Malý chlapec Tony si hraje se svým otcem, když se najednou obloha zatáhne a objeví se bílé světlo, které otce pohltí. Příběh pokračuje po třech letech, když podivná věc spadne z nebe a začne zabíjet. Ovšem tato věc brzy umírá, ale ještě předtím stačí znásilnit jednu ženu. V ženě začíná růst něco záhadného a když porodí, tak všichni s hrůzou zjišťují, že je to Tonyho otec. Přiletěl zpátky, aby zde připravil planetu pro vesmírné zabijáky? (Chupacabre)

Kusko.t2

Mimozemský šmejd Harryho Bromley Davenporta nadväzuje v čase osemdesiatych rokov na obľúbenú vlnu sci-fi hororov desiacu divákov v tmavých kinosálach zásluhou všemožných votrelcov, mutantov a inej neidentifikovateľnej hávede z vesmíru. Keďže Davenport predstavuje svojho béčkového hnusáka X-tra obecenstvu po takých vesmírne známych menách ako Ridley Scott či Steven Spielberg, reaguje nutne nepriamo aj na nich a to zásluhou jemnej inšpirácie ALIEN-om (1979) – jeden z alternatívnych názvov X-tra nesie dokonca označenie “Monstromo“, a obrátenej reklamnej kampani prekrúcajúcej rodinnú fantasy drámu E.T.: THE EXTRA-TERRESTRIAL z roku 1982 sloganom – “Not All Extra Terrestrials Are Friendly“. Okrem nich je postrehnuteľná aj inšpirácia takým INSEMINOID-om Normana J. Warrena. Spočiatku idylický príbeh rodiny Phillipsových narúša hneď v zárodku bežného slnečného dňa plného pohody ostrá žiara zatemňujúca svojim svetlom oblohu ako operačné svetlo režúce intenzitou jasu oči pacienta. Rodinné puto sa narušuje. O tri roky nato pretína oblohu vesmírne teleso opäť. S minulými udalosťami stále nevyrovnaná rodina musí čeliť novým skutočnostiam, prekvapeniam, slepej nádeji a teroru! Sila kostnatého X-tra metamorfóznych zručností sa začína orientovať na malého Tonyho. Horor krížený s komédiou sa rozbieha. Bizarný lunapark Harryho Bromley Davenporta sa tak otvára. ### Aj napriek tomu, že X-tro neoplýva výraznou porciou nechutností, v takom Fínsku a na Islande ho istého času dokonca úplne zakázali (vo Veľkej Británii sa o to pokúsili). V roku 1982, kedy sa do britských kín X-tro dostáva, je všetko ešte v poriadku – premieta sa nezostrihaná verzia v Uncut podobe obsahujúca vtedy ešte iné zakončenie než to, s akým sa film distribuuje dnes. Po kino prepustení prichádza zásluhou distribučného štúdia “Spectrum video“ X-tro aj na VHS nosiče v rovnako nezostrihanej podobe. To pobúrilo ochrancov mravu v Manchestery, Birminghame a v Newcastly natoľko, že žiadali od BBFC aby horor Harryho Bromley Davenporta umiestnili na zoznam tzv. Video nasties, čím by sa mohlo začať proti filmu stíhanie. BBFC žiadosť zamietla. Na trh sa po stiahnutí a preskúmaní požiadaviek dotknutých osôb X-tro obratom vracia (uncut). Na neslávne známy zoznam sa v skutočnosti teda nikdy NEDOSTAL. V roku 1987 sa podporila ponuka X-tra na trhu zásluhou vydania distribučného štúdia “Polygram“, v roku 1992 zasa zásluhou štúdia “First Independent“ (obe Rated:18, Uncut). Remasterované vydanie filmu na DVD prichádza v Británii v roku 2007 (Film 2000, Rated:15, Uncut) a koncom roka 2009 (Optimum Home Entertainment, Rated:15, Uncut). PS – videná samozrejme 84 minútová nezostrihaná uncut verzia. ()

hladass

Film bych rozdělil na dvě části... Na prvních 20 minut, které mají opravdu hodně dobrou atmosféru a končí scénou, která z filmu udělala kultovní kousek a zbytek, kdy se atmosféra zničeho nic vytratila a nahradila ji řada směšných scén s oživlými hračkami... To jsem si říkal, zda nesleduju úplně jiný film... Takže nebýt úvodní dvacetiminutovky, je pro mě osobně Xtro naprostá ztráta času... ()

