Velkoměsto Gotham City je sužováno gangstery, které vede kyselinou děsivě znetvořený Joker. Policie se zdá být bezmocná. Mnohem větší respekt mezi zločinci budí maskovaný netopýří muž - Batman - objevující se vždy tam, kde je páchána nějaká nepravost. Reportérka Vicki Valeová, píšící o Batmanových kouscích, se seznámí s plachým milionářem Brucem Waynem a stráví s ním opojnou noc. Joker se snaží Vicki unést, ale dívka je v poslední chvíli zachráněna Batmanem. Novinářka začíná tušit pravdu. Wayne a Batman jsou jedna osoba. Mezitím běsnící Joker terorizuje město otrávenými kosmetickými přípravky a vyzývá Batmana na rozhodující souboj. (Magic Box)

tnp101

První Batman z dílny Tima Burtona nepatří mezi můj nejoblíbenější film s temným rytířem, což však nic nemění na tom, že se jedná o ojedinělý zážitek, který svého času oprávněně vyvolal mánii i dnes nevídaných rozměrů. Film si užijí jak fanoušci komiksového hrdiny, tak Burtona, jehož nezaměnitelný, tentokrát lehce temnější, rukopis čiší z každého záběru v monstrózních dávkách. Z uměleckého hlediska nemám filmu co vytknout, ale důvod, proč jsem se stále nedokopal k udělení plného hodnocení, je na můj osobní vkus možná až moc dlouhý rozjezd, což jsem sice zprvu tak úplně nevnímal, ale se vzrůstajícím počtem projekcí bohužel ano. RECENZE ČESKÉHO BLU-RAY: Teď už se ale vrhnu na krátké zrecenzování u nás prodávaného prvního Batmana z dílny Tima Burtona. Bohužel budu muset začít tou horší částí, což je technická prezentace. Je jasné, že od filmu z roku 1989 nemůže nikdo čekat žádné zázraky a pokud není obraz nebo zvuk dokonalý, dá se to bez problému odpustit. Jiné to však je v případě, kdy máte pocit, že přepis mohl vypadat mnohem lépe. Poměr obrazu je sestřihnut do „celo-obrazového“ 16:9 poměru stran a nemůžu si pomoct, ale přijde mi, že se jej někdo snažil „vylepšit“ jistým DNR, díky kterému sice zmizí přebytečné zrno, jehož přítomnost až na výjimky téměř nelze zpozorovat, ale navíc také způsobí, že zmizí hodně detailů a hlavně ostrost okrajů u čehokoli, která je často až skoro rozpitá. Nevím, zda je na tom zdrojový materiál až tak špatně, ale docela bych o tom pochyboval, jelikož i starší snímky v řádech desítek let vypadají na BD s přehledem lépe. Nijak slavnému pocitu z technické kvality obrazu navíc nenapomáhá ani vybledlost, jež se sice tváří jako tvůrčí záměr, což je bezpochyby pravda, ale stejně působí více jako špína, než filtry. Teď to sice vypadá, že je přepis tragický, ale on se vlastně k tomu filmu i tak nějak hodí. Není to žádná tragédie, ani sláva, ale něco mezi. Rozdíl oproti DVD je samozřejmě znatelný na první pohled. Teď již ke zvuku, který je u originální anglické stopy prezentován formou Dolby TrueHD 5.1 a stejně obraz, není to nic, z čeho byste skákali blahem. Film je to postarší, takže je jasné, že ne vždy je každý reprodukovaný prvek křišťálově čistý. To, co však tyto slabší místa kompenzuje, je docela slušná prostorovost, ve které vynikne hlavně hudba Dannyho Elfmana a na poměry jiných starších snímků tohoto typu i docela výrazná basová složka, která se projeví hlavně v akčních scénách. Dialogy jsou sice celkem potichu, na což jsme u TrueHD zvyklí, ale po zvýšení hlasitosti docela čisté a až na výjimky srozumitelné. Český dabing je prezentován stereo stopou a člověk, co ji zvolí, se připraví o všechna výše zmíněná pozitiva. Technická stránka není ani náhodou špatná, ale hodně fanoušků filmů bude určitě čekat něco víc, jako já. Určitě se nemusíte bát, ale pokud jste zrovna dokoukali „Avatara“, s projekcí radši několik minut počkejte. Co však již určitě všechny fanoušky nesmírně potěší, je na jednodiskovku opravdu vyčerpávající nadílka bonusů. Ty začínají velice pěkným, na informace bohatým audio komentářem Tima Burtona. Následuje kraťoučký 2,5 minutový promo filmeček s krátkým rozhovorem s Bobem Kanem, tvůrcem Batmana a ihned poté 41 minutový dokument o temném rytíři od začátku, do období filmů od Tima Burtona. Následují první tři části epického dokumentu o filmovém Batmanovi do období tragického „Batman a Robin“, přičemž tyto tři části se v 70 minutách zabývají natáčením prvního Burtonova dílu. Dokument je to velice obsáhlý „making of…“ a když už nic jiného, alespoň tento bonus doporučuji. Aby toho nebylo málo, sekce „Beyond Batman“ se v šesti krátkých filmečcích o celkové stopáži 51 minut blíže podíváte na realizaci Gothamu, Batmobilu, hraček a zbraní, Jokera a hudby Dannyho Elfmana. Dále si ve 20 minutách zanalyzujeme sedm hlavních filmových charakterů a formou rozpohybovaných, ozvučených a nadabovaných storyboardů se podíváme na ze scénáře nakonec vymazanou scénu, kde o sobě měl dát vědět Robin. Bonusy zakončuje trailer a trojice minimálně zvláštních videoklipů Prince. Všechny jsou vybaveny českými titulky a prezentovány v SD. To, co tedy titul nepobral na audiovizuální dokonalosti, docela bravurně dohání bonusovou výbavou. Fanoušci by si tento titul určitě neměli nechat ujít. Ti ostatní ať nečekají zázraky. 70% () (menej) (viac)

