Oppenheimer

• USA Oppenheimer (viac)
USA / Veľká Británia, 2023, 180 min

V čase, keď Druhá svetová vojna ešte vyzerala nerozhodne, sa na diaľku odohrával dramatický súboj medzi Spojenými štátmi a Nemeckom o to, kto prvý zostrojí atómovú bombu a získa tak rozhodujúcu prevahu nad nepriateľom. V Amerike bol tento tajný výskum známy ako Projekt Manhattan a jedným z jeho kľúčových aktérov bol astrofyzik Robert Oppenheimer. Pod obrovským časovým tlakom sa spolu s tímom ďalších vedcov snažil zostrojiť vynález, ktorý mal potenciál zničiť svet. Bez jeho včasného dokončenia by sa ten istý svet nedal zachrániť… (Cinemart SK)

maddy

Nolan dokázal to čo sa zdalo v dnešnej dobe už nemožné. K čomukoľvek je priradené jeho meno, ihneď sa jedná o veľkú filmovú udalosť. O práve tá nálepka “veľkej filmovej udalosti”, ba dokonca až “veľkého letného blockbusteru”, Oppenheimerovi skôr škodí. Ono to v jadre totiž vôbec nie je ten veľký film, ale skôr, síce o niečo dynamickejšie natočná, ale v jadre klasická oscarovka. Oscarová životopisná dráma v závere jemne šmrncnutá politickým thrillerom, typická oscarová biografia, ktorá sa téme o atómovej bombe (a jej zhodenie na Hirošimu a Nagasaki) venuje skôr iba okrajovo, no inak sa chrochní v trojhodinovej smršti dialógov, akurát zabalených do prvotriednej Nolanovej réžie. Hudba duní, kamera krúži, strihá a preskakuje sa v časových rovinách o stošesť, ale nikto z plejády postáv, mimo ústredného Oppenheimer, nemá väčšiu šancu skutočne zaujať, emócie fungujú len tak z polovice, a inak to je skôr žasnutie nad Nolanovými technickými schopnosťami. Filmársky dokonalá dialógovka s niekoľkými zaujímavými myšlienkami a prezentovanými dilemami, podporená famóznymi hereckými výkonmi, ktorej po filmárskej stránke nie je absolútne čo vytknúť, ale inak mi to trochu prišlo ako Nolanové silené honenie sa za filmovými cenami, než za čímkoľvek iným. Mám rád dlhé filmy, ale v tomto podaní mi tie tri hodiny nekonečných dialógov prišli až príliš. Oppenheimer by išiel pokojne zostrihať na dve a nič zásadné by sa nestalo. Síce skvelý film, v IMAXe som si ho užil a Nolana stále považujem za najlepšieho súčasného režiséra, ale Interstellar, The Dark Knight, Inception, aj Insomnia sú pre mňa niekde inde. CELKOVO: 8/10 ()

agentmiky

Christopher Nolan to opět dokázal (fakticky mě zajímá, jestli někdy vyplodí něco slabšího...protože všechny jeho projekty dopadly buď výborně nebo přímo geniálně). V nynějším Hollywoodu mě nenapadá jiný tvůrce, jenž by byl schopen uchopit na papíře docela obyčejně vypadající biografii a vytvořit z toho jedním slovem skvost, který ve vás bude rezonovat ještě dlouho po závěrečných titulcích. Ale jemu to vyšlo. A zcela upřímně? Nepřekvapilo mě to. Už jen co se týče hereckého obsazení, tak jsem nevěřil vlastním očím. Tolik známých jmen, to se často nevídá. Každý z nich přispěl svou troškou do mlýna. Cillian Murphy naprosto excelentní, tam si jsem docela jistý, že ho zlatá soška nemine. Na druhou stranu, Robert Downey Jr. mě uhranul možná ještě více. Už to říkám roky, ale on si zaslouží daleko více rolí v dramatech. Vážné role mu totiž neskutečně sedí. Kromě toho jako vždy musí člověk ocenit úderný soundtrack doprovázející grandiózní práci s kamerou (Hoytema FTW!). A jak jsem se obával závěrečné hodinky, aby to po výbuchu bomby Trinity (celá ta gradace k největší natočené filmové explozi brala dech) nespadlo do nudnějších příběhových vod, tak se mé obavy rozplynuly již po chvíli. Ty soudní dialogové přestřelky vás nenechaly alespoň na chvíli odpočinout. Nolan je jednoduše umělec. Skloubit tak precizním způsobem několik naprosto odlišných žánrů v jednom snímku (obyčejná biografie, hutné drama, thriller, chvílemi dokonce i horor), to nikdo jiný v oboru nezvládne. Druhá projekce povinností. Za mě dávám 9/10 ()

