Oppenheimer

• USA Oppenheimer (viac)
USA / Veľká Británia, 2023, 180 min

V čase, keď Druhá svetová vojna ešte vyzerala nerozhodne, sa na diaľku odohrával dramatický súboj medzi Spojenými štátmi a Nemeckom o to, kto prvý zostrojí atómovú bombu a získa tak rozhodujúcu prevahu nad nepriateľom. V Amerike bol tento tajný výskum známy ako Projekt Manhattan a jedným z jeho kľúčových aktérov bol astrofyzik Robert Oppenheimer. Pod obrovským časovým tlakom sa spolu s tímom ďalších vedcov snažil zostrojiť vynález, ktorý mal potenciál zničiť svet. Bez jeho včasného dokončenia by sa ten istý svet nedal zachrániť… (Cinemart SK)

amalia

Skvela hudba svedskeho Ludwiga Goranssona, neznala jsem ho, takze  diky za to...a film v IMAXu, druha rada, zalomena hlava, kluci v prvni polstarky pod hlavu, mozna vleze by to bylo lepsi ...ale jo, vse gradovalo spolu s tou hudbou ...a ted nevim, chce se mi po tomhle filmu jit jeste na Barbie? ()

DanGreyman06

Oppenheimer je umělecké dílo vyprávějící skutečný příběh o tvůrci nástroje, který změnil svět. Jde o velmi zajímavý a zároveň velmi smutný příběh. Film vypadá božsky a zvuk zní tak dobře že v některých scénách i začala burácet země. Herecké výkony jsou všechny skvělé a všichni zahrály své role na jedničku. Délka 3 hodiny mi vůbec nevadila, jen ke konci už mi to přišlo lehce zdlouhavé. Atomový výbuch mě celkem zklamal, ale má své kouzlo. Jinak na filmu nemůžu už nic vytknout a těším se až film výjde na bluray a nejradši bych si na to rád zašel znova, protože příběh Doktora Oppenheimera mě strašně zaujal. Příběh doktora, kterého fascinovali hvězdy a pro Ameriku spolu s dalšími vědci vymýšlel zbraň, které dokáže ničit svět a po začátních oslavách a opěvování se dočkal zrady a opovržením. Sledovat to byla pastva pro oči, jelikož film je luxusně natočen na IMAX kamery. Na to že jsem si i lehce myslel že tento typ filmu nebude pro mě a že to bude pro mě zklamání, tak po pár minutách jsem byl do filmu strašně zažranej. Proto vám můžu film doporučit všem a zajděte si do kina a nejlíp když hned po Oppenheimerovi zajdete hned na Barbie. :) Filmu dávám 9/10. Jeden z nejlepších filmů co jsem kdy viděl! ()

Marcecek

Na Nolana by som ja osobne šiel, aj keby nakrútil ďalší diel Líbáš jako Bůh. Životopisná dráma pre neho nieje typická, a preto, upozorňujem, aj keď to je sám veľký Nolan, nieje film pre každého, môže byť zdĺhavý a ukecaný, ale na druhú stranu vývoj atomovky bol zdĺhavý a určite plný komunikácie, a tento film je alebo sa snaží byť realistický. Oppenheimetov život a jeho vzťah k atómovej energii a kolegom je veľmi zaujímavý a Nolan ho na plátno dokázal predať napínavo a nemenej zaujímavo, jeho réžia je neprekvapujúco precízna, ultimátna, kamera a prelínanie časových liniek, praktické efekty typické pre majstra Nolana. Vytknúť musím samozrejme bezchybné herecké výkony, medzi ktorými bude veľa adeptov na Oskara - Cillian Murphy a Robert Downey sú jasní. Hnidopichovia chyby nájdu, ale film funguje ako celok, baví celé 3 hodiny, je napínavý, miestami až dechberúci. Nolan vytvoril doslova bombový film, kvalitatívne sa po Tenete vrátil do svojich koľají a filmoví nadšenci môžu znovu jasať, pretože film je povinnou jazdou pre každého, kdo o filmoch už čosi počul a čo si budeme, adeptom na film roku. Bravoo! ()

