Oppenheimer

• USA Oppenheimer (viac)
USA / Veľká Británia, 2023, 180 min

V čase, keď Druhá svetová vojna ešte vyzerala nerozhodne, sa na diaľku odohrával dramatický súboj medzi Spojenými štátmi a Nemeckom o to, kto prvý zostrojí atómovú bombu a získa tak rozhodujúcu prevahu nad nepriateľom. V Amerike bol tento tajný výskum známy ako Projekt Manhattan a jedným z jeho kľúčových aktérov bol astrofyzik Robert Oppenheimer. Pod obrovským časovým tlakom sa spolu s tímom ďalších vedcov snažil zostrojiť vynález, ktorý mal potenciál zničiť svet. Bez jeho včasného dokončenia by sa ten istý svet nedal zachrániť… (Cinemart SK)

0liverT3kel

Nolan prináša silný životopisný film, ktorý ukazuje temnú stránku ľudskej povahy! Tento film je jednoducho... wow! Nemyslím si, že som sa takto niekedy cítil pri sledovaní filmu. Je to ako zmes smútku, ale aj strachu. Čítal som, že Christopher Nolan povedal, že to má trochu hororové témy a pri sledovaní filmu si myslím, že som presne vedel, čo tým myslel. Len veľmi málo filmov vo vás môže vyvolať taký pocit ako pri tomto. Nolan opäť ukazuje, že je skúsený remeselník vo filmovej tvorbe. Toto je možno jeden z jeho skromnejších filmov, ale zároveň aj jeden z jeho najväčších! Obsadenie je tiež ÚŽASNÉ s Cillianom Murphym ktorý sa naplno vžil do svojho charakteru Oppenheimer, v podstate sa ním stal čím si zabezpečil nomináciu na Oscara. Jednoducho povedané najlepší herec v hlavnej úlohe! Robert Downey Junior tiež podáva jeden z jeho najlepších hereckých výkonov, ktorý nám pripomína jeho  10 ročnú kariéru ako Iron man, no napriek tomu stále može hrať !   Hudba, zvuk a strih sú tiež majstrovské a spoločne vytvárajú filmový zážitok ako žiadny iný. Celkovo nevyhnutný zážitok zo sledovania historických udalostí, ktoré sú dodnes veľmi dôležité. ()

FreAky

Po dějové stránce byl film trochu těžko stravitelný (proto 4/5), rozhodně není pro každého. Audiovizuální stránka filmu vynikající, až jsem myslel, že sál vyletí do vzduchu. Trochu mne zarazilo minimální vykreslení psychologických dopadů svržení bomb (atomovky přece nepadají každý den) na hlavního hrdinu. Herecké výkony skvělé a Nolan se takto komplexního tématu zhostil velmi dobře. Dokážu si představit stopáž o něco málo kratší se zachováním poselství filmu, ale to je jen drobnost. ()

Nuthiel

Od Oppenheimera jsem toho čekala hodně, ale nakonec mě i tak dokázal velice příjemně překvapit. Řekla bych, že je to film hraničící až s dokonalostí. Hraje v něm nádherná hudba, které mě mnohokrát naprosto odzbrojila, herecké výkony všech hlavních i vedlejších postav jsou vysoce nadprůměrné a dialogy, které absolutně nemají chybu, působí zcela nenuceně. Při výbuchu Trinity mi mrazilo v zádech a během celého filmu na mě postupně dopadala tíha všech morálních otázek, které nám film pokládá, ale zároveň nechává na nás, jakou odpověď si zvolíme. Tato tíha byla asi nejvíce cítit při Oppenheimerově proslovu po "úspěšném" svržení bomb na Japonsko. Bála jsem se stopáže 180 minut, ale Christopher Nolan nám předvedl, že i takhle dlouhý film můžete celou dobu sledovat se zatajeným dechem. Dojem z celého filmu je o to silnější, že vypráví o skutečném člověku. I dlouho po odchodu z kina jsem měla v hlavě spoustu otazníků, které možná zmizí po druhém zhlédnutí filmu, kterého se již nemohu dočkat. ()