TomX2

Prelomový filmový zážitok, svetohybný príbeh, epochálny masterpiece. Tvrdenie, že sa jedná o najlepší Nolanov film je zatiaľ ešte diskutabilné, no definitívne je to remeslo, ktoré ostane ešte minimálne na dobu neurčitú neprekonané. Dielo, ktoré vás zaklincuje do sedadla tak, že aj keď sa vám už chvíľu zdá, že si môžete konečne vydýchnuť, v blesku príde ďalšia scéna, ktorá vás znova chytí a nepustí. Ťažko povedať, čo bolo pre mňa najpôsobivejším elementom filmu, keďže všetko bolo neskutočne silné. Bola to prenikavá hudba? Excelentné herecké predstavenia všetkých zúčastnených? Precízne vykreslená morálna dilema hlavného "hrdinu"? A či filozofický presah filmu, ktorý nastolí hneď niekoľko dialógov a scén, ktoré vás prinútia hĺbavo premýšľať nielen počas tých najintenzívnejších momentoch (výkriky počas slávnostného prejavu, záverečná scéna), ale taktiež aj medzi nimi? Tak či onak, celé to stojí na jednej jedinej scéne - a to ticho pred výbuchom sa zaryje do ľudskej kože tak, že ešte 2 hodiny po filme mám z neho napnutý žalúdok. Bola to bomba, doslova a dopísmena. ()

Paxxx.cz

Rok 2023 je na filmy (po nějaké době) skutečně nabitý a já jsem právě měl možnost vidět v kině ten první ze silné trojky - zbyle dva jsou Napoleon a Zabijáci rozkvetlého měsíce. Překvapilo by mě, kdyby Oscary za hlavní a vedlejší role ukořistily jiné filmy, ale teď zpět k Oppenheimerovi. Jde o snímek který má grády asi do 2/3 a vrcholí především scénou s testem bomby - to jsme ale čekali asi všichni, že právě kvůli tomuto momentu nám všem spadne brada a budeme s užásem koukat na genialitu režie pana Nolana. Poté mě trošku zklamalo, že film tak nějak ztrácel nastolené tempo a spíše se proměnil v něco, co chtěji vidět hlavně filmoví kritici a já jsem spíše v určitých věcech měl během těch 180 minut guláš. Vždycky mi i vadí, když se točí něco na základě skutečné události a na konci se neudělá nějaká sumarizace, kdo jak dopadl a podobně (ano máme tu google, ale pro ucelenost bych to jako součást snímku uvedl vždy) - nedávno jsem třeba koukal po nějaké době na pád třetí říše a tam je to prostě uděláno přesně dle mého gusta. Každopádně Nolan pořád umí a točí nadstandartní filmy a to jde vidět především na opakující se spolupráci s jistými herci i na tom, že nové tváře nerady řeknou ne a dohromady to dá velmi slušnou plejádu herců. Uvidíme s jakým zajimavým projektem tento uznávaný režisér přijde příště. Věřím, že to zase bude něco, co přinese nevšední zážitek. Oppenheimera hodnotím za 8/10. ()

