Oppenheimer

• USA Oppenheimer (viac)
USA / Veľká Británia, 2023, 180 min

V čase, keď Druhá svetová vojna ešte vyzerala nerozhodne, sa na diaľku odohrával dramatický súboj medzi Spojenými štátmi a Nemeckom o to, kto prvý zostrojí atómovú bombu a získa tak rozhodujúcu prevahu nad nepriateľom. V Amerike bol tento tajný výskum známy ako Projekt Manhattan a jedným z jeho kľúčových aktérov bol astrofyzik Robert Oppenheimer. Pod obrovským časovým tlakom sa spolu s tímom ďalších vedcov snažil zostrojiť vynález, ktorý mal potenciál zničiť svet. Bez jeho včasného dokončenia by sa ten istý svet nedal zachrániť… (Cinemart SK)

Hixx

Očakávania boli veľké no viac sa film točil okolo obvinení Oppenhaimra či bol alebo nebol komunista ako okolo samotného výskumu jadrovej bomby. 3 hodiny je celkom dosť a posledná hoďka ma riadne uspávala, takže raz vidieť a dosť. ()

johankazarku

Herecky skvelé, prostredie a námet výborný avšak je to veľmi nudné a zdĺhavé. Prelínanie časových úsekov zbožňujem ale tu bol proces vyšetrovania úplne zbytočný a celkovo len predialógovaný aj keď bol pekne čiernobielo rozlíšený. ()

Bragi66

Oproti očekávání dramatu nad složitostí osobnosti taťky atomové bomby je to otravná konverzačka bez skutečného pokusu o vhled do morální roviny použití atomové bomy a složitosti Oppenheimerovy osobnosti. Je jasné, že Američané volili mezi postupným dobýváním Japonska skokem z ostrova na ostrov, ale to by stálo milióny amerických životů. Vypadá to ale nejspíš tak, že se Amerikánci třásli na ukázku síly pro zbytek světa pro poválečné uspořádání a Japonsko použili jako přijatelné opodstatnění. ()

Zuza_na

Je zvláštní, jak z některých filmů ve mně zůstává tak hluboký dojem, že o nich můžu napsat až po několika měsících. Oppenheimer je jedním z nich a už od prvního shlédnutí 70mm IMAX v Praze mám ten film ráda po všech stránkách. Sice mě dost štvaly české titulky v 1/3 výšky IMAX formátu, ale i tak bylo hned jasné, že jde o další Nolanův mistrovský kousek. Prostě poctivá filmařina bez počítačových vylepšení v kombinaci s inovátorstvím v podobě černobílých částí a perfektní kamerou. Tiché herectví, které předvádí Cillian Murphy, mě zaujalo ve filmech s ním už roky před uvedením Oppenheimera a zde je dovedeno k vizuální i verbální dokonalosti. Při každém dalším shlédnutí filmu už v klasickém 2D jsem objevila další a další nuance příběhu i zpracování, které mě neskutečně bavily: precizní obsazení herců dalších postav, pohled Lewise Strausse (Robert Downey Jr.) v černobílém formátu, atmosféra nehostinné pouště s městečkem Los Alamos, dokonalost detailních záběrů, třeba dešťových kapek při rozhovoru Oppenheimera a Einsteina (Tom Conti), imaginace světel štěpení doplněná dynamickou hudbou Ludwiga Göranssona, která skvěle doplňuje i celý děj filmu a v DOLBY ATMOS je nepřekonatelná, samotný obraz a zvuk zkušebního výbuchu s potencionální hrozbou zničení světa i podivná oslava úspěšného ale zároveň hrozivého jaderného testu s jeho děsivými důsledky, přehlížení J. R. Oppenheimera po splnění vládou zadaného úkolu i následný nerovný pohovor u vyšetřovací komise ve stísněné místnosti a obscénní obraz bezbrannosti vědce. Všechna ocenění tohoto filmu jsou bez výhrad zasloužená ve všech nominovaných kategoriích. ()

motyka52

Jsou filmy za tři hvězdičky, u nichž se spíše chválí, a jsou filmy za čtyři hvězdičky, kde se paradoxně spíš kritizuje. Na Nolana mám prostě ty nejvyšší nároky. Kdyby celý film byl jako prostřední pasáž, která se věnuje projektu Trinity, stavění bomby a vše graduje k testovacímu výbuchu, byla by to lahoda. Bohužel má film tři hodiny a to rýpání se v politických čachrech a vnitřních démonech je příliš rozlítané do všech stran, občas poněkud nepřehledné a nezřídka - bohužel - docela nudí. Pokud se do toho ale člověk zvládne ponořit, tak se minimálně dozví leccos nového a zajímavého. Nicméně pokud bych zrovna to chtěl, dal bych spíše přednost nějakému hodinovému dokumentu. Oppenheimer je úctyhodný a ambiciózní projekt, u nějž si ale momentálně nedovedu představit, že bych ho chtěl celý vidět znovu. ()