Cloudy_cz

Asi nikdy jsem se netěšil na film více, než právě na tento. Nolan je přece jenom autorem některých z mých osobně nejoblíbenějších snímků, Interstellar a Dark Knight. A je to jak mokrý sen, že můžu s klidem říct, že tento film mě nezklamal. Po audiovizuální stránce je tohle naprostá špička dnešního průmyslu a staré dobré praktické efekty natočené na starý dobrý film nakopou prdel jakýmukoliv pokusu o dobře vypadající digitální VFX. Tyto efekty se vám ale podají v takové kvalitě, kterou jsem ještě neviděl. Vidět film v 70mm analogovém filmu a ne na digitálním projektoru jsem si vyzkoušel poprvé a doufám, že ne naposled (i když je to technologie vlastně stará a produkce záběrů s kamerou co má přes jeden metrák musí bejt neskutečná sranice, tak výsledek stojí za to). Sice konstantní měnění formátů je trochu rozptylující, ale Rozšířený aspect ratio vertikálně na obě strany vás naprosto pohltí, zatímco na plátně nevidítě pixely, ale kompletně čistý obraz. Tento styl efektů je v Nolanově filmografii běžný a proto je většina jeho filmů audiovizuální mistrovský dílo. Dal bych asi skoro cokoliv, za prvotní Interstellar zážitek v IMaxu v 2014. Klasická (i když trochu menší) příběhová komplexnost a časové hrátky jsou zde. Po minulém Tenet se mi to malinko zhnusilo, protože tam se s tím moc nesral a časové paradoxy a různé ostatní kokotinky jsou tam najebané jedna za druhou, až je to prostě tak k nepochopení, že to ani nepůsobí chytře, či mysteriózně a je to prostě total na kundu. Jediný problém, který vlastně s příběhem jako takovým mám, je druhá polovina filmu. Film se proměnní v takové až "soudní drama" a Nolan vás začne trochu bombardovat dialogy a nesmyslně hluboké analízy politických pohledů. Ne, že by to bylo úplně špatně, ale asi bych více uvítal menší focus na tuto událost v jeho biografii. Kde film dosáhne vrcholu je test Trinity (což je mimochodem scéna dovedena k absolutní dokonalosti, u které jsem sral cihly z napětí, které Nolan dokáže vybudovat i uvolnit. S perfektním hudebním doprovodem je to jednodušše něco co bych přál každému vidět) po tomto už film pouze ztrácí. Co se týče toho absolutně insane hereckého arsenálu, který celé dílo jen podporuje, tak ten taky nezklamal. Poznáte tak polovinu všech ksichtů co uvidíte a znáte jména snad celého obsazení, což je sám o sobě docela úspěch. Cillian a Downey jsou k nepozání (v tom nejlepším smyslu slova). Na vymyšlený příběh, jako Interstellar to sice prostě nemá, ale na biografii je to nevídaný. První polovina 100%, Druhá 80%. ()

TondaCer

Jako první bych rád řekl, že pokud máte možnost, zajděte si do Pražského IMAXU na 70mm pás, je to jediné místo v kontinentální Evropě, kde lze film vidět přesně tak, jak to Nolan chtěl a já musím říct, že to tomu zážitku neuvěřitelně pomohlo. Co se týče filmu samotného, první hodinka nám ukazuje Oppenheimerovi roky studia a jak se k tomu vlastně dostal. Funguje jako takový úvod do děje. Film se tu teprve rozehřívá a připravuje nás, na zbylou část. Druhá hodinka se pak věnuje samotné přípravě bomby a jejímu testu. Celou dobu se stupňuje atmosféra a připravuje nás na následné dechberoucí odpálení atomové bomby. Jediné co lze této pasáži vyčíst, je přespříliš postav, kdy se navíc extrémně rychle střídají různé scény v různých časech kdy rozhodnutí každé postavy má vliv na další scénu, je to sice precizně udělané, ale já trochu nestíhal. Jinak naprostá dokonalost a ještě jednou musím říct, že si nepamatuji, kdy mě u filmu naposledy tolik mrazilo, jako při výbuchu tý bomby. Poslední hodinka se pak věnuje dopadu na svět, výčitkám a finále dvou soudů, co vlastně nejsou soudy. Právě tahle hodinka se mi líbila nejvíc, všechno se v ní pospojuje a vygraduje. No a při poslední scéně běhá mráz po zádech snad ještě intenzivněji, než předtím. Samozřejmě by to nebyl Nolan, aby to jen lineárně plynulo od začátku do konce, střídají se tu dva pohledy, barevný je Oppenheimerův a černobílý je Straussův, oba svůj příběh vypráví u něčeho jako soud. A jako poslední musím vypíchnout naprosto brilantní zvuk, se kterým si tu Nolan taky hraje. Je to skvělý film, ale když si to necháte projít hlavou a opadne nadšení z IMAXu, ukáže se velmi nadprůměrné, nikoli však dokonalé drama. 85% ()

