Predátor: Korisť

Rok 1719. Komančovia lovia, aby prežili. Či už ide o muža alebo ženu, všetci sú dôležitými členmi komunity lovcov. Takou je aj Naru (Amber Midthunderová), mladá bojovníčka, ktorá sa učila od najlepších lovcov svojho kmeňa. Keď sa však z ničoho nič objaví zdanlivo neviditeľná entita, ktorá chce loviť jej ľud, musí sa povzniesť nad seba samú, aby ho ochránila. Jej protivník je vyspelý dravec z vesmíru a loví pre samotnú radosť zo svojej podstaty. Vďaka v tej dobe nepredstaviteľne vyspelej technológii má nad Indiánmi vždy rozhodujúcu prevahu. Je to Predátor! (TV JOJ)

rollman1

Co víc si přát. Nový Predátor je svěžím vánkem do pomalu vyčpělé frančízy, kterou zachránila šikovná režisérská volba. Víc netřeba :) ()

Stanislaus

Lze nějak oživit sérii, kde od kultovního osmdesátkového sci-fi akčňáku konstantně klesala s každým dalším filmem kvalita? Trachtenberg si vzal tuto "výzvu" k filmařskému srdci a naservíroval důstojného zástupce z predátorského univerza. Chválím nápad posunout děj na počátek 18. století a navíc do prostředí Komančů - byť mělo toto milieu své rezervy (tvůrci si mohli například více pohrát s jazykem). Women power bych v tomto případě nijak nevyzdvihoval, protože Ellen Ripleyová mydlila vetřelce už o více než čtyřicet let dříve. Vzhled predátora je ve srovnání s předchůdci trochu jiný a rozhodně vypadal lépe a děsivěji se stylovou kostěnou maskou než bez ní, zároveň je ve filmu až zbytečně moc CGI zvířat, které nijak nepřispívají k vývoji děje (snad jen medvěd a puma měli význam). Přesto jsem si ale (adekvátně dlouhý) film při sledování užil - a to zejména díky pravidelně porcované akci a stylovému prostředí. ()

Flego

Prekvapivo veľmi kvalitná jednohubka. Tentokrát je dej zasadený do čias osídľovania amerického kontinentu v 17 storočí a sledujeme osudy indiánskeho kmeňa, ktorý sa dostane do krížka z legendárnou vesmírnou potvorou. Jednoduchý, vôbec nie hlúpy príbeh je okorenený krásnou kamerou a exteriérmi. ()

BMW12

Zasadit další díl Predátora na začátek 18. století byl výborný nápad. Příběh z tohoto období mě bavil, sympatizoval jsem i s hlavní hrdinkou a jejím bráchou. Opravdu kvalitně natočeno. ()

anderson

Pôvodný PREDATOR patrí ku kultovým filmom mojej mladosti. Naopak KORISŤ je filmom, ktorý azda nemôže byť od originálu viac vzdialený. Ak by toto mal byť vzor akým bude DISNEY do budúcnosti nakladať s populárnymi foxovskými značkami, čaká nás veľmi smutná epocha. Keby sledovanie súboja rachitickej dievčiny s údajným vesmírnym lovcom bolo aspoň trochu nápadité a zábavné a nie trpiteľsky smiešne... Priznám sa, oslavné komentáre tunajších skúsených harcovníkov ma vystrašili oveľa viac než označenie tejto naivnej persifláže za horor. Za jednu useknutú končatinu odporného šovinistického francúza. HOWGH. (5.8.2022) ()

