Oppenheimer

• USA Oppenheimer (viac)
USA / Veľká Británia, 2023, 180 min

V čase, keď Druhá svetová vojna ešte vyzerala nerozhodne, sa na diaľku odohrával dramatický súboj medzi Spojenými štátmi a Nemeckom o to, kto prvý zostrojí atómovú bombu a získa tak rozhodujúcu prevahu nad nepriateľom. V Amerike bol tento tajný výskum známy ako Projekt Manhattan a jedným z jeho kľúčových aktérov bol astrofyzik Robert Oppenheimer. Pod obrovským časovým tlakom sa spolu s tímom ďalších vedcov snažil zostrojiť vynález, ktorý mal potenciál zničiť svet. Bez jeho včasného dokončenia by sa ten istý svet nedal zachrániť… (Cinemart SK)

faraoon

Omylem jsem si jako první stáhnul stejnojmenný dokument z téhož roku, ale čas jsem nepromarnil. Spojením s Nolanovým přednesem jsem vstřebal exaktní představu o životě vládce nad životem i smrtí a době do které byl Oppenheimer vnořen. ()

ANTYCHRYST

To bylo těžké sledovani ale sakra těžké... zorientovat se ve všech těch postavách..různé časové linie..nukleární téma...do toho neskutečně dlouhá stopáž... Herecké Výkony a hudba skvělé...celý ten příběh..hustej..jak ho pak pranyrovali ..pritom jim všechno udělal jak chtěli...60% bylo pro mě těžké se ve všem orientovat a pochopit..ale každopádně hodně zajímavé sledovat co se kolem atomovky dělo ()

Cooller

"the greatest salesman of science", asi tak. Velmi se mi libilo jakou radost vesměs měli Američti občane při oznamení destrukce Nagasaki a Hiroshimi, že už po válce přece vůbec nevadi, Japončici potřebovali trochu FREEDOM&DEMOCRACY ()

Jan.Cada1

Velkolepý zážitek, který jsem bohužel neviděl v kině. Děj je opravdu složitý a doporučuji si nejprve přečíst něco o životě Openheimera předem. ()

Jozka7

Po všech stránkách výjimečný film s jednou zásadní (a zjevně záměrnou) chybou. Ani jediná ze 180 minut neukazuje klíčový moment příběhu a výsledek celého válečného snažení nejlepších (nejen) amerických mozků: bezpodmínečnou kapitulaci Japonska a konec 2. světové války. Čímž dochází ke zkreslení vyprávěného příběhu dle libosti pana režiséra. S touto jedinou výtkou jde o mimořádný divácký zážitek, který jsem si rád zopakoval. ()

shade000

20.07.2023 - Christopher Nolan nevie natočiť zlý film a Oppenheimer nebol výnimkou. Kamera tradične od van Hoytemana skvelá a čo sa mi veľmi páčilo, bolo zakomponovanie detailných záberov na tvár, ktoré sami o sebe dotvárajú príbeh. Ludwig Göransson je opäť skvelou náhradou Hansa Zimmera, ktorý opäť pracuje na Dune, teda jej pokračovaní. Herecké obsadenie bolo excelentné a veľmi sa mi páči, že aj veľa elitných hercov hrá "iba" vedľajšie úlohy. Ďakujeme pán Nolan a sme zvedaví, čím nás prekvapíte nabudúce... 12.03.2024 - Po Oscaroch som si povedal, že si tento film ešte musím pripomenúť a zhodou okolností bol ešte v kinách, tak už síce nie IMAX ale menšie plátno, no názor sa mi nezmenil. Neprestávam žasnúť nad tým, aké herecké esá sa tam objavili aj iba kvôli pár vetám, tým sa ukazuje veľkoleposť a pocta točiť pod taktovkou Christophera Nolana... ()