Rebel24

Tak Christopher Nolan sa mi začína definitívne vzdalovat. Už v Tenetovi si poriadne uletel a Oppenheimer síce strieda rôzne žánre, ale film je prevažne dokumentárny. Zlatá éra Nolana s nadčasovymi príbehmi, prístupom k tvorbe a dynamike (Počiatok, Temný rytier, Interstellar) je definitívne za nami a v tejto snímke je množstvo negatív, ktoré jej uberajú na atraktivite. Snimka na 180 min nie je dostatočne pútavá, neprináša žiadne zvraty, ani výrazne napätie, postavy nedokážu na danej dĺžke záujmut. Do hlavy mi nejde načo Nolan potreboval také množstvo kvalitných hercov hrajúcich dokopy 1-2 min vo filme (Gary Oldman, Rami Malek), pôsobí snímka ako skor od Wesa Andersona. Taktiež hudba od Goransona je o 3 levely nižšia ako pri Zimmerovi, samostatne soundtrack prakticky nepočúvatelny. Po vizuálnej, technickej a hereckej stránke ide o vysokú kvalitu avšak na danej stopazi ponúka Oppenheimer sakra malo. 50% ()

Mejkby

Těžké zklamání, zase jsem jednou naletěl na reklamu. Většinou se říká, že kino zážitek přidá hvězdu v hodnocení, v tomto případě je to u mě naopak. Nechutně dlouhý, s naprosto přepálenym zvukem,(nechodim do kina kvůli protržení bubínků), o bombě jsme se nic moc nedozvěděli, výbuch spíš slabší. A kvůli těm pár zajímavejm myšlenkám to nemuselo mít 3 hodiny. Nolane, bída poslední dobou... P.S.: nechce se mi věřit tomu hodnocení, byl plnej sál, po odchodu jsem slyšel vesměs negativa a tady to má 88% wtf? to se lidi tak bojej dát nolanovi něco jinýho jak 5ku? proberte se roboti ()

Martinko991

Takže čo k tomu napísať, za mňa asi toľko, 5 hviezdičiek je skrátka moc, nakoľko od Nolana som zvyknutý aj na lepšie filmy pri ktorých sa fakt divák nemá šancu nudiť čo bohužiaľ pri tomto snímku sa povedať za celú dobu trvania jednoducho nedá a tých táranín či opakovania si dejepisu bolo niekedy až fakt moc. 3 hviezdičky sú zas sakra málo keďže herci vo filme podali fakt skvelé výkony a emóciu to miestami malo, hudba s kamerou takisto veľmi fajn a odkaz filmu snáď nemohol byť aktuálnejší ako teraz. Ja dúfam, že od ďalšieho Nolanovho filmu uvidím viacej akcie či napätia keďže to mu ide lepšie, predsa v tomto snímku ťa do napätia privádzala maximálne hudba či zvýšený hlas niektorých postáv. ()

Destoroyah

Tomuto sa hovorí pravý filmový zážitok. Film sa rozdeľuje na tri časti. Prvá rozpráva štúdium mladého Oppenheimera, druhá vznik atómovej bomby a projekte Trinity a tretia je skôr politická dráma. Všetky tieto tri časti boli do konca perfektne urobené a je vidieť že sa s nimi Nolan vyhral a dal si na filme záležať. Audio, vizuál, herci, rozprávanie príbehu, to všetko je na vrchole filmovej kvality a ja neľutujem ani jedinú chvíľu v kine. Hudba nemá chybu a priznám sa že ju aj vo voľnom čase počúvam. Vizuál je úchvatný a každá jedna scénka je vyšperkovaná farbami a kontrastom. Najlepšia scéna vo filme je určite skúšobný výbuch v púšti ktorá bola od začiatku po koniec napínavá a prekrásna aj vizuálom a to aj hudbou. Ticho ktoré prišlo po výbuchu a potom hlučný výbuch...ešte doteraz sa z toho spamätávam a to som na to bol v kine pred týždňom. Vrchol kvality, zážitok na ktorý sa len tak nezabudne. HODNOTENIE: 9/10 ()