TheEvilTwin

Měli jsme tady predátora ve městě, predátora v džungli s vojáky a predátora v chrámu s vetřelci a nyní dostáváme predátora mezi indiány, který ale naneštěstí není až tak dobrý, jak jsme očekávali. Po skončení mám rozporuplné pocity, ale když si vybavím, s jakým očekáváním jsme do filmu šli, spíše se přikláním na mínusovou stranu. Musím ocenit neurážející hlavní herečku, skvěle pestrý a barvitý vizuál a šikovnost režiséra, která se ukázala už v Cloverfieldu, ale jinak zde nenacházím až tak moc pozitiv. První hodina je na jednu stranu příjemné seznámení s postavami a scenériemi prostředí, ale na druhou stranu až po ní přijde Predátorův první střet. A to hádám není úplně to, pro co jsme si zde přišli, jelikož na akci zbývá všehovšudy už jen méně než 40 minut a ve výsledku pak působí druhá polovina až příliš uspěchaně a scény jedou jak na běžícím páse. Vadí mi místy okaté CGI (ať už u soubojů se zvířaty, tak i s lidmi…), ne moc výrazné gore, které bych si dokázal představit daleko šťavnatější (mnoho scén je dokonce úplně nesmyslně mimo záběr…) a spousta scén efektivních vyloženě jen na oko a aby se neřeklo (představovaní predátorova “arzenálu”). Ona ve výsledku i samotná akce je taková “meh” - respektive není špatná, ale současně to není nic, z čeho bych si sedl na prdel a co bych si chtěl pustit znovu. Výsledek je pak taková pokulhávající pofiderní fan service, která si své příznivce najde a ti ji jistě hvězdičku rádi přihodí, ale zcela objektivně jde jen o velmi slabý (pod)průměr, na který si nikdo za týden nevzpomene. Za mě jen další adept na film roku, který zas a znova pohořel - poslední dobou bohužel platí pravidlo, že čím víc diváci čekají, tím míň toho dostanou. Škoda. ()

HellFire

Na film určený přímo na streamovací platformy s nízkým rozpočtem (tipuju to na max. 5 milionů) celkem povedená jednohubka. Nic víc. Paradoxně ale lepší než čtyři roky starý a skoro 90 milionový (nejen komerční průšvih) z pera Blacka, který prakticky pohřbil jeho kariéru. Prey se navíc těší dobrým ohlasům a první čísla hlásí hodně zhlédnutí, což samozřejmě nic nevypovídá o kvalitě filmu, viz poslední rádoby hity ze stáje Netflixu (ano, mluvím o Red Notice a Gray Man). Co mi na filmu vadilo, byly přehnané zvukové efekty, třeba při obyčejné chůzi. Klobouk dolů za to, že se film neustále nepokoušel odkazovat ne předchozí díly, což je velmi rozšířená kratochvíle dnešní doby, kterou nesnáším. ()

SOLOM.

Predátoří sérii mám docela rád, stejně jako tu Vetřelčí, takže jsem se na tento nejnovější přírůstek docela těšil. První a druhý Predátor patří mezi moje nejoblíbenější filmy, Predators a Evoluci řadím spíše mezi průměrné kousky a po zhlédnutí Kořisti musím uznat, že ta je někde mezi nimi. Sledování tohoto filmu jsem si docela užil, spousta nápadů a scén se mi líbila (stejně jako hlavní hrdinka), ale dá se tu narazit i na několik tvůrčích kiksů, nepříliš povedených digitálních efektů (hlavně u zvířat) a samotný závěr byl taky spíše úsměvnou záležitostí, než abych u něj oněměl úžasem nad jeho provedením.    Určitě jsem neměl problém se zasazením děje mezi indiány, francouzské kolonizátory a lovce bizonů – nádherná kanadská příroda nikdy nezklame. Sice trošku pochybuju, že to u Komančů takhle fungovalo (ale já mezi nimi nikdy nebyl, takže nemůžu soudit), ale to je vedlejší. Tady šlo hlavně o Predátora a jeho lovecký apetit. Nejprve musíme překousnout pár soubojů s digitálními zvířaty (ty bohužel moc dobře udělané nebyli), abychom se následně přenesli k masakrování lidí. A to už šla kvalita filmu nahoru. Gore tu bylo dost, stejně tak krve, useknutých končetin – hlav, jo to jsem si opravdu liboval a vrněl blahem.    K vytvoření potřebné atmosféry pomáhal i solidní hudební doprovod a slušná porce brutality. Když k tomu připočítám i pohlednou představitelku hlavní hrdinky, měl bych být sakra spokojený. Jenomže samotný závěr na mě zas až tak úžasný dojem neudělal. Přišlo mi to zbrklé, Predátor se choval jako blbec a mladá indiánka najednou rovněž dostala téměř nadlidské schopnosti, hlavně se až neskutečně rychle naučila porozumět cizím technologiím, které dosud neznala. Ale srát na to.    Líbilo se mi i několik odkazů na předešlé filmy (hlášky z jedničky, zbraň ze dvojky). Jako celek to rozhodně bylo lepší než Predators či Evoluce, ale k prvním dvěma dílům se to nepřiblížilo. Přestože to mnoho lidí tvrdí. Já zůstávám při zemi. Určitě jde o lehce nadprůměrnou záležitost, která nám nabídne několik povedených scén i tvůrčích myšlenek, ale má to i své zápory. 60%. ()

