Oppenheimer

• USA Oppenheimer (viac)
USA / Veľká Británia, 2023, 180 min

V čase, keď Druhá svetová vojna ešte vyzerala nerozhodne, sa na diaľku odohrával dramatický súboj medzi Spojenými štátmi a Nemeckom o to, kto prvý zostrojí atómovú bombu a získa tak rozhodujúcu prevahu nad nepriateľom. V Amerike bol tento tajný výskum známy ako Projekt Manhattan a jedným z jeho kľúčových aktérov bol astrofyzik Robert Oppenheimer. Pod obrovským časovým tlakom sa spolu s tímom ďalších vedcov snažil zostrojiť vynález, ktorý mal potenciál zničiť svet. Bez jeho včasného dokončenia by sa ten istý svet nedal zachrániť… (Cinemart SK)

Kosmik

Jak zde už zaznělo několikrát, Oppenheimer je již klasický "Nolan" s vyprávěním v několika rovinách. Tentokrát jsou pro diváka i zřetelnější, než například u Dunkerku. Bohužel, v jedné, té humanistické, úrovni jeho film zestárl 24. února loňského roku. Kdy putinisté napadli svobodnou zemi a neštítí se ničeho, ani civilních obětí, ani vyvolání hladomoru v rozvojových zemích. Na tyto mocnosti musí být stále k dispozici velký ohnivý klacek, který je jako jediný bohužel dokáže zadržet před jejich rozpínavostí. Bohužel. ()

Axis

Zvláště v IMAXu obrazově nádherné, bohužel složené ze dvou filmů, kdy se první půle tváří jako Správná posádka a ta druhá jako Kód Enigmy a moc spolu nespolupracují. Čekal jsem o trochu víc. 8/10 ()

filmoid

Ten humbuk okolo Opp je mi docela záhadou - jde o vcelku suchopárné justiční drama, jehož ustřednim tématem je obhajoba Opp čistých úmyslů, přičemž druhá hodina je téměř nekoukatelná, nudná. Asi tak 80% filmu muselo (bez započtení hereckých honorářů) stát cca 5000 dolarů, vše se odehrává v omšelých kancelářích, vědeckých kabinetech, přednáškových sálech... Dynamiku mezi monotónním přebíháním z místnosti do místnosti a sofistikovanými hádkami před křídovou tabulí zajišťuje neustále tenzivní hudba, čarováni se střihem, střídání černobílého obrazu a barvy... proti Tenetovi je to vcelku menší maglajz, ale stejně jako v předchozím filmu je obsahovým jádrem cosi (z fyziky), čemu se divák ani vzdáleně nepřiblíží. Stopáž je vražedná, samoúčelná. Upřímně - nechápu, co bych měl ve 4DX vlastně vidět? 3D vrásky hereckeho ansámblu? Akce je ve filmu asi 15 minut... ()