IronBalu

Overrated film s dobrym PR. Kdo neni zaslepeny a nerika si jeee Nolan a nekriticky na to kouka, tak vidi, ze film to neni spatny, neni ani prumerny, je nadprumerny, ale zase nejde o nejaky fenomem a neco, na co se bude nejak dlouho vzpominat. ()

SenseiTiger

Nová Nolanovka je v podstatě tříhodinová biografie, která drží takové napnuté tempo od začátku do konce. Vizuálně úžasné dílo a to i z hlediska hereckého obsazení. Takže je tu nějaký problém? No, jedná se v podstatě o dialogový film, takže to pro někoho bude na tři hodiny nudnější, ale pokud se člověk naladí tak je velice dobrý 9/10 ()

Honza.Hlavac

Je těžké popsat tu emocí s kterou vyjdete z kina slovy . Nolan překročil další hranici kdy film muže přesahovat do reality . Za mě jedno z nejlepších děl jak herecké výkony tak především imax a jeho zvuk . 3 hodiny jsou pro někoho moc ale po 20 minutách nebudete vedet co je vlastně čas . Přeji filmu co nejvíc Oscarů . 10/10 ()

SalvorHardin

Pre mna v top 4 Nolanovych filmov. Cillian Murphy predviedol herecky vykon svojho zivota, a ked za toto nedostane Oscara, tak Oscari uz definitivne patria na smetisko dejin. Vidiet tento film v IMAX bol skutocny pozitok. Vsetci herci, aj ti, co boli na platne len kratko, predviedli 110%. Pred premietanim som mal obavy z 3-hodinovej minutaze, ale napokon boli moje obavy zbytocne a film ubehol ako voda. I ked Dunkirk bol dobry film, je to jeden z mojich menej oblubenych Nolanoviek (dokonca trocha nuda, napriek tomu, ze to bol vojnovy film) ale Oppenheimer je vsetko, co mam na Nolanovi rad a film bol napinavy, vizualne nadherny, zvuk a zvukove efekty prvotriedne a na rozdiel od Tenetu som dialogy v originali mohol aj pocut. Pre mna 10/10. Viem, ze slovne spojenie "skutocny kinematograficky zazitok" je uz tak trocha klise, ale tento film nim skutocne bol. Po skonceni filmu a ked zacali titulky, plna kinosala zostala v tichosti sediet a doslova bolo citit, ako film zanechal stopu a mnohe tazke otazky na zamyslenie. Nolan tu doviedol vsetky svoje dobre reziserke vlastnosti do kompaktnej dokonalosti. Samozrejme beriem na vedomie kritiku, ze Nolan nevykresluje udalosti ako Hirosimu a Nagasaki, ale netreba zabudat na to, ze scenar bol napisany v prvej osobe a na zaklade knihy Americky Prometheus a Nolan chcel film natocit z pohladu Oppenheimera - a v tomto kontexte sa mu to skutocne podarilo. Film je skor charakterovou studiou Oppenheimera. ()

Kecupak

Těžko popsatelný fenomenální zážitek. Určitě to vidím na Oscara ať už za výkony herců Cilliana Murphyho nebo Roberta ve vedlejší roli nebo v podstatě za všechno ostatní od režiséra po hudbu. Co více říct... jenom je škoda pouze jednoho IMAX sálu v Praze, v Ostravě nebo v Brně by to určitě neuškodilo :D. 10/10 ()

Ondrejiik

Je to dobré pokud alespoň v základech znáte dějiny od r.1939-1949, víte co je to V2, Postupimská konference nebo McCarthismus. Pokud ne, nevěřím, že to dokáže někoho natolik oslovit. Vizuálně je to super, ale střídání roku a barev taky nesedne každému. ()

