Oppenheimer

• USA Oppenheimer (viac)
USA / Veľká Británia, 2023, 180 min

V čase, keď Druhá svetová vojna ešte vyzerala nerozhodne, sa na diaľku odohrával dramatický súboj medzi Spojenými štátmi a Nemeckom o to, kto prvý zostrojí atómovú bombu a získa tak rozhodujúcu prevahu nad nepriateľom. V Amerike bol tento tajný výskum známy ako Projekt Manhattan a jedným z jeho kľúčových aktérov bol astrofyzik Robert Oppenheimer. Pod obrovským časovým tlakom sa spolu s tímom ďalších vedcov snažil zostrojiť vynález, ktorý mal potenciál zničiť svet. Bez jeho včasného dokončenia by sa ten istý svet nedal zachrániť… (Cinemart SK)

Renfield

Biografie bez příkras, sladké hudby a nadbytečných emocí, chladná tak jako její hlavní hrdina. Oceňuji to především v konverzační části, které taková ta reálná syrovost sedí. Los Alamos, nejistota, výčitky, vztahy, zkrátka osobnější pasáže, které by ani tak nepotřebovaly více emocí (ony tu jsou, na Nolana dokonce ve velké míře) jako prostoru. Mám pocit, že ne všechno ve vědecké a "vyšetřovací" části muselo být nutně do detailu řečeno, za to zbytku by prostor prospěl. Cesta k Oppenheimerovi jako hlavní postavě tak není jednoduchá, Nolan pouští blíže snad až po použití jaderné bomby, při přemýšlení nad následky. To my přijde smysluplné, jenže tato část nemá dlouhého trvání, což je škoda. Přitom to hraní s žánry a obrazem filmu neskutečně sedne, je to velmi silná psychologická část, kterou Nolan, Hoytema a Göransson dokážou vyhnat až k hranicím hororu. Ještě méně prostoru dostávají vztahy. Jean tu má hned několik scén, které její důležitost podtrhnou, hůře je na tom Kitty, přitom právě ta je blíže závěru zásadní, což Emily Blunt naštěstí dokáže vystihnout. Herecky však zaujme především trojice nejviditelnějších, takže Matt Damon, Robert Downey Jr. a Cillian Murphy. Technicky už klasicky na výbornou, třeba střih a zvuk u komisí. Nebo famózní souhra všeho u vůbec nejsilnějšího momentu, testu Trinity. 85% ()

mira007

Filmové drama o vzniku americké atomové bomby se skvělým Cillianem Murphy. Hitovka roku 2023 má spousty věcí, díky kterým to je s Barbie tahoun tržeb kin - námět, technická kvalita, výprava, hudba, obsazením jeden z nejnabušenějších filmů za poslední roky, edukační složka historie a fyziky, o které tvůrci přesvědčují diváky, že je sexy a akční, to všechno je na jednotku, ale ikdyž jsem si myslel, že jsem cílový divák tak mne to nějak minulo. Přes nesporné kvality mi to filmařsky nepřišlo atraktivní - od skoků střihem po naprosto nadbytečné množství časových rovin, kdy atraktivní byla jen v těch válečných letech a ta vata poválečné politiky byla nadbytečná. PS: A ta nahá scéna o které tvůrci básnili jak je naprosto nezbytná pro pochopení (nepochopil jsem čeho), tak je naprosto zbytečná, ale Florence Pugh beru od Malé bubenice (2018), takže to byl aspoň estetický zážitek. ()

ADIO45

Nedávno jsem viděl film Oppenheimer od režiséra Christophera Nolana a musím říct, že jsem byl nadšený. Film je životopisným dramatem o Robertu Oppenheimerovi, vědci, který stál za vývojem atomové bomby. Nolan nás zavede do jeho složitého světa plného geniality, ambicí, morálních dilemat a politických intrik. Film je velmi dobře natočený, s vynikajícím scénářem, hudbou a hereckými výkony. Hlavní roli Oppenheimera ztvárnil Cillian Murphy, který podal mistrovský výkon plný nuancí a emocí. Cillian Murphy dokázal zachytit jak Oppenheimerovu fascinaci atomovou energií, tak jeho pozdější lítost a traumu z jejího zneužití. Film také ukazuje vztahy Oppenheimera s jeho manželkou, milenkou, kolegy a nadřízenými. Film je velmi napínavý a poutavý, i když známe historické události. Film Oppenheimer je podle mě jeden z nejlepších Nolanových filmů a jeden z nejlepších filmů letošního roku. Doporučuji ho všem, kteří mají rádi historii, vědu, životopisný, drama nebo prostě skvělé filmy. ()