koty2201

Myslím, že toto dielo je posledným mohykánom medzi tradičnými filmami a onedlho už takéto niečo asi vznikať nebude. Jedine že by sa objavil zázrakom ďalší Nolan, Spielberg, Scorsese a tak podobne. Dovolím si tvrdiť, že Oppenheimer je aktuálne ašpirant na film roka 2023 a určite aj Oscara. A som skutočne veľmi rád, že som toto veľdielo mohol vidieť v kine. Áno, aj tento film má asi jednu drobnosť, ktorá mi prekážala, ale aj napriek tomu si zaslúži 5 hviezd alebo inak povedané aj 10/10.  A tým jedným mínusom je určite zo začiatku pre mňa ťažko pochopiteľný dej. Film obsahuje toľko mien, že do jeho záveru som mal občas problém rozoznať o kom je reč. Alebo dej bol občas podaný komplikovane a nejednoznačne, že si to divák musí vysvetliť sám. Nie je to tam povedané priamo. Toto je zároveň jediným negatívom. Inak to bol perfektný film s výbornou atmosférou. Napriek dĺžke 3 hodín nemal žiadne hluché miesto a má to strhujúcu atmosféru až do konca. Vôbec sa nebojím povedať, že je to najlepší film od Nolana, aký som zatiaľ od neho videl. Ako som povedal, tak atmosféra ma až mrazila občas a hlavne ku koncu som bol dojatý a znechutený, ako sa k Oppenheimerovi zachovali napriek tomu, že je to národný hrdina. Pretože cítil som, že to veľmi ľutuje, že s ostatnými vedcami zostrojil niečo tak hrôzostrašné ako je atómová bomba, ktorá vzbudzuje strach aj dnes. Zároveň však pomohol ukončiť na dlhé roky svetové konflikty. Len za cenu stoviek tisíc ľudí a toho, že teraz sa tým môže každá mocnosť vyhrážať celému svetu. Cilian Murphy je herecký boh a tu si to kradol celé pre seba a určite je jeho výkon hodný Oscara. Hlavne tvárové herectvo dotiahol do dokonalosti, pretože nemusí nič povedať, aby ste videli ako sa cíti. Samozrejme nemôžem zabudnúť na Roberta Downeyho Jr. ako pána Straussa a Emily Blunt ako Oppenheimerovu ženu. Klobúk dole. Hlavne tomu ako sa Downey na konci čertil, keď vedel, že už je jeho kariéra v kýbli. Avšak dosť solídne si to očividne užíval aj Jason Clarke v roli právnika. Hudba bola rovnako excelentná a práca s kamerou výborná. Páčil sa mi ten nápad s kontrastom medzi scénami vo farbe a čiernobielymi, kde farba značí zástancov Oppenheimera a čiernobiela jeho odporcov. To je šikovný nápad. Rovnako ako sa úspešne podaril aj samotný výbuch bomby natočiť veľmi presvedčivo, keďže išlo o praktický efekt s využitím perspektívy a to si tiež zaslúži klobúk dole. Nie je veľa tvorcov, ktorí by chceli mať pri takomto filme iba praktické efekty a žiadne CGI. Takže keď to zhrniem, tak to odporúčam každému, kto chce vidieť kvalitne odvedenú prácu ako za starých čias a výborný historický príbeh, ktorý chytí za srdce. ()

0verseer

Po technickej stránke dokonalé. Po emočnej žiaľ ploché dielo, a to napriek zjavnej snahe autora o vykreslenie morálnych dilém a úskalí, ktorým bola vystavená titulná postava diela. Všetky totiž pôsobia v kontraste s úskaliami, ktorým čelili obyvatelia Hirošimy a Nagasaki v 45. vyslovene banálne. To len na pripomienku, aby sa nezabudlo, kto je tu skutočná obeť. Ale späť k filmu. Pri odpočítavaní do výbuchu počas testovania celá sála ani nedýchala. Počas záverečného vypočúvania pozerali viacerí na telefóny, aby zistili, ako dlho to ešte bude trvať. Možno (s prihliadnutím na názov filmu) naivné očakávanie, ale predsalen som čakal, že to bude o niečo menej sústredené na Oppenheimera, ale o niečo viac na jeho dielo... ()