Necrotongue

Termín horor v žánru jsem se rozhodl ignorovat dříve, než jsem si film pustil, protože jsem nikdy žádného z Predátorů jako horor nebral a začínat s tím už nebudu. Včera mi angličtina pokazila Seveřana, dneska mě otravovala u Komančů a fakt by mě zajímalo, jak by to vypadalo, kdyby Predátor přistál někde na území dnešního Konga. Vsadím se o vyrabované obchody, že by tamní černoši šveholili po jejich a tvůrci by v pokleku pracovali na titulcích. Až na ten vskutku idiotský, leč v současnosti jedině správný nápad (potvrzuje deset z deseti bohatě ochlupených feministek) o emancipované squaw, mě příběh samotný vcelku bavil, a přestože měl vizuál své mouchy a logika občas neudržela krok s děním, rozhodl jsem se být velkorysý. Detaily rozebírat nemusím a nebudu, protože se o ně kvalifikovaně postaral už JASON_X (doporučuji k přečtení) a cokoli, co bych napsal, by vypadalo jako plagiát. / Poučení: Jsi dobrý stopař? Neutop se v bažině, bylo by to poněkud trapné. ()

luka4615

Trvalo to dlouhých 35 let, ale KONEČNĚ jsme se dočkali dalšího výtečného filmu s Predátorem, který jen lacině nekopíruje, nýbrž inovuje velmi nečekaným způsobem. Režisér Dan Trachtenberg celou látku pojal velmi netradičně, k čemuž jsem byl již od oznámení projektu velmi skeptický. A světě div se, po zhlédnutí Prey mám pocit, že to byla excelentní volba. Kombinace domorodých Komančů a sofistikovaného mimozemského lovce funguje jako dokonale promazaný stroj. V první polovině tvůrci krásně budují atmosféru, což v kombinaci s nádhernou přírodou a Predátorem, který je zde konečně vyobrazen jako pořádný lovec, vytváří děsuplnou podívanou, u níž budete sedět se zatajeným dechem v očekávání věci příštích. Ty záhy přijdou v neuvěřitelně dynamické druhé polovině, která je doslova pastvou pro oči. Akce je poutavě nasnímaná a Predátor trhající lidská těla vedví vypadá zkrátka dokonale. Co tedy dodat na závěr? Prey je velmi vydařeným survival hororem, v němž vše funguje na 100%. Tohle je přesně ten film, na který fanoušci, potažmo i samotná postava Predátora tak dlouho čekala. Výborná práce! (Disney+) „If it bleeds... we can kill it.” ()

