Gangy z Birminghamu

• Česko Peaky Blinders – Gangy z Birminghamu (viac)
Veľká Británia, (2013–2022), 35 h 3 min (Minutáž: 55–81 min)

Tvorcovia:

Steven Knight

Cillian Murphy, Sam Neill, Helen McCrory, Iddo Goldberg, Annabelle Wallis, Andy Nyman, Harry Kirton, Paul Anderson, Joe Cole, Natasha O'Keeffe, Hugh O'Brien (viac)

Veleúspěšná gangsterská sága vás přenese do Birminghamu 20. let minulého století. Rozvětvená rodina Shelbyových založí obávaný gang nazývaný Peaky Blinders. Jejich jméno odkazuje na zvyk nosit žiletky na svých kloboucích, což mnohé napovídá. Seriál vám představí krutou, krvavou, ale bezpochyby působivou kapitolu moderních britských dějin.
Výpravná gangsterská rodinná sága se skvělým obsazením včetně Cilliana Murphyho, Sama Neilla, Helen McCroryové, Annabelle Wallisové, Paula Andersona, Iddo Goldberga a Charlieho Creed-Milese. Obsazen byl i spisovatel a rastafariánský básník Benjamin Zephaniah. Příběh podle Stevena Knighta začíná v roce 1919 v chudých čtvrtích poválečného Birminghamu, kde žádné zákony neplatí. Navrátilci z války, noví revolucionáři a zločinecké bandy, ti všichni bojují o přežití v průmyslovém prostředí, které se zmítá uprostřed dramatických hospodářských změn. Zbraně propašované ze zákopů se dostávají do ulic a kdo je má, nezdráhá se je použít. Zatímco Churchill mobilizuje své jednotky zvláštního oddělení, ilegální bookmakeři vydělávají jmění v nelegálních sázkových kancelářích a traumatizovaní infanteristé zapíjejí svůj granátový šok v hlučných hospodách. Na okrajích má město stále ještě vlídnější tvář, tam cikáni a loďkaři obchodují s koňmi a věští budoucnost, avšak na vrcholu této průmyslové džungle se usazuje rozvětvená rodina Shelbyových, jejíž četní sourozenci, bratranci a strýcové tvoří ten nejkrutější gang ze všech - 'Peaky Blinders'. Svůj název si vysloužili zašíváním žiletek do kšiltů svých čepic a peníze vydělávají sázkami mimo závodiště, vybíráním výpalného a loupežemi. (Filmbox)

Radek99

Anglická odpověď na Martyho skvostné Boardwalk Empire a vlastně i Gangy New Yorku je dokonalá a má snad ještě lepší hudební podkres, než jsme doufali...Američan Jack White se prolnul s Nickem Caveem, no není to nádhera? Love is Blindness ... Skvělá atmosféra industrializované Anglie 20. let minulého století je umocněná tím nejlepším ze současného alternativního rocku. A jako třešnička na dortu ta jejich anglická angličtina, bloody hell! Tvůrci také použili velmi chytrý tah k tomu, aby se divákovi snáze vytvářelo pouto s hlavními gangsterskými hrdiny - všichni jsou příslušníky ztracené generace proživší peklo zákopů první světové války, jejich vyhoření a existenciální odstup od skutečnosti tak v očích vnímavého diváka ospravedlní mnohé... Druhá věc je pak skvělý casting...Cilliana Murphyho v téhle roli nelze nemilovat... 2. serie: Poté, co se do hudební party přidala PJ Harvey, začínám prožívat orgastické pocity a už teď je jasné, že Peaky Blinders jsou seriál s nejlepším hudebním doprovodem vůbec. A jak Blindeři expandují od Birminghamu směrem dolů, jde kvalita série nahoru. Šesté epizoda naprosto excelentní... 3. serie: Kvalitativní sestup je bohužel očividný, přijde mi, že scénáristé neví, kam přesně mají osudy Shelbyovic gangu vést a trochu vaří z vody. A ještě jeden dojem - na tomhle seriálu mne mimo hudby nejvíc bavila ta špinavá ulice, to industriálno tak přesně odrážející dělnickou podstatu průmyslové Anglie, přenesením děje do vyšších společenských vrstev a světa společenské smetánky a aristokratických paláců přichází tenhle seriál o kouzlo... Thommy Fucking Shelby!!! Série 1: 90%, Série 2: 95%, Série 3: 70% ()

Kaluž

Cillian Murphy ve vybroušené dobovce plné rozbitých hlav, rodinných intrik a koňské mrvy. Gangy New Yorku zasazené do Birminghamu. Velký těšinger na druhou sérii. /// 2. sezóna /// Závěr druhé řady je nehorázná pecka! Žezlo krále televizních gangsterek po Boardwalk Empire se ctí přebírá tahle parta ničemů z Birminghamu. Thomas Shelby v podání Cilliana Murphyho je neskutečný nadsamec s neprůstřelnou kuráží a neodolatelnou jiskrou v oku. Doporučují čtyři z pěti domácích hospodyněk. /// 3. sezóna /// No ty vole, ten Steven Knight, to je bůh… to není možný! Birminghamská sebranka stále drží za koule a nepustí. Se zatajeným dechem vyhlížím nášup. /// 4. sezóna /// „Welcome to Birmingham, Mr. Changretta.“ Adrien Brody, sirka v zubech a samopal Thompson štěkající plynulou italštinou. Grazie, Steven Knight! ()