ACDCKL

Tento film je jasný aspirant na film roku s Babylonem. Ne každý ho ocení, na některé diváky to bude moc kecavé a dlouhé, ale já se v tom vyžíval a celé tři hodiny jsem si užil s otevřenou pusou. K tomu mistrovské herecké výkony Cilliana Murphyho a Downeyho Jr. to jen potrhují. A výborná hudba od Göranssona, který tak nahradil u Nolana, v tomto filmu, Hanse Zimmera. Jasných 5*. ()

hrumsrt

Je zpět...  Chris Nolan byl a vždycky už bude scénárista a především režisér, který mě nepřestává fascinovat. Je to tvůrce, který stojí za mým jasně nejoblíbenějším a tak nějak nejlepším filmem, jaký jsem kdy viděl. A vlastně dlouhou dobu šlo u tvůrce, který nechybuje a točí kousky, jaké se zarývají divákům do paměti a rezonují ještě několik dní poté.. Miluji jeho Temného rytíře jakoby to bylo bezchybné umělecké dílo, na něhož jsem v jistých časech koukal tak často, že jsem na něm byl závislý. A to neplatí jen pro tuhle batmanskou sociologickou ódu, nýbrž třeba o Dokonalém triku, který by byl hned v závěsu.. Tohle jsou dva body na filmové mapě, které z ní svítí tak jasně, že nad kterýmkoli jiným dílem fungují jako stín, jako připomínka něčeho tak geniálního, že dělá prakticky ze skoro všeho ostatního jen směšná laciná světýlka.. Jenže není nebe bez mráčku a s postupem času a tím jaké Nolan získal v filmařské branži renomé, což mu umožnilo točit čím dál více autorské filmy, které byly možná až vypočítavou cestou za zlatou soškou. Přišel příliš banální Dunkerk a na jiné dimenzi fungující Tenet a následovalo odloučení.. Nikdy bych to Nolanovi nevyčítal a pořád platí, že může točit jugoslávské milostné trojúhelníky a já k němu budu jako k tvůrci vzhlížet, ale už jsem ho nebral jako osobní topku a projekt, na který bych se měl těšit.. Ale je tu rok 2023 a s ním dvanácté představení z Nolanovi dílny. A já od prvních chvil věděl, že u toho chci zase být, že po časové odmlce nám tenhle londýnský rodák chce ukázat něco, čím může odpálit čirou diváckou euforii a nezapomenutelný zážitek.. No, a ono to je tak! S hrdostí a dojetím jsem se zase díval na svého oblíbeného tvůrce a rozuměl mu. Příběh vynálezce atomové bomby Roberta Oppenheimera naservírovaná v klasickém životopisném podání, akorát že do ní Nolan sem tam něco schoval. Možná díky tomu, že to ní ani hrdý ani Američan je tím pravým na takový příběh.. Nolan našel asi nejgeniálnější balanc, jaký jsem možná kdy viděl. Oppenheimer je dokonale vyvážený film, a to možná v úplně všech aspektech. Jakým způsobem přepíná mezi žánry které kombinuje, jaké herecké uskupení plné jeho typických a netradičních herců propojil, v tom všem je perfektní.. Ale kde Nolan vyhrál a já vidím v Oppenheimerovu genialitu, co ten film předá různým lidem. Někdo odejde s jedinečným vizuálním a technickým snímkem, vedle něhož působí všechno ostatní skoro směšně, jiný s odborným fyzikálním techno přesahem, anebo dokonce s obrazem politického thrilleru, který ukazuje to USA, k němuž máme už skoro vepsanou potřebu vzhlížet, jako špinavou byrokratickou zemi, plnou politických přetvářek a dobové paranoie. A takhle odpornou Ameriku by nenatočil ani ideologicky zaujatý severokorejský vládní režisér.. Příběh lahodící i třeba po milostné stránce, kde ukazuje možná nejlidštější stránku hlavního hrdiny, který jinak působí svými vizemi a sny jako z jiného světa.. Nolan odpálil bombu, která si v tolika svých příběhových linkách hraje s úplně něčím jiným a přesto ve finále složil tak komplexní a jasně směřující dílo. Není to vůbec primitivní příběh, který lze vnímat hned v několika odlišných vrstvách, ale současně si ho jde velmi jednoduše vychutnat po té jeho nejhlavnější rovině a stejně dostanete vynikající film.. Oppenheimer by se mnou mohl dělat všechno možné a já bych na to přistoupil, protože to bude účelné, ale pořád děsně sexy.. Je neuvěřitelný, co ten Nolan předvedl, a jak jiné pocity z toho můžou dva lidi mít a přesto si toho budou mít tolik pozitivního co říct.. Závěrem, tohle je jeden z nejlepších filmů uplynulé dekády a od samotného Christophera Nolana nejzajímavější film, jaký jsem viděl, kromě toho jednoho... A k tomu všemu jako třešničku jde o totální audiovizuální orgie! Chci to znova! P.S. Nevzpomínám si, že by Nolan měl v rukách takhle šmakózní ženskou hrdinku. #Filmroku2023 /viděno v kině/ 100% () (menej) (viac)