JASON_X

Predator pro pubertální holky, bych blil... Varování: můj komentář bude hodně zapšklý, žlučovitý, šovinistický a asi i spoilerovitý. Nejdřív řeknu, co mi na novým Predatorovi vadilo. 1)Že Komanči šprechtí anglicky. Umíte si v angličtině (nebo španělštině) představit třeba Gibsonovo Apocalypto? (O verzi následně nadabované do komančštiny snad raději pomlčím, nechci být vulgární.) 2)Že mi komančská omladina svým stylem hovorů evokovala spíš postavy z telenovely pro teenagery, než Indoše. A film o Predatorovi by snad měl oslovovat hlavně střední generaci. 3)Jak si Naru hned na začátku tak trapně na efekt točila svým tomahawkem, jako kdyby hrála v GoT. 4)Vlastně celá Naru mi vadila. Nejenom její vykulená přehrávající představitelka, ale i její feministicky vyumělkovaná postava, poplatná dnešní úchylné době. 4)Její čokl, na kterého byla podle vzoru spousty dnešních "moderních" pipin nezdravě fixovaná. 5)To, že její brácha na konci s Predatorem bojuje úplně stejně jako Legolas. 6)Digitální zvířata. 7)Dementní karikatury bělochů, zde Francouzů. 8)Zjevně nezranitelný a nesmrtelný Predator; pobodaný, posekaný, prostřílený, vykrvácený, v závěru bez ruky, a přitom stále fit. Zkrátka bylo toho dost, musel jsem si celý film znovu proklikat, abych si to sesumíroval. A co se mi naopak líbilo a potěšilo mě? Hmmm... Nevím. Každé druhé levné a podřadné béčko mě potěší a zaujme víc. Proč sakra někdo radši nenatočil pokračování Predators s Brodym? Jedna hvězda za nějakej ten vizuál, druhá za žánr a šup s tím do koše, repete nebude. ()

ancientone

Gore Pocahontas. Poctivá hra so žánrami v štýle Bone Tomahawk, presne vypočítaná trendovka na jedno pozretie, trochu vlažná (a vlastne dosť povrchná) reinterpretácia klasiky, viac než film to propomína sledovanie longplayu vizuálne maximálne uhladenej RPG videohry, prekvapí úplná absencia pocitu špinavosti a drsnosti. Dobrá zábava, zanechávajúca rýchlo blednúcu pamäťovú stopu. ()

Hogun

Ja som asi sledoval úplne iný film ako väčšina. Ja som videl tupú, bezduchú, digitálnu sratchku s absolútne katastrofálnymi dialógmi (v tej angličtine, ale aj v dabingu zneli všetci ako retardovaní). Nesympaticka, ofučaná hlavná hrdinka (ktorá ako indiánka nevyzerala ani náhodou) ma privádzala do nemého "úžasu" Vrchol tomu dodal tomahawk na "vodítku" (resp. vôdzke, nech som spisovne korektný), ktorého "schopnosti" siahali za hranice fyziky, ako aj väčšina scén s predátorom. Ten sa ešte navyše spraval úplne nelogicky, v čom však rozhodne nebol sám. Celkovo najhorší Predátor akého som videl. Ale príroda tam bola pekná, aby som našiel aj niečo pozitívne ;) 2/10 ()

matestlust

.Nápad hodit predátora do 18. století se mi moc nelíbil, stejně tak jiná maska, jiné zbraně, zkrátka vše trochu jinak. Jako celek to ale funguje moc dobře, film nenudí, příjemně to jako celek odsýpá, příroda a celkové místo dění je luxusní, Predátor tam vymlaskne pár parádních ,,killů" a hlavní hrdince to věříte a fandíte jí. Trochu mi vadí angličtina jako ,, původní" jazyk komančů, ale chápu, že by se film bez srozumitelnosti nezavděčil vůbec. Hrabaní se do klasik je vždy ošemetná věc, zde to ale nakonec dobře dopadlo a pěkný 4* si tenhle kousek zaslouží. Když si vybavím předchozí pokus Predátor: Evoluce, který má co dělat, aby nelízal zadkem žumpu, je tahle novinka opravdu skvělá záležitost. ()

