Oppenheimer

• USA Oppenheimer (viac)
USA / Veľká Británia, 2023, 180 min

V čase, keď Druhá svetová vojna ešte vyzerala nerozhodne, sa na diaľku odohrával dramatický súboj medzi Spojenými štátmi a Nemeckom o to, kto prvý zostrojí atómovú bombu a získa tak rozhodujúcu prevahu nad nepriateľom. V Amerike bol tento tajný výskum známy ako Projekt Manhattan a jedným z jeho kľúčových aktérov bol astrofyzik Robert Oppenheimer. Pod obrovským časovým tlakom sa spolu s tímom ďalších vedcov snažil zostrojiť vynález, ktorý mal potenciál zničiť svet. Bez jeho včasného dokončenia by sa ten istý svet nedal zachrániť… (Cinemart SK)

Gothar

Prvá hodina bola slabá, no potom sa to rozbehlo na 100%. Bavil som sa napriek tomu, že som čakal viac scén z Los Alamos. Technicky dokonalé ale škoda toho úvodu. 85 % ()

Lachtaan

Letošní filmová jednička nese jméno Oppenheimer a Christopher Nolan se už jednoznačně stává nejhodnotnějším filmařem současnosti. Tříhodinová monumentální zpověď nejtěžší éry novodobých dějin za přítomnosti fenomenálního Cilliana Murphyho, který se konečně prohrabal k životní roli. Na někoho může být zdejší stopáž plná kvantové fyziky a nelehké historie (po)válečného světa až příliš složitá, vše je ale vykoupeno tím, pro co film primárně vznikl - opulentním zážitkem z IMAX plátna, které jsem zažil poprvé a ještě dlouho z toho budu slintat. [viděno v Cinema City IMAX Flora 24.7.2023] ()

Johnny.ARN

Je to film roku? Uvidíme, s čím príde Napoleon, adept je to ale horúci. Nolan, ty starý pes! 9 rokov som musel čakať na ďalší film od teba, pri ktorom budem mať zimomriavky a emóciu? A oplatilo sa. Murphy, kedysi Bčkový, vedľajší herec, ktorý svetu ukázal, že má talent a nos na projekty. Pôjde po sošku? Neviem, ale už je definitívne v tripleA klube. Podržal skoro všetko, bez zbytočného prehrávania, so sebe vlastným výrazom a štýlom. Tak, ako som tomu filmu neveril ( po Dunkirku a hlavne po Tenetovi ) a nechcel som to vidieť v kine, tak som to v kine videl a po dlhom čase ma niečo zase rozjebalo na písek. Posledná hodina sa však trochu vlečie a už je to skôr pre pozorného diváka, ale tie dve pred tým, fuuu. Hlavne ten nelineárny štýl predloženia príbehu dokáže udržať jak pozornosť, tak vyrobiť napätie. Čo je však najdôležitejšie, nie je tu výrazné hluché miesto a je to skvelý exkurz do histórie. Kino je nutnosť! 5 z 5 (CinemaCity Eurovea) ()

Avathar

Po dvoch meh filmoch (Interstellar, Dunkirk) a jednom, ktorý ma vyslovene iritoval (Tenet), mi Nolan konečne zase vybil poistky a natočil jeden z najlepších filmov kariéry. A možno aj ten najlepší. Fantastická práca. ()

Sfinkter

Asi první Nolanův film, u kterého mě nezajímal režisér - byly pro mě rozhodující příběh, geniální mysl hlavního aktéra a zvyšující se tlak. Test jaderné zbraně byl výborný. Murphy úžasný, další bezchybné role Damon a Hartnett. Letní kino Boskovice, Filmový víkend 8/2023. ()

BROKEN_

Chirurgicky natočený film. Nolan je technik a zde odvedl skvělou práci. Má to úžasný herce (casting je narvaný známými tvářemi) v čele se skvělým Cillian Murphym, kterého na konci zastínil Robert Downey Jr. (Give him an Oscar!). Pro Murphyho konečně hlavní role v takovém velkém filmu. Oppenheimer je přesně pro něho. Hudebně je to taky skvělé. Jen si stojím za svým názorem, že ačkoliv hudba i u Tenetu byla dobrá, tak Zimmer mi k Nolanovi víc sedí. Kamera Hoytemy jako vždy vynikající. Pasáž před výbuchem byla fantasticky atmosférická, to napětí se dalo krájet. Samotný výbuch, ale nebyl ničím ohromující, ale asi takhle to mělo vypadat. Poslední třetina perfektní. Můj největší problém s filmem je ten, že jsem čekal víc a tak nějak si uvědomuji, že mě Nolan od Dunkerku nedokáže dostat, tak jak od Memento, až po Interstellar. Mám zde problém s ženskými postavami. Florence Pugh a Emily Blunt jsou moje oblíbené herečky, ale vůbec jsem zde nechápal jejich vztah s Oppenheimerem. Pugh mi tam přišla úplně mimo. Film má nevyvážené tempo a některé pasáže bych krátil. Ale díky Nolanovi a jeho hrátkami s časem je to zajímavá podívaná. Jenže s tím se pojí další problém s filmem, který mám. Díky tomu skákání v čase, Nolan hrozně moc spěchá a nedokázal jsem se plně ponořit do filmu místama. Ve finále jsem si, ale Oppenheimera užil a byl to skvělý kinozážitek. Jen nejsem nadšený. Možná, ale pomůže další projekce. 8/10 ()