Teebo

Vážně se ten film brát nedá a na komedii je v něm dobrého vtipu málo. Postavy jsou slabé - zejména hlavní dvojrole z mého pohledu dopadla neslavně, ale ani kolikrát opěvovaný Joker nezaujal, byť ve srovnání s Batmanem vypadá jako naprostý tahoun filmu (roli cirkusového klauna zvládá lépe třeba taková Maska). Děj je nulový. Po vizuální stránce se Tim Burton předvedl v jiných filmech. Ikdyby nebyla o dvě desetiletí později natočena mnohem zdařilejší verze Batmana, tenhle film bych vnímal jako špatný - takto ale vypadá ještě hůře. Musím ti něco říci. Víš, že někdo má různé stránky osobnosti? Někdy musí lidé žít dva různé životy. - Proboha, ty jsi ženatý! ()

Chris Masters

Ano, jedna z dalších fimových klasik. Podle mého názoru je Michael Keaton jeden z nejlepších batmanů vůbec. A Jack Nicholson předvedl v Burtonově podobě Jokera, tak jak se patří. I když dnes trošku starší, ale pořád vydařené. ()

elanius

(141/2012, DVDRip) / Po neočakávanom sklamaní z T.D.K.R. som sa rozhodol, že skúsim aj prvého Batmana série Burton/Schumacher. Ukázalo sa, že som urobil dobre. Osobne od filmov s Batmanom očakávam istý druh špecifickej atmosféry. Niečo čo by vystihovalo temnejšiu atmosféru skazeného mesta a niečo čo by vystihovalo extravagatnosť dvojitého života Bruca Wayna. Teraz trochu k Nolanovej trilógii. Keď prišiel nový Batman Begins, príbeh dostal slušnú pecku realitou. Neuškodilo z dvoch dôvodov, stále zostala zachovaná temná stránka veci a samotný príbeh a priebeh filmu sa držal pekne pri zemi a sústredil na skvelé vykreslenie charakterov všetkých zúčastnených. Potom tu máme diel č. 2 (T.D.K.), ktorý si vďaka originálnemu Ledgerovmu Jokerovi drží celkom slušnú unikátnosť. Bohužial pomaličky sa stráca jednoduchosť a psychológia postáv a do popredia prichádzajú kolosálne scény. Stále sa však jedná o vysoko nadpriemernú detektívku. Na záver musím paradoxne postaviť proti sebe The Dark Knight Rises a prvý "klasický" film s Batmanom z roku 1989. Odhliadnuc od toho, že pár krát som sa začínal cítiť ako v Emerichovom katastrofáku, najviac sklamal akútny nedostatok Batmanovskej atmosféry. No a chvalabohu, všetkého Batmanovského sa mi ušlo vrchovato v prvom Burtonovom diely. Temnosť Gotthamu, komiksovosť a extravagatnosť Batmana a všetko to čo patrí k šialenstvu Nicholsonovho Jokera. Asi trochu nelogické porovnanie, ale v mojom prípade jasne vystihuje očakávania od filmu ktorý sa odvážil stvárniť Bruca Wayna :). (9/10) ()

ywo666

Super reboot. Batman už nie je na smiech a zbavil sa gay Robina. Burtonovský vizuál filmu sekol. Michael, Kim a Jack ťahjú film výrazne nahor. Škoda lepšej akcie a prá over the top scén. Mohla to byť úplná paráda. Takto nadpriemerný kus, lepšie 4*. ()

Dreaker.24

Starej dobrej batman s Michaelem Keatonem a Jackem Nicholsonem, je pro mě na tu dobu velice dobrým filmem a myslím že i teď to na kvalitě neubývá, mluvil bych hlavně o legendárním soundracku Dannyho Elfmana, který nikdy nezestárne.  Tohle dílko mám ve své top 10 nejoblíbenějších hlavně kvůli obří nostalgii, která se s příbývajícími roky ještě zvětšuje. ()

noriaki

Nebudeme si nic nalhávat, Nolanův Temný rytíř zválcoval Burtonova Batmana rozdílem třídy. Jediná kategorie v níž ho neporazil, je zároveň ta nejsilnější devíza filmu. Gotham City je úžasně vymodelované, napůl realisticky špinavé, napůl nerealisticky komiksové. Režisérův ikonický styl se projevil ve výpravě i v kostýmech a i proto film téměř nezastaral. Jen ten Nicholsonův tehdy uhrančivý a působivý Joker je dnes už překonaný. ()