jara12

Christopher Nolan zkouší historický film o člověku, který vytvořil nejničivější zbraň, jakou kdy lidstvo vlastnilo. Cillian Murphy v hlavní roli si se svým výkonem krade pro sebe celý snímek a zvládá ukazovat pocity pouze mimikou a očima. Cast nadupaný Hollywoodskými hvězdami, jenž se některé objeví jen na pár vteřin, je jen důkaz toho, že dnes chce s osobou jako je Nolan pracovat každý. Robert Downey Jr také podává svůj nejlepší výkon a svoji roli si dává na jedničku. Stopáž je dlouhá, ale díky chytrým střihům a hrátkám s časovou linií snímek drží vaší pozornost skoro po celou dobu. Jediné co by se dalo vytknout je, že s vámi film tolik nezůstane a budete mít pocit, že byste si radši znovu pustili Inception nebo Interstellar než Oppenheimera. Celkově mistrovsky povedené dílo, které nemusí být pro každého z důvodu dlouhé stopáže a děje utvořeného skoro pouze dialogy. ()

AtemuLukas

Tak jo nečekal jsem, že budu dávat toto hodnocení. Zrovna já, jakožto největší jater Nolanovi tvorby. Pokud bych měl vyzdvihnout dva dobré filmy od Nolana, které jsem do nedávna viděl, tak by to byl rozhodně Prestige a Dunkirk. A jsem rád, že po sra*ce typu TDK série je tu právě Oppenheimer. Film je trochu na styl Dunkirku. Tím chci říct, že to není akčňák, ani zrovna drama. Spíše se jedná o biografii, kde se Nolan zabývá hloubkou a problematikou jaderné bomby. Co je tu typicky “Nolanovské” je hraní si s hudbou tempem, i žánrem filmu. Nepozorní diváci budou mít problém s dějovými linkami, protože se tu dost střídá a nejsou zrovna chronologicky a divák si tak část příběhu musí poskládat sám. Osobně jsem si film ale užil a proto dávám 85%. ()

Lukas.Hutter

Nejsem si úplně jistý, zda každý pocítí přesah tohoto filmu a apel na svědomí lidí. Za mě je to jeden z nejlepších filmů Nolana a mezi námi, to už něco opravdu znamená. Herecký koncert, ve filmu nenajdete herce, který by hrál hůře než skvěle. Někteří kritizují, že Nolan v tomto snímku někdy až zbytečně přeskakuje z jedné časové linie na druhou, tento názor nesdílím. Většinou následek navazuje na příčinu. Narozdíl od Avatara 1 a 2 jsem v kině ani nepomyslel na to se podívat na hodinky. Jen jsem s otevřenou pusou hltal každou scénu. Myslím si, že tento film si několik Oscarů letos odnese... ()

Darthorias

Atómová bomba valcuje kiná v podaní Christiophera Nolana obrazom aj zvukom, toto je ďalší filmový zážitok ktorý si najlepšie vychutnáte na veľkom plátne, a nie doma na zadku vďaka streamovacej platforme. Veľmi oceňujem obsadenie známych hercov čo i len do mini úloh veľmi dobre tam sedia a ja osobne 100 krát radšej uvidím známu tvár než tuctového treťotriedneho herca ktorého našli pohodeného niekto na ulici v Californnií. Musím veľmi pochváliť prácu so zvukom ako aj s kamerou, rovnako samotných hercov ako Cillian Murphy tak Robert Downey Jr. sú naozaj skvelý, väčšina hercov je skvelých a každý dokáže aspoň na malú chvíľu zažiariť, ale každého rozoberať nechcem. Úprimne som sa bál dlhej stopáže avšak ani raz som sa nemusel pozrieť na hodinky, i keď pár krát my to hlavou preletelo. Začiatok je slabší, stred sa výborne rozbehne a drží sa, avšak posledných 45 minút už som sa bál, že ma Oppenheimer začne nudiť, ale teda páni ten záver ma držal napätého až do koncových tituliek. Celkovo ide o skvelý film ktorý si ale naozaj užijete len s veľkým plátnom, a je to tiež ten typ filmu ktorý si pozriete naozaj raz za dlhý čas, nesadne každému to naozaj nie, ale to čo má robiť dobre robí na výbornú a to čo mohlo byť zlé zostalo OK, hodnotím na 90% ()