Martin.O

Už když bylo oznámeno že Christopher Nolan chystá film o stvořiteli atomové bomby jsem si říkal,že to je téma které mě vlastně až tak moc nezajímá,a začal jsem mít obavy jestli mě film s tímto tématem dokáže nějak zaujmout. Bohužel moje obavy se naplnily a Oppenheimer je tří hodinový prázdno kde se jenom žvaní žvaní žvaní a ještě jednou žvaní. Jediný pozitivnější moment byl pro mě uprostřed filmu,kde probíhá první ostrý test této bomby a člověk cítí napětí a intenzitu daného momentu. To je ale jen 15 minut z celého filmu a to je sakra málo. Nolana mám hodně rád,ale tohle je pro mě nejslabší kousek z jeho bohaté kinematografie. A vlastně úplně nechápu co je na tomhle filmu tak vyjmečného,že jsou z něho všichni "odpálení,, . ()

macisek

No dámy a pánové je to tu, ukrutný snímek pana Nolana je tady a říkám vám že ze 3 hodin jsem si myslel že se stala čiste 1. Film má úžasné tempo, které je zajimavé a dramatické obvzlášť hudba, která ve mně vzbuzovala úzkosti a tlukot srdce v obrovské míře. O kinematografii ani nemluvím, nejlepší co jsem kdy viděl. Chris. Nolan prostě vlastní moje srdce a tenhle film s ním (doporučuju zajít na IMAX). pět hvězd. ()

Woitisek

Po filmařské stránce naprosto perfektní dílo. Celá stopáž je prodávána skrz intimní atmosféru. Nolan zde perfektně zachází s barevným rozlišením scén, kdy pasáže z pohledu hlavní postavy jsou barevné a naopak scény, jež nejsou přímo z Oppenheimerova vnímání jsou pak černobílé. Zdejší dech beroucí práce s kamerou nám přináší mnoho intenzivních scén, ať už jsou to časté přiblížené záběry na Cilliana Murphyho nebo na zblízka zobrazené exploze podpořené poutavou hudbou tvořící dohromady parádní kinematografický zážitek. Film má kvantum postav s ''tříáčkovým'' obsazením. Atmosférické budování pak vyvrcholuje největším ''highlightem'' snímku, kterým test atomové bomby, jenž je po audiovizuální stránce zvládnut na jedničku. Oppenheimer je perfektní biografický snímek, kde všichni herci odvádí skvělou práci v čele s Oscarovým výkonem Cilliana Murphyho. ()

Leanov

Výborný film, ale čekal jsem od něho něco jineho. Přeci jen trochu víc te fyziky, teorie a řešení problému jak postavit atomovku. Házení cvrkacích kuliček do dvou skleněných nadob v Los Alamos mi jaksi nevystačilo. ()

Venom

Nolan to zase dokázal! V živote som si nemyslel že ma tak bude baviť 3hodinový životopisný film o nejakom vedcovi. Lenže toto nie je len tak nejaký vedec, to je OPPENHEIMER. Znovu vidno s akou láskou Nolan na tomto projekte pracoval a ako sa snažil zrealizovať čo najpraktickejšie efekty. Musím povedať že výbuch prvej atómovej bomby bol fakt vynikajúci. Skvelo pracovali s atmosférou a čím bližšie bol čas vybuchnutia tak tým viac herci vedeli predať ten strach ktorý sa dostal pod kožu každého diváka aj napriek tomu, že sme všetci vedeli ako to dopadne. Krásne sa tu pracuje zo zvukom ktorý vedel vždy človeka naladiť na správnu atmosféru. Cillian Murphy tu zahrál fakt svoju životnú rolu a za svoj fenomenálny herecký výkon si zaslúži Oscara. Na konci filmu sa krásne všetko spojilo dohromady a odhalenie záporaka bolo výborné. ()

sh4ris

Řemeslně výborně zvládnuté, od kamery po dialogy a  herecké výkony. Trochu mě trápil zvuk, v některých momentech mi v uších fakt až praskalo a ze scény zkušebního výbuchu jsem měla tím pádem docela bobky. Film prakticky neobsahuje žádnou, max naprosto titěrnou akci v poměru ke stopáži a celému vyprávění, které se soustředí spíše na dlouhé záběry a dialogy (četli jsme, věděli jsme). Příběh chtěl mít Nolan zpracovaný opravdu od A do Z, bohužel ta poslední hodina, kdy se slimejším tempem dostáváme k W či alespoň X, mě nutilo kontrolovat hodinky.. ()