honajz2

Sebestředné a nabubřelé, takže ty tři jsou jen s odřenýma ušima a jen za to, jak geniálně se zde pracuje s ruchy a zvukovou skladbou obecně. To mě (když už jsem se do toho dostal) opravdu nadchlo a jen díky tomu to nepovažuji za Nolanovo selhání. Oč zde půjde mi bylo jasné do půl hodiny (teda to, jak moc se vztahy mezi státy přelévají a sympatizovat s jednou stranou kdysi vás může stát v budoucnu hodně, když se ze stejné strany stane třídní nepřítel; že to bude i o tom, jak hrozný vynález atomová bomba je je jasné už z názvu), jenže za ty tři hodiny jsem nic jiného než to nedostal. O to horší je, že se to snaží tvářit jako nejvelkolepější a nejhlubokomyslnější dílo ve filmové historii a přitom to nenabízí nic, co by nebylo řečeno xkrát jinde (a většinou lépe) a nesnaží se to ve svých tématech ani jít víc do hloubky než by bylo nezbytně nutné a filmařsky, no... Já věřím, že v kině to muselo vypadat úžasně a že se tam dařilo opíjet rohlíkem snáz, ale nezlobte se na mě, to samoúčelné střídání formátů obrazu mě neskutečně štvalo, nezvykl jsem si na to ani na konci a ačkoli jsem se snažil, nenašel jsem jejich smysl. Je fuk, že jednotlivé Hoytemovy záběry vypadají skvěle - sem tam z toho skvělá scéna vyleze, ale samoúčelné střídání formátů mi bránilo se do toho víc dostat a stejně tak to zabíjelo i přehnaně monumentální hudba ve spojení s podivnými střihy a až kýčovité nadužívání "vizualizací fyziky" či záběrů z dronů (které občas vypadaly jak z české romantické komedie, change my mind). Nic to není oproti výstavbě celého filmu, kterou Nolan sice měl promyšlenou a ve svém typickém stylu, ale na rozdíl od většiny jeho filmografie je celá přehnaně složitá, jen aby na efekt vypadala úchvatněji, než ve skutečnosti je. Takže sice chápu to všeobecné nadšení, ale na mě to působilo hlavně uměle a nafoukaně a tohoto pocitu jsem se zbavit nedokázal. Až si říkám, jestli i ty tři hvězdy nejsou moc, když mě ten kalkul tak vytáčel, ale to bych musel ignorovat skvělé herecké výkony a výrazně nadprůměrné jednotlivé dílčí prvky, díky kterým jsem měl aspoň taky pocit, že to není jen podivný mainstreamový lartpourlartismus a snaha vybojovat si Oscara. A to se mi nechce, něco do sebe to má. Nicméně Nolan Oscara dost pravděpodobně dostane, ale ačkoli to bude nepopulární názor, podle mě za jeden z jeho nejhorších filmů. Od Temného rytíře jsem mu nedokázal dát víc než tři hvězdy, ale vše (až na Temný rytíř povstal) bylo chytře vystavěné, se spoustou zapamatovatelných scén, akorát emočně sterilní. Oppenheimer nejen že mi přišel chladný, ale taky se obávám, že do budoucna ve mě zanechá jen to, že tam byly hezké barvičky. A to se mi líbí, že válka probíhá na pozadí a o důsledcích pádu atomové bomby na Nagasaki a Hirošimu se jen mluví, ale je to tak moc velká hra na efekt, že tohle aspoň zmínit byla pro Nolana spíš jen nezbytná nutnost. A to jsem, vzhledem k tomu všeobecnému nadšení, od něj čekal silný nadprůměr, ach jo... Slabé 3* ()

M.i.k.e

první polovina je ve své podstatě obyčejná biografie, kterou si Nolan pojal po svém, vyšperkoval si jí svými vychytávkami a všechny ty teorie (které jsou pro mě Španělská vesnice) divákovi servíruje ve velkém stylu, ale pořád jen biografie u které jsem si trošku kacířsky říkal, že ač je to moc hezky natočené a nenudí ani chvilku, čekal bych od Nolana trochu víc.  Jenže pak přijde výbuch a druhá polovina, ve které Nolan přešaltuje na jiný rychlostní stupeň, začne si víc hrát se žánry, dá trochu víc prostoru doposud celkem upozaděným postavám a postupně utahuje šrouby takovým způsobem, že mě v samém závěru úplně rozštípne a já to budu ještě pár minut po skončení zpracovávat.  Einsteinův dovětek možná může působit zbytečně, ale ve výsledku je to jen detail. Vzhledem k současné situaci ve světě tenhle film nejen že nemohl přijít v "lepší dobu". ale hlavně díky tomu nabral extrémně na síle. Pár detailů (hlavně co se týká práce s určitými postavami) bych se sice dalo udělat z mého pohledu trochu jinak, ale není to nic co by měnilo výsledný dojem...90% ()

William_

10/10. Fenomén, mistrovské dílo, nejlepší film roku 2023. I těmito nálepky by se dal shrnout nejnovější film úchvatného režiséra, který si už dlouho jede svoje. Po odchodu z Warner bros. se Ch. Nolan rozhodl zfilmovat a vzdát hold J. Robertu Oppenheimerovi, tatínkovi atomové bomby, kterého úchvatně ztvárnil Cililan Murphy (nominace na oskara ho nemine, tím jsem si jist). Film nebude pro masové publikum jako ve stejný den do kin vcházející Barbie, je určen těm, kteří se chtějí dozvědět více o okolnostech tvorby atomové bomby a nechat se dobrovolně zastrašit. Ano, hořká příchuť v ústech Vám po filmu zůstane ještě hodně dlouho. Ani já jsem na první projekci na obřím IMAX plátně nestihl vstřebat všechny detaily, a už teď se těším až tento masterpiece uvidím znovu. Je to opravdu pocta kinematografickému řemeslu bez CGI bordelu, a už jen za to si Nolan zaslouží klobouček. A když si čtu zvratky prominentních ČSFD k*šťat jako verbal nebo Enšpígl jak je film dlouhej, jsem nucen na hodnocení trochu přidat. ()