Emo-haunter

Nolan zkrátka není Scorsese, a ta absence určité empatie poetiky díla tam byla více než znát. Výborná hudba, skvělá atmosféra a vizuál, ale těch zapamatováníhodných scén tam není moc a po čase mě ty neustále zkorumpované vykonstruované procesy unavovaly. Murphy je samo sebou moc dobrý, ale chyběla tomu větší empatie, větší dynamika, a celou dobu jsem čekal, že se Nolanovi podaří natočit i opravdové shození bomb na Hiroshimu a Nagasaki. Jsem přísný, ne kvůli tomu že bych chtěl být hnidopich, ale protože je to Nolan, a jen kvůli tomu nebudu dávat hvězdičky zadarmo. ()

ac3r

Jeden z těch filmů, kdy místní přiblblíci považující se za velký experty masturbujíc nad 3 hodinovým utahanym srancem o tom, kdo u toho měl větší orgasmus a vy opět dáváte za pravdu verbalovi a v duchu děkujete za to, že jste na to nešli do kina. Pane Nolan jsem zklamán, čekal jsem mnohem mnohem víc. Kdo u tohohle aspoň jednou neusne zaslouží bludišťáka. ()

Ant_Antony

Lepší než poslední dva režijní počiny mistra Nolana, který uvaří lahodný pokrm i z tolikrát převařeného konceptu vyprávění příběhu skrze "výslech"... Obsazení, kamera a zvuk jsou monstrózní, ale i tak jsou oscarové ovace spíše hraním na jistotu... ()

GavlaDan

Tenhle snímek chce předat enormní množství informací. A i když má 3 hodiny, tak není možné, aby odvyprávěl všechny tyhle věci, a zároveň by se divákovi povedlo ponořit do jednotlivých postav, scén a situací. Nepřišlo mi, že by to mělo nějaký jasný příběhový oblouk, ale spíš to byla montáž nejdůležitějších momentů Oppenheimerova života. Tím pádem to na mě působilo spíš jako dokument, ale hůře stravitelný. Protože u normálního dokumentu nemusíte tolik přemýšlet a neskáče se tam každou chvíli v čase. Co se audiovizuální stránky týče, tak tam mi to taky nepřišlo jako nějaká pecka. Proč byly některé scény černobílé jsem stále nepochopil. A i když mě obecně historická dramata moc neberou, tak bych nechtěl být celou dobu jenom negativní. Všichni zúčastnění herci byli excelentní a obdivuju Nolanův historický výzkum pro tento film. Ale prostě mi to vůbec nesedlo. Až se budu chtít dozvědět něco víc o tomto fyzikovi, tak se podívám na nějaký plnohodnotný dokument, nebo si přečtu nějakou knížku. 5/10 ()

husokachna

Je to monumentální, je to obrovský, je to filmový. Nolan už asi ani neumí natočit film, kterej by z pohledu audio-vizuálního selhal a nedodal zážitek. Co se týče děje a toho, o čem film vypráví, asi bych si to taky dokázal představit lépe nebo jinak a když už se Nolan rozhodl vyprávět o téhle části Oppieho (tak já mu familiárně říkám) života, tak bych očekával, že to povede k nějaké větší pointě, katarzi, že to prostě bude směřovat k monumentální tečce. Ale ono to jen tak odvypráví a závěr trochu vyšumí, pořád je to ale neskutečnej filmovej zážitek, nervy drásající pecka a kino lahůdka a dát tomu míň než pět prostě nemůžu. Pět do sedačky vpalujících hřibů. ()