Sarkastic

(Viděno kompletních 6 sérií) „O co se staráš, Tommy?“ - „O 1 minutu. Vojákovu minutu. V bitvě víc nemáš. Máš jen minutu všeho najednou. Nic před ní neexistuje, ani po ní. Nic v porovnání s tou 1 minutou.“ Britská odpověď na Boardwalk Empire? Obě jsou to skvělé dobové gangsterky s tím rozdílem, že ta Nuckyho je o něco střídmější, Tommyho zas víc „cool“. Přes pomalejší rozjezd jsem byl od 2. série k Peaky Blinders beznadějně přikován, a že to byla jízda. Cillianův Thomas je charismatický „badass“, kterému jedním dechem fandíte, další postavy též zaujmou, včetně těch menších, ale o to hvězdněji obsazených (Hardy, Neill, Brody). Vývoj i přerod klanu Shelbyových baví celou dobu (od dozvuků války přes hospodářskou krizi až po vzestup totalitních režimů), vytkl bych snad jen úsměvnou „odolnost“ postav a hlušší dojezd (škoda, že tvůrci neměli koule na to ukončit vše fatálněji). Přesto si Peaky Blinders 5* zaslouží, je to seriálová pecka. „Sem živej, Ado.“ - „Jo. A pořád si koleduješ o to, abys nebyl. Možná si to nakonec vykoleduješ.“ ()

maseer2

1. série - 5* » stylová britská gangsterka, která se může pyšnit výbornou dobovou atmosférou, vymazleným vizuálem, božským (a skvěle pasujícím) soundtrackem, geniálním Cillianem Murphym a hromadou převážně drsných a nekompromisních postav, které jsou kvalitně napsány i zahrány.. jsem maximálně spokojen a těším se na druhou sérii, ve které to snad pořádně roztočí Tom Hardy.. (18.10.2014) | 2. série - 4* » druhá série není tak přímočará, děj místy působí zbytečně překombinovaně, jelikož je rozmělněn spoustou více či méně důležitých odboček a seriál se nakonec stává především soubojem "chudáka gangstera" s větrnými mlýny v podobě Koruny.. potenciál Toma Hardyho mi zde navíc přišel trestuhodně nevyužit.. to už ale moc kritizuji, protože Peaky Blindeři jsou i ve druhé řadě pořád tou skvělou podívanou jako předtím a další sezónu budu v napětí očekávat.. (6.1.2015) | 3. série - 4* » Shelbyovcům se i ve třetí sezóně daří držet vysoko nastavenou laťku, ale podobně jako u druhé série mám i zde pocit, že jim po většinu stopáže chybí jasně vymezená ústřední zápletka, a tudíž tah na bránu.. v nadupané poslední epizodě si to pak sice všechno sedne, ale občasné rozčarování z předchozího dění to přirozeně jen tak nepřebije.. přesto jisté čtyři hvězdy (19.7.2016) | 4. série - 4* » Tommy a spol. se tentokrát pouští do křížku s newyorskou mafií a je to opět lahůdková záležitost, kde je zejména na ďábelském Adrienu Brodym vidět, jak se v roli Lucy Changretty náramně vyřádil.. přesto mám pocit, že zmíněný konflikt nabízel ještě o něco větši potenciál, jelikož prostřední epizody místy trpí poněkud slabším tempem.. i tak jde nadále samozřejmě o jednu z nejkvalitnějších televizních podívaných současnosti.. jo a Tom Hardy v každé své scéně opět fantastický! (10.1.2018) | 5. série - 4* | 6. série - 4* ||| průměr = 4,2* ()

jojinecko

Peaky "FOKIN´" Blinders možno nie sú tak pútavý, tak intenzívny a tak všeobecne parádny vo všetkom, ale Steven Night je skvelý a flexibilný scenárista (hoci viac krát aj v PB jeho dialógy a zápletky až príliš zaváňajú klišé a gýčom, ale vždy to nakoniec ustojí). Prostredie je vykreslené dostatočne dirty, chlapíci sú dirty, je to správne drsné, má to aj romantiku, má to postavy a najmä... má to GENIÁLNEHO a charizmatického Ciliana Murphyho!!! Nebyť jeho, kto vie, kde by PB boli... Neviem sa dočkať tretej série. ()

• Tommy Shelby (Cillian Murphy) kouří irské cigarety Sweet Afton bez filtru. Pojmenovány byly po básni Ira Roberta Burnse. Prodávaly se v letech 1919 až 2011. (CamilleS)

Tvůrce Gangů z Birminghamu dělá seriál o Ferrari

Tvůrce Gangů z Birminghamu dělá seriál o Ferrari

15.07.2022

Tvůrce Gangů z Birminghamu a rovněž scenárista filmů jako Východní přísliby, Noční jízda nebo Spencer Steven Knight našel svůj příští námět. Britský veterán oznámil, že chystá novou sérii o životě… (viac)

Británie centrem natáčení v Evropě

Británie centrem natáčení v Evropě

27.11.2021

Na starém kontinentu stále častěji vznikají nejen evropské, ale také hollywoodské produkce, a mnoho z nich míří do Spojeného království. V britském Liverpoolu se teď rozvíjí projekt, který má místní… (viac)

Co dalšího čeká seriálové Peaky Blinders?

Co dalšího čeká seriálové Peaky Blinders?

19.01.2021

Fanoušci seriálu Peaky Blinders aka Gangy z Birminghamu následující zprávu nejspíš neuslyší moc rádi. Tvůrce seriálu Steven Knight nicméně potvrdil, že seriál bude po nadcházející šesté řadě… (viac)