johnny01

Samotná příprava bomby je zpracována opravdu velkolepě a velice věrohodně. I hudba je fajn a herecké výkony také. Scénář mi však velmi nevyhovuje. Ve filmu se střídá několik časových rovin - "současnost", příprava bomby, přelíčení o udělení prověrky a slyšení kandidáta na ministra, něco z toho dokonce černobíle. Občas jsou i posuny v ději dozadu. Střídání je zmatené a je obtížné se v tom vyznat. Velká výtka míří k vedlejším postavám - sotva jsou představeny, divák si s nimi nevytvoří vztah, jejich motivace je zastřená, u přelíčení o udělení prověrky se střídají různí vědci, kdy ani není úplně jasné, kdo to je, a když už promluví, často je sporné, zda to bylo ve prospěch, nebo v neprospěch. Vztah Oppenheimera k politice i komunismu je podán dost zmateně. Celkově není jasné, co chtěl film vlastně říci. Nevypadá to jako oslava osobnosti Oppenheimera, ani nejde o čisté drama s přípravou bomby. Navzdory názvu film ve svém celku vyznívá spíše jako vzdání holdu Albertu Einsteinovi a jeho prorockým slovům. ()

whysoserious

Tříhodinová konverzačka, u které nesmíte polevit v pozornosti. Nolan tu často střídá časové roviny a ve scénách také filmové žánry – najdete tu psychologické drama i thriller ze soudního prostředí. Ale i přesto, že spolu postavy v podstatě neustále mluví, není tu akce a film má 3 hodiny, tak bych z něj nevystřihl ani minutu. Na vizuálu i zvuku si dal Nolan tradičně hodně záležet a vyplatilo se. Zároveň se mi líbilo, jak film postupně nabírá na čím dál větší emocionální naléhavosti a v závěru nádherně graduje. Oppenheimer určitě není pro každého a spoustě lidí tutově nesedne, ale z mého pohledu je to největší filmová událost roku 2023. ()

farb

Silné a dechberoucí, velkolepé a stvořené výhradně pro velké plátno. Zároveň ale trochu paradoxně, na tříhodinový spektákl, zběsilé a náročné na usledování a koncentraci. Občas by neškodilo trochu zvolnit a naplno nechat určité momenty plně doznít - než si vychutnáte jeden vrchol/úžasnou scénu /moment, už jste o dvě další dál... Každopádně podívaná, která letos na velkém platně nemá obdoby a zanechá neskutečnou rezonanci... A volá po další návštěvě co největšího plátna. ()

Karda

No ... pro diváky neznalé historických reálií této causy, to bude velkej ořech a to byl i pro mně a to mám dost nastudováno.Tempo zběsilé, ale o projektu Manhattan se dozvíte minimum, to raději doporučím mnohem podrobnější:  Fat Man and Little Boy (1989) . Emoce tam jsou ,ale takové divně vyjádřené , zastřené. No, možná stejně jako život Oppiho. Celkově takové lepší 3,5* ,ale jinak se nám nějak Nolan začíná ztrácet v obsahu a vynikat formou ... P.S: To PR ,že Nolan nepoužívá žádné CGI efekty je hezké ,ale tak to jako tu Zemi zapálil a ty efekty při bdění/snění Oppiho dělal asi svítícíma provázkama ? ()