Nolanofil

Najlepší životopisny film, ktory som doteraz videl. Deštruktivný odkaz filmu velmi silný, tak ako remeselné zpracovanie po všetkých stránkach (kamera, strih, herci, atd). Murphy, Downey Jr, Nolan nominácie na Oskara by boli zaslúžené. ()

Brejlil

Pět filmů v jednom. Samy o sobě by asi různé části stačily na samostatný film. Oppenheimerova formativní léta v Německu. Projekt Manhattan. Slyšení kvůli Oppenheimerově bezpečnostní prověrce. Slyšení admirála Strausse kvůli postu ministra. Oppenheimerovy komplikované vztahy se ženami. A nakonec i jeho vnitřní běsové. To všechno v jednom fascinujícím balíku stoprocentní filmařiny. Výsledkem je skoro nadživotně působící film s velmi nejednoznačným vyzněním. Stejně složitým jako byl jeho hrdina. IMAX je naprostá nutnost a opět děkuji těm, co se rozhodli neposlat pražskou filmovou promítačku do šrotu. ()

Flopik

Christopher Nolan je boh a opäť to dokazuje. Filmársky dokonale vycibrené dielo, kde všetko sedí tak ako má a kde tri hodiny utečú ako voda. Herecké obsadenie je orgazmus sám o sebe, ale to prevedenie zobralo dych, hlavne teda na mieru ušité a skvelo zahraté postavy. Dialógy som hltal a do toho nemôžem nespomenúť fantastickú hudbu od Ludwiga, ktorá naháňala husinu. Pohľad na zostrojenie bomby a na Oppenheimera a spol. som si nikdy nemohol priať lepší. Cillian v hlavnej úlohe bol famózny a každá scéna patrila hlavne jemu. Ostatných nebudem menovať, možno ešte tak Roberta, ktorý ukazuje, že je pán herec. Test Trinity je neskutočný filmový zážitok, a toto je presne ten film, ktorý proste musíte vidieť v kine. Či už kvôli vizuálu, ktorý je neskutočný, alebo pre tú hudbu. Mínusy som nenašiel, kto tvrdí že dĺžka je prestrelená tak asi nechápe, že potrebná bola každá jedna minúta. Jedno z najlepších Nolanových diel a 5* je jasných. Jeden z TOP filmov, po dopozeraní máte v hlavne plno myšlienok, plno ideí z filmu sa vám zaryje do mozgu a presne pre toto sa mi ten film nesmierne páčil. "Now I am become Death, the destroyer of worlds." Plus zakončenie s Einsteinom a myšlienkou, o zničený sveta, nemali chybu. ()

