo působivého audiovizualu (doma bych si to užil ještě méně) a několika scén, které dostaly prostor dýchat (výbuch, setkání s Trumanem, promluvy s Einsteinem), tak bych šel s hodnocením ještě níž. Oppenheimera ale fakt nechci znovu celého vidět a to říkám jako fanda historie, soudních dramat a psychologických rozpitvávání lidských bytostí. Oppenheimer chce být vším, ale není pořádně ani jedním. Hraje tam však kupa velkých jmen a natočil to Nolan, který dokonce nechal pro účely filmu vytvořil 70mm B&W film... ()

TwoFace

Co o posledním Nolanově počinu ještě napsat, co už nebylo napsáno nebo řečeno stokrát předtím? Geniální režisér a scénárista opět nezklamal, a i když je Oppenheimer jiný žánr, než kterému se doposud věnoval, stále z něj čiší Nolanův nezaměnitelný styl. Netradiční životopisný snímek dostál všemu hypu kolem, možná ho i předčil a zařadil se mezi nejvážnější kandidáty na Oscara snad ve všech kategoriích. Oppenheimera je třeba vidět v kině, práce se zvukem a hudbou je totiž naprosto fenomenální. ()

Renfield

Biografie bez příkras, sladké hudby a nadbytečných emocí, chladná tak jako její hlavní hrdina. Oceňuji to především v konverzační části, které taková ta reálná syrovost sedí. Los Alamos, nejistota, výčitky, vztahy, zkrátka osobnější pasáže, které by ani tak nepotřebovaly více emocí (ony tu jsou, na Nolana dokonce ve velké míře) jako prostoru. Mám pocit, že ne všechno ve vědecké a "vyšetřovací" části muselo být nutně do detailu řečeno, za to zbytku by prostor prospěl. Cesta k Oppenheimerovi jako hlavní postavě tak není jednoduchá, Nolan pouští blíže snad až po použití jaderné bomby, při přemýšlení nad následky. To my přijde smysluplné, jenže tato část nemá dlouhého trvání, což je škoda. Přitom to hraní s žánry a obrazem filmu neskutečně sedne, je to velmi silná psychologická část, kterou Nolan, Hoytema a Göransson dokážou vyhnat až k hranicím hororu. Ještě méně prostoru dostávají vztahy. Jean tu má hned několik scén, které její důležitost podtrhnou, hůře je na tom Kitty, přitom právě ta je blíže závěru zásadní, což Emily Blunt naštěstí dokáže vystihnout. Herecky však zaujme především trojice nejviditelnějších, takže Matt Damon, Robert Downey Jr. a Cillian Murphy. Technicky už klasicky na výbornou, třeba střih a zvuk u komisí. Nebo famózní souhra všeho u vůbec nejsilnějšího momentu, testu Trinity. 85% ()

mira007

Filmové drama o vzniku americké atomové bomby se skvělým Cillianem Murphy. Hitovka roku 2023 má spousty věcí, díky kterým to je s Barbie tahoun tržeb kin - námět, technická kvalita, výprava, hudba, obsazením jeden z nejnabušenějších filmů za poslední roky, edukační složka historie a fyziky, o které tvůrci přesvědčují diváky, že je sexy a akční, to všechno je na jednotku, ale ikdyž jsem si myslel, že jsem cílový divák tak mne to nějak minulo. Přes nesporné kvality mi to filmařsky nepřišlo atraktivní - od skoků střihem po naprosto nadbytečné množství časových rovin, kdy atraktivní byla jen v těch válečných letech a ta vata poválečné politiky byla nadbytečná. PS: A ta nahá scéna o které tvůrci básnili jak je naprosto nezbytná pro pochopení (nepochopil jsem čeho), tak je naprosto zbytečná, ale Florence Pugh beru od Malé bubenice (2018), takže to byl aspoň estetický zážitek. ()

ADIO45

Nedávno jsem viděl film Oppenheimer od režiséra Christophera Nolana a musím říct, že jsem byl nadšený. Film je životopisným dramatem o Robertu Oppenheimerovi, vědci, který stál za vývojem atomové bomby. Nolan nás zavede do jeho složitého světa plného geniality, ambicí, morálních dilemat a politických intrik. Film je velmi dobře natočený, s vynikajícím scénářem, hudbou a hereckými výkony. Hlavní roli Oppenheimera ztvárnil Cillian Murphy, který podal mistrovský výkon plný nuancí a emocí. Cillian Murphy dokázal zachytit jak Oppenheimerovu fascinaci atomovou energií, tak jeho pozdější lítost a traumu z jejího zneužití. Film také ukazuje vztahy Oppenheimera s jeho manželkou, milenkou, kolegy a nadřízenými. Film je velmi napínavý a poutavý, i když známe historické události. Film Oppenheimer je podle mě jeden z nejlepších Nolanových filmů a jeden z nejlepších filmů letošního roku. Doporučuji ho všem, kteří mají rádi historii, vědu, životopisný, drama nebo prostě skvělé filmy. ()

Kaskadér propadl, přesto má napsané pokračování

Kaskadér propadl, přesto má napsané pokračování