tatroun

Nejspíše už nikdy nezažiji podobně silný zážitek v kině. Doposud žádnému filmu se nepodařilo mě po celé tři hodiny udržet ve stálém strachu. Oppenheimer mě skutečně rozklepal. O to bolestivější proto bude pozorovat podnobné reakce, které jsem posledně viděl u prvního dílu Villeneuvové Duny, kdy velké množství lidí je odrazeno kvůli až překvapivému množství komplikovaných rozhovorů a prostředím, tvořeným atmosférou a ne akcí. Když se však člověk nechá ztratit v lavině, která se od počátku amerického závodu s Němci a Sověty řítí až k Trinity testu, pocítí neuvěřitelný pocit bezvýchodnosti situace, ve které se Oppenheimer naskytl. Dílo začíná ještě dávno před konfliktem druhé světové války a převážně začátek je silně chaotický a ne tolik zajímavý. Samozřejmě přinese určité informace, které budou později využity, ale kde právě dříve zmíněná Duna u mě skórovala zajímavým zasazením, zde jsem zůstával chladný. Navíc jsem zde byl upozorněn na to, jakým neuvěřitelným tempem se dílo řítí kupředu, zatímco se toho moc na plátně neděje. Jakmile však přijdou na scénu nemilosrdné otázky o moralitě tvorby zbraně takové ničivé síly a jak se lidstvo zachová po jejím zplození, stejně jako v jaderné reakci při výbuchu, nelze to již zastavit, dokud bomba plně nevybuchne a tím je okamžik testu. Skvělá hudba je rovněž něco, co nelze vynechat, jelikož právě ta pomáhá v divákovi dotvářet tak silné pocity. Po Trinity testu se vše zdánlivě opět zastaví. Pak však přijde druhá vlna síly Oppenheimerova příběhu. Jeho výčitky spojené s vendetou v podobě jeho výslechu a stejně jako Einstein prohlásil: „Až vás dostatečně potrestají za vše dobré, co jste pro ně udělal, dají vám diplom. Ne kvůli vám, kvůli sobě.“ a je poukázáno na nekončící žízeň lidstva, v divákovi je plně probuzen teror plynoucí z lidské geniality. Řekl bych jediné: Možná to není to, co každý očekával, ale je to více, než si mohl každý přát. 10/10 ()

Martyrium

Oppenheimer je náročné dielo. Nie z hľadiska jeho vnímania ci pochopenia, ale z hľadiska toho, ci sa vyrovnate s tým, ako na vás vplyval marketing/očakávania a co ste videli v kine. Chápem aj nadšené ovácie a chápem aj reakcie sklamania. Ale poporiadku. Film vnímam v troch častiach (nie vždy chronologickych) ale takto sa mi ich ľahšie rozpise. Prvá časť je výsostne biografickým vstupom, s plejadou hercov a charakterov, čiastočným predstavením vnútorného sveta hlavného hrdinu a pre mňa je to zároveň asi najťažšie stráviteľná tretina filmu od Nolana, zo všetkých jeho diel. Netreba ma rozumieť zle, nebavíme sa tu o niečom nekvalitnom, ale dovolím si tvrdiť, ze podobne biografie sme tu už mali a spracovanie mi neprišlo až tak originálne (až na obraz a zvuk). V druhej časti, kedy sa pomaly začína rozbiehať samotná práca fyzikov a ktorá vyvrcholí očakávaným testom je už o poznanie sviznejsia, inovativnejsia a vidieť ze Nolan sa v tých dejových a časových prepletencoch vyzival. Samotné vyvrcholenie, teda test Trinity bolo dosť katarznym zážitkom a verte ze to napätie prežívate spolu s obrazom. ALE. Práve táto časť mi prišla najmenej využitá. Práve tu sa mohol Nolan vyšantiť so svojou záľubou v technológiách, fyzike a ponúknuť nám nekonečné debaty fyzikov o tom co sa stane a co by sa mohlo stať. Nestalo sa tak a chýbalo mi to tam. O to viac som si užíval každú scénu, kde sa vedci stretli a vymieňali si názory. Taky Interstellar bol v tomto o riadny kus ďalej. A potom je tu posledná časť. Pre mnohých zbytočná, zdĺhavá, no pre mňa zábavná a podstatná. Dialógy teda vôbec nenudili, samotný výsluch bol absurdný, ako mnohé v tej dobe a vnútorný svet jednotlivých postáv sa nám odkryl v celej svojej "krase". Murphyho Oppenheimer nám ponúkol emócie, aké by sme zrejme zažiť nechceli, ani za cenu slávy. Údel géniov ale už raz taký. Na konci zamrzí malé, resp. nedostatočne vysvetlenie motivácii Oppieho ženy, ktorá bola nemenej dramatickou postavou. Na rozdiel od iných si pozriem Oppenheimera aj druhý krát, rozhodne za to stojí. Jeho filozofický a nadčasový presah je totiž nepopieratelny. A povedzme si na rovinu,ludstvo sa od tej doby dostalo do riadnych sračiek a topí sa v nich. Holt politiku nezastavís. ()