mrakeno

Hype okolo Oppenheimera je obrovský, ale budem úprimný, až tak ma neohúril. Na začiatku Nolan vyčerpal skvostné 1:43 IMAX plátno vyplňujúce zábery a aj soundtrackom naznačil, čo môžeme vo filme čakať. Soundtrack musím vyzdvihnúť, je skvelý, nie tak výrazný ako v ostatných Nolanových filmoch, ale dotvára dokonalú atmosféru a songy Can You Hear The Music a Destroyer of Worlds nesú úžasnú silu a energiu. Nenudil som sa, ale bolo to na mňa moc dlhé a predialogované. Zbytočne. Každopádne je to hrozne málo o bombe a samotný výbuch by si zaslúžil asi viac času na plátne, okrem toho je to politická dráma a akási povrchná sonda do hlavy Oppiho. Niektoré veci nie sú vôbec vysvetlené, nebudem spoilovať ktoré, ale týkajú sa hlavne procesu a súvisiaceho zvratu. Záberov z IMAX kamery som čakal omnoho viac, prišlo mi, že ich bolo pramálo, odhadom niečo medzi 30-45 minút max. Aspoň stáli za to. Veľká škoda, očakával som omnoho viac. Dve hviezdy za vizuál, IMAX zábery, soundtrack a herecké výkony. ()

Sukdolakus7

Herecká odysea s ohromujícím technickým zpracováním. Zajít na Oppenheimera do kina a nevybrat si IMAX by mělo být nelegální. Ten rozměr je opravdu extrémně strhující. Hudba, zvuk, kamera, střih, to všechno funguje téměř dokonale a celý film díky tomu od začátku do konce šlape jako hodinky. A mimo to je rozhodně dunivější než Duna Denise Villeneuva. Všechna čest Ludwigu Göranssonovi. I přes všechny nezpochybnitelné kvality se ale dle mého názoru jedná o Nolanův slabší snímek (stejně jako tomu bylo u Dunkerku). Mnohem raději ho znovu uvidím utrženého ze řetězu ve snu, ve vesmíru nebo v časové smyčce. ()

Geraldstark

Akože... Čo si budeme... Šťastie v nešťastí, že práve Amerika zostrojila prvú atomovku. Dá sa to povedať aj o tejto snímke. Kvôli zbytočne skomplikovaným a predĺženým dialógom to celé padalo, no našťastie film zrežíroval Nolan, a ten teda vie ako divákovi dať dvoj alebo trojhodinovú husiu kožu. Ale, ale... vo mne sa hromadil zlý, nudný pocit pomaly ale isto ako akvárium so sklenenými guličkami. No na druhú stranu nesmiem zabudnúť na Emily Blunt, ktorá sa na svoju rolu dokonalo hodila. ()

cr@shboy

vazne by me zajimalo kdyby to samy natocil neznamej reziser jaky by dostal hodnoceni ...nejukecanejsi 3 hodiny co sem zazil? Kdyby to skoncilo testovacim vybuchem tak by se asi nic nestalo... ke konci uz lita v dialogach asi 20 jmen vubec se v tom neorientujete a je vam to vlastne jedno... trochu sem marne cekal na nejaky prolinani scen treba po vybuchu v Hirosime ale rozpocet asi uz padl na vyplaty znamejch hercu kterejch je fakt dost...nejvic to za me asi ozivil Wahlberg jako nejakej typek z armady jinak herecky nic extra...hudba not bad kulrvouci jako Interstelar... nektery sceny spis ze zacatku taky zajimavy ...no snad jen to nebyla takova sracka jako Tenet nebo Dunkerk... nejak marne cekam od Nolana na novej film co by se priblizil Dokonalymu Triku.. Temnymu Rytiri nebo Interstelaru... tak snad priste ..50% ()

atulur

Reklama / trailer k filmu byla slibnější než nakonec film sám. Ano, technicky, řemeslně je to 5*. Hudba zvlášť 5*. Co tedy neštimuje? Délka: podle mého názoru z 180 by šlo udělat 130 minut a bylo by to mnohem stravitelnější. A potom: Velké množství postav, ve kterém se běžný i trochu zasvěcenější divák musí ztrácet. Dialogy šly tak rychle za sebou, že téměř nebyla chvíle si "vydechnout". A byly to nadupané dialogy. V tom objemu se pak logicky malinko utopily i naprosto skvělé okamžiky a filozofické přesahy. To je škoda. ()

geekercz

Před shlédnutím nebo po něm jednoznačně doporučuji, podívat se na výborné přednášky od Jiřího Podolského: E=mc2 a jaderná energie Epizoda I: Temná strana síly a pozemská ničení (1. Část) E=mc2 a jaderná energie Epizoda II: Světlá strana síly a kosmické tvoření (2. Část) Snímek mě nezklamal. Je to navíc téma, které mohu označit za aktuální. ()

Kaskadér propadl, přesto má napsané pokračování

Kaskadér propadl, přesto má napsané pokračování