Davered

Skvele zpracovany pribeh jednotlivce, konfliktu jeho svedomi a prikori, ktere musel podstoupit. Ale v tom vsem je, v duchu americkeho individualismu, az prilis upozadeny dopad (no pun intended) na civilni obyvatelstvo Hirosimy a Nagasaki. Kazdopadne 70mm IMAX projekce dost mozna zivotni kino zazitek, ktery bych si rad jeste zopakoval. ()

Praxis

Rozporuplné filmové dílo někdy na hranici geniality,jindy poněkud už ubíjející. Jako člověk,který vystudoval přírodovědné obory jsem se v množství odborných termínů vůbec neztrácel a naopak mi to dodalo odvahu prozkoumat i víc z kvantové fyziky. Přesto ani zdaleka nejlepší Nolan,jak se tu někteří vyjadřují. Bohužel pro mě mírné zklamání a to i z důvodu,že jsem se několikrát podíval na hodinky a to nevěstí nikdy nic dobrého. Technicky nemá cenu diskuze. IMAX povinnost. Nic jiného neberte. 75 % ()

ArsenalEagle

Životopisné drama, které funguje i jako (netypický) blockbuster. Řemeslné zpracování, herecky dokonalé, atmosféricky podmanivé a přestože koukáte na životopisný film, nepřipadáte si jako u dokumentu. Oppenheimer plive historická fakta na všechny strany s kadencí samopalu, celé 3 hodiny nezanudí a nepouští se do přílišných fanfikcí. Obsah se může zdát slabší, ale nejen Normandie nebo Pearl Harbour stojí za zfilmování. ()

kobejn

Když jsem to v červenci viděl v kině, byl sem z toho dost otrávenej, tříhodinová nudná historická exkurze. Každopádně mě nenapadlo, že to bude jasná oskarovka. Po půl roce už je to ale jasný. Nolan natočil konečně něco, za co toho zlatýho panáka může dostat a taky ho dostane! Je to jasný, nejlepší film, režie, herec, herec ve vedlejší roli, kamera, hudba buhvíco ještě za něco, co je sice hrozná suchařina, ale takovýdle filmy prostě oskary berou, musí to bejt angažovaný, mít závažný téma a bejt dostatečně normální, aby se vešlo do těch oskarovejch mantinelů. Nolan to konečně pochopil a Oskar už je doma! ()

petrsv

Film o významné osobnosti 20. století je bohužel pojat silně moderně. Forma vítězí nad zmateným obsahem, kdy se střídají různá období bez textového doplnění data. Nejdůležitějšímu obsahu je věnována možná tak hodina, zbytek srdceryvné řeči a především efekty, ať už obrazové nebo zvukové. Přitom život tohoto vědce byl i po válce zájímavý, ale asi by to nebylo dostatečně "strhující" a dojímavé pro dnešního diváka. ()

Pierre

Uff, tak  od hitu léta  s bohatou propagací (i když zdaleka ne takovou jako u Barbie.:D)  od divácky milovaného režiséra Nolana jsem čekal možná něco trochu jiného než výsledek, který bude místy připomínat ryzí konverzačku. Dokonce  kdybych byl odvážný tak to označím  za místy až ,,drahou rozhlasovou hru.´´ Nolan si zřejmě dal nelehký úkol zpracovat záživně a s odpichem  o Robertu Oppenheimerovi rozsáhlý materiál, který navíc kombinuje   několik časových línií. Ok, dobrá. Ale myslím, že natěšení diváci potřebují před vstupem do kina trochu přehled o historických souvislostech, jménech, ale  i vědeckých pojmech, který se tady hážou hlavně na začátku v docela velký kadencí bez vysvětlujících titulků + zmíněné skoky v čase.  A já (ještě  se svým vztahem k fyzice) jsem se vtom ztrácel, stejně jako postupně ve všech těch postávách, které nejsou většinou ani představeny. Je to teda dost chytrý film a diváka nevodí za vodičku. Vizuálně  a herecky je to taky samozřejmě ohromný a stihne to za tři hodiny probrat řadu témat.  Jsem rád, že jsem to viděl v kině,  i když bych fakt řekl, že těch větších scén zde moc nebylo a nemusím tedy brečet, že nemám ve svém dosahu IMAX.  Ale třeba první výbuch prostě stál za to. Ale nebudu se přetvařovat, prostě to na mě bylo k většímu nadšení  trochu vyčerpávající a ztrácel jsem se. Určitě bych se ale nebránil druhému ,,připravenějšímu´´ zhlédnutí a spíš než lístky do IMAXU, doporučuju sehnat si před zhlédnutím informace. Jinak oceňuji u filmů podle skutečných událostí spíše klasické chronologické vyprávění než skoky v čase, ale jinak super film. ()

