Návrat Temného rytiera

• Česko Temný rytíř povstal (viac)
USA / Veľká Británia, 2012, 158 min

Predloha:

Bob Kane (komiks), Bill Finger (komiks)

Kamera:

Wally Pfister

Hudba:

Hans Zimmer

Christian Bale, Gary Oldman, Tom Hardy, Joseph Gordon-Levitt, Anne Hathaway, Marion Cotillard, Morgan Freeman, Michael Caine, Matthew Modine, Alon Aboutboul (viac)

Gotham sa zmieta v temnotách neistoty potom, čo bol jeho maskovaný ochranca uznaný vinným zo zločinov, ktoré boli pre dobro ľudu uložené na jeho bedrá. Nedôveru v Batmana (Christian Bale), a v to čo predstavuje, nahradila u väčšiny nenávisť a pohŕdanie. Joker možno hnije v polstrovanej kobke v Arkhame, ale s úsmevom. Lov na netopierieho muža je totiž v plnom prúde a gothamské policajné zložky pod vedením komisára Jima Gordona (Gary Oldman) nie sú to jediné, čo ide alteregu miliardára Brucea Wayna po krku. Zdanlivo odnikiaľ sa vynára akýsi Bane (Tom Hardy) a nocou sa ako tieň zakráda tajomná mačacia žena Selina Kyle (Anne Hathaway). (TV Markíza)

tron

"Mier ťa pripravil o sily." Sequel Temného rytiera a origin Robina. Temný rytier sa dal prekonať azda len ak by Heath Ledger nezomrel (Nolan Jokerov návrat plánoval, ale je otázkou, či by nešlo iba o cameo na spôsob Scarecrowa). Ale zomrel, Joker sa nevrátil, herec nebol pre-obsadený a na uvoľnené miesto ústredného magora nastúpil majestátny Tom Hardy ako nepredvídateľný Bane (áno, bol aj v Batmanovi a Robinovi). Nech by bol akokoľvek dobrý, Joker je Joker. Našťastie, i Bane je zdatný protivník, z ktorého sála hrôza. Trojke výdatným spôsobom pomáha atletická Catwoman. Batman sa predstavuje ako vyhorený, zničený, fyzicky i psychicky zdevastovaný a do seba mlčanlivo ponorený temný muž, ktorý sa už nechce vrátiť. Avšak bude musieť. Posledný raz v živote. Logika drhne (prečo Gothamčania Baneovi verili, že Gordonov preslov o Harveym Dentovi je reálny?). Naopak, veľmi sa mi páčilo, že dej sa odohráva v dobe, kedy sa v uliciach Gothamu začínajú objavovať mladí ľudia, ktorí Batmana poznajú len z rozprávania rodičov a tak ho pokladajú skôr za mýtus. Áno, ku koncu je to divné (mestom sa v pohodičke premáva kolóna s bombou, ktorú všetci hľadajú, akcia je skratkovitá, svet sa iba prizerá, polícia nepoužíva strelné zbrane), no napriek chybám dôstojné uzavretie výbornej trilógie. Na obvykle tak chladného Nolana nečakane dojemný koniec. Prvá hodina je s prižmúrenými očami najlepší komiksový film na svete s neskutočnými spoločnými scénami Balea a Cainea (každá Alfredova hláška je perla) a s ikonickými, mrazivými momentmi (návrat Batmana v podjazde). Bohužiaľ, potom sa to čiastočne pokašle. Napriek tomu určite za 4*. SPOILERY Mnohí premýšľajú nad tým, či bol koniec reálny, alebo šlo len o Alfrédovu predstavu. Osobne tomu dosť dobre nerozumiem, lebo už viac polopatistickejšie to už natočené byť azda ani nemohlo (opravený autopilot, zmiznutý náhrdelník Bruceovej mamy, inštrukcie Blakeovi na nájdenie batcave). Nolan má zjavne načítanú tonu materiálu o Batmanovi a tak si len lahodne, ako fajnšmeker, z bohatej histórie legendárnej komiksovej postavy vyberá chuťovky (Knightfall, Millerov The Dark Knight Returns). Kino Považan NMnV 2012 ()

Tosim

Nolanovic bratři se překvapivě vrací na Batmanův začátek a posledním dílem tak dávají celé trilogii velice celistvý ráz. Člověka až zamrazí, s jakou chytrostí dokáží pracovat se zápletkami, které jsme už považovali za dávno uzavřené. Společenským kontextem tak jen logicky rozvíjejí známé dějové motivy. Jen teď nám nabízejí zlo s naprosto konkrétním přívlastkem, reálné, možná právě to je důvod, proč se to u některých diváků s komiksovou adaptací neslučuje. Dospělost myšlenky spolu se zfilmovaným žánrem dávají tušit, že Christopher Nolan skutečně přestává mít v Hollywoodu konkurenci. Jsem naladěn snad jen na kritiku mnohotématičnosti, jež často snižuje divákovou pozornost a ubírá na tempu. Široký záběr vyprávění (kamera fakt ne), je to jediné, co se povedlo méně. Temný rytíř tak u mě povstal na 90%. ()