Ryuuhei

Nolanově až patologicky komplikovanému přístupu k jakékoliv věci zkrátka asi nikdy nepřijdu na chuť. Nevadilo mi to u Interstellaru, i Počátek jsem si oblíbil, ale zde převažovaly extrémně komplikované soudní a politické tahanice, které mě v žádném případě do sedačky nepřipoutaly. Absolutně jsem se v tom ztrácel, pomalu nevěděl kdo je kdo a po většinu stopáže se doslova nudil. Co jediné mě zaujalo, tak část paradoxně se zabývající vědou, sestrojením atomové bomby a následných morálních dopadech. Kdyby jen na tom byl vystaven celý film, věřím, že bych se dobře bavil. Bylo to skvěle vystavené, efektní a zatraceně dobře vyniklo v IMAX formátu, který některým scénám dodal nezaměnitelný šmrnc. Bohužel tato část tvořila možná tak čtvrtinu filmu a zbytek se topil v nekonečném, utahaném a rádoby dramatickém politickém patosu. Byl jsem na snímek zvědavý, nakonec se mi bohužel nezavděčil a jde o typ filmu, který nemám vůbec žádnou motivaci si pustit znovu, i třeba, až dorazí na televizní obrazovky s dabingem. Přesto budu Nolanovu kinematografii dál aktivně sledovat, třeba se mi příště opět trefí do chuti. ()

DragonnCZ

Now I'm become death. Destroyer of worlds. “Je to pár chvil co jsem dokoukal Oppenheimera v kině a ano byl jsem uchvácen! Cilian tu naprosto bodoval a po Thomasi Shelbym se za mě jedná o jednu z jeho nejlepších rolí. Nolan ačkoliv životopisné, drama není jeho šálek co točí tak naprosto film dokázal důvěrně zpracovat a uměl ho galantně odvyprávět a zažral jsem se ihned do filmu po prvním vteřinách kdy jsem viděl samotného Ciliana, jednoho z mých TOP herců. Ten topový střih a preciznost každé scény!  To jsem si prostě užíval. Já Nolana prostě miluju. Abych byl upřímný, film za mě zprvu dost spěchal. Přišlo mi, že tu byla značná část útržků jeho života a nebyl to kompletně film od jeho mládí až po jeho skon a vše dělal zkratkovitě. I konec mi nepřišel takový jaký by měl, ale... I tak byl svým střihem, hudbou a dialogy dost precizní. Přišlo mi jakoby sám Nolan chtěl odvyprávět ty nejdůležitější chvíle a proto zpočátku spěchal. Až v 2. a 3. třetině film zpomalil a začal se pořádně soustředit a prohluboval věci co měl a naprosto jsem se do filmu znovu dostal a zažral, hlavně přes ty výborné dialogy. Na to je pan Nolan prostě expert. Atomový výbuch asi jeden z nejepičtějších highlightů filmu a Oppie byl velký kino zážitek za poslední roky. To jak pan Nolan tu neuvěřitelně a skvěle podává dialogy mě strašně bavilo a ani na chvilku jsem se nenudil, i přes tu délku kdy občas mně přišlo, že něco trvá déle než by mělo, ksafru i tak ten film nejde ani trochu nemilovat. Už na film jsem se enormním způsobem těšil a byl můj asi nejočekávanější film roku a dokonce doufám, že tím filmem roku společně s Napoleonem a druhou Dunou bude. Také dále filmu nesmím zapomenout vypíchnout to neuvěřitelné herecké obsazení plné známých hollywoodských hvězd, kde ze všeho, ale nejvíce zářil samotný Robert Downey Jr. No a v neposlední řadě.. Ta epická hudba Ludwiga Göranssona mě naprosto odvařila, výborně potrhovala každou dramatickou scénu a byla to audiovizuální orgie! Až skoro dokázala v mnoha chvílích trumfovat předešlé Nolanovi filmy se soundtrackem od Hanse Zimmera. Celkově tento film byl moje první žánrovka v kině; vždy jsem byl zvyklý na akční blockbustery a zde jsem dostal 3 hodinovou dialogovou hříčku plné zábavy. Ano! Nolan to zase dokázal. Filmu uděluji 9.5/10. ()