Lischai

Co to bylo? Já zamačkávám slzu po dobách, kdy Nolanovi psal scénáře jeho brácha, protože od té doby, co si to dělá sám, je to pro mě nesnesitelný. Oppenheimer je nekonečných 180 minut žvanění, které je sice podbarvené cool hudbou, ale ani ta nepřerazí fakt, že tu chybí výstavba základních dramatických situací nebo vůbec nějakého kauzálně vyprávěného příběhu. Jenom se tu mele pantem, ale není to takové to dobré Sorkinovské povídání, kdy všem visíte na rtech, ale takové to žvanění kdy nechápete, proč to někdo říká, co si z toho máte odnést a kam to všechno směřuje. Nevíte, co hrdina chce, čemu čelí, jak jsou rozdané karty. Občas se stane něco, co vypadá důležitě (někdo řekne: "X dělal pro Sověty! Y tě od začátku manipuloval!") ale vy jen matně tušíte, kdo ze 380 postav to byl, a už vůbec nechápete, proč by vás to mělo šokovat. A když nechápete tohle, tak nejde ani procítit emoce. Takže když nějakej týpeček Oppenheimera potopí nebo se ho zastane, vy jen krčíte rameny, protože je to zcela random zvrat bez výstavby a vy jen doufáte, že už brzo tu bombu odpálí, aby se něco dělo. Scéna testovacího výbuchu a oslav v tělocvičně je super, ale pak přijde 70 minut před koncem, takže veškerý pozitivní dojem je utlučen dalším mlácením prázdné slámy a explikativním monologem, kdy hlavní jakože-asi-záporák řekne, co si máte o Oppenheimerovi myslet. A minor spoiler: "Now I am become Death, the destroyer of worlds," řekne, když pígluje nějakou paninku. WTF. Nolana jsem miloval, ale od Interstellaru tu jeho filmařinu přestávám chápat. Nevěřil jsem tomu, ale opravdu je Barbie o parník lepší biják než toto. ()

vydumnica

Oppenheimer. Takmer všetky alebo možno aj všetky Nolanove filmy sú ako stvorené pre kino a to isté som samozrejme čakala aj od toľko ospevovaného snímku Oppenheimer. Počas sledovania filmu som nadobudla názor, že by mi to stačilo vidieť aj doma. Návštevu kina neľutujem, ale nebol to pre mňa až taký kinematografický zážitok a ani film roka. Herecké výkony výborné, pre Cilliana Murphyho určite životná alebo aspoň doposiaľ najlepšia rola. Oppenheimer si vyžaduje maximálnú sústredenosť diváka a tak trošku aj trpezlivosť, prvá tretina filmu je nudnejšia, tak to naberie dobré tempo. Náročný film pre náročného diváka alebo pre každého, koho daná téma a podobne ladené filmy zaujímajú. Fenomén Barbenheimer: Double feature znie síce zaujímavo, ale ja som si pozrela Oppenheimer až niekoľko dní po Barbie. Pravda je taká, že som od obidvoch filmov čakala tak trochu viac, myslela som si, že to budú filmy za jasných 5*, ale pre mňa sú "len" štvorhviezdičkové. Oppenheimer: Mr. President. I believe there is blood on my hands. Truman: You think anyone in Hiroshima or Nagasaki gives a shit who built the bomb? You didn't drop the bomb, I did. [CINEMAX NOVUM PREŠOV] ()

