Lesný duch

(festivalový názov)
  • Česko Lesní duch (viac)

Scenárista a režisér Sam Raimi uvádí svůj nelítostný, krví nasáklý debut, jenž se stal hororovým mezníkem. Nekonečný proud děsivé hrůzy a efektů, které vyvolávají noční můry, film právoplatně řadí mezi kultovní klasiku. Pět vysokoškoláků se vydává na osamělou chatu uprostřed lesů a nechtěně tu probouzí monstrózní zlou sílu odhodlanou zničit všechny do jednoho. S nově digitálně restaurovaným obrazem a náloží neuvěřitelných bonusů se Lesní duch stává zásadním zážitkem v kategorii krvavých hororů. (oficiálny text distribútora)

Onanista

Triky jsou sice jaké jsou ( na tu dobu si myslím že byly doooost cool ) ale Pan Rejža to dohání zvukama, atmosférou a světlem tak perfektně že to ani nevadí. Podle mého by takhle nějak měl vypadat ideální horor ( až na chvile kdy obludka vystrkuje hlavu ze sklepa, a ať se mi nikdo nesnaží nakecat, že by tou ďourou neprolezla ) jinak všichni herci jsou sympaťáci a zahráli to hezky. Pro mě nej scéna s přítulkyní hlavního hrdiny, kdy zpívá a hrozně se tomu směje ... to bylo dost děsivý ()

bloks

Priekopnícky film... Vynaliezavé používanie kamery, zvláštne masky, extrémny dej. A do toho litre krvi. Takýto film bolo možné urobiť len v úplnej nezávislosti a aj sa im to podarilo. ()

StaryMech

Lze-li o ukázkovém projevu hluboké duchovní krize uvažovat v takovýchto pojmech, jsou "Zlí mrtví" (česky zavádějícně "Lesní duch") moderní klasikou, a to přesto (anebo proto ??), že nepředstavují o mnoho víc než zběžné listování ve vzorkovnici nechutností. (Někteří kritici totéž vyjádřili pochvalným prohlášením, že Raimi redukoval žánr na jeho podstatu.) Pětaosmdesát minut trvající pingpong mezi děsičem a groteskou (s převahou toho prvního) chvílemi udržuje při životě jen očividná chuť všech zúčastněných vymýšlet a předvádět podvratné ptákoviny, kejkle z řetězu utržené kamery a střihu (při němž asistoval jeden z bratrů Coenových) a přidaná "hodnota" v podobě švankmajerovské animace. Mně se víc líbilo, jak tvůrci převrátili zavedené role : namísto dívenek honěných úchylem tu manekýn sportovního typu čelí vzbouřeným panenkám / hospodyňkám ; Lindino chichotání pod kalnými bělmy mi vztyčovalo chlupy spolehlivěji než všechny ty břečky, kaše, cáry v úloze tělesných tekutin a tkání. Pokus o pohled shora : se "Zlými mrtvými 2" je víc legrace, u "Texaského masakru motorovou pilou" má člověk dojem, že je o něco blíž umění, a evropští blíženci, například takový "Dům se smějícíma se očima", dají pocítit něco z tradic lepšího Starého světa. ()

pekkanik

Kopa skvelých nápadov a málo peňazí - vznikne dobrý film, ale máte pripomienky. Niektoré scény sa stali piliermi kinematografie, niektoré, no škoda slov. Celkom chápem Raimiho, že natočil dvojku, ktorá sa tvári, že jednotka nikdy neexistovala. ()

roza101 odpad!

No nevím..Když kouknu na komentáře, vidím skoro samou chválu.Ale nemůžu si pomoct, ale od začátku nuda,možná kdysi dávno nic jinýho nebylo, ale herecký výkony, a děj..No pro mě jednoznačně hůrza... ()

005

Je to až k nevíře, ale po 34 letech ten film stále funguje. Samozřejmě, že trikově se to s dneškem nedá srovnávat. Tady funguje hlavně hudba a kamera. I příběh funguje. My co jsme s těmito filmy vyrostli, budeme vždy rádi vzpomínat. A když si to dáte i s prvním dabingem (vše namluvila jedna osoba), tak to se vzpomínky jenom valí. V roce 2013 vychází Lesní duch nově. A je to tu naopak. Triky fajn, ale zbytek zmizel. ()

doMchek odpad!