oLí

No... ok. Těžké hodnocení pro mne jako naprostého milovníka původního (resp. prvních dvou dílu) Predátora. Jestli se jedná o hřejivou náplast po Evoluci či AvP ? To bez debat ! Bavil jsem se ? Celou dobu. Nasral jsem i nějaký to magi v kostkách při dost wtf brutal scénách a to je možná zároveň trošku kámen úrazu - nelze srovnávat s originálem. Ať tváři samotného Predátora, tak i tváří samotného snímku, tohle si jede svůj vlastní Rambo style style a podle mne se blíží spíše Predators než kultovnímu Otci z 1987. Bavilo mne to, ale pokračování původních dvou Predátorů to není, ale je to nejlepší film franšízy mimo tyto dva. 7.5/10 ()

Morholt

Ale tak nakonec proč ne? Člověk sice občas zírá, co ta třicetikilová dívčina všechno dokáže, ale na druhou stranu holka je sympatická a neměl jsem pocit, že mi tvůrci podsouvají nějakou genderovou agitku. První půlka se sice trošku táhne a nádherné exteriéry mě dokázaly rozptýlit jen trochu, ale jakmile se do toho ufoun opřel, začala zábava. Pravda, gore zůstalo někde napůl cesty a opravdu výživným detailům se film tak trochu vyhýbal a výraznou kritiku zaslouží digitální zvířata s příšerným medvědem na čele. Ale jinak se to mydlilo jedna báseň, Predátor ani Komančové nedostali nic zadatmo a společně to celé dovedli k celkem uspokojujícímu závěru. Srovnání s jedničkou sice trochu kulhá, ale co se predátořího světa týče, patří to k tomu lepšímu. 70% ()

mm13

Áno, skutočne je to najlepší Predátor po tom Schwarzeneggerovom. Len škoda, že aj tak len tak tak priemerný. Nie je ani nápaditý ani dôvtipný. Dejú sa tam úplne bežné veci, presne také, aké možno očakávať. Nič prekvapujúce, nebodaj pamätné a namiesto toho naopak jedna do očí bijúca blbosť. A síce sa snažili, no stále to mali radšej zasadiť do praveku, nie medzi Indiánov. Bolo by to menšie fantasy. Ale sa snažili, no... tak tri. ()

Lucasion

"If it bleeds, we can kill it." Největší problém nového Predátora je ten, že si na něj nemohu zajít do kina. Ten film by si to safra zasloužil. Konečně někdo od roku 1987 pochopil o čem tenhle film má být. Nemá být o nablblé teorii více ras, ani o lživých trailerech a nudných rádoby mega lovů na cizích planetách, a dokonce ani o trapných CGI třímetrových Predátorech... Ne. Predátor vždy byl o lovu, strachu z neznáma a brutální síle lovce. A přesto tohle Prey splňuje. Pominuli fakt, že indiáni mluví anglicky (rád prominu, a navíc lze zvolit údajně jinou zvukovou stopu...), tak není téměř nic, co bych filmu vytkl. Výpravou totiž překvapil, prostředí je nádherné, herecky stačí, hudebně moc super a brutalitou se nešetří. Za scénu, kdy si lovec udělá z vojáků dobrý den dávám palec nahoru. To je přesně to, co chci už od roku 2004. Za mě nejlepší film od originálu. Tvůrcům skládám poklonu a jsme rád, že to zvládli. Na film jsem se těšil od oznámení a povedlo se. Za easter egg na konci jim posílám pusu. Kéž by takhle dobře dopadl i příští Vetřelec. (90 %) ()