Tetsuo

Cvičení v nihilismu, které se maskuje za rozpravu o hrdinství, respektive snaží se uspokojit všechny světonázory. Zvraty jak z šestákového románu, patetické proslovy. Přesně to, co předchozí film eliminoval, tak tento toho má dvojnásobek. Učebnicový příklad toho, jak tvůrcům film svou mohutností a složitostí přeroste přes hlavu. Na druhé zhlédnutí ale vyvstává ohromná komplexnost. Sálají z toho možná až příliš velké ambice, ale nakonec jsou z velké části naplněné. Všechny dějové informace kupodivu sedí. Anne Hathaway překvapivě dobrá, Tom Hardy se nepřekvapivě svým Banem vyrovnává Jokerovi z přechozího dílu. ()

Douglas

Ačkoli snímek TEMNÝ RYTÍŘ POVSTAL osobně považuji za Nolanův nejslabší, současně jej vidím jako velmi důležitý pro pochopení celé batmanovské trilogie v souvislostech Nolanova konceptuálního přistupování ke kinematografii. Jestliže totiž v ostatních filmech podřizuje náměty své poetice, v batmanovské trilogii podřídil svou poetiku námětu. V jejím závěrečném díle TEMNÝ RYTÍŘ POVSTAL přitom toto pojetí dovádí do podoby, kterou sice na jednu stranu lze - jak vysvětluji zde - označit za vnitřně rozpornou a film za strhující spíše v jeho v částech než jako celek, ale na druhou stranu jeho paradoxnost vyplývá z obdivuhodné ambicióznosti vypravěčského konceptu a zároveň nabízí nový pohled na celou trilogii coby debatu o superhrdinství. ()

Gilmour93

„No one cared who I was, until I put on the mask.“ Řekl to Bane, Batman, či sám Gotham..? Strach, Chaos a teď Bolest prostřednictvím drtivého vítězství epiky. Nolan v této žádané disciplíně objevil zcela neprobádané kouty vesmíru a protože sviští rychlostí světla, má pasažér ztíženou šanci zachytit pouhým okem jakákoliv tmavá mračna. Navíc, Chris se naučil akci i vyjádřit emoce a udělal tak poslední krok k vlastní komplexnosti - filmové to nesmrtelnosti. Jen jedna drobná, nepodstatná výtka, v které se shoduji se Sonnerym. Drobným gestem Alfreda na zahrádce kavárny to mělo skončit - představivost je totiž odjakživa ten nejvýkonnější vesmírný pohon.. Dodatek: Baneův chorál made in Zimmer je prvotřídně ďábelský, to hustilkou přifouknutý Hardy ostatně taky.. ()

• Na pamiatku obetí streľby v coloradskom kine zložil Hans Zimmer skladbu “Aurora“, pomenovanú podľa mesta, kde sa tragédia odohrala. (Macejko)
  • Do poloviny filmu si lze všimnout, že zbraně postav neodpovídají realitě. Při střelbě se jim vůbec nepohybují závěry a ani z nich nevypadávají nábojnice. Střelba míří do jiných míst, než kam dopadají rány (scéna na burze). Teprve až při závěrečné bitvě v Gothamu zbraně najednou fungují tak, jak mají. (UncleMorty)
  • Scéna bitky na Wall Street sa točila aj v Pittsburghu. Nakrúcalo sa v lete pri teplote 38 stupňov Celzia, no napriek tomu vo filme poletuje sneh, samozrejme umelý. (gogo76)

Nový Batman bude rekordně dlouhý

Nový Batman bude rekordně dlouhý

21.01.2022

Tenet je Nolanův druhý nejdražší film

Tenet je Nolanův druhý nejdražší film

11.01.2020

Nadcházející špionážní thriller Christophera Nolana Tenet bude režisérovým druhým nejdražším filmem vůbec. Film, jenž se bude zabývat manipulací časem, má podle serveru Variety (a následně potvrzeno… (viac)

Christian Bale končí s nabíráním váhy

Christian Bale končí s nabíráním váhy

10.11.2019

Přestože zní titulek spíš bulvárně, ujišťuji vás, že se jedná o ryze filmovou zprávu. Oscarový herec Christian Bale (Fighter, Dokonalý trik) v novém rozhovoru oznámil, že už nadobro končí s… (viac)

Joker bude lámat rekordy

Joker bude lámat rekordy

05.10.2019

Podle posledních čísel serveru Deadline to vypadá, že z komiksového Jokera, jenž tento víkend vstoupil do kin v USA a dalších 74 zemích po celém světě, bude pořádný hit. Rkový snímek pojednávající o… (viac)