Vyhy

Dlouho jsem přemýšlel - ehm, dva dny - jestli dát čtyři a nebo pět hvězd. A asi zvítězila skutečnost, že jsem už jsem lehce unaven z komiksových a akčních filmů, které zahlcují kina, a rád jsem si střihnul kvalitní dílo s absencí akce, humoru a CGI bordelu. Určitě by tomu prospěla kratší stopáž a možná i lehce ubrat na zvuku, protože jsem v kině myslel, že mi prasknou ušní bubínky a u výbuchu atomovky jsem málem na sebe vysypal nachos. Přesto pomalé tempo, které mělo rychlé obrátky. Na kohokoliv ukázala kamera, to byl snad áčkový herec. Příběh zajímavý, vizuál a zvuk (hudba hlavně) podmanivé a smekám, že se to vše Nolanovi povedlo bez digitálních efektů. I tak si film budu muset pustit opětovně, protože jsem se v rychlých dialozích lehce ztrácel... ()

Aljak

Christopher Nolan prináša ďalší veľkofilm, a tentokrát sa mi celkom pozdával. Veľkú zásluhu má na tom samozrejme samotná téma, príbeh, a taktiež výborné herecké obsadenie, ktoré film o to viac potiahli dopredu. Zrodenie atómovej bomby a jej následné použitie bolo (a vždy aj bude) silná eticko-morálna dilema. Robert Oppenheimer si tieto dilemy plne uvedomoval a jeho meno už navždy zostane spojené s tým, čo sa v závere WW2 odohralo. Film odráža všetky možné aspekty týchto udalostí, nielen tie pozitívne, ale aj celé pozadie vtedajších nálad a atmosfér v geopolitických veľmociach. Niektoré fázy filmu boli zbytočne natiahnuté, naopak skrz niektoré sa len tak ledabolo preletelo. Každopádne, tento film je rozhodne kvalitný a majstrovsky natočený. Aj keď nie som úplne stotožnený s jeho dominanciou na filmových cenách. Za mňa silné 4* ()

moviefreak

Kvalitný film? Po technickej stránke určite áno. Dôležitý film? V dnešnej dobe až neskutočne potrebný! Ale je príbehovo a filmovo dobre vyrozprávaný? Za mňa určite nie. Nolan sa vďaka odchodu z WB odtrhol z reťaze, a mohol si urobiť čo chcel. Stopáž 180 minút je prestrelená, a ak už chcel Nolan niečo monštrózne nakrútiť, mal zvoliť radšej HBO a seriál ako napríklad Chernobyl. Dvojité finále ma nudilo hlavne preto, že zlý Iron Man a jeho plán ma absolútne nebavili, a ani nezaujímal. Toľko scén by som chcel vidieť namiesto toho radšej predĺžených (Oppi pozerajúci na ex Hirošimu, vzťah vedcov k deťom, a brutálne mi chýbali zábery priamo z Japonska...).  Za mňa najslabšia Nolanovka, a určite nemá šancu v kategóriach film, či réžia roka. Ako herec Cillian určite, v nedialógových scénach až mrazilo, strih a kamera opäť WOW... Zatiaľ za 3, kým si film nepustím znova. Ale to sa asi nestane, keďže viac ma lákajú dokumenty o všetkom z tejto doby. ()

MrPierc

Ty roky odpadů v kině mě znechutily. Ale tohle je přesně ten důvod, proč jít jednou za rok do kina a dát za lístek 289 Kč (Atmos TDL). Divák začíná sledovat klasický životopis a končí emocionálně vyždímaný, rozladěný s pocitem viny a pochybnostmi nad lidským druhem. Oppenheimer se žene ve slepotě za poznáním a prozří až velmi pozdě, když odevzdá novou hračku, která změní celý svět. Není to tuctový životopis, ale 3 příběhové linky křižující vyprávění. Jak by se svět vyvíjel bez tohoto vynálezu a nebo kdyby ho objevila jiná země dříve? To vše jsou jen předastavy, ale z filmu jsem cítil těžký úděl jednoho člověka, který po otevření atomové brány chce obstát sám před sebou a zbytek celého života se snažil hasit požár, který pomáhal rozfoukat. Mrazení v zádech a zrychlené srdce jsem nezažil od Temného rytíře (tohle bylo vyzrálejší a těžší téma). Snímek působí těžce, ale režisér jej doknale rozčlenil, že jsem vše postupně pochopil. Film běží jak splašený kůň bez klopýtnutí. Debatovali jsme po něm ještě 20 minut cestou z kina. Hudba úderná a plná výřivých emocí – dávám si okamžitě do oblíbených OST. Ozvučení dechberoucí, filmové záběry realistické a správně civilní. Fandil jsem při vývoji, trpěl při výslechu a slzel při konci. Co víc od filmu chtít? Jestli za tohle nedostanou Cillian Murphy nebo Emily Blunt Oscara, tak už nevím, kdo by tento rok poprávu měl dostat ocenění. Musím si sehnat životopisnou knihu o vědci. Pro mě osobně film zařazuji do top 10. Nolan už nikdy bez kina. NIKDY. ()