Filmfactorem

Historické ani životopisné filmy nejsou úplně můj žánr a na tohle jsem šel hlavně kvůli Nolanovi, jehož scénář a režie se nezapřou. Dostali jsme dokonalé záběry, úžasné audio a hudbu, audiovizuálně je film na vrcholu, zvuk se navíc používá k vyprávění atmosféry situací a emocí postav. Obdiv si zaslouží i minimální kouzla se CGI a že došlo ke skutečnému odpálení malé bomby, tomu říkám zápal pro film. Nepřekvapivě příběh nejede lineárně, střídají se tu 3 dějové linky a vlastně 2 příběhy. Prvním je cesta Oppenheimera od jeho studií a až po vytvoření atomové bomby, druhým Oppenheimerův (ne)soudní proces kvůli jeho politikaření z poválečného období. Tady jsou mé 2 problémy. Ne že by se nedalo v linkách zorientovat, ale bylo to dle mě zbytečně překombinované a myslím, že více chronologické vyprávění by filmu nic neubralo. Druhá věc je, že 3h jsou moc a filmu by slušela kratší stopáž. První příběh se mohl lehce prostříhat, ale hlavně druhý bych výrazněji zkrátil. To však nic nemění na faktu, že jde o silný zážitek, který vás pravděpodobně po dokoukání nechá chvíli strnulé. Film podtrhuje úžasné obsazení a také pěkná práce s morálnímy dilematy, která film předkládá. ()

Hyperbolic

Velkolepý film. Nolan si opět vzal do hledáčku jiný žánr a spolu s prvotřídním ansámblem herců ho vybrousil k (téměr) dokonalosti. Začnu negativy, těmi se pro mě hemžil celý začátek. Rádoby cool scény s hudebním podkresem, snažící se zapůsobit a přitom mi připomínaly novodobé hudební videoklipy nebo reklamy v televizi. Uspěchané dialogy, aby se co vměstnalo co nejvíc informací, mně to ale připomínalo slovní přestřelky a opravdu se to tam nehodilo. Rádoby inteligentní odkazy na fyziku ("Bůh nehraje v kostky" "KvAnTovÁ mEcHaNikA!") a na některé fyziky, kde je Einstein vykreslen jako nějaký komický pohádkový dědeček, který se objeví v nejnečekanějších chvílích. Někteří fyzikové ovšem zahrání výborně, mladý Feynman s bubny, Teller a jeho pronikový pohled a vhled, Heisenberg se svou důstojností (nechtělo to tam trochu rozvinout linii, že možná nacistům při výrobě atomové zbraně házel klacky pod nohy?) a taky Niels Bohr (Branagh se na něj vzhledem extra nehodil, ale tu auru zahrál výborně). Celý film se prolíná se "soudními procesy", do těch moc zabrušovat nechci, protože jsem o tom ani moc nevěděl, ale rozhodně to bylo zajímavé vidět, jak se z hrdiny dokáže stát psanec kvůli americkým masovým hysteriím. RDJ zde exceloval a finální twist (jo twist v biografickém filmu) jsem nečekal. Vrcholem filmu je však Cillian Murphy, znám ho možná tak z Nolanových Batmanů, celé roky však slyším jak lidé pějí chválu na jeho herecké umění, např. Peaky Blinders. Zde mě však učaroval. Génius, egoista a snílek s psychickými problémy. Hluboké pohledy, prolínající se s vizemi kvantového světa, vesmíru a výbuchů. Jen za to stálo vidět film v kině. Herectví, vžití do role (a snaha vypadat jak Oppenheimer) a promluvy jsou tak dobré, že se budu divit pokud nebude nominován na Oscara, ne-li, že ho dostane. Motivů zde byl přehršel, na některé se mi však zdálo, že tvůrci ke konci zapomněli. Co chudák Kitty a její nenaplněný život, kde se vědkyně musela stát ženou v domácnosti a řešila to alkoholem? V té době zrovna velice aktuální problém. Motivy smrti a výbuchů, nahlížené ze všech možných úhlů. Dnes už přeznámý citát z Bhagavadgíty. Nyní se stávám Smrtí, ničitelem světů. Pro veřejnost to možná ani dnes tolik neznamená, pro japonské civilisty (tak jak i říkal film) taky ne, ty zajímalo přežití a to kdo bombu shodil, ne kdo a jak ji vyrobil. Pro civilizaci to ovšem byl milník, osedlání si moci atomů, ukázka energie, která se schovává naším očím skryta. Atomová bomba měla být pouze odstrašujícím příkladem, kam až mohou vést války, v dnešní době je však více než zneužita, k zastrašování a pokračování agrese. Zajímavá paralela bylo první setkání se s oním citátem, při milostné scéně. Při výbuchu Trinity se vrátil znovu, a teď si nejsem jistý, ale jako během prvního úspěšného testu atomové zbraně slyšel Roberta a Jean. 3 hodiny stopáže jsou přepálené, myslím si, že by se z toho daly vytáhnout dva filmy. Jeden Oppenheimer - fyzik, člověk. Druhý Oppenheimer - občan, bývalý levicově smýšlející snílek. Potom by to v kině bylo snesitelnější a některé aspekty, které jsem vytknul, by jistě mohly zmizet. Je to nejlepší film všech dob? To ne. Ale určitě stojí za vidění, protože je krásně natočený a zahraný. () (menej) (viac)