Muel

| Universal Pictures | Fascinujúce, čo všetko dokáže Nolan natočiť. Z na prvý pohľad generického biopicu o otcovi atómovej bomby, kde by sa riešili vážne veci tým najkovnečnejším spôsobom, si z toho Chris urobil epický IMAX event, na ktorý každý do kina príde. Barbenheimer som odštartoval Oppenheimerom, pretože z princípu. Je to Nolanovka, na ktorú sa teším už od jej oznámenia. A s kľudným svedomím hovorím, že ide o strhujúci, fyzický a intelektuálny zážitok, ktorý na poli 3 hodín nespustí nohu z plynu a nenecháva diváka vydychnúť čo i len na sekundu. A možno v tom tkvie jediný problém, ktorý som s Oppiem mal. Ale poporiadku. Technicky ide o majstrovské dielo. Od hudby, cez kameru, production design a dobové zasadenie ide o takmer dokonalú epickú drámu, kde sa vám ani nechce veriť, že takýto film je v dnešnej dobe mainstream. Na to máme presne rejžov, ako je Nolan. Čo film to udalosť a Oppenheimer nie je výnimka. Až som si hovoril, aký príbeh chce Nolan vyrozprávať. Veď je to biopic, nie epika level Inception alebo Interstellar. Nolan na to ale pristúpil trocha inak a za to ohromne funkčne. Vytiahol zábery jak s Malickovho opusu, okorenil to konverzačkou ako od Sorkina, vytiahol polku Hollywoodu, použil 0 CGi záberov a svojím majstrovským okom skrášlil celý film nádherným záberovaním van Hoytemovou kamerou. A funguje to náramne. Ale pozor, nie je to blockbuster, ale konverzačka, čo občas vyhulí audio na maximum, ale nie samoúčelne. Svedomito využíva techniky audiovizuálna na vyjadrenie emočného stavu protagonistu, navonok preukazuje jeho psychický stav a šikovným spôsobom diváka ohúri na biopic epickými obrazmi, na ktoré sa strašne dobre pozerá. Prvá hodina a pol tak trocha ale príbeh Oppieho berie skôr z tej klasickej naratívnej stránky, setupuje všetky linky, Robertove milostné vzťahy a už tam môžeme vidieť lyrické zábery kvantovej fyziky, behajúce v hlavne protagonistu a náznaku, že niečo veľké sa rodí v mozgu jedného introvertného študenta fyziky. Film vysvetľuje fungovanie štiepenia a samotnej atómovej bomby iba zriedka, nezastavuje sa nad tým, skôr sa to iba spomína v rámci storytellingu, v ktorom to skôr iba spomenuté byť musí, ale ľubovoľne sa v tom nehrabe nejak hlbšie. Osobne si myslím, že je to škoda, ale to je už subjektívna záležitosť, kde si každý divák musí sám povedať, či ho to zaujíma, alebo nie. Druhá tretina filmu je takmer dokonalá, začína sa projekt Manhattan a naplno sa začne riešiť celá situácia okolo samotnej výroby bomby. A film začína gradovať, rozbieha sa hudba a všetci, čo na danom projekte pracujú, začínajú byť nervózni a diváci s nimi. Búchalo mi srdce a mal som pocit, že sa mi zvýšila teplota. V tejto rovine je Nolan doma, nik iný nevie takto brilantne a sebavedomo vygradovať scénu tak, ako práve Chris. Výbuch je dýchberúci, zďaleka najlepšia scéna vo filme. Film sa presunie znova do roviny konverzačnej, ale ešte predtým nasleduje scéna, kedy sa všetci dozvedia, že boli zhodené bomby v Japonsku a scéna, kde si Oppie prvýkrát naplno uvedomí, čo naozaj vytvoril. Do toho ožiarenie všetkých zúčastnených v miestnosti a máme najemočnejšiu scénu vo filme. Tieto momenty fungujú perfektne a nenašiel som na nich žiadnu vadu. Je to skľučujúce, depresívne a k zážitku to slúži absolútne. Posledná tretina je v podstate čisto konverzačná a nie je momentu, kedy sa divák začne nudiť, ale z môjho pohľadu je tu ten jeden problém, ktorý s filmom mám. Ten film nikdy nespomalí a tempo je zbesilé, čo je pre 3 hodinový snímok veľké sústo. Chcel som, aby trocha spomalil a nechal ma rozmýšľať nad tým, čo sa naozaj stalo pred cca pol hodinou. Inak ale nemám čo dodať, Oppenheimer je fantastický film, ktorý sa zaoberá vážnými témami intelektuálne, ale správne divácky vám predá všetky stresujúce a emocionálne scény tak, aby to bavilo takmer každého. Som veľmi rád za tento film. Viac TU. | Hodnotenie: 9/10 | () (menej) (viac)

PhillM.

Stejně jako v případě Dunkirku historická látka, ale zde se Nolan dokázal sehnout před tématem, postavou, osobností, příběhem a historickou skutečností. Velice zralé rozhodnutí, které navíc ukazuje, že Nolan nemusí nic dokazovat, nemusí exhibovat, umí jít vstříc látce, ze které chce šít film. Dal jsem si odstup několika dní a tvrdím: Naprosto skvělé. ()

Jiu

Na to, že to bol Nolan, je to sklamanie. Podanie deja štandardne skvelé, ale film bol zbytočne dlhý. Po očakávanom atómovom finále, som čakal rýchle titulky, nejaké fotky s vysvetlením ako to dopadlo a finito. Ale ono to pokračovalo ďalšiu vyše hodinu! Tam, kde iný rejža hodí fotky s textom na dobrú noc, tu to Nolan cítil potrebu vyrozprávať. Tak po vyvrcholení projektu Manhattan prichádza totálne nudná hodina tliachania, ďalšieho uzlenia a rozuzlenia. Akoby nevedel, kedy dosť. ()

hemul

Ani ryba ani rak – trochu veda, trochu politický thriller, trochu psychodráma a všetko plytké. Niektorí režiséri posilňujú svoje príbehy Bachom, ak sa im zdajú slabé, Nolan to robí bombou. StanleyKubrick povedal za 1 minútu to, čo Nolan urobil za 3 hodiny. ()

Eterninox

Říkali jste si někdy, jak by asi vypadal The Social Network, kdyby místo studentíků haštěřících se o společenských dynamikách a akciových podílech měl vědce a politiky polemizující o kvantové mechanice, komunismu a závodech ve zbrojení? Nejspíš ne, ale přesně na tuto otázku přináší Nolan odpověď s Oppenheimerem. *** Podobně jako u Finchera se tedy můžete těšit na řemeslně excelentní konverzačku, která vás trochu poučí o historických křivdách a triumfech, ale hlavně vás vtáhne svým vypravěčským umem, precizním herectvím i výrazným hudebním podkresem, a ve výsledku překvapivě rychle uteče. Zásadní rozdíl je ale v celkovém vyznění. Přestože Oppenheimerovu tíživou tématiku efektivně kontrapunktují odlehčenější momenty, celé to totiž spěje k možná nejvíc zdrcujícímu finále v historii filmu. *** Nebál bych se nicméně Oppenheimera zařadit mezi nejlepší filmy posledních pár let, ale i napříč Nolanovou tvorbou. 90% ()

poet

Da sa natočiť trojhodinová konverzačná dráma o fyzike a atómovej bombe ktorá nenudí ? No očividne dá a Nolanovi sa to podarilo. Jeho posledný projekt Tenet šiel úplné mimo mňa a ľutoval som že som nato vobec šiel tak tento príbeh o Oppenheimerovi ma celkom zaujal. V čase kedy je ľudstvo opäť  blízko k jadrovej vojne je možno aj dobre že takýto typ filmu ktorý hovorí o hrôzach vojny vznikne. Štýl rozprávania v rôznych časových rovinách je už asi pre Nolana typicky a tomto prípade cele tempo rozprávania a celkom zaujímavo dynamizuje. Určite tu nechýbali silne momenty a oceňujem najmä hudobný doprovod ktorý celému príbehu dával tu správnu atmosféru. Na prvé videnie je tých informácii možno až príliš aby sa v tom bežný divák zorientoval takže si určite ešte niekedy pozriem :) Zatiaľ u mňa za 4*.... ()

Dispenz

Celkové hodnocení: 8/10    Art: 7/10    Akce: 7/10    Vtip: 6/10    Napětí: 8/10    Láska: 7/10    Soundtrack: 9/10         08/2023 ()

crozet

Samozřejmě asi by nebylo na škodu prostřihy mezi časovými liniemi alespoň z počátku doplňovat prostým titulkem místa a ročníku dané scény (autenticitě by tento zavedený formát neubral), mimo dialogy občas ztlumit zvuk a též kvalitu překladu v titulcích by asi měl před publikací někdo alespoň částečně zodpovědný a spolehlivý kontrolovat (svářečské sklo, španělští Loajalisté apod.).. Nicméně jde o poctivý a ucelený OPUS s obrovským autorským i produkčním angažmá a didaktickým přesahem látky a takové je třeba podporovat a ocenit. ()

Klara

Je to asi i tím, že jsem velkou fanynkou tvorby Christophera Nolana a na každý jeho nový film odpočítávám dny do premiéry, ale Oppenheimer byl neuvěřitelný. Po všech stránkách překonal má očekávání. Neuvěřitelně ostré a krásné záběry (které se v IMAXu roztáhnou na celé plátno!), nádherná hudba (hlavně skladba Can You Hear The Music), úžasné herecké výkony... A poslední věta, ze které mrazí. Viděno třikrát a rozhodně plánuji ještě alespoň jednou. Christopher Nolan, you did it again. ()

Kaskadér propadl, přesto má napsané pokračování

Kaskadér propadl, přesto má napsané pokračování