Sputnik

• Rusko Спутник (viac)

Vzhledem ke svým kontroverzním metodám je mladá lékařka Tatiana Yurievna (Oksana Akinshina) na propasti ztráty lékařské licence. Její kariéra však možná neskončila. Poté, co je Tatiana přijata armádou, je přivedena do zabezpečeného vědeckého výzkumného zařízení, aby vyhodnotila velmi zvláštní případ, případ Konstantina Sergejeviče (Pyotr Fjodorov), kosmonauta, který přežil záhadnou vesmírnou nehodu a vrátil se na Zemi jedinečně pozměněn: uvnitř něj žije něco, co se ukazuje až pozdě v noci. Armáda však má zlověstné plány. Tatiana chce zabránit tomu, aby vojáci zabili Konstantina. A stvoření samo o sobě prospívá ničení. (C0r0ner)

misterz

Áno, námet je podobný ako je Votrelec, aj keď iba naozaj veľmi okrajovo, tu totiž votrelec hostiteľa nezabíja. Príbeh mohol byť zaujímavý, len mám pocit, že ho autori trocha odflákli. Najlepšia bola vizuálna stránka a pekná práca so svetlom. To ostatné skôr podpriemer. Aj od záveru som čakal viac. Veľmi slabý priemer. 50/100 ()

Vančura

Dějově to sice příliš originální není (inspirace filmy typu Vetřelec či Život mi zde přišla zřejmá), ale přesto mě to v vcelku bavilo a pro svou náklonnost k ruským filmům jsem přihodil čtvrtou hvězdu. Atmosféru to má solidní (zpočátku mi to - mj. tím zasazením děje do r. 1983 a sovětským mlžením faktů - téměř až připomínalo Černobyl), design parazita se mi líbil, a Oksana Akinšina v hlavní roli též není špatná. Závěr sice mohl být asi lepší (btw. celou dobu jsem čekal, že ten parazit vleze do Taťány) - osobně bych asi uvítal něco víc depresivního nebo krvavého (jestliže Sputnik v podstatě začíná tam, kde Život skončil, byl zde podle mě velký prostor rozpoutat naprosté peklo na zemi), ale i tak byl můj dojem z toho filmu v podstatě kladný a jsem rád, že jsem na něj narazil. ()

JohnCZ

Skoro až dokonale "americký" look a absence ruské mentality jakožto i vlezlého patosu mě dost překvapila a úvodní minuty slibují skvělý vetřelecký zážitek. Jenže se film po čase začne hrozně táhnout, scénář je slabý, ničím neobjevný a stačil by leda tak na průměrnou epizodu Akt X, nikoli na skoro dvouhodinový celovečerák. Hororové to není, chytré také ne a ani krvavých naháňaček jsem se skoro nedočkal. Postupně mě to bohužel udolávalo a poslední půlhodinku jsem už vyloženě prozíval. ()

flanker.27

Technicky solidně natočené, ale tvůrci se nějak nedokázali rozhodnout, jestli chtějí točit drama, horor či filosofickou SF. První polovina, která je spíše dramatem, celkem funguje, ale jak se to postupně překlápí do hororu a trochy té akce (kde vesmírný neřád je jen částí zla), logika začíná dostávat pořádně na frak, lidé jednají podivně a zvraty jsou těžko uvěřitelné. Asi by spíš než ty poněkud jalové úvahy o správnosti či špatnosti toho či onoho protagonisty (na úrovni "Vážení, jen proto, že je to nelítostný nestvůrný zabiják a uslintaný slizký netvor, nemusí ještě být špatný člověk.") bylo lepší, kdyby se scénárista a režisér raději rozhodli pro klasický SF horor, protože sovětské reálie by tomu sedly. Ale viděl jsem po dlouhé době Oksanu Akinšinu, což je pozitivum. Viděno jako dvojakce s filmem Kolskaja sverchglubokaja, který jdu zkritizovat nyní. ()

agentmiky

Tak tohle mě dost kladně překvapilo! Filmy s mimozemskou tématikou můžu kdykoliv, proto mě už tehdy zaujaly prvotní trailery na film Sputnik. Na ruský snímek se jedná o technicky skoro dokonalou záležitost, audiovizuálně se dorovnali (někdy i předčili) svým americkým žánrově podobně laděným snímkům. Sputnik si mě dokázal získat docela zajímavým nápadem, že ten vetřelec žije v symbióze se svým hostitelem (v tomhle mírná podoba s facehuggerem ze Scottova Vetřelce), v rámci endokrinologie jsem uvítal myšlenku s kortizolem (tohle mě scénáristicky kladně překvapilo). Jasně, na poli těch dvou hodin se dočkáme jako diváci dost "vatového" materiálu sloužící pouze k výplni stopáže, osobně bych 20 minutek vystříhl. Jinak akce minimum, ale hezky natočená, docela přehledná, i slušně brutální (krví se nešetří). Na nějaký perfektní počin to ještě nemá, ale v rámci žánru to patří rozhodně k nadprůměru, to bezesporu. Za mě 7,5/10 ()

Future Gate hledá stopy mimozemšťanů na Zemi

Future Gate hledá stopy mimozemšťanů na Zemi

04.03.2022

Největší český festival sci-fi filmů a kultury Future Gate odstartuje 9. března pražskou část festivalu v kině Lucerna a následně se přesune do Brna. Kromě hlavní filmové soutěže, legend žánru a… (viac)