Stanley Ipkiss (Jim Carrey) je na prvý pohľad obyčajný a nezaujímavý zamestnanec banky, ktorého jedinou radosťou je čítanie komiksov a sledovanie kreslených filmov. Je smoliar, ktorý nemá šťastie ani v láske. Jeho život sa však zmení, keď vyloví z rieky starú drevenú masku. Keď si ju nasadí, získa schopnosti kresleného hrdinu a využíva animované rekvizity. Vďaka maske sa z nenápadného úradníka stáva neuveriteľne škeriace sa monštrum so zelenou tvárou a nadprirodzenými schopnosťami. Dokáže však potrestať zlú chyžnú, preľstiť partiu násilníkov a vytrestať podvodníkov v autoopravovni. Pred policajným poručíkom Mitchom Kellawayom (Peter Riegert) predstiera, že o nočných udalostiach nič nevie. Napokon sám si nie je istý, či sa mu to všetko len nezdalo. (TV Markíza)

Frajer42

Žil jsem s pocitem, že už mám tento film ohodnocen a okomentován. Nebylo tomu tak. Námět je samozřejmě absolutní sračka, Ovšem pokud obsadíte do sračky Jima Carreyho, tak máte rázem ze sračky velmi solidní snímeček. Pozor! Naopak to funguje jen zřídka, a to se musí sejít celá řada šťastných náhod. Když jsem býval o metr menší, tak jsem tento film žral. Carrey háže nejrůznější rypáky a i animátoři se docela vyřádili. Na rok 1994 to nebylo marné. Dnes už bych možná hrábl i po odpadu, ale to bych si tento snímek musel pustit, a to absolutně nehrozí. Dávám tři nostalgické a budu tiše doufat, že tento komentář opět nezmizí. ()

ScreamJay

Zelenooksichtěná postava v podání Jima Careyho je jedním z milých překvapení doby svého vzniku. Jimův komediální talent ve spolupráci s počítačovými efekty dělá z Masky skvělou podívanou, které jen výrazně ubírá na kvalitě nic moc zábavný scénář. Dialogy sami o sobě jsou precizní a gegy minimálně na stejné úrovni. A když si Cameron Diaz po příchodu do banky upravovala svoje botky, silně se mi orosily oční bulvy. Na čtyři hvězdičky to není, především kvůli výše uvedenému scénáři, ale tři jsou to jistě. Skvělá zábava a já jí vřele doporučuji. No a pokud se vám nechce koukat na televizi, stačí vhodit dýmovnici do salónu krásy a vyběhnuvší dámy s pleťovou maskou nadávající až do alelujá zajistí podobný efekt :):) ()

honajz

Děj: Film Maska, to je hlavně spousta efektů, pestrých komiksových kostýmů, zvuků "bang", "swist" či "ziouuup", nemůže pochopitelně chybět ani špetka romantiky, a hlavně plastický obličej Jima Carreyho. Nezapomeňme ani na legraci, protože je to přecejen komedie. A celkem vydařená. Navíc byla nominována na Oscara za vizuální efekty, takže je určitě na co se dívat.   Ústřední postavou je neúspěšný zakřiknutý bankovní úředníček Stanley Ipkiss, který - zatímco jeho přátelé řádí po barech - vysedává doma se svým psem, a kouká na dětské kreslené grotesky. Jednoho dne ale náhodou najde podivnou starou vikingskou masku, kterou když si nasadí, stane se z něj šílený a neskutečně poťouchlý superhrdina s nadpřirozenými schopnostmi. Pak s Ipkissem, alias Maskou nasednete na nadzvukovou neřízenou střelu, a nekompromisně se řítíte k závěrečnému velkému finále. Cestou se Stanley stačí zamilovat, vykrást banku, namíchnout gangstery, chuligánovi přetáhnout jeho vlastní spodní prádlo přes hlavu, dvěma líným mechanikům provést něco velmi bolestivého pomocí zadního dílu výfuku, a spoustu dalších veselých kousků.    Obraz a zvuk: Obojí je vynikající, takže co dodat? Shodou okolností vlastním Masku na originální videokazetě, a rozdíl v kvalitě je skutečně markantní. Po několika minutách koukání na VHS jsem si připadal jak po třech panácích.   Výbava: Mám chuť říct: "lepší průměr". A taky to řeknu. Disk obsahuje informace o tvůrcích a hercích, filmovou upoutávku a několikasekundová banální interview, z nichž nejlepší je to se psem (seriózně). Dále povrchní dokument o filmu a několik záběrů z natáčení. Nejzajímavější je určitě režisérův komentář. Charles Russell nám třeba prozradí, že kvůli nízkému rozpočtu (18 milionů!) museli točit v kulisách jiných filmů (Krotitelé duchů), která scéna se líbila Stevenovi Spielbergovi, nebo které scény vystříhal. Na disku je ale nenajdeme, což mi přijde trestuhodné. Ty jsou totiž jen na verzi pro region 1.   Hodnocení: Film: 4/5 - perfektní triky a navíc docela zábava DVD: 3/5 - celkem normální obsah s režisérovým komentářem ()