Len absurdne grotesktné, zle hrané, psychologicky neuveriteľné a prázdne. Totálne to postráda premisu hororu. Len teoreticky možno ako paródia na horor, kde je v nejakom prvoplánovom poradí naskladané panoptikum sterilných masiek hercov a kostimárskych bábok v akomsi kompiláte vreskov a všetko ostatné sa z filmu vymazalo. Alebo akoby si autor chcel úsmevne nechutne a dosť znudene len vystreliť z diváka. ()

hevys

dnes už klasika hororu.film zručně balancuje na pomyslné hranici mezi hrůzou,vkusem a směšností.brilantní kamera,nezvyklé uhly pohledu a halucinační zvukové efekty. výsledkem je hodina a půl čisté koncentrované hrůzy,spolehlivě konkurující profesionálním snímkům.v roce 1982 sam raimi veřejně potvrdil že se jedná o amatérské dílo. ()

alphatown

Co dal filmovému průmyslu tento film? Typ zla - posedlý zlým duchem - zombie posedlá zlým duchem. Nebezpečný člověk jako živý i mrtvý. Dále strašidelný pohled z hodin, kráčející kamera u země, nakažení z rány tužkou do kotníku, bělmo očí, posedlý smích, děsivé posedlé masky, posedlá chata, pomalé rozpuštění ve slunci, křoví znásilňující ženu. ()

Retardaator

První horror co jsem viděl, tedy pokud se tak dá nazvat sledování televize přes dlaně zakrývající oči. 1* > monotóní dabing komunistické éry ; a zbylé 4* > za ovesnou kaši řinoucí se v závěrečné animaci z rukávu ()

Makaan69

Výborný horor plný násilí, krve a strachu. Sen každého důchodce trpícího zácpou. Tohle budu, stejně jako Věc, doporučovat každému málem na potkání, je to opravdu majstrštyk. Bohužel, efekty, hlavně na konci, jsou dosti směšné, ale to už nevadí, má to tu temnou atmosféru, pár lekaček a opravdu nechutnými záběry režisér nešetří. Na to, že to Raimi natočil ve dvaceti letech s rozpočtem okolo milionu dolarů o prázdninách, je to něco úžasného. Je to dokonale zvládnuté, tak nějak to dává hlubší smysl, akorát ve druhé polovině člověk více méně jen čeká, k čemu děj dospěje. Samozřejmě je u toho ještě zkropen několika nechutnými záběry, prostě postrach každého kardiaka. ()

Bubulina76

Tady musím dát jednoznačně 5 hvězdiček.Je to kult tento film.Špičková atmosféra. Současných 95 procent tvorby se tomuto nemuže rovnat.Za málo peněz hodně muziky.Než nové mega milionové přeplácané kraviny.Doplněné efekty z počítače.Todle je poctivá filmařská práce.Legenda vhs kazet beta kazet.Ted už jsou jen digitální efekty film se vytrácí. Tento film je legenda.To už tak neplatí o pokračování.Toto zkrátka jako horror musí mít plný počet.Když už né toto tak už nevím co. ()

Maza2222

Skvěle Natočený horor, který si po celých 85 minut drží svou luxusní atmosféru a neustálé lekačky a velkou brutalitu. Herci jsou skvělí- hlavně postava Ashe, Evil Force a Knihy zla. Vizuální Efekty jsou výborné. A nemůžu zapomenout na to, že mě plno scén vyděsilo. ()

MMP

Musím pochválit práci režiséra, protože i přes dnes již vtipně vypadající specialní efekty a příšerné herecké výkony vytvořil místy velice dramatický a mysteriózní horor i pro dnešního diváka. ()

70s80s90s

Sam Raimi prisiel s niecim, co sa zapisalo do dejin horror filmu uz naveky. Zbytocne sa rozpisovat o tomto kulte nema vyznam. Paci sa mi, ze Raimi zanechaval vo filme odkazy na prace Wesa Cravena. V dome plagat filmu Hory maji oci a v Evil dead2 vraj reziser nechal po dobu nakrucania filmu zavesenu rukavicu Freddyho Kruegera na chatrci, kde sa tento horror nakrucal. ()

Další Smrtelné zlo je na cestě

Další Smrtelné zlo je na cestě

27.04.2024

Legendární hororová série Evil Dead se po letech rozjíždí do vysokých otáček. Poté, co loňský počin Smrtelné zlo: Probuzení od Leeho Cronina zaznamenal v kinech velký divácký zájem a na světových… (viac)

Hororové spin-off filmy na obzoru

Hororové spin-off filmy na obzoru

06.02.2024

Nové Evil Dead našlo režiséra

Nové Evil Dead našlo režiséra

09.06.2020

K režii dalšího filmu z kultovní hororové série Evil Dead / Lesní duch byl najat irský filmař Lee Cronin. Ten naposledy natočil oceňovaný snímek The Hole in the Ground a taky jednu z epizod nového… (viac)