Honzíno

Je to skvělé, ale něco mi tam chybí. Nejspíš mi nehraje poselství s pointou, které ač je super přísně, tak i na Nolana snad až super jasné (i když poslední záběr před titulky bomba!) a taky bych trochu krátil. Los Alamos a pasáže říznuté kvantovou fyzikou, potažmo celkově vědou/filozofováním v čele s Albertem totální blaho. Nejspíš budu mít po těch letech jen ta nejvyšší očekávání a záleží na momentálním rozpoložení, jestli se to potká naplno. Zatím za mě silné čtyři puntíky, objektivně pravděpodobně masterpiece. ()

viperDavid

Naprosto nechutné ztvrátnění největšího a nejhoršího oběvu naší i předešlé doby. Oslava vrahů v podání policitkých kryplů, ale také neuvěřitelné geniality hrstky vědců. Každý si asi udělá obrázek sám, ale já, kterýmu byl Cillian Murphy vždy nesympatický, obracím jeho hereckému umu. Jasně film je prošpikován luxusními herci a taky toto veledílo je toho důkazem. Morálně z toho ale asi nebudu moc dobře spát. ()

Tosi

Dlouhý, předlouhý a težký, přetěžký to bylo. Samozřejmě ne pro mě. Já jakožto zkušený jaderný fyzik jsem si jen zopáknul pár poznatků a porovnal je s mými výzkumy. Ale nedivil bych se, kdyby odbornost filmu spoustu amatérských diváků odradila. ()

Qitek

Mít to ke dvoum hodinám… a opět musíte Nolanovi nejednou odpustit, že je to Nolan ( pokud jej za to naopak nežerete samozřejmě ). Viz. zbytečně dramatizovaný výslech Oppiho s následnými halucinacemi a burácejícím sound designem. Jako takhle zbytečně gradovaná například i scéna sraní na hajzlu bude mít stejný efekt. Některé linky naprosto zbytečné pro film a tím pádem i jeho délku ( vše s Florence Pugh ). Jinak formálně šikovné. Škoda té nesmyslné délky. IMAX určitě fajn, ale naprosto zbytečný. Ale to je Nolan. Samozřejmě, že v Imaxu vyzní epičněji i Krteček a hrouda. Silná tři. ()

Helmutek

Ten film neni špatnej (je to Nolan, tak jak by moh bejt špatnej), ale jen si ho už asi nepustim nikdy znovu. Jen nenaplňuje to, co by podle mě moh a měl. Jen mi nepřijde dostatečně zajímavej. Je životopisnej, ale přesto zkratkovitej. Je o jednom z nejvýznaměnjších fyzikálních objevů 20. století (co do významu pro lidstvo, výsledek nejzásadnějšího dosavadního války atd.), ale přesto ne dost popisnej nebo edukativní v týhle vědecký části, která by mohla bejt kurva zajímavá - a kdo by k tomu měl mít lepší příležitost než génius Nolan s v podstatě neomezenym rozpočtem? Film je rádoby psychologickej nebo hloubavej, ale ty myšlenky mně osobně přijdou mělký a ne dost zajímavý (problém dvojsečnosti atomovejch zbraní mě samotnýho napad už asi ticíkrát a teď si z toho na zadek kvůli Nolanovi nesednu). Film je rozvláčnej a často příliš doslovnej (záběry na tavící se kůži z obličejů), přesto ale zkratkovitej - což uznávám, že obecně u životopisnejch filmů jinak moc nejde. Rozumim a cenim tu rovinu absurdního kontrastu byrokratický zvůle a vědecký práce geniálního fyzika s možná nejzásadnějšim přínosem jedný individuality celýmu lidstvu v první polovině dvacátýho století (minimálně v kontextu světovýho válečnýho konfliktu a jeho výsledku), ale mě ta cca třetí čtvrtina filmu (u soudu) s dlouhejma a nepřehlednejma replikama, který byly zároveň ale téměř o ničem, vlastně nudila. Rozumim tomu, že pro někoho tohle je hezký a funkční vykreslení těch kontrastů, o kterejch film asi má bejt, ale na mě to prostě nefungovalo. Nehejtuju to ale - beru, že někoho to oslovit mohlo, někoho to možná dokonce i přivedlo na myšlenky, na který do tý doby nenarazil. Všechno tohle může mít objektivní přínos a pokud to jen povede k nějaký obecně větší ostražitosti směrem k např. hromadnejm zbraním, tak neřeknu ani popel. Jen ten potenciál to podle mýho názoru mělo mnohem, ale mnohem větší. ()