DANIELRODEN

Ach jo, tak tady jsme se s mistrem totálně minuli. Čekal jsem film o atomové bombě a dostal film o komunismu. Ten tam zazněl snad v každé druhé větě. S velkou mírou pravděpodobnosti je chyba na mé straně, ale já si fakt nemůžu pomoct, protože jsem nepochopil ani děj, ani hudbu, ani pointu, ke které to směřovalo až žalostně pozdě, ani proč tato televizní konverzačka potřebovala IMAX, a ve finále ani smysl celého filmu. Jediná pozitivní věc tedy byl Cillian Murphy, anžto není můj oblíbenec, zazářil jako ta bomba nad Los Alamos. Je mi to líto mistře, u Oppenheimera se již nepotkáme, snad někdy příště. ()

PaxoCZE

Kde začít... Oppenheimer v kombinaci s Christopherem Nolanem je hodně zajímavé životopisné drama, určitě to není film pro každého, místy je to hodně podrobné a člověk má až pocit že se točí v kruhu, hlavně v závěrečné části filmu. Vesměs mám dojem, že u takto důležitého příběhu, na poli lidského vývoje, to bylo asi na místě. Samotný projekt Manhattan od začátku a zejména při jeho vyvrcholení je hodně psychicky náročný. Subjektivně jsem měl vnitřně hodně silné emoce o absurditě vývoje takové zbraně, nebezpečím s tím spojené apod... Každému kdo se rád podívá na řemeslný film mohu pouze doporučit. Audiovizuál neskutečný, jediná malá výtka by mohla jít na Oppieho během jeho studií, kde bylo znát, že nekoukame na náctiletého kluka. Ale zase obrovská chvála za to, že dneska někdo dokáže natočit takový film bez digi bordelu. 5/5 ()

Fakof

Začnem asi tým, že Oppenheimer spolu s Interstellar je to najlepšie čo Nolan kedy natočil. Film bol až taký dobrý, že som si ho musel pridať do rebríčka najobľúbenejších filmov, ktoré som kedy videl. Poznám veľa filmov, ktoré majú 3 alebo viac hodín, no nevedia si udržať ľudskú pozornosť, to našťastie nie je prípad Oppenheimera, ten naštartuje svoj dej bez jediného zaváhania a zastavenia, človek sa ani nenazdá a už je koniec filmu. Určite tomu dopomohol aj špičkový soundtrack, ktorý je velice agresívny počas celej dĺžky filmu, a vytváral vo mne zimomriavky ale hlavne napätie, ktoré som už dlho nezažil. Spracovanie života Oppenheimera je skutočne špičkové a zaujímavé, ja som jeho príbeh nepoznal, no veľmi ma zaujal a uvedomil som si pri filme veľa vecí, v snímke sa tiež dozvedáme, že prsia Florence Pugh nie sú až také dych berúce ako sa môže na prvý pohľad zdať. Je vidno, že si Nolan precízne vybral každého herca pre svoju rolu, a tak nemám čo hereckým výkonom vytknúť iba dodať, že Cillian Murphy je jeden z najväčších hereckých talentov súčasnosti a Robert aj napriek svojmu Downovmu syndrómu zahral výkon svojho života. Kamera je majstrovským dielom, skutočne krásna a výbuchy atómovky sú hotové orgie, proste Hoyte van KING !!!. Vo filme tiež vidíme veľa politiky, čo nemusí byť každému po chuti, no bez nej by bol príbeh sotva polovičný ( Nolan sa nebál spracovať špinavú politiku dnešnej doby i minulosti a za to si ho veľmi cením ). Čo viac dodať, máme tu film roka. ()

LoneGunman

Oppenheimer je ten typ filmu, u kterého by se snad mohlo zdát, že nemůže ničím překvapit. Všechno přece víme. Vím, kdo byl Oppenheimer, co dělal, jak probíhal projekt Manhattan i to, jak to dopadlo a to, že Nolan je geniální režisér. Takže co dodat? Tříhodinové konverzační drama, u kterého člověku běhá neustále mráz po zádech. Jděte, dívejte se a přemýšlejte. ()