Mertax

Nostalgický komentář: Tohle byl vůbec první film, co jsem viděla na videu. Strýc nám nechal svoje video a odletěl do USA. Videopřehrávač nechal u babičky - na to léto nikdy nezapomenu. Ještě že i malé vesnice mají svoji videopůjčovnu. Smála jsem se pořád. Edit: Maska konečně vyšla na DVD (2011). Záchvaty smíchu stále trvají. Ten film je nesmrtelný a Carrey génius. Triky jsou na svou dobu velmi zdařilé. Soundtrack skvělý a Diaz je kočka. V originále vynikne více vtípků. Ať žije rumba! S-s-s-s-smokin'!!! ()

Jara.Cimrman.jr

"Za dvě vteřiny ti zakroutím nosem a přetáhnu slipy přes hlavu." To se mu to kroutí nosem a přetahují slipy přes hlavu, když má masku, samopal, spouštěcí čelist a vytahovací rozkrok. Já nic z uvedeného nemám, takže by mi to trvalo o něco déle a možná bych nakonec měl ty slipy na hlavě já. Přesto nezávidím, protože Maska je zábavná, trhlá a skvěle machrující, ale trochu ji táhne dolů uťápnutý Stanley, který mě prostě nebaví. Jenže pak je tu Tina Carlyle a tady zelenému mužíkovi trošku závidím, takže přidávám jednu nezaslouženou hvězdu a pokouším se Tinu svést vykulením očí půl metru před obličej. ()

• Rola Stanleyho Ipkissa bola prepisovaná Jimom Carreym. Keď dal režisér Chuck Russell Carreymu scenár, ten povedal: "Mám pocit, že to bolo napísané pre mňa." (WalterIK7)
  • Interiér garáže, kde má Stanley (Jim Carrey) auto v oprave, je nepoužitá požiarna stanica v Los Angeles. Rovnaká bola použitá vo filme Krotitelia duchov (1984). (WalterIK7)
  • Režisér uviedol, že bolo mnoho peňazí ušetrených za špeciálne efekty po tom, čo obsadili Jima Carreyho (Stanley Ipkiss). Jeho pohyby boli také flexibilné, že nebola potreba digitálneho vylepšenia. (WalterIK7)

Vrátí se Carreyho Maska?

Vrátí se Carreyho Maska?

28.01.2020

Snímek Maska z roku 1994 nastartoval kariéru herečky Cameron Diaz a patří mezi nejikoničtější role Jima Carreyho, celosvětově pak vydělal 351 milionů dolarů na 23milionovém rozpočtu, o to větší… (viac)

Další dobrodružství s režisérem Pirátů

Další dobrodružství s režisérem Pirátů

01.07.2010

Gore Verbinski pořád hledá projekt, kterým by navázal na veleúspěšnou karibskou trilogii. Příští rok uvidíme jeho digitálně animovaného Ranga, ale co dál? S adaptací videohry BioShock to kvůli… (viac)

Van Damme bez Seagala

Van Damme bez Seagala

14.05.2009

Ale zato s britským řízkem Vinniem Jonesem. Možná je to nakonec lepší volba – Jonesovi spíš uvěříme, že je druhým nejlepším zabijákem na planetě, než nějakému hrochovi s copem. O čem je vlastně řeč?… (viac)