Polux

9/10 | Může být tříhodinové politické drama, sestávající od začátku do konce jen z dialogových scén, strhujícím diváckým zážitkem? Může, pokud jej má na svědomí blahé paměti Stone … nebo nyní Nolan. Letošní souboj titánů mezi Nolanem a Villeneuvem o nejlepší "ambiciózní" blockbusterový spektákl tohoto roku první jmenovaný zahajuje s velkým přehledem. Mistr potvrzuje svou pozici režiséra z kategorie žánrových chameleonů (typu Spielberga nebo Kubricka) a svým epickým dobovým biopicem rozšiřuje svou filmografii o další výkladní skříň daného žánru. | Nolan tady dokazuje, že tříhodinová stopáž není absolutně žádný problém, pokud je film nositelem vynikajících kvalit. Řemeslné zpracování je pochopitelně par excellence (čekal někdo něco jiného:-)?), přičemž především van Hoytema a Göransson odvádí špičkovou práci (dtto). Hvězdami nabitému castingu prakticky nelze nic vytknout, zejména trojice Murphy, Blunt a Downey Jr. tady předvádí herecký koncert a doufám, že se to napřesrok u někoho z nich neobejde bez dojaté děkovačky na pódiu. Zlatý plutoniový hřeb večera pak opravdu stojí za to jak z audiovizuálního, tak kreativního hlediska (pomyslně rozdělit celou sekvenci pomocí zpoždění zvuku vůči obrazu na dvě odlišné části je geniální tah jak zdůraznit sílu okamžiku). | Jistá překvapení se dějí v oblasti scénáře. O principu fungování jaderných zbraní se toho divák moc nedozví, stejně tak vyobrazení samotné konstrukce bomby je omezeno na nejnutnější minimum. S ohledem na výběr tématu jsem předpokládal, že se Nolan bude ve filmu věnovat zejména psychologické rovině a zkoumáním nitra ústřední postavy stráví většinu stopáže, protože kromě faktu, že Oppenheimer byl geniální vědec a stál za vývojem a otestováním atomové bomby, na něm nic moc dalšího filmařsky atraktivního není. Podobných "přemýšlivých" scén, odhalujících Oppenheimery myšlenkové pochody, motivy, hranice morálky a svědomí, atd., je ve filmu překvapivě málo a Nolan se namísto toho věnuje úplně jiným "přízemnějším" věcem. | Atmosférou i celkovým stylem (všudypřítomná paranoia, politické intriky, byrokracie státního aparátu, vyšetřovací výbory, záplava skutečných historických postav a ještě větší záplava dialogových výměn:-)) tak má Nolanův nejnovější počin hodně blízko ke Stoneově Nixonovi (při vzpomínce na sérii The Untold History natočit to celé černobíle, přidat dávku konspirace/kontroverze, nezapomenout na patřičný left-wing komentář a další typická "uvědomělá" stoneovka je na světě:-)). Stran povinných lekcí z historie jsem tipoval, že vlastní otestování síly atomového štěpení v praxi Nolan odbyde pouze telegraficky (aby hlavním highlightem filmu zůstal proklamovaný test), což se také stalo. Kvituji zmínku o letecké bombardovací kampani, zasypávající města tunami zápalných bomb na denní bázi, která svržení dvojice atomovek zasazuje do patřičného historického kontextu. | Jinak je ovšem vše při starém. Po experimentu jménem Tenet, ve kterém byly postavy jen figurkami na šachovnici, se Nolan vrací zpět k formátu "postavy mají nějaký charakter, emoce a minulost, což formuje jejich vzájemné vztahy". Stejně tak nechybí tradiční poznávací znak v podobě nechronologické struktury vyprávění (bude ještě někdy točit jinak:-)?), která se dramaticky nebo emocionálně zúročí až na samotném konci filmu. Rámování celého příběhu hned dvojicí poválečných stání před vyšetřovací komisí pak pomáhá Nolanovi dodat filmu určitou katarzi, umocněnou "prorockým" proslovem v úplném závěru. Celkově parádní podívaná a mistrův návrat na vrchol:-). | P. S. Moje premiérová návštěva TDL sálu Cinestaru v OVě a jako nasadit stejnou cenu jako konkurence v IMAXu (kde je divácký zážitek úplně někde jinde) jen za kožené sedačky a wannabe ambilight show, která mě celý film tak akorát vytrhávala z koncentrace, tedy wow. Aneb jak odradit lidi od chození do kina snadno a rychle:-(. | PeZet () (menej) (viac)

Kaskadér propadl, přesto má napsané pokračování

Kaskadér propadl, přesto má napsané pokračování