Belbo

Po Dunkerku a Insomnii dávám v pořadí třetí tři hvězdy Nolanovu filmu a jestli jsem byl u rozprávky z druhé světové vojny ze zpackaných časových rovin a vážných kukučů na rozpacích, tak Oppenheimer si je plně zaslouží a dost mě síří jeho nedotaženost a nekoncepčnost. Prvně pozitiva: mistrná kompozice (u některých obrazů jsem měl chuť všechno pauznout a vychutnávat si jejich "fotografický" vizuál), na Nolana poměrně dobře zvládnuté vztahy mezi postavami, celkem funkční dialogy, herci, kamera, výprava... Strašně dobře se mi na film dívalo, neřekl bych, že má tři hodiny. U výtek převládá vlastně jen jedna. Film není žánrově jednotný. Životopisným není, procházíme jen části Oppenheimerova života a to snad jen pro formu (studium a konec života). Je filmem o jaderné fyzice a fyzicích? Nemyslím si. Témata fyziky se sice občas zmíní, ale většinou jsou jen glosována. Vlastní výzkum bomby v teoretické i praktické rovině není, a narativně je řešen s virtuozitou Nolanovi vlastní: je zmíněn a následně slyšíme o vyřešení. Žádná laboratoř, žádný pokus o proniknutí do myšlenkového diskurzu podivínů... Je politickým dramatem? Možná má k němu nejblíž (Oppenheimer jako představitel vojenského výzkumu - manažer - jedné ze zainteresovaných stran konfliktu slouží vládnímu aparátu a sám je konfrontován s "nepřátelskými" ideologiemi).  Dobovým snímkem o 40. a 50. letech v USA? Na to jsou dobové problémy redukovány na polopatickou (až heslovitou) reflexi komunismu/socialismu v USA. Je soudním dramatem? Filmem o pomstě? Psychologickou studií o vině? Alegorií na Promethea? Ale no tak ... Rád bych kouknul na film, který by byl klidně šestihodinový a jednotlivé vrstvy by byly sladěny do kompaktního celku. Takhle bohužel jen za 3. ... A závěrem: mistr na točení jaderných výbuchů je David Lynch ()

JimmyII

Oppenheimer je velký film. Nejen stopáží nebo významem zvoleného tématu, ale především precizní filmařinou. Kdo jiný než Nolan by měl v dnešní době natočit takhle klasický, poctivý biják. Důmyslný scénář nechává diváka dlouho v napětí, výborné herecké výkony (hlavně Murphyho, Pugh, Damona a Downeyho Jr.) fascinují a vše umocňuje vynikající hudba, zvuk a střih. Velký film, velký zážitek. ()

Mrkvič

Přehled skvělých herců. A že jich bylo. Ale bohužel v trochu zajímavém příběhu. Námět je tak na hodinový dokument. Nechápal jsem a pořád nechápu, když se někdo rozplýval, že je potřeba film vidět na co největším plátně s pořádným ozvučením. Za mě ani nevidím důvod, proč bych měl film vidět znovu. Prostě dobré řemeslo, ale jinak tuctový životopisný film. Ty mi sednou jen výjimečně a tady se to (dle mých původních očekávání) nestalo. ()

Koocik

Hodně velké zklamání. Jen jsem se přesvědčil v tom, že Nolanovi ta historická dramata moc nejdou. Nejvíc filmu škodí ta přestřelená stopáž. Polovina času by byla vhodnější, protože stejně tak zhruba ve 2/3 filmu se nic neděje. Když to srovnám s Dunkerkem, tak zde přidávám jednu hvězdu navíc a to jen čistě za ten závěr, který se do dnešní doby nesmírně a velmi trefně hodí. Nebýt toho závěrečného dialogu Oppenheimera s Einsteinem, pak by to byla těžká bída. Hodně nadhodnocený snímek. Jedno z největších zklamání za poslední dobu. ()

ywo666

Paradicka ale tazky film. Zaciatok je tak trochu rozhadzany a chvilami som mal obavu. Po uvodnej stvrtine sa to vsak tak rozbehne, ze som to dal na jeden nadych. Nolan je proste proste profik. Jeden z mala, ktory vie kombinovat popcornovy blockbuster s originalnym vyssim umenim. Herecke obsadenie je gargantuaske. Este aj v micro ulohach su zname ksichty. Test Trinity bol mega. Pribeh do seba nakoniec paradne zapadne. Vsetko na jednotku okrem uvodu. Jasnych 5*. Lepsie ako Dunkirk a Tenet. ()

Kaskadér propadl, přesto má napsané pokračování

Kaskadér propadl, přesto má napsané pokračování