Timak

Paradoxně jsem Batmana viděl jako poslední z celé pentalogie. Trošičku jsem se u toho nudil, ale mnohem mnohem lepší dílo, než co předvedl Joel Schumacher především v Batman a Robin. Nicholson je skvělý!Zde platí - stará dobrá klasika. Ale Burton se překonal ve druhém díle, kde podle mě vše dotáhnul do naprosté dokonalosti. ()

Mihail123

Prvý Batman je natočený perfektne. Páčil sa mi do tej doby, do kým som neuvidel Nolanov Batman Begins. S odstupom času vyvoláva mierny úsmev na tvári. ()

JohnSmith

Burton sice umí navodit atmosféru,ale působí velice úchylně.No,co taky od Burtona čekat.Keaton je nemastný neslaný,Basingerová je sice moc hezká,ale to je vše a Nicholson přehrává,kde může. ()

Tereza666

Naprosto dokonalý film. Jack Nicholson byl úžasný, a myslím si, že zastínil Michaela Keatona. S jakým přesvědčením hrál "kluna" bylo skvělé. Jeho vtípky, forky, naschvály. Navíc temné Gotham City jen doplňovala krásnou atmosféru filmu. Pro mě jedinečný zážitek. ()

sskrblik

První Batman je legendárním filmem a rozhodně jedno z nejlepších zpracování komixu jaké kdy spatřilo světlo světa. A pokud na vrch přihodíme geniálního Jacka Nicholsona není co řešit. ()

Danny F.

Wow, ten Joker je ale ulítlý týpek. Akční podívaná jak má být a Batman se svými hračkami taky pěkně boduje. Divoký děj, to je něco. Tim Burton ho pěkně zpracoval. 80% ()

greghouse

Už jsi někdy tančil v měsíčním svitu s ďáblem? Nádherná Burtonovská atmosféra, svižné tempo, skvělá hudba a Batmanovi hračky z tohohle filmu dělají prostě parádní podívanou od začátku do konce. ()

hroubek

Tima Burtona mám rád a jeho filmy se mi hodně líbí a proto mám taky velkou radost, že právě on nám představil Batmana jinak než to všichni čekali. Natočil temnou a špinavou podívanou, kde Batman působí jako přízrak a nestvůra přesně jako v komiksech. To samé udělal s Jokerem a proto také většinu filmu dělá šílené věci a korunuje to skvělými hlášky. Akce je v Burtonově podaní malinko pomalejší a klidnější. Což se hodí zvláště v závěru, který z pomalé akce jen těží. Keaton je jako Batman je uvěřitelný, Nicholson je jako utržený ze řetězu a Kim Basinger je nádherná. Nádherná komiksárna se skvělým hudebním doprovodem od Elfmana. ()

Sany33

Myslím si že na Ledgera a jeho herecký výkon z Dark Knighta sa Nicholson nemôže nikdy chytiťale to je iná doba iné efekty a iná generácia. Na to že sa film natáčal roku 1989 je Nicholson v podobe Jokera jednoducho fenomenálny a v danom obdobý nenájdete podobného záporáka ktorý je podla mňa viac hlavnou postavou filmu ako samotný Batman. Inak som celkovo spokojný s celým hereckým obsadením a aj s Burtonovou réžiou. Pre mňa teda 81% ()

VanTom

Burtonova temně pokřivená (a jemně úchylná) estetika perfektně sedí k naturelu batmanovských komiksů. Přestože filmu jasně vládne egoistický šílenec Joker (resp. Jack Nicholson), výborně obsazené, zahrané i napsané jsou všechny postavy (nádherná Vicky Vale, roztržitě odtažitý miliardář Bruce Wayne či ochranářský Alfréd). Plus dobrý scénář, osobitá výprava (Batmobil!) a famózní Elfmanův soundtrack rovná se nestárnoucí (tedy s výjimkou digitálních triků) komiksová klasika. ()

lykan9

Mám rád filmy Tima Burtova a způsob, jakým pojal téma Batmana mi jenom potvrzuje, že je jedním z vůbec nejlepších režisérů. To temné noir podání je fascinující. Třešničkou na dortu je pak úžasný výkon Jacka Nicholsona. Jeho Joker je nezapomenutelný a dokonale kontrastuje s prostředím a kulisami, ve kterých se příběh odehrává. Tento Batman je prostě filmový skvost. ()

Beetlejuice 2 přidává Jennu Ortegu

Beetlejuice 2 přidává Jennu Ortegu

10.05.2023

Je to oficiální, studio Warner Bros. schválilo legendárnímu Timu Burtonovi (Ospalá díra, Střihoruký Edward) sequel k jeho kultovní hororové komedii Beetlejuice, v němž se vrátí jak Michael Keaton,… (viac)

Willem Dafoe jako Joker?

Willem Dafoe jako Joker?