ScarPoul

Príjemné žánrové prekvapenie, ktoré je aj napriek svojej jednoduchej zápletke veľmi inteligentné. Celá tá iniciácia členky kmeňa je správne zmotivovaná a každým svojim neúspechom sa učí. A že ich za film zažije niekoľko. Bohaté na pohľady a detaily, ktoré neverbálne dokresľujú myšlienky postáv a do toho veľmi inteligentne zvolený prístup točenia v reáliách, ktorý, nech si hovorí kto chce, čo chce pôsobí jednoducho inak. Lepšie. Pritom je to aj zábavné. Niekoľko jazyčné. Každá jedna vec je tam vysvetlená. To ako vyriešili angličtinu, ktorá znela celým filmom a ktorú som považoval zo začiatku za zbytočnú chybu... klobúk dole. Ak by malo byť pokračovanie v podobnom duchu, tak si ho poprosím. Inak som úprimne rád za tento počin, ktorý si vystačil s malým rozpočtom ale bol v každom jednom ohľade nápaditý. Dokonca aj tie akčné scény nenudili a bavil som sa pri nich. Som veľmi rád, že ma ešte niečo vie takto príjemne prekvapiť. ()

Lacike

Tanec s predátormi: nakúkanie do yndiánskej kultúry na objednávku slavnoj predátorskoj mimozemšťanov. Séria predátorov sa pre mňa od ostatných hororov, v ktorých nejaký bubák vraždí, líšila tým, že bubák nevraždil prsaté blondínky, ale rovnocenných elitných vojakov alebo policajtov. Práve to tým duelom dodávalo grády. A čo máme tu? Nejakú žubrienku, ktorá vyzerá jak keby dorazila na pľac z detského Disney seriálu. Neriešim, že má aj s výzbrojou celej indiánskej dedinky tak 40 kg. Scenáristi si dali záležať, aby predali divákom jej postavu cez jej inteligenciu, keď nám postupne ukazujú ako sa schopne vysporiada s CGI zvieratkami, kým sa konečne nepostaví predátorovi (hm, napadlo hľadať v tejto vete dvojzmysel aj niekoho iného ako mňa?). Bohužiaľ som jej drsniačku neveril ani sekundu, rovnako ako som to neveril Emiliy Clarkeovej v Terminátorovi. A aby som nebol za pičusa, ktorý nedokáže akceptovať ženu ako akčnú hrdinku, napriek tomu, že som vyrastal na HK girls with guns akčniakoch, tak som drsniaka neveril ani Adrienu Brodymu v Predátoroch. Pritom on na to postavu v tom filme mal, ale holt nemá na to xicht. Keďže mi teda ľudské osadenstvo určené na porážku vôbec nesadlo, tak čo mi ostalo? Iba číra akcia. V prvej polovici sa dočkáme hlavne CGI zvieratiek. Kvalita renderu ja ok, ale zase sa tam dejú zbesilé bláznivé veci pri ktorých zvieratká postrádajú fyzično, takže som ani na chvíľu neveril, že sledujem niečo skutočné. Namiesto superhrdinov z Marvelu tu sterilne poskakovali a mlátili sa CGI zvieratká. Akcia v druhej polovici, keď konečne naplno nastúpi predátor je o triedu lepšia. Aj keď je potrebné vypnúť mozog a nehľadať v tom logiku. Ale aspoň som sa fakt bavil. Najviac sa mi páčila ale scéna v ktorej evidentne schopný kaskadér/ka hlavnej hrdinky (keďže jej náhodou celý čas nebolo vidieť do xichtu) vymláti v solídnej choreografii skupinku zlých kolonizátorov. Plus aj upgrade finty pre neviditeľnosť človeka mi pripadal zaujímavý. Celkovo som teda dostal zhruba to, čo som čakal. V každom ohľade priemerný produkt v súčasnom štýle, ktorý mi nijak extra nesedí. 5/10. ()

Nový Predátor našel staronového režiséra

Nový Predátor našel staronového režiséra

10.02.2024

Když v létě roku 2022 dorazilo na streamovací služby Hulu a Disney+ akční sci-fi Predátor: Kořist v režii Dana Trachtenberga (Ulice Cloverfield 10), zaznamenal tento nejnovější příspěvek do… (viac)

Krásné Vánoce a PF 2023

Krásné Vánoce a PF 2023