Nach

Je radost sledovat film natočený staromilským způsobem, přesto zcela moderní filmařinou. A k tomu v IMAX kině se 70mm filmem. Ano, přiznávám se, opravdu jsem se vypravil na pražskou Flóru, abych si to náležitě vychutnal. A taky že jo! Nolan mi připravil tradičně netradiční životopis, který je protkán excelentními hereckými výkony v hlavních i vedlejších rolích. Cillian Murphy a Robert Downey Jr. excelují nade všemi. První část, respektive skoro 3/4 filmu jsou o výrobě atomové bomby. Jakmile dojde ke svržení na Hirošimu, snímek se začne ubírat jiným směrem. Kamera nám ukazuje vnitřní bouři v Oppenheimerovi a rostoucí strach nejen v něm, ale i ve společnosti, která se čím dál tím více bojí komunismu. A když pak dojde i na ony politické procesy (s domnělými i skutečnými komunisty) McCarthyho éry, je v nich film dramatem, který se může rovnat s Dvanácti rozhněvanými muži. To vše korunuje excelentní badend, který přišel - bohužel - v nejlepší možnou dobu (války na Ukrajině). Díky tomu všemu uděluji plný počet a mé doporučení těm, kteří se zajímají o historii 20. století a o životopisné filmy. 85% ()

Ondatra

Kde jenom u tohoto filmu začít. Začnu asi s tím, že opět se dokazuje, že Nolan je pan režisér. Když jsem zjistil, že to bude Nolanův nejdelší film a že bude mít tři hodiny, tak jsem si říkal, že u toho budu spát. Sice u pár scén se mi pomalu zavíraly oči, ale to bylo mojí únavou a ne filmem;) Jinak délka filmu si myslím, že je akorát. Kdyby to bylo kratší, tak by se do toho nevešlo spoustu důležitých scén a film by byl ochuzen. Co nejvíc cením ale na tomto filmu je výběr hlavního herce. Cilliana Murphyho jsme mohli vidět už v několika filmech Christophera Nolana (Počátek, Temný rytíř, Temný rytíř povstal), ale ne jako hlavní postavu. Vždycky hrál pouze vedlejší postavu a nikdy neměl dostatek prostoru na to, dokázat, jak je skvělý herec a jaký má talent. Důležité je mít na paměti také to, že je to skutečně film o Robertovi J. Oppenheimerovi a ne o druhé světové válce nebo o atomovkách. Takže nečekejte hromadu akce nebo scházování atomovek, kde to bude bouchat jedna za druhou. Osobně mě se film líbil a určitě se na něj podívám někdy znovu za pár let, ale můj favorit od Nolana to nebude. Zároveň oceňuji opět skvělou práci s kamerou od skvělého kameramana jménem Hoyte van Hoytema. A pokud si chcete film užít fakt naplno, tak si zarezervujte místo v IMAXu a vychutnejte si ho přímo tam. Je to úplně jiný zážitek. Mám spoustu dalších věcí, co říct k tomuhle filmu, ale to by tahle recenze měla dvě A4 a to tady asi nikdo moc nechce. Takže to nechám zatím takhle :D 9/10 ()