Lukkas99

Christopher Nolan je mistr svého oboru a styl kterým točí filmy, mě snad nikdy nepřestane udivovat. Ale natočit film bez použití CGI a veškeré triky dělat po staru a to prakticky, včetně simulace výbuchu atomové bomby, chce v dnešní době vizuálních efektů a přepálených green screenů opravdu koule a je to něco, co se v dnešní době až na pár výjimek jen tak nevidí a snímek Oppenheimer je vypiplané mistrovské dílo, které musíte vidět v kině! Snímek má 3h a převážně se tam vedou velmi dlouhé dialogy, ale svým tempem, kdy se na plátně stále něco děje vás, stejně jako mě určitě nudit nebude. Film má dvě dějové linky. Jednu přítomnou a jednu retrospektivní, které se navzájem celým filmem skvěle proplétají a mapují život Roberta Oppenheimera od jeho studií, přes jeho vedení projektu Manhattan, až do jeho stáří a vypořádávání se s následky svého výtvoru. Herecké obsazení je tu celkem enormní a můžete tu vidět např. Emily Blunt, Matta Damona, Kennetha Branagha, Florence Pugh, Ramiho Maleka atd., ale především Roberta Downeyho Jr. a v hlavní roli Cilliana Murphyho, který se do role Oppenheimera doslova vžil a ta podobnost je až neskutečná. A poslední dva jmenovaní zde podávají své životní herecké výkony, za které si toho Oscara právem zaslouží a spolu s nimi i samotný režisér Christopher Nolan, protože tenhle 3h skvost je fakt bomba!   Celkem: 97% ()

darius1706

Čekal jsem mnohem více. Dostal jsem však extrémně dlouhý film s podobně nátlakovým soundtrackem, jako si pamatuji z Dunkerku, kde jedna polovina filmu sleduje sestrojení bomby a druhá, jak se ukáže nakonec, rozmíšku mezi vědcem a politikem reprezentovanou různými soudně politickými besedami a je to vlastně takové jakoby politické drama. Kromě toho je tam asi miliarda postav, kdy jsem se v nich moc neorientoval. Co se mi líbilo, bylo prolínání různých časových období, velmi se mi líbil vlastní jaderný test, nicméně celkově ten film mě za srdce nechytil. Přitom tohle téma je vyloženě kulervoucí a dalo se vytěžit mnohem lépe, ať už zaměřením se čistě na osobu Roberta Oppenheimera, či projekt Manhattan a nebo obojí. ()

Gualtiero

Kolem tohoto filmu byl velký hype, který mě na něj dost navnadil, takže jsem se dost těšil a byl plný očekávání, že uvidím opět něco výjimečného z Nolanovy stáje. Nicméně realita se nesetkala s představami. Můj první dojem z filmu je zkrátka zklamání. A proč? Film je dle mého až moc překombinovaný - moc postav a moc dějových linek, které přeskakují jednu přes druhou a zkrátka jsem si nedokázal udělat nějakou normální představu o kontinuitě scén. Z toho plyne, že jsem nestíhal úplně sledovat co se děje, k tomu mnoho dialogů, ve kterých jsem se ztrácel, jelikož jsem si nedokázal zapamatovat jména všech postav, které se doposud ukázaly. Určitě to není špatný film. Druhá a třetí část filmu se mi moc líbila, atmosféra před výbuchem by se dala krájet. Mé hodnocení je zatím 6.5/10. Což pravděpodobně přehodnotím, jakmile film shlédnu znovu. ()

Henriet

Odporúčam zájsť do kina! Budete tam sedieť a pozerať sa hore, na to obrovské plátno, ako na boha. Atmosféra vie pohladiť po tvári a zimomriavky sú zaručené. Ak milujete históriu chod'te na tento film. Ak milujete fyziku či matematiku choďte na tento film. Ak milujete filozofiu chod'te na tento film. Ak vás zaujíma politika chod'te na tento film. Ak chcete vidieť brilantné herecké výkony chod'te na tento film. Ak chcete vidieť len prekrásne filmové obrazy chod'te na tento film! Sakra na tento film sa oplatí ísť už len kvôli hudbe! A nemám ani čo povedať k perfektným dialógom. Iba toľko, že sú perfektné a no... budú vyžadovať vašu 100% pozornosť. Našťastie aj keď neporozumiete Nolanovim filmov, tak ich isto budete cítiť. ()

Kaskadér propadl, přesto má napsané pokračování

Kaskadér propadl, přesto má napsané pokračování