TOMEK17

10/10. Oppenheimer je možná nejlepší film, který jsem za dlouhou dobu viděl. Velmi odlišné od Nolanových nedávných filmů, zejména těch sci-fi, ale ukazuje, že Nolan dokáže zvládnout žánr Biopic/Drama stejně dobře jako jakýkoli jiný žánr, se kterým se dosud pokusil. Film má 3 hodiny, ale ubíhá velmi rychle a příjemně. Aniž by to něco zkazilo, film představuje důležitá a velmi relevantní témata, a přitom je nepřetržitou zábavou a komplexní studií postav a studií naší společnosti ve velmi vysokém tempu. Aniž bych zmínil něco konkrétního, byla tam jedna scéna, která způsobila, že se téměř každý člověk v kině nervózně pohyboval na sedadlech, a to po dlouhou dobu bez přestávky, což byla jedna z nejintenzivnějších scén, jaké jsem kdy ve filmu sledoval, a připomněla mi skutečnou sílu filmového zážitku jako žádný jiný film v posledních letech. Rok je teprve v polovině, ale právě teď je to můj nejlepší výběr pro nadcházející sezónu udílení cen. Obraz, psaní, režie, herectví, hudba-- Oppenheimer je vítěz na všech frontách. Vzácný filmařský počin a význačná připomínka, že kinematografie není mrtvá. Tento film všem vřele doporučuji. Už jsem to jednou viděl a brzy se vrátím do Imaxu alespoň několikrát. ()

Stranger77

Povedej Nolan. Nicméně mě to vyloženě nedostalo, i když konec velmi pěkně gradoval. Rozhodně nebyl prostor se nudit, Nolan má řemeslo v malíčku a herci hrají perfektně (Downeymu bych dal Oscara). Je to holt zivotopisný Nolan s mírně artovými sklony. Určitě lepší než Tenet, ale Dunkerk mám radši. Za mě 85% ()

belasis

“How can I save my little boy from Oppenheimer’s deadly toy?” Brilantní filmařina - audiovizuálně, herecky, myšlenkově a poprvé od Inception mě Nolan zase opravdu vtáhl a pohltil. Krásný žánrový chameleon, analogová 70mm projekce jako bonus a jdu studovat Bhagavadgítu :)  9/10 ()

Kaskadér propadl, přesto má napsané pokračování

Kaskadér propadl, přesto má napsané pokračování