Adaamos21

Oppie je velice silnej film jak svým tématem, tak i všemi prostředky, které Nolan použil k jeho vzniku. Nejvíc na mě zapůsobily perfektní herecké výkony vlastně všech zúčastněných. Obrazově taktéž dokonalé, kamerou, střihem. Neměl jsem vůbec problém se střídáním dějových linek a i kdybych předem nic netušil o historickém podkladu osob a příběhu, ničemu by to nevadilo. Vše je vysvětleno srozumitelně a přijatelně i pro vědeckého laika, jako jsem třeba já. Jinak je potřeba říct, že tohle je kinofilm. Kdybych to viděl v tv, možná bych váhal mezi 4 a 5 hvězdami, ale díky projekci v IMAXu nemůžu jinak. Chápu, proč to Nolan natočil v tomto formátu. Jediná malá výtka se týká hudby, nebo lépe řečeno zvukové složky (to by se dalo říct vlastně o všech jeho filmech, v tom se opravdu vyžívá). Někdy méně je více a tady to režisér sem tam už trošku přehnal, i když chápu, že tím chtěl divácký zážitek ještě víc umocnit. ()

Rocky88

BUILD HIM A TOWN. Ještě teď kroutím řepou nad tím, jak může mít 3hodinový film o výslechu takový drive a spád. Na druhou stranu to očividně nemožné není, protože film je událostmi nacpaný k prasknutí, v záběrech se ukazuje jedna historicky důležitější postava než druhá, dialogy stříkají vědu, politiku a úvahy nad vědeckým pokrokem vs. využitím k oblíbenému zabíjení v podání stravitelném pro všechny - a tohle všechno je k životu přinášeno perfektními výkony herců a hudebníka (i když finále barevného výslechu už vskutku přezvučené bylo). Jsem strašně rád, že tuhle látku zfilmoval zrovna Krýša, který odolal zobrazení shození Little Boye na Hirošimu a následnému zobrazení hrůz pekla a radiace. Sekvence s testovacím výbuchem, kterou divák dostane místo výše zmíněného, je v jeho podání daleko lepší a napínavější volba, opět korunovaná praktickými efekty. K hrátkám s časem opět dojde, tentokrát ale jen ve formě nechronologického vyprávění, s entropií si tentokrát BezLan nehraje. Po skončení jsem se chtěl okamžitě podívat znovu. BUILD HIM A STATUE! ()

Streeper

Tak dlouho jsem se rozmýšlela kolik Oppenheimerovi dám až jsem ho zapomněla ohodnotit. Takže trochu se zpožděním jsem dala hvězdy a s dalším zpožděním přidávám komentář, ale prostě byl to tak silný zážitek, že jsem si to musela nechat prostě projít hlavou. Líbilo se mi vizuální zpracování, jak to Nolan rozdělil na barevnou a černobílou verzi. Cillian Murphy byl naprosto skvělý a věřím, že si odnese nominaci na Oscara, kdo ale podle mě byl daleko lepší a táhl celý film a navíc si ho ukradl pro sebe Robert Downey Jr. Přála bych mu nejen nominaci, ale i samotnou sošku, opravdu mě jeho herecký výkon nadchl a jsem zvědavá, jak nakonec Oppenheimer bude na udílení cen úspěšný. ()

BarryLyndon

Doma to narozdíl od kina prostě v některých momentech nefungovalo a místy to bylo až směšný. S Nolanem se rozcházím v tom že se ty filmy točí do kina pro určitý formáty atd. To je prostě jedna velká sračka. Ty filmy přežijí desítky, stovky let mimo kina a ty brutální velkofilmové pecky jsme často viděli poprvé na mrnavy černobílý TV někde na chatě a stejně nás to vystřelilo z gatí. A jestli někdo potřebuje kino pro konverzacku, tak prostě neumí točit. Já si fakt někdy vzpomněl až na Snydera. Tam byly momenty kdy to mělo dějově gradovat a místo toho přišla uřvaná opulentní záběrová montáž, kde to hlavně ke konci nezapadalo tak jak mělo. Také jsem od té doby četl knižního Einsteina, který se tomu pár kapitolami věnuje a dost se to ztratilo ve filmové překladu.  Nechapejte mne špatně, pořád se bavíme o pádu hodnocení z 10 na 7,5. Ale i tak by měl být film konzistentnější bez ohledu na formu projekce.  Tady jsem to v kině dokoukal a málem jsem se šel zapsat někam na dálkové studium fyziky, po Dunkirku jsem zase chtěl letět se podívat na místo, no a nevím jestli chci ty filmy teď ještě někdy vidět. ()

Kaskadér propadl, přesto má napsané pokračování

Kaskadér propadl, přesto má napsané pokračování