Campbell

Xtro je průměrné spotřební videobéčko, kterých bylo v 80 letech tucet. Jen trochu lépe vypadá, ale to je asi tak všechno. Pod poměrně pěkným coverem se skrývá pěkné a slizké monstrum, ale s naprosto příšerným příběhem a celkem dost funny scénama. Kde jinde uvidíte ženskou rodit dospělého chlapa?? Ale dám ty 3* za ze začátku pěknou atmošku, pěkného emzáka a tu třetí? No poměrně napětí. Ale rozhodně si to znova nepustím. ()

Flipnic

Když jsem byl malý kluk, tak mě jeden večer rodiče od tohoto filmu, tenkráte nahraného na ušmudlané VHSce, vyhnali do postele. Film jsem vůbec nechápal, ale taky jsem nechápal těch asi 20 minut zvráceností a bizardností, co obsahoval... Po mnoha letech jsem si X-Tro pustil již v klidu bez asistence rodičů a byl jsem docela mile překvapen ... Rozhodně se jedná o netradiční scifi/horror, který svým jednoduchým dějem slepuje dohromady (v době vzniku) řádně šokovalo ... Od krve a brutalit přes nahotu, sex až rozpadání se některých hrdinů filmu, oživování vražedných hraček atd. ... Vůbec se u tohoto filmu nedivím, že byl na pár let v UK zakázán a umístěn na tzv. "videonasties list", protože je to skutečně jen snůška na svoji dobu hodně odvážných scén ... V té době možná pobuřujících, dnes již spíše zajímavých. Jako film to není nic moc a tak tak to drží při sobě, ale pro nadšence do okrajových podivnpstí je to docela zajímavé... Není to žádný extrém, ale skutečně co 5 minut, to nějaká zvrhlá scénka a to různého charakteru a kalibru, takže jak jsem již psal ... ocela zajímavé ... ()

SOLOM.

Osmdesátá léta a scifi horor – kombinace po které jsem musel prostě už jen z čisté zvědavosti šáhnout. Docela mě sice zarážela různorodost procentuálních hodnocení různě na netu, ale po zhlédnutí filmu už vím proč. Samotný začátek je přitom slušným lákadlem, že by to mohla být vskutku zajímavá podívaná. Jakmile totiž na nás poprvé vykoukne gumová příšera z vesmíru (mimochodem ta se maskérům opravdu povedla), pocítil jsem i příliv zajímavé atmosféry, která mi rozhodně nebyla nepříjemná. Hodně slušný hudební doprovod a ehm poněkud netradiční porod mě doslova dostali. Přiznám se, že v tu chvíli jsem chtěl hodnotit opravdu vysoko. Bohužel potom nastal úpadek v kvalitě směrem dolů, který nezachránila ani obnažená Maryam d'Abo, ani překombinovaný (leč rozhodně zajímavý) závěr. Ke smůle tvůrců (tedy především v mém případě) totiž prostředek filmu moc dobrý nebyl. Zbytečně zdlouhavé pasáže o ničem, mordy chlapcových zabijáků mně spíše rozesmávali, než aby vzbuzovali pocit strachu, napětí se jaksi vytratilo a pokus o jakési psycho hrátky se moc nevyvedl. Vše se ke konci sice zlepšilo, ale i tak je to spíše průměrná podívaná, nežli nezapomenutelná pecka. ()

• Maryam d'Abo (Analise) v roku 1994 v rozhovore pre časopis Femme Fatales označila snímku za "ďalší hrozný film". (Jello Biafra)
  • Natáčanie filmu prebiehalo vo februári 1982 v Londýne. (Jello Biafra)
  • Mimozemšťana, ktorý na začiatku filmu napadne ženu v chate, hral v skutočnosti mím v kostýme. (Jello Biafra)