O.Peta

Oppenheimer je opět velkolepý Nolan. Pořád zadupe do sedačky a zůstanu na konci v úžasu. Jen už u něj začínám mít obavy o překombinování vyprávění. Už i Tenet mi přišel hůře uchopitelný a vstřebatelný, tam to ale v rámci žánru šlo více pochopit. Tento historický opus navíc se svojí délkou bych uvítal přeci jen trochu víc v lineárnější struktuře. Trochu se mi potom rozplývá emocionální prožitek a přenos na mě už není takový. Docela mi dělalo problémy zachytit kvantum postav a přiřazovat si jména k postavám. Často se někdo zmiňuje, o někom mluví. Tak jak si dopředu nechci a nehledám moc informací o filmech, tak tady by možná nebylo na škodu si nejdřív projít postavy a herce a mít trochu přehled. Nolanův trojlístek: Prestige, Inception a Interstellar zatím nedostižný. ()

GodComplex

Mozna nejlepsi Nolan? Rozhodne mu ten skoro dokumentarni styl sedi mnohem vic, nez nejake vymyslene pytloviny. Pripomina mi to Social Network, oboji skvele natocena a intenzivni konverzacka s realnym zakladem a vybornym soundtrackem, Oppenheimer ma navic navrch totalne naslaplou hereckou skvadrou a tematem, precijen atomovka je zasadnejsi tema, nez Facebook. 9/10 ()

erased

Nečekal jsem soudní drama a o to víc mě překvapilo, jak čerstvou krev tento žánrový posun vlil do něčeho, co klidně mohlo skončit jako další solidní ale pořád omšelý biopic. Zároveň mi ale ta jednoduchá a předvídatelná struktura životopisného filmu o geniálním vědci trochu chyběla, protože výpovědní a důkazní tahanice (ale toto není soud, pane admirále) sice podtrhují zajímavé motivy, ale přitom odvádějí pozornost od Oppenheimera fyzika k Oppenheimerovi mučedníkovi. A ještě jeden rýp ať to mám za sebou; camea dalších známých fyziků chvílemi působila jako snaha zbytečně natlačit co nejvíc éru definujícíh jmen do příběhu, který s nimi nemá nic společného, a působila stejně křečovitě jako podobné snahy ve filmech (nejen) soudruha Vávry. Přes toto všechno tři hodiny filmu uběhly jako voda (přesněji jako tísnivý waterboarding těžkou vodou), zážitek to byl ještě umocněný posledním a znovu vyprodaným termínem promítání 70mm filmu v IMAXu. Jen jsem trochu doufal, že toto by už konečně mohl být film, který ze mě udělá Nolanova fanouška, a zase jsem byl jen nadšený z dokonalosti filmu, který ve mě skoro nic nezanechal. Takže zase za tři roky nashle. ()

slord

No tak toto bolo niečo, Nolan opäť nesklamal a naservíroval intenzívny zážitok, ktorý ešte budem dlhšie predýchavať. Kamera, strih, hudba, dialógy, toto všetko je prvotriedne a napriek tej stopáži ten film ani chvíľu nenudí a nedá vám vydýchnuť až do úplného konca (výbuch, ktorý Nolan spravil ,,autenticky,, stál fakt za to, zimomriavky som mal po celom tele, good job). A ten casting, to sa len tak nevidí, toľko skvelých hercov pokope, a niektorí mali len malé šteky, ale aj tie dokázali využiť na maximum. Napriek všetkým týmto pozitívam však musím povedať, že sa to neobišlo ani bez negatív, Nolan tu toho chce spracovať priveľa a niektorým dôležitejším momentom a scénam nevenuje toľko priestoru a výstavby, koľko by si zaslúžili (a pôsobí to potom chladnejšie než by bolo vhodné) a niektorým (pre) mňa menej dôležitým toho času venuje viac než treba. Niekedy je menej viac. Nemení to však nič na tom, že Oppenheimer je skvelý počin, ktorý je svojim remeslom precízny a vyšperkovaný, a venovať mu pozornosť sa určite vyplatí. 8/10 ()

Alementina

Je to Nolan. Co si umí hrát s obrazem i zvukem, ale zároveň je jiný. Tak jako většina z prvních hodnotících i já zvažovala dát 4 hvězdy, ale nebylo by to spravedlive, je to špičková filmařina, která stojí za vidění. Jen prostě Počátek a Insterstellar je jiný kafe. A že by byl Oppenheimer něčím vyjimečný, to opravdu není. Ani tím IMAXem. Navíc! Měla jsem problém se zorientovat v dejovych linkach. Nevím, proč tam byla ta linka s Levi Straussem. Chyběl mi tam svým způsobem závěr, ohlédnutí za tim, jak se na celou věc díval s odstupem času Opp. Asi každý čekal záběry z Hirosimy a ono nic... vetsi prostor dostava soukromy zivot Oppeinheimera, ktery byl egoista a děvkař.   Jinak RDJ hraje skvělé, Matt hraje skvělé... nechapu proč se dělá takové divadlo kolem Florence, která vlastne jen ukázala kozy nechápu...ale asi je to prestiz hrát u Nolana, jinak si nedokazu predstavit ty pidi role Rami Maleka či C. Afflecka... Takže i u tohohle zivotopisneho snímků to bude chtit druhou projekci, jen tady je výhoda, že si divak může prostudovat zdroje, aby se v ději lépe zorientoval. Imax stojí za to, jen vyšší řada. Moje 3. řada byla docela peklo na oči ()

Makky

Nolan je už kúsok kontraproduktívny, jeho filmy nedovolia vydýchnuť a na poli 180 minút ide o vyčerpávajúci fakt. Stále sa však bavíme o niekom, koho level filmárčiny je na úplne inej úrovni, než všetko a všetci ostatní. Zimomriavkový zážitok. ()

Tony.cs

Já chtěl napsat rozsáhlý komentář, ale nemyslím, že je potřeba. Takhle skvělé vyprávění a audiovizuál se vidí jen u Nolana. ()

Rakosnicek77

Nekonečný, zdlouhavý a nakonec to mělo pachuť politického dramatu. Ze třech hodin 2½ hodiny dialogů a soudních tahanic pro mne byl skoro šok. Kdo čeká vše kolem testu atomovky, bude hodně zklamaný. Dočká se soudu a házení špíny na hlavního hrdinu. Že bych dostal kdovíjakou bombu to určitě ne. Asi nejsem tak velký fajnšmekr, ale pro mne fakt nekončící nuda. ()

Pet

Co bude, až tady Nolan nebude? Pro mě jednoznačně konec klasické filmařiny. Poslední Mohykán filmového pásu opět dodal intenzivní audiovizuální pecku pro filmové fajnšmekry jako poslední (letošní) (art)blockbuster tradičního střihu. Exkluzivní 70mm IMAX projekce je povinností - možná už otravně trendy, ale s ohledem na budoucnost Hollywoodu o to více pravdivé doporučení. Mé hodnocení č. 20 000 symbolicky odpovídá síle výbuchu Trinity v tunách TNT. A pak že náhody neexistují! ()

Kaskadér propadl, přesto má napsané pokračování

Kaskadér propadl, přesto má napsané pokračování