Michael Kohlhaas

• Francúzsko Michael Kohlhaas (viac)

16. století. Michael Kohihaas, obchodník s koňmi, vede šťastný rodinný život. Když tento bezúhonný muž na vlastní kůži okusí nespravedlnost, dá dohromady armádu, aby očistil své jméno a znovu nastolil pořádek. V 16. století pomalu končí feudalismus a Evropa se ocitá na pomyslně tenké hranici mezi starým a novým světem. Vážený obchodník s koňmi Michael Kohihaas je milující otec a mírumilovný občan. Alespoň do té doby, než na vlastní kůži okusí bezpráví bohatého lorda, který ho okrade o koně, čímž odstartuje řetězec nezvratných událostí. Kohihaas přišel o živobytí a víru v právo, a tak se rozhodne vzít spravedlnost do vlastních rukou. (Cinemax)

Malarkey

Michal Kohlhaas je naprosto úžasné a poctivé drama ze 16. století. Vypráví příběh pomsty, která nezůstane bez následků. Co už je na filmu složitější, tak forma vyprávění, která je decentně syrová. Syrová, často nemluvná a vypovídající o té době. Celkově mně přijde, že se režisér snažil přiblížit tomu 16. století. Postavy tu zbytečně nemluví, spíše jednají. Zároveň je tu ale Mads Mikkelsen, kterej by nemohl být charismatičtější. Tak charismatickou postavu snad dokonce potkáte jednou do roka. Na něj se jenom podíváte a cítíte jak se o ty jeho ošlehané tváře otírá jeden průvan za druhým. Ono na těch mýtinách, kde se film často odehrává, by snad zestárnul každej. Nicméně minimalismus filmu si buď zamilujete a nebo se Vám nudou zprotiví. U mě to vyšlo, pač se mně moc líbil. Film plynul, nikam nepospíchal, ale za tu dobu dokázal vytvořit celou kopu filozofických otázek nejenom o bohu, ale také o společnosti, což není od věci. Uživatel Salahadin třeba bohužel ve filmu nenašel ani jedno, tudíž je dokázáno, že tenhle film není pro každého. Pakliže ale půjdete na notu minimalismu, závěr Vás oddělá. Je to vlastně jeden z mála okamžiků, kde naprosto perfektně hraje stejně tak minimalistická muzika a hlavně je to vyvrcholení, které ukáže Madse ve světle totálního hereckého výkonu a Vy během posledních pěti minut budete těžko lapat po dechu. Minimálně takhle film zapůsobil na mě. ()

Terva

CITÁT - Bez povolení tudy neprojedete........ Nemastné, neslané, nepříjemný hudební doprovod alá Osada Havranů, nesympatičtí herci, kameraman má někdy sklony natáčet se svým přístrojem ze spodní části, čímž se dostává proti Slunci a scéna je tak velmi přeexponovaná. Příběh samotný mě taky neoslovil a tak jsem se "pronudil" až do konce. Mám pocit, že Uwe Boll by to natočil lépe. CITÁT - Juditin hrob vykvetl.... ()

Honzek

Michael Kohlhaas je obyčejný člověk, co má rád život, svoji ženu a dítě. Jeho prací je obchodování s koňmi, kterých si velmi váží. Jednoho dne ho však čeká zrada a nespravedlnost, díky které se rozhodne vymoci si svoje práva silou. Ve snímku nehledejte akci, jako spíš porozumění, lásku, city a ukázku toho, co že je to vlastně spravedlnost a jestli je jí vždycky učiněno za dost. Někomu to může přijít jako nuda, ale pro mě osobně to bylo spíše na zamyšlení - aneb - jak v jednu chvíli může mít člověk vše, včetně svoji pomsty na zlatém podnose a v té druhé nemá nic, než to, po čem vlastně toužil, ale nemá to tak, jak si přál. ()

verbal

Kdo čeká Statečného kardiaka či snad Roba Madse, bude zklamán. Kdo čeká televizní inscenaci o tom, jak jede Kolhás s koňmi na trh, u celnice se to kapku zvrhne, až se z toho Michal musí projet asi tak s šesti tlustými strejci na koni tam a zase zpátky, prolnutou důkladnými, dvacetiminutovými studiemi korun stromů, běžících holčiček a sáhodlouze hloubajících sedláků, bude tu zmateně drmolit cosi o syrové realitě středověku. Ovšem to, co proběhlo v závěru čumícímu Mikkelsenovi xichtem, to byla pětiminutová óda na dokonalou emoční mimiku, až jsem z toho padl na prdel a s hlubokým smeknutím z toho nádherné dvě vytlačím! ()

Enšpígl

Asi jsme to u historických filmů poznali všichni, ty kvalitní jsou schopný nás dostat. Emotivní proslovy, statečné souboje, glorifikující hudba, vznešené myšlenky, jo to je dobrý, hodně dobrý, to jo, ale vždycky tam zůstalo jedno podstatný ALE, vždy jsem věděl, že jsem jen divák, možná nadšený, ale pořád "jen" divák.....no, tak tady drazí moji spoluobčané, tady je to úplně jiná liga. Tady si totiž zažijete na vlastní kůži jeden příběh ze 16.století. Nečekejte milionové bitevní komparzy a strhující proslovy o cti a svobodě, tohle je ta nejpoctivější evropa jaká jen mohla být, všechno tak reálný, přirozený, syrový a přitom tak nádherný, čistý, prostý a emotivní a k výkonu hlavního představitele mám jen čtyři slova..... klaním se, pane Mikkelsen. ()

• Natáčanie filmu prebiehalo na mnohých miestach po celom Francúzsku. (MikaelSVK)
  • Obchodník s koňmi Michael Kohlhaas (Mads Mikkelsen) je inspirován skutečnou postavou, a to Hansem Kohlhaasem, který vedl spor s německým šlechticem jménem Günter von Zaschwitz. Ve své době byl Hans Kohlhaas velmi hledaným a nebezpečným, protože na protest vůči nespravedlivému zabavení majetku oním šlechticem shromáždil jiné zločince a společně okrádali lidi, vypalovali domy a plenili vesnice i města. (ČSFD)

Nej filmy roku 2013 dle ČSFD.cz

Nej filmy roku